fbpx

Polk County Middle School’s Vincent Twitty captured the 400-meter dash title at Tuesday’s Blue Ridge Conference track and field championship meet in Hendersonville.

Twitty posted a time of 56.85 to win the conference title by almost a second over Canton Middle School’s Logan Free.

Teammate Freedom Moser took third in the race with a time of 58.46.

The Wolverines also placed third in the 4×400-meter relay, posting a time of 4:12.66.

Polk Middle’s Avia Cunningham recorded the Wolverines’ other top-five finish, taking third in the shot put with a throw of 25-9 1/2. Cunningham was also sixth in the discus.

Rugby captured the team titles in both the boys and girls competitions. Polk Middle placed 10th in the 12-team girls field and seventh in the 12-team boys field.

Avia Cunningham
              Blue Ridge Conference Meet 2019 - 4/23/2019                                             Glen Marlow Stadium                                                               Results                                    
Girls 100 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
Finals
1 Adams, Emma Rugby Middle 13.04 3 10
2 Smith, Adreyona Apple Valley 13.42 3 8
3 Cook, Shaniya Brevard Midd 13.45 3 6
4 Banks, Jasmine Rugby Middle 13.64 3 5
5 Twitty, Justice Apple Valley 13.90 3 4
6 Jackson, Alana Hendersonvil 14.02 3 3
7 Herring, Annemarie Rugby Middle 14.06 3 2
8 Barker, Kennedy Bethel Middl 14.08 3 1
9 Salter, Aylah Brevard Midd 14.27 2
10 Shuford, Natalie Bethel Middl 14.30 2
11 Wright, Victoria Flat Rock Mi 14.35 1
12 Graham, Tarynn Macon Middle 14.43 1
13 Shelton, Savannah Madison Midd 14.82 2
14 Jenkins, Aubrey Macon Middle 14.88 2
15 Dorlan, Mattie Bethel Middl 14.94 2
16 Ballard, Claire Macon Middle 15.07 1
17 MaKayla, Smith Brevard Midd 15.08 2
Girls 200 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
1 Adams, Emma Rugby Middle 27.66 3 10
2 Banks, Jasmine Rugby Middle 28.08 3 8
3 Ponder, Avery Bethel Middl 28.78 3 6
4 Schoenacher, Aria Brevard Midd 28.93 3 5
5 Twitty, Justice Apple Valley 29.06 3 4
6 Herring, Annemarie Rugby Middle 29.26 3 3
7 Bryant, Hailey Macon Middle 29.60 2 2
8 Baldridge, MacKenzie Brevard Midd 29.98 3 1
9 Conard, Madi Waynesville 30.46 3
10 Marsh, Lily Apple Valley 30.78 2
11 Cassada, Rylee Macon Middle 30.87 2
12 Childers, Courtney Hendersonvil 30.96 1
13 Pace, Abby Brevard Midd 30.99 2
14 Hammond, McKenzi Apple Valley 31.10 1
15 Shelton, Savannah Madison Midd 31.14 2
16 Rice, Olivia Smoky Mounta 31.21 1
17 Graham, Katherine Hendersonvil 31.27 2
18 Carpenter, Abby Macon Middle 31.29 2
Girls 400 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
1 Stepp, Paisley Rugby Middle 1:07.83 3 10
2 Adams, Emma Rugby Middle 1:08.48 3 8
3 Lindsey, Caydance Flat Rock Mi 1:09.53 3 6
