Wolverine One track: Polk boys win, girls share second

Polk County’s boys edged Enka to win the Wolverine One track meet on Thursday in G.M. Tennant Stadium.

The Wolverines finished with a team total of 72.5 points, just nipping Enka’s 72. The meet also included Chase and East Rutherford.

The Enka girls won their portion of the meet, with Polk County tying with East Rutherford for second.

The Wolverine boys nearly swept the field events to key their win. Harrison Waddell won both the shot put and discus, with Braxton Edwards taking the top spot in pole vault and Matias Akers finishing first in the triple jump.

Edwards also won the 800-meter run.

Emma Brunell and Olivia Overholt finished 1-2 in the 800 for the Polk girls, with Overholt winning the 1600 meters in 5:46.20, qualifying her for the 1A West Regional. Overholt’s 800 time of 2:37.85 also met the regional qualifying standard (Brunell qualified in an earlier meet).

Alana Jergenson won both the shot put and discus, with her toss of 32-1 in the shot beating the regional standard.

Tori Thompson won the pole vault for the Wolverines.

Polk County’s teams will host the Wolverine Two meet on Thursday in their next competition.

                              Wolverine One 2021                                

                      Polk County High School  - 5/6/2021                       

                                    Results                                     

  

Women 100 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

Finals 

  1 #    5 Sareh Kate Whitte     Enka                     13.86    6    

  2 #    2 Devoria Boykins       E Rutherford             13.91    4    

  3 #    4 Janiah Tutt           E Rutherford             13.99    3    

  4 #    3 Luna Gonzalez         Polk County              16.67    2    

  

Women 200 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #    5 Sareh Kate Whitte     Enka                     29.46    6    

  2 #    2 Devoria Boykins       E Rutherford             30.40    4    

  3 #   21 Jamaya Mosely         E Rutherford             35.51    3    

  

Women 400 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #    5 Sareh Kate Whitte     Enka                   1:04.94    6    

  2 #   32 Tori Thompson         Polk County            1:08.02    4    

  3 #   31 Adelina Napryienk     Enka                   1:22.67    3    

  4 #   30 Sidney Lane           Enka                   1:39.96    2    

  

Women 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   29 Emma Brunell          Polk County            2:36.21    6    

  2 #   44 Olivia Overholt       Polk County            2:37.85    4    

  3 #   42 Julia McNeill         Enka                   2:55.74    3    

  4 #   43 Alayah Moore          E Rutherford           3:01.10    2    

  5 #   41 Halle Lowery          Chase                  3:01.52    1    

  

Women 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   44 Olivia Overholt       Polk County            5:46.20    6    

  2 #   42 Julia McNeill         Enka                   6:23.96    4    

  3 #   60 Marina Mace           E Rutherford           6:40.23    3    

  4 #   41 Halle Lowery          Chase                  6:52.71    2    

  

Women 3200 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   42 Julia McNeill         Enka                  15:19.11    6    

  2 #   69 Noelle Wilson         E Rutherford          16:13.35    4    

  

Women 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                          1:14.72    6    

  

Women 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                          2:04.28    6    

  

Women 4x800 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 East Rutherford (2 A)                              12:49.28    6    

  2 Enka (3 A)                                         15:16.06    4    

  

Women High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   78 Ashanty Lee           Enka                   5-06.00    6    

  2 #   77 Hadleigh Dill         Enka                   5-00.00    4    

  3 #   79 Saniah Tutt           E Rutherford           4-06.00    3    

  4 #   80 dani wait             Enka                   4-04.00    2    

  

Women Pole Vault 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   32 Tori Thompson         Polk County            6-00.00    6    

  2 #    4 Janiah Tutt           E Rutherford          J5-00.00    4    

  3 #   82 Mckenna Hill          Polk County           J5-00.00    3    

 -- #   83 Eilis Bailey          E Rutherford                NH   

 -- #   84 Kylie Davi            Enka                        NH   

  

Women Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #    4 Janiah Tutt           E Rutherford          15-04.50    6    

  2 #   78 Ashanty Lee           Enka                  15-04.00    4    

  3 #   81 Kayla Hamilton        E Rutherford          12-03.00    3    

  4 #   82 Mckenna Hill          Polk County           11-11.00    2    

  5 #   21 Jamaya Mosely         E Rutherford          10-02.00    1    

  

Women Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   78 Ashanty Lee           Enka                  32-05.00    6    

  2 #   80 dani wait             Enka                  23-00.00    4    

  

