Wolverine boys, girls dominate Waldrop Invitational

A warm, sunny afternon finally allowed Polk County to complete the twice-delayed Tony Waldrop Invitational track and field meet.

Athletes from East Rutherford, Madison, Chase and Christ School joined the Wolverines in G.M. Tennant Stadium in the annual meet that celebrates Waldrop, the Polk Central High graduate who went on to be one of the top distance runners in the world in the 1970s. Waldrop died in December at the age of 70.

Polk County dominated Thursday’s meet, with the Wolverine girls topping East Rutherford and the Polk boys racking up 251 points, more than double the total of runner-up Madison.

Polk athletes with two individual event wins included Sophia Overholt, winning the long jump and the 400-meter run, Antonio Simpson, who claimed the 100 and 200-meter sprints, and Nathaniel Rhein, who won the 110-meter and 300-meter hurdles. Both of Rhein’s winning teams broke the qualifying standard for the 2A West Regional later this year, as did Overholt’s mark in the long jump.

The Wolverines are scheduled to participate Friday in the FCA Relays at T.C. Roberson.

Polk County’s Sophia Overholt soared to a regional-qualifying mark of 16 feet in the long jump at Thursday’s meet
                        2023 Tony Waldrop Invitational                         
                     Polk County High School  - 3/23/2023                      
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Charlize Byrd                Chase                    13.68   1 
  2 Audrey Roberts               Madison                  13.86   1 
  3 Mechiah Brown                E Rutherford             14.01   2 
  4 Keira Macopson               Chase                    14.05   1 
  5 Addie Coates                 Madison                  14.12   2 
  6 Bailey Staton                Polk County              14.38   2 
  7 Bianca Pitts                 Polk County              14.95   2 
  8 Zha'miah Lattimore           E Rutherford             15.63   2 
  9 Chelsea Booker               Polk County              15.82   2 
 10 Faith Lattimore              Chase                    16.03   1 
 11 Anna Metcalf                 Madison                  17.28   1 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Akyla Cunningham             Polk County              28.12   2 
  2 Sophia Overholt              Polk County              28.60   2 
  3 Mechiah Brown                E Rutherford             29.01   2 
  4 Addie Coates                 Madison                  29.11   1 
  5 Olivia Newkirk               Madison                  31.13   2 
  6 Bianca Pitts                 Polk County              31.52   1 
  7 Olivia Derisma               Chase                    32.48   1 
  8 Kinsleigh Reep               Chase                    32.97   1 
  9 Sophi Hensley                Madison                  35.02   1 
 10 Ally Henderson               Chase                  1:03.21   1 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sophia Overholt              Polk County            1:05.70  
  2 Bailey Staton                Polk County            1:07.96  
  3 Ella Bostwick                E Rutherford           1:08.41  
  4 Naomi Martinez               Polk County            1:13.98  
  5 Kinsleigh Reep               Chase                  1:15.90  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Addison Wilkie               E Rutherford           3:26.56  
  2 Sadie White                  Chase                  3:29.38  
  3 Carrie Cogdill               Chase                  3:33.01  
  4 Gracie Shuford               E Rutherford           3:33.02  
 
Women 1600 Meter Run (.994 miles)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cora Lawrence                Polk County            7:04.92  
  2 Ella Jameson                 Madison                7:12.00  
  3 Addison Wilkie               E Rutherford           7:24.22  
  4 Kayla Kitchen                Polk County            7:36.11  
  5 Carly Holland                Polk County            7:46.76  
  6 Gracie Shuford               E Rutherford           8:43.91  
 
Women 3200 Meter Run (1.998 miles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Jameson                 Madison               16:31.17  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Haylie Walsh                 E Rutherford             21.76  
 
Women 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Haylie Walsh                 E Rutherford           1:03.31  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                      56.25  
  2 Chase  'A'                                            57.04  
  3 Madison  'A'                                          57.58  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Rutherford  'A'                               13:28.46  
 
Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Dotson                  Polk County            7-06.00  
  2 Alayah Moore                 E Rutherford           6-06.00  
  3 Addison Huntley              E Rutherford           6-00.00  
  4 Naomi Martinez               Polk County            5-06.00  
  4 Mary Grace Tisdale           E Rutherford           5-06.00  
  6 Abigail Greene               E Rutherford          x5-00.00  
 -- Kristen Shuford              E Rutherford                NH  
 -- Sofia Avellaneda             Polk County                 NH  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sophia Overholt              Polk County           16-00.00  
 
Women Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chloe McKinney               E Rutherford          26-03.00  
 