4 Ammons, Sophia Smoky Mounta 1:09.83 2 5
5 Baldridge, MacKenzie Brevard Midd 1:10.20 3 4
6 Smith, India K Hendersonvil 1:11.52 3 3
7 Stachura, Caroline Rugby Middle 1:11.61 3 2
8 Andrade, Jimena Canton Middl 1:12.50 2 1
9 Early, Sierra Bethel Middl 1:12.51 3
10 Bowles, Kyra Macon Middle 1:12.93 2
11 Collins, Meredith Bethel Middl 1:13.79 1
12 Bryant, Hailey Macon Middle 1:14.25 3
13 Jones, Leah Apple Valley 1:15.63 2
14 Childers, Chloe Hendersonvil 1:16.75 1
15 Parker, Emma Brevard Midd 1:16.81 2
15 Davidson, Bailey Apple Valley 1:16.81 1
17 Calhoun, Ellie Hendersonvil 1:16.97 1
18 Nichols, Selah Brevard Midd 1:18.10 1
19 McClure, Mykayla Macon Middle 1:19.58 2
Girls 800 Meter Run
Name Year School Finals H# Points
1 Pandolfo, Vera Brevard Midd 2:47.37 2 10
2 Dabao, Rapha Brevard Midd 2:48.55 2 8
3 Hogan, Emory Rugby Middle 2:49.81 2 6
4 Trowbridge, Julia Brevard Midd 2:49.97 2 5
5 Ivester, Savannah Canton Middl 2:53.89 2 4
6 Rios, Jackie Waynesville 2:55.09 2 3
7 Stevenson, Alexis Waynesville 2:57.15 2 2
8 Rumbough, Kamryn Rugby Middle 2:57.95 2 1
9 Dougherty, Faith Waynesville 2:58.18 2
10 Fedornock, Haley Apple Valley 2:58.79 2
11 Beach, Natalie Rugby Middle 3:01.04 2
12 Ammons, Sophia Smoky Mounta 3:03.72 2
13 Stilwell, Abigayle Macon Middle 3:05.85 1
14 Breeden, Emma Macon Middle 3:06.64 1
15 Graham, Kruesi Hendersonvil 3:07.03 1
16 Ortiz, Esmeralda Apple Valley 3:08.83 1
17 Gomez, Samantha Flat Rock Mi 3:09.24 1
18 Salitre-dothe, Evelyn Hendersonvil 3:09.84 2
19 Hartshorn, Hailey Canton Middl 3:10.28 1
20 Caminiti, Mayumi Bethel Middl 3:10.34 1
21 Cruz, Jaqueline Apple Valley 3:11.67 1
22 Montial, Rutzel Flat Rock Mi 3:12.94 1
23 Sutton, Addison Canton Middl 3:13.15 1
24 Heyes, Lyric Madison Midd 3:15.33 1
25 Hunt, Marleigh Polk County 3:17.50 1
26 Howard, Madison Bethel Middl 3:18.59 1
-- McClintic, Ella Hendersonvil DNF 1
Girls 1600 Meter Run
Name Year School Finals Points
1 Pandolfo, Vera Brevard Midd 6:04.47 10
2 Dabao, Rapha Brevard Midd 6:07.04 8
3 Hill, Selah Waynesville 6:10.35 6
4 Bradley, Krista Waynesville 6:16.26 5
5 Nichols, Selah Brevard Midd 6:18.28 4
6 Hill, Annaleah Waynesville 6:18.39 3
7 Henson, Caroline Bethel Middl 6:22.64 2
8 Madera, Alysia Rugby Middle 6:24.73 1
9 Ortiz, Jasmine Apple Valley 6:25.04
10 Covarrubias, Laura Macon Middle 6:29.84
11 Sochia, Lauren Rugby Middle 6:32.65
12 Shumway, Madisyn Rugby Middle 6:34.12
13 Messer, Alexis Bethel Middl 6:38.20
14 Trantham, Danae Canton Middl 6:39.94
15 Alexander, Hope Hendersonvil 6:41.02
16 McClure, Mykayla Macon Middle 6:58.01
Girls 100 Meter Hurdles
Name Year School Finals H# Points
1 Hall, Emma Rugby Middle 16.89 3 10
2 Barker, Kennedy Bethel Middl 16.96 3 8
3 Duchemin, Isabelle Macon Middle 18.38 3 6