Women Shot Put (4 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  100 Alanna Jergensen      Polk County           32-10.00    6    

  2 #   77 Hadleigh Dill         Enka                  28-09.00    4    

  3 #   99 Kamily Flores         E Rutherford          26-08.00    3    

  4 #   96 Rachael Davis         Polk County           26-01.00    2    

  5 #   98 Brantlee Eckley       Enka                  24-09.00    1    

  6 #  103 Makiya Stroud         Chase                 24-06.00   

  7 #   82 Mckenna Hill          Polk County           23-10.00   

  8 #  101 Sequoyah Lowrance     E Rutherford          23-09.00   

  9 #   95 Maggie Cutshall       Enka                  23-02.50   

 10 #  102 Kayla Moore           E Rutherford          21-01.50   

  

Women Discus Throw (1 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  100 Alanna Jergensen      Polk County              86-05    6    

  2 #   96 Rachael Davis         Polk County           79-07.50    4    

  3 #   95 Maggie Cutshall       Enka                     74-06    3    

  4 #   99 Kamily Flores         E Rutherford             69-04    2    

  5 #  103 Makiya Stroud         Chase                    62-06    1    

  6 #   77 Hadleigh Dill         Enka                  59-10.50   

  7 #   98 Brantlee Eckley       Enka                     55-01   

  8 #   82 Mckenna Hill          Polk County           52-09.50   

  9 #  102 Kayla Moore           E Rutherford             44-02   

  

Men 100 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #   16 Kiylan Miller         Chase                    11.70   1   6    

  2 #   14 Gage McSwain          Polk County              11.94   2   3.50 

  2 #   18 TJ Watkins            E Rutherford             11.94   1   3.50 

  4 #    9 Drew Bryant           Enka                     12.10   2   2    

  5 #    7 Elijah Barnes         Polk County              12.16   1   1    

  6 #    6 Oleg Babak            Enka                     12.60   2  

  7 #   12 Jamire Gibbs          E Rutherford             12.72   1  

  8 #   19 Shaquan Wingo         Polk County              12.73   1  

  9 #    8 Jordan Baxter         E Rutherford             13.19   1  

 10 #   15 Alex Mech             Chase                    13.20   2  

 11 #   17 Evan Moore            Enka                     13.26   2  

  

Men 200 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #   16 Kiylan Miller         Chase                    23.72   2   6    

  2 #   11 Taivon Derisma        Chase                    23.83   3   4    

  3 #   14 Gage McSwain          Polk County              24.06   2   3    

  4 #   27 Alex Moore            E Rutherford             24.12   2   2    

  5 #    9 Drew Bryant           Enka                     24.39   1   1    

  6 #   23 Jason Blanco          Enka                     24.80   3  

  7 #   18 TJ Watkins            E Rutherford             25.28   2  

  8 #    6 Oleg Babak            Enka                     25.46   3  

  9 #   24 Cameron Cammisa       Enka                    x26.53   3  

 10 #   25 Nate Henderson        Polk County              26.60   2  

 11 #   15 Alex Mech             Chase                    26.81   3  

 12 #   26 Aiden Jones           Enka                    x26.85   3  

 13 #    8 Jordan Baxter         E Rutherford             27.44   2  

 14 #   28 Michael Simoncic      Polk County              27.46   1  

  

Men 400 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #   11 Taivon Derisma        Chase                    54.80   1   6    

  2 #   35 Joey Ekstrom          E Rutherford             56.17   1   4    

  3 #   24 Cameron Cammisa       Enka                     56.19   2   3    

  4 #   37 chris jenkins         Chase                    59.94   1   2    

  5 #   34 Tanner Cumbow         Enka                   1:00.39   2   1    

  6 #   38 Tristan Lawther       Enka                   1:02.34   2  

  7 #   40 eli queen             Chase                  1:05.95   2  

  8 #   33 Jayquan Burdine       E Rutherford           1:07.11   1  

  9 #   22 Jeremy Black          E Rutherford           1:08.00   1  

 10 #   39 Christian Montejo     Polk County            1:09.68   2  

  

Men 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   50 Braxton Edwards       Polk County            2:10.02    6    

