Wolverine boys, girls claim Times-News Invitational titles

The annual Times-News Invitational track meet typically packs G.M. Tennant Stadium with schools from all corners of Western North Carolina.

That wasn’t the case Thursday as just three schools – Polk County, East Rutherford and Mountain Heritage – took part in this year’s meet, limited to a maximum of four schools due to pandemic-related requirements.

It still proved a good day for the Wolverines, though, as the Polk boys and girls each claimed the team titles at the meet, with the Wolverine girls topping Mountain Hertiage and the Wolverine boys defeating East Rutherford.

Tori Thompson led the effort for the Polk girls, winning the 400-meter dash and the pole vault. Alana Jergenson added win in the shot put, her throw of 31-7 both surpassing the regional qualifying standard and besting the field by five feet, with Olivia Overholt winning the 800 meters and Polk’s 4×400-meter relay team also victorious.

The Polk boys dominated the distance track events, with Braxton Edwards winning the 800 meters, Matias Akers claiming the 1600 meters and Harrison Ashworth winning the 3200. Polk also swept the hurdles, with Shaq Wingo taking the 110 meters and Tyler Staley winning the 300.

Akers also won the triple jump for Polk’s other event win of the day.

Polk County is slated to host the Wolverine Three meet on Thursday at 4 p.m.