4 Townsend, Moniqueka Brevard Midd 19.23 3 5
5 Orr, Ariona Apple Valley 19.61 2 4
6 Childers, Courtney Hendersonvil 19.95 2 3
7 Jacquez, Paulina Apple Valley 20.07 2 2
8 Messer, Alexis Bethel Middl 20.08 1 1
9 Davidson, Bailey Apple Valley 20.11 2
10 Jackson, Maddie Brevard Midd 20.14 2
11 Lanning, Corbett Canton Middl 20.17 1
12 Cassada, Rylee Macon Middle 20.56 3
13 Bryant, Olivia Bethel Middl 20.72 1
14 Philson, Clara Brevard Midd 20.74 1
15 McLaughlin, Sienna Rugby Middle 20.82 2
Girls 4x100 Meter Relay
School Finals Points
1 Rugby Middle School 'A' 55.08 10
2 Brevard Middle School 'A' 55.83 8
3 Bethel Middle School 'A' 58.41 6
4 Apple Valley Middle School 'A' 58.91 5
5 Hendersonville Middle School 'A' 58.93 4
6 Macon Middle School 'A' 1:00.23 3
7 Canton Middle School 'A' 1:02.88 2
Girls 4x200 Meter Relay
School Finals Points
1 Rugby Middle School 'A' 1:55.27 10
2 Brevard Middle School 'A' 2:02.60 8
3 Apple Valley Middle School 'A' 2:05.51 6
4 Hendersonville Middle School 'A' 2:05.56 5
5 Bethel Middle School 'A' 2:06.40 4
6 Canton Middle School 'A' 2:09.23 3
7 Flat Rock Middle School 'A' 2:17.31 2
Girls 4x400 Meter Relay
School Finals Points
1 Rugby Middle School 'A' 4:45.67 10
2 Brevard Middle School 'A' 4:47.15 8
3 Apple Valley Middle School 'A' 4:55.95 6
4 Bethel Middle School 'A' 4:56.57 5
5 Canton Middle School 'A' 4:56.90 4
6 Waynesville Middle School 'A' 4:59.12 3
7 Flat Rock Middle School 'A' 5:11.10 2
Girls High Jump
Name Year School Finals Points
1 Schoenacher, Aria Brevard Midd 4-09.00 10
2 Lindsey, Caydance Flat Rock Mi 4-06.00 8
3 Wilson, Jaza Rugby Middle J4-06.00 6
4 Owle, Olivia Macon Middle 4-04.00 5
5 Burgess, Payge Waynesville 4-02.00 4
6 Gordon, Jenah Flat Rock Mi J4-02.00 2
6 Knox, Brittany Apple Valley J4-02.00 2
6 Early, Sierra Bethel Middl J4-02.00 2
9 Carpenter, Abby Macon Middle 4-00.00
9 Wilson, Jania Rugby Middle 4-00.00
9 Smith, India K Hendersonvil 4-00.00
9 Belham, Cathyryn Canton Middl 4-00.00
9 McClintic, Ella Hendersonvil 4-00.00
-- Cowlishaw, Taylor Flat Rock Mi NH
-- Carroll, Nyla Rugby Middle NH
Girls Long Jump
Name Year School Finals Points
1 Cook, Shaniya Brevard Midd 15-01.25 10
2 Conard, Madi Waynesville 14-08.00 8
3 Hollingsworth, Josie Rugby Middle 13-02.00 6
4 Shelton, Savannah Madison Midd 13-01.50 5
5 Townsend, Moniqueka Brevard Midd 13-00.50 4
6 Cowlishaw, Taylor Flat Rock Mi 13-00.00 3
7 Bryant, Hailey Macon Middle 12-11.50 2
8 Larowe, Hannah Rugby Middle 12-06.00 1
9 Hammond, McKenzi Apple Valley 12-04.00
10 Chandler, Kaitlyn Rugby Middle 12-02.50
11 Twitty, Justice Apple Valley 12-01.00
12 Covarrubias, Laura Macon Middle 12-00.25
13 Gentry, Jaden Canton Middl 11-11.50
14 Heyes, Lyric Madison Midd 11-05.50
15 Smith, Hannah Macon Middle 11-03.50
Girls Triple Jump