Women Shot Put (4 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Capps                   Madison               31-10.50  
  2 Anastyn Galloway             Chase                 28-08.50  
  3 Akeela Cunningham            Polk County           28-00.50  
  4 Avia Cunningham              Polk County           27-02.00  
  5 Bailey Staton                Polk County           25-08.00  
  6 Tali Thompson                Polk County          x24-01.50  
  7 Lindsey Dotson               Polk County          x23-08.00  
  8 Amaris McEntire              E Rutherford          23-07.00  
  9 Emily Hill                   Chase                 21-09.00  
 10 Olivia Newkirk               Madison               21-08.00  
 11 Fallon Mauney                Chase                 20-02.00  
 12 Claire Alcorn                Chase                x20-01.00  
 13 Abby Wegman                  E Rutherford          19-00.00  
 14 Nevada Splawn                Chase                x18-03.00  
 
Women Discus Throw (1 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Capps                   Madison                 108-09  
  2 Avia Cunningham              Polk County              82-05  
  3 Anastyn Galloway             Chase                    61-05  
  4 Lindsey Dotson               Polk County              60-03  
  5 Addie Coates                 Madison                  57-02  
  6 Abby Wegman                  E Rutherford             57-00  
  7 Tali Thompson                Polk County              53-01  
  8 Akeela Cunningham            Polk County             x51-11  
  8 Amaris McEntire              E Rutherford             51-11  
 10 Jeri Allen                   Polk County             x49-05  
 11 Kylie Alexander              Chase                    48-04  
 12 Anna Metcalf                 Madison                  46-02  
 13 Emily Hill                   Chase                    44-05  
 14 Klaycie Faulkner             Chase                   x42-01  
 15 Alana Ezell                  Chase                   x40-08  
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Antonio Simpson              Polk County              11.56   2 
  2 CJ Jackson                   E Rutherford             11.79   2 
  3 Cole Pereria                 Polk County              11.94   2 
  4 Drake Marshall               Madison                  12.00   1 
  5 Patrick Story                Madison                  12.16   2 
  6 Wesley Butler                E Rutherford             12.20   2 
  7 Blake McClellan              E Rutherford             12.28   2 
  8 neal hines                   Chase                    12.42   1 
  9 Jaden Horton                 Chase                    12.53   1 
  9 Jackson Mace                 Madison                  12.53   2 
 11 john roger                   Chase                    12.91   1 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Antonio Simpson              Polk County              23.62   2 
  2 devin mosley                 Chase                    24.30   1 
  3 Daylon Lemons                Chase                    24.83   1 
  4 Wesley Butler                E Rutherford             24.88   2 
  5 Payton Cody                  Madison                  25.21   2 
  6 CJ Jackson                   E Rutherford             25.43   2 
  7 Mykah Hills                  Polk County              25.73   1 
  8 Carson Young                 Madison                  26.82   1 
  9 Cole Hooper                  E Rutherford             26.91   2 
 10 Austin Shipman               Polk County              27.01   2 
 11 Carter Norton                Madison                  27.55   2 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cole Pereria                 Polk County              53.68   2 
  2 Drake Marshall               Madison                  57.72   2 
  3 Cade Bright                  Polk County              58.14   1 
  4 Austin Shipman               Polk County              59.87   2 
  5 Dawson Brooks                Chase                  1:00.31   1 
  6 Landon Smith                 E Rutherford           1:01.69   2 
  7 Caleb Debjurl                Madison                1:02.54   1 
  8 Justin Ingle                 Madison                1:02.85   1 
  9 Jmyus Johnson                E Rutherford           1:02.91   1 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathanael Martinez           Polk County            2:15.11  
  2 Blake Anderson               Polk County            2:25.44  
  3 Owen Highsmith               Polk County            2:33.00  
  4 Austin Mathis                Chase                  2:37.34  
  5 Lucas Harris                 E Rutherford           2:37.64  
  6 Tyler Higdon                 E Rutherford           2:39.58  
  7 Jack Morrow                  Madison                2:41.21  
  8 Hayden Rector                E Rutherford           2:50.04  
  9 Max Kirton                   Madison                2:58.95  
 10 micah owens                  Chase                  3:00.50  
 
Men 1600 Meter Run (.994 miles)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jalyn Thomas                 Polk County            4:57.00  
  2 Nolan Little                 Madison                5:11.80  
  3 Jordy Rojas-Argate           Polk County            5:28.00  
  4 Lucas Harris                 E Rutherford           6:01.00  
  5 Brinson Ashworth             Polk County            6:02.00  
  6 Gavin Hughes                 Chase                  6:04.00  
  7 Hayden Rector                E Rutherford           6:06.00  
  8 Kleber Hernandez-Fabian      Chase                  6:08.00  
  9 kody dalton                  Chase                  6:10.00  
 10 Max Kirton                   Madison                6:12.00  
 
Men 3200 Meter Run (1.988 miles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nolan Little                 Madison               11:47.06  
  2 Elijah Tatum                 Chase                 12:03.56  
  3 Ardon Malan                  Polk County           13:11.06  
  4 Jack Morrow                  Madison               15:47.21  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Rhein              Polk County              16.31  
  2 Caden Hilemon                Madison                  16.61  
  3 Lorenzo Sanchez              Polk County              19.44  
  4 Jaylen Hinton                E Rutherford             21.29  
  5 Josiah Lanave                Chase                    21.36  
  6 Carter Ray                   Madison                  22.22  
 