Polk County’s Jared Searcy takes his turn during the shot put

Times-News Invitational 2021
Polk County High School
Women 100 Meter Dash Finals

1, Devoria Boykins, East Rutherford, 13.71. 2, Janiah Tutt, East Rutherford,
13.78. 3, Key Abrams, Polk County, 14.56. 4, Paten Collier, Mtn. Heritage,
16.71. 5, Polly Watrous, Mtn. Heritage, 16.85.
Women 200 Meter Dash
1, Katie Profit, Mtn. Heritage, 35.42. 2, Polly Watrous, Mtn. Heritage, 36.11.
3, Paten Collier, Mtn. Heritage, 36.74.
Women 400 Meter Dash
1, Tori Thompson, Polk County, 1:11.96. 2, Luna Gonzalez, Polk County,
1:16.20. 3, Peggy Ramiirez, Mtn. Heritage, 1:22.38. 4, Isabell Ball, Mtn.
Heritage, 1:28.83.
Women 800 Meter Run
1, Olivia Overholt, Polk County, 2:34.55. 2, Emma Brunell, Polk County,
2:44.43. 3, Lily Fender, Mtn. Heritage, 2:50.15. 4, Alayah Moore, East
Rutherford, 2:58.53.
Women 1600 Meter Run
1, Lynlee Johnson, Mtn. Heritage, 5:22.77. 2, Olivia Overholt, Polk County,
5:50.79. 3, Marina Mace, East Rutherford, 6:37.67.
Women 3200 Meter Run
1, Lynlee Johnson, Mtn. Heritage, 12:44.69. 2, Noelle Wilson, East Rutherford,
15:24.61.
Women 100 Meter Hurdles
1, Cami Jo Ray, Mtn. Heritage, 20.46. 2, Jamaya Mosely, East Rutherford,
21.25. 3, Leilani Stella, Mtn. Heritage, 21.26. 4, Lauren Dotson, Polk County,
22.67.
Women 300 Meter Hurdles
1, Cami Jo Ray, Mtn. Heritage, 59.94. 2, Leilani Stella, Mtn. Heritage,
1:02.60. 3, Lauren Dotson, Polk County, 1:03.15.
Women 4×100 Meter Relay
1, East Rutherford (2 A) 57.84. 2, Polk County (1 A) 1:03.69.
Women 4×400 Meter Relay
1, Polk County (1 A) 4:43.43. 2, Mountain Heritage (2 A) 5:20.38.
Women 4×800 Meter Relay
1, East Rutherford (2 A) 13:20.61.
Women High Jump
1, Saniah Tutt, East Rutherford, 4-04. 2, Trisha Penland, Mtn. Heritage, 4-02.
–, Isabell Ball, Mtn. Heritage, NH. –, Katie Profit, Mtn. Heritage, NH.
Women Pole Vault
1, Tori Thompson, Polk County, 7-00. 2, Lauren Dotson, Polk County, J7-00. 3,
Janiah Tutt, East Rutherford, 6-06. 4, Mckenna Hill, Polk County, 5-06. –,
Eilis Bailey, East Rutherford, NH.
Women Long Jump
1, Janiah Tutt, East Rutherford, 16-02.50. 2, Olivia Overholt, Polk County,
15-06. 3, Tori Thompson, Polk County, 13-08.50. 4, Mckenna Hill, Polk County,
13-02. 5, Trisha Penland, Mtn. Heritage, 11-10. 6, Jamaya Mosely, East
Rutherford, 11-01. 7, Alexandria Shelton, Mtn. Heritage, 10-08. 8, Ashleigh
Jones, East Rutherford, 10-06. 9, Katie Profit, Mtn. Heritage, 9-02. –, Emma
Wiseman, Mtn. Heritage, ND.
Women Triple Jump
1, Saniah Tutt, East Rutherford, 26-09.50. 2, Ashleigh Jones, East Rutherford,
26-09. 3, Emma Brunell, Polk County, 26-07.50. 4, Lauren Dotson, Polk County,
25-10. –, Alexandria Shelton, Mtn. Heritage, ND. –, Trisha Penland, Mtn.
Heritage, ND.
Women Shot Put (4 KG)
1, Alanna Jergensen, Polk County, 31-07. 2, Rachael Davis, Polk County, 26-07.
3, Alexandria Shelton, Mtn. Heritage, J26-00. 4, Kamily Flores, East
Rutherford, J26-00. 5, Trisha Penland, Mtn. Heritage, 24-06. 6, Sequoyah
Lowrance, East Rutherford, 24-04. 7, Kayla Moore, East Rutherford, 22-09. 8,
Mckenna Hill, Polk County, 20-00. 9, Adison Miller, Mtn. Heritage, 19-02. 10,
Lindsey Dotson, Polk County, x17-01.
Women Discus Throw (1 KG)
1, Kamily Flores, East Rutherford, 77-06. 2, Alanna Jergensen, Polk County,
77-01. 3, Rachael Davis, Polk County, 74-01. 4, Kayla Moore, East Rutherford,
61-05. 5, Alexandria Shelton, Mtn. Heritage, 59-00. 6, Mckenna Hill, Polk
County, 54-02. 7, Lindsey Dotson, Polk County, x49-00. 8, Adison Miller, Mtn.
Heritage, 48-02. 9, Sequoyah Lowrance, East Rutherford, 48-01.50. 10, Emma
Wiseman, Mtn. Heritage, 46-03.