Name Year School Finals Points
1 Jackson, Alana Hendersonvil 28-08.50 10
2 McNamara, Jennifer Rugby Middle 28-03.00 8
3 Mills, Dorothy Canton Middl 27-08.00 6
4 Weaver, Arden Waynesville 26-08.00 5
5 Smith, Hannah Macon Middle 26-04.50 4
6 Salter, Aylah Brevard Midd 25-09.00 3
7 Stone, Lily Rugby Middle 25-06.00 2
8 Stanley, Katie Rugby Middle 25-04.00 1
9 Sharpe-sanders, Dymond Brevard Midd 25-01.00
10 Cagle, Alysea Bethel Middl 24-06.00
11 Gordon, Jenah Flat Rock Mi 24-04.00
12 Graham, Natalie Brevard Midd 24-03.00
13 Calhoun, Ellie Hendersonvil 24-02.50
14 McClure, Mykayla Macon Middle 23-11.00
15 Davidson, Bailey Apple Valley 23-09.50
16 Torres, Lizeth Apple Valley 23-08.00
17 Vera-Alejos, Mary Flat Rock Mi 23-06.00
18 Heyes, Lyric Madison Midd 23-02.00
Girls Shot Put
Name Year School Finals Points
1 Shuford, Kristi Bethel Middl 26-02.75 10
2 Gonzalez, Annika Flat Rock Mi 25-10.00 8
3 Cunningham, Avia Polk County 25-09.50 6
4 Carpenter, Abby Macon Middle 24-10.50 5
5 Quisenberry, Joslyn Flat Rock Mi 24-10.00 4
6 Albin, Morgan Apple Valley 24-09.00 3
7 McNamara, Jennifer Rugby Middle 24-00.25 2
8 Keefaver, Eva Flat Rock Mi 23-07.50 1
9 Black, MaRayla Hendersonvil 23-04.00
10 McCracken, Jordan Bethel Middl 23-03.75
11 Gentry, Jaden Canton Middl 23-03.25
12 Skinner, Olivia Apple Valley 21-11.00
13 Shumate, Autumn Polk County 21-08.75
14 Vella, Grace Canton Middl 20-07.75
15 Cermak, Makenna Hendersonvil 20-05.25
16 Davidson, Felicity Rugby Middle 20-04.75
17 Federick, Clover Brevard Midd 20-01.75
18 Conley, Charlotte Brevard Midd 17-03.50
Girls Discus Throw
Name Year School Finals Points
1 Gonzalez, Annika Flat Rock Mi 87-05.50 10
2 McNamara, Jennifer Rugby Middle 81-00.50 8
3 Skinner, Olivia Apple Valley 72-07 6
4 Hyatt, Mikaela Waynesville 70-06 5
5 Shuford, Natalie Bethel Middl 62-00.50 4
6 Cunningham, Avia Polk County 61-10 3
7 Shumate, Autumn Polk County 60-10 2
8 Gentry, Jaden Canton Middl 60-07 1
9 Quisenberry, Joslyn Flat Rock Mi 58-05.50
10 Davidson, Felicity Rugby Middle 57-10.50
11 Stone, Sierra Brevard Midd 57-02
12 McCracken, Jordan Bethel Middl 52-05.50
13 Albin, Morgan Apple Valley 52-04
14 Rollins, Cadence Bethel Middl 52-02
15 Vella, Grace Canton Middl 52-00
16 Roper, Callie Macon Middle 51-05
17 Moss, Taylor Macon Middle 51-01
18 Federick, Clover Brevard Midd 51-00
19 McCluney, Armisha Apple Valley 49-07
20 Cermak, Makenna Hendersonvil 48-01.50
21 Hager, Caroline Hendersonvil 45-07
22 Pearce, Grace Hendersonvil 40-09.50
23 Bickford, Deanna Brevard Midd 39-04.50
Boys 100 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
1 Henby, Brendan Rugby Middle 11.83 4 10
2 Barner, Korey Apple Valley 12.09 2 8
3 Lawson, Jaden Rugby Middle 12.18 4 6
4 Carr, Gabe Bethel Middl 12.37 4 5
5 Valdez, Brandon Flat Rock Mi 12.38 3 4