Men 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Rhein              Polk County              42.61  
  2 Lorenzo Sanchez              Polk County              45.81  
  3 Andrew Dimsdale              Polk County              49.41  
  4 Josiah Lanave                Chase                    49.89  
  5 Carter Norton                Madison                  50.08  
  6 Jaylen Hinton                E Rutherford             54.81  
  7 Carter Ray                   Madison                  57.85  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Madison  'A'                                          45.36  
  2 Polk County  'A'                                      47.13  
  3 East Rutherford  'A'                                  47.15  
 
Men 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Rutherford  'A'                                1:40.03  
  2 Madison  'A'                                        1:44.81  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                    3:45.66  
  2 Madison  'A'                                        4:15.02  
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                    8:47.44  
  2 Chase  'A'                                         10:32.80  
  3 East Rutherford  'A'                               10:55.65  
 
Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aaron Dickey                 Polk County           J5-04.00  
  2 Kris Littlejohn              Polk County           J5-04.00  
  3 Khristian Littlejohn         Polk County            5-00.00  
  4 john roger                   Chase                  4-10.00  
  5 matt ohalloran               Chase                  4-08.00  
  6 Cannon Iamurri               Polk County           x4-06.00  
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Noah Graham                  Christ School          9-06.00  
  2 Kristopher Brooks            Polk County            9-00.00  
  3 Tristan Mowry                Christ School          8-00.00  
  4 Mykah Hills                  Polk County            7-00.00  
 -- Tommy Jackson                Christ School               NH  
 -- Jacob Shuford                E Rutherford                NH  
 -- Sebastian Mendoza            E Rutherford                NH  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caden Hilemon                Madison               20-02.00  
  2 Aaron Dickey                 Polk County           19-09.00  
  3 Kris Littlejohn              Polk County           19-03.00  
  4 devin mosley                 Chase                 18-04.00  
  5 Jayden Strobel               Madison               18-01.00  
  6 Lorenzo Sanchez              Polk County           18-00.50  
  7 Caiden Little                Chase                 17-04.00  
  8 Gage Wood                    E Rutherford          15-11.00  
  9 Cannon Iamurri               Polk County          x15-07.00  
 10 Carter Ray                   Madison               15-00.00  
 11 Khristian Littlejohn         Polk County          x14-09.00  
 -- Daylon Lemons                Chase                       ND  
 
Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caden Hilemon                Madison               38-11.50  
  2 Caiden Little                Chase                 36-03.50  
  3 Nolan Simpson                Polk County           36-01.00  
  4 Gage Wood                    E Rutherford          35-01.25  
  5 Cannon Iamurri               Polk County           33-01.25  
 
Men Shot Put (12 pound)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bryson Owen                  Polk County           39-06.00  
  2 jermiah lipscomp             Chase                 37-10.50  
  3 Kole Powell                  Polk County           36-09.00  
  4 RJ Ruff                      Polk County           33-07.00  
  5 Greyson Denton-Mostyn        Madison               31-08.50  
  6 Charles Greer                Madison               31-00.00  
  7 John Rich                    E Rutherford          30-11.00  
  8 Dylan Thomas                 E Rutherford          30-10.00  
  9 thomas cooley                Chase                 29-04.00  
 10 Zalen McCraw                 Polk County          x29-03.00  
 11 Mason Clubb                  Madison               28-05.00  
 12 Cameron Bradley              Chase                 27-10.50  
 13 Nicholas Batiato             Polk County          x27-08.00  
 14 Chris Melgar-Canseco         E Rutherford          27-06.00  
 15 Bradley Nierman              Chase                x25-03.00  
 16 Amari Dewberry               Chase                x22-11.00  
 
Men Discus Throw (1.6 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kole Powell                  Polk County              90-06  
  2 John Rich                    E Rutherford             88-06  
  3 cameron davis                Chase                    83-04  
  4 Sebastian Mendoza            E Rutherford             78-08  
  5 Dylan Thomas                 E Rutherford             77-04  
  6 Caleb Debjurl                Madison                  77-02  
  7 Greyson Denton-Mostyn        Madison                  73-08  
  8 Chris Melgar-Canseco         E Rutherford            x72-01  
  9 tanner wall                  Chase                    70-10  
 10 Tanner McKinney              Polk County              69-03  
 11 Lucas Johnson                Polk County              66-05  
 12 Jay Roberts                  Madison                  64-07  
 13 Zach Potter                  Chase                    61-02  
 14 william hill                 Chase                   x60-11  
 15 zion edgerton                Chase                   x60-07  
 16 Derrick Griffin              Polk County             x59-09  
 17 Curtis Simmons               Polk County             x53-04  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                115        2) East Rutherford            98   
    3) Madison                     62        4) Chase                      52   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                251        2) Madison                   101   
    3) Chase                       75        4) East Rutherford            67   
    5) Christ School               16