Men 100 Meter Dash
1, TJ Watkins, East Rutherford, 11.67. 2, Gage McSwain, Polk County, 11.95. 3,
Jeremy Black, East Rutherford, 12.01. 4, Nate Henderson, Polk County, 12.31.
5, Colby Capps, Mtn. Heritage, 12.34. 6, Jamire Gibbs, East Rutherford, 12.48.
7, Shaquan Wingo, Polk County, 12.50. 8, Elijah Barnes, Polk County, x13.00.
9, Jace Burleson, Mtn. Heritage, 13.23.
Men 200 Meter Dash
1, Colby Capps, Mtn. Heritage, 24.86. 2, Isaac Autrey, Mtn. Heritage, 30.78.
Men 400 Meter Dash
1, Austin Webb, East Rutherford, 56.34. 2, Vincent Twitty, Polk County, 56.67.
3, Joey Ekstrom, East Rutherford, 57.23. 4, Jace Burleson, Mtn. Heritage,
57.31. 5, Adam Ledford, Mtn. Heritage, 1:03.64. 6, Isaac Autrey, Mtn.
Heritage, 1:03.88.
Men 800 Meter Run
1, Braxton Edwards, Polk County, 2:12.65. 2, Jalyn Thomas, Polk County,
2:21.02. 3, Brayden Pate, Mtn. Heritage, 2:38.48. 4, Thomas Moose, East
Rutherford, 2:41.43. 5, Cade Bright, Polk County, 2:45.33. 6, McClain
Koistinen, Polk County, x3:05.91.
Men 1600 Meter Run
1, Matias Akers, Polk County, 5:15.12. 2, Harrison Ashworth, Polk County,
5:32.72. 3, Brayden Pate, Mtn. Heritage, 5:52.00. 4, Adison Broyles, Polk
County, 6:02.50.
Men 3200 Meter Run
1, Harrison Ashworth, Polk County, 12:41.18. 2, Tristan Devine, Polk County,
13:45.48. 3, Adison Broyles, Polk County, 14:38.61.
Men 110 Meter Hurdles
1, Shaquan Wingo, Polk County, 20.96. 2, Tyler Staley, Polk County, 20.98.
Men 300 Meter Hurdles
1, Tyler Staley, Polk County, 52.71. 2, Couper Dale, Mtn. Heritage, 1:08.67.
Men 4×100 Meter Relay
1, East Rutherford (2 A) 46.72. 2, Polk County (1 A) 47.64.
Men 4×800 Meter Relay
1, East Rutherford (2 A) 9:58.14. 2, Polk County (1 A) 10:21.99.
Men High Jump
1, Jesse Shelton, Mtn. Heritage, 5-04. 2, Vincent Twitty, Polk County, 5-02.
3, Adam Ledford, Mtn. Heritage, 5-00. 4, Isaac Autrey, Mtn. Heritage, 4-10.
Men Pole Vault
1, Colby Capps, Mtn. Heritage, 10-06. 2, Braxton Edwards, Polk County, 10-00.
3, Adison Broyles, Polk County, 6-06. –, Joey Ekstrom, East Rutherford, NH.
Men Long Jump
1, Colby Capps, Mtn. Heritage, 19-01. 2, Gage McSwain, Polk County, 17-03. 3,
Adam Ledford, Mtn. Heritage, 16-00. 4, Nate Henderson, Polk County, 15-02.
Men Triple Jump
1, Matias Akers, Polk County, 36-11.50. 2, Tyler Staley, Polk County,
35-01.50. 3, Austin Webb, East Rutherford, 33-04.50. 4, Jesse Shelton, Mtn.
Heritage, 32-05.
Men Shot Put (12 pound)
1, Jesse Shelton, Mtn. Heritage, J43-09. 2, Harrison Waddell, Polk County,
J43-09. 3, Obed Najera, Polk County, 33-01. 4, Kanye Staley, Polk County,
32-00. 5, Bryson Owen, Polk County, x30-08.50. 6, Jared Searcy, Polk County,
x30-05. 7, Gage Cole, Mtn. Heritage, 30-02. 8, John Rich, East Rutherford,
28-07.50. 9, Yacid Garcia, Mtn. Heritage, 24-02. 10, Damien Vargas, Mtn.
Heritage, x22-09. 11, Chris Melgar-Canseco, East Rutherford, 19-08.
Men Discus Throw (1.6 KG)
1, Jesse Shelton, Mtn. Heritage, 131-04.50. 2, Harrison Waddell, Polk County,
118-08. 3, Kanye Staley, Polk County, 70-05. 4, Yacid Garcia, Mtn. Heritage,
67-08. 5, Obed Najera, Polk County, 65-08. 6, Damien Vargas, Mtn. Heritage,
63-06.50. 7, Gage Cole, Mtn. Heritage, x63-00. 8, John Rich, East Rutherford,
62-08. 9, Jared Searcy, Polk County, x61-07. 10, Bryson Owen, Polk County,
x59-01. 11, Chris Melgar-Canseco, East Rutherford, 58-08.