6 Twitty, Vincent Polk County 12.44 4 3
7 Gardin, Tyler Flat Rock Mi 12.47 3 2
8 Hernandez, Devery Rugby Middle 12.54 4 1
9 Figueroa-Pedrasa, Emmanu Apple Valley 12.76 2
10 Wyant, Bronson Brevard Midd 12.81 3
11 Berry, Brooks Brevard Midd 12.84 4
11 Snider, Sawyer Smoky Mounta 12.84 4
13 Merritt, Casey Flat Rock Mi 12.91 2
13 Dale, C Brevard Midd 12.91 3
15 Watts, Braydan Macon Middle 13.10 3
16 Burnette, Slade Bethel Middl 13.26 2
17 Iniguez, Jose Madison Midd 13.27 3
18 Conard, Blaine Waynesville 13.32 2
19 Gamez, Julian Bethel Middl 13.35 2
20 Simpson, Antonio Polk County 13.37 3
21 Mckee, Charlie Smoky Mounta 13.47 2
22 Warner, Luke Apple Valley 13.56 1
23 Deal, Braxton Macon Middle 13.89 1
24 Jennings, Aaron Macon Middle 14.21 1
25 Landaverde, Luke Hendersonvil 14.30 1
26 Gilder, Ethan Smoky Mounta 15.34 2
Boys 200 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
1 Lawson, Jaden Rugby Middle 24.17 3 10
2 Strickland, Casey Brevard Midd 25.09 3 8
3 Carr, Gabe Bethel Middl 25.48 3 6
4 Montes, Jonathan Flat Rock Mi 25.79 2 5
5 Gardin, Tyler Flat Rock Mi 25.91 3 4
6 Smith, George Rugby Middle 26.08 3 3
7 Merritt, Casey Flat Rock Mi 26.18 3 2
8 Snider, Sawyer Smoky Mounta 26.33 2 1
9 Iniguez, Jose Madison Midd 26.34 3
10 Wyant, Bronson Brevard Midd 26.63 2
11 Berry, Brooks Brevard Midd 26.94 2
12 Conard, Blaine Waynesville 27.17 2
13 Rollins, Gabe Hendersonvil 27.18 2
14 Ostman, Aiden Rugby Middle 27.45 1
15 Reynolds, Breydon Bethel Middl 28.66 2
Boys 400 Meter Dash
Name Year School Finals H# Points
1 Twitty, Vincent Polk County 56.85 3 10
2 Free, Logan Canton Middl 57.72 3 8
3 Moser, Freedom Polk County 58.46 3 6
4 Stockton, Jacob Brevard Midd 59.32 3 5
5 Sullivan, Lawson Rugby Middle 59.64 3 4
6 Hargrove, Taft Flat Rock Mi 59.66 2 3
7 Simpson, Antonio Polk County 59.85 2 2
8 Iniguez, Jose Madison Midd 1:00.45 2 1
9 Blanco-Martinez, Alberto Flat Rock Mi 1:00.79 2
10 Gamez, Julian Bethel Middl 1:01.59 2
11 Roots, Isaiah Macon Middle 1:01.99 3
12 Mao, Viesna Rugby Middle 1:02.33 1
13 Carver, Curtis Apple Valley 1:04.36 2
14 Robinson, William Rugby Middle 1:04.38 1
15 Gasper-barros, M Brevard Midd 1:05.58 1
16 Shanor, Jeremiah Brevard Midd 1:06.62 1
17 Watts, Braydan Macon Middle 1:07.13 1
Boys 800 Meter Run
Name Year School Finals H# Points
1 Reeves, Dawson Bethel Middl 2:16.00 2 10
2 Shelton, Adley Rugby Middle 2:17.10 2 8
3 Sisney, P Brevard Midd 2:19.42 2 6
4 Hansen, Rocky Rugby Middle 2:21.20 2 5
5 Parrish, Luke Waynesville 2:25.92 2 4
6 Osornio-Santiago, Xavier Flat Rock Mi 2:26.50 2 3
7 Fitzgerald, Sean Waynesville 2:26.99 2 2
8 Saft, Keagan Rugby Middle 2:31.12 2 1
9 Eden, Seth Apple Valley 2:31.13 2
10 Figueroa-Pedrasa, Emmanu Apple Valley 2:32.47 1
11 Huggins, Ethan Brevard