  2 #   46 Matias Akers          Polk County            2:15.72    4    

  3 #   51 Bryan Fabian          Chase                  2:19.10    3    

  4 #   59 Austin Webb           E Rutherford           2:20.55    2    

  5 #   49 Sawyer Cumbow         Enka                   2:21.00    1    

  6 #   48 nick casterllon       Chase                  2:25.89   

  7 #   57 Jalyn Thomas          Polk County            2:31.31   

  8 #   54 Thomas Moose          E Rutherford           2:42.10   

  9 #   47 Cade Bright           Polk County           x2:42.99   

 10 #   70 McClain Koistinen     Polk County           x2:44.11   

 11 #   55 alex paredos          Chase                  3:17.27   

 12 #   53 manuael jimenze       Chase                 x3:21.37   

  

Men 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   52 Walker Harmon         Enka                   5:06.06    6    

  2 #   49 Sawyer Cumbow         Enka                   5:10.21    4    

  3 #   51 Bryan Fabian          Chase                  5:18.59    3    

  4 #   48 nick casterllon       Chase                  5:29.20    2    

  5 #   64 Kent Cooper           E Rutherford           5:34.44    1    

  6 #   62 Harrison Ashworth     Polk County            5:35.52   

  7 #   68 cameron levertte      Chase                  5:37.35   

  8 #   66 Sam German            Enka                   5:43.33   

  9 #   67 brandon huaruco       Chase                 x5:50.93   

 10 #   63 Adison Broyles        Polk County            5:51.34   

 11 #   54 Thomas Moose          E Rutherford           5:59.38   

 12 #   65 Diego Escalera        Chase                 x6:57.88   

  

Men 3200 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   52 Walker Harmon         Enka                  11:39.59    6    

  2 #   66 Sam German            Enka                  12:11.50    4    

  3 #   49 Sawyer Cumbow         Enka                  12:27.65    3    

  4 #  104 Tristan Devine        Polk County           12:39.50    2    

  

Men 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 East Rutherford (2 A)                                 46.10    6    

  2 Polk County (1 A)                                     47.64    4    

  3 Enka (3 A)                                            48.30    2    

  

Men 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County (1 A)                                   1:49.59    6    

  

Men 4x400 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                          3:52.48    6    

  2 Polk County (1 A)                                   3:54.57    4    

  3 East Rutherford (2 A)                               4:04.60    2    

  

Men 4x800 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Chase (2 A)                                         9:42.47    6    

  2 East Rutherford (2 A)                               9:56.53    4    

  

Men High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   76 Jacob Tiller          Enka                   5-00.00    6    

  

Men Pole Vault 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   50 Braxton Edwards       Polk County           11-00.00    6    

  2 #   35 Joey Ekstrom          E Rutherford          10-06.00    4    

  3 #   63 Adison Broyles        Polk County            6-06.00    3    

  

Men Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #    9 Drew Bryant           Enka                  18-10.00    6    

  2 #   76 Jacob Tiller          Enka                  17-11.00    4    

  3 #   74 Tyler Staley          Polk County           17-02.00    3    

  4 #   34 Tanner Cumbow         Enka                  16-10.00    2    

  5 #   73 Mackus Simpson        Polk County           16-05.00    1    

  

Men Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   46 Matias Akers          Polk County           36-01.00    6    

  2 #   59 Austin Webb           E Rutherford          34-02.00    4    

  3 #   76 Jacob Tiller          Enka                  33-05.00    3    

  

Men Shot Put (12 pound) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   91 Harrison Waddell      Polk County           38-01.00    6    

  2 #   17 Evan Moore            Enka                  37-01.50    4    

  3 #   90 Kanye Staley          Polk County           35-04.50    3    

  4 #   86 Bryson Owen           Polk County           29-08.50    2    

  5 #   87 Jackson Reems         Enka                  29-03.50    1    

  6 #   88 John Rich             E Rutherford          26-11.00   

  7 #   85 Chris Melgar-Cans     E Rutherford          21-07.00   

  

Men Discus Throw (1.6 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #   91 Harrison Waddell      Polk County             100-03    6    

  2 #   17 Evan Moore            Enka                     92-00    4    

  3 #   87 Jackson Reems         Enka                     79-08    3    

  4 #   86 Bryson Owen           Polk County              77-01    2    

  5 #   90 Kanye Staley          Polk County              74-06    1    

  6 #   88 John Rich             E Rutherford             55-01   

  7 #   85 Chris Melgar-Cans     E Rutherford             50-03   

  

                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) Enka (3 A)                  86        2) East Rutherford (2 A)      51    

    2) Polk County (1 A)           51        4) Chase (2 A)                 4    

  

                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) Polk County (1 A)           72.50     2) Enka (3 A)                 72    

    3) Chase (2 A)                 38        4) East Rutherford (2 A)      32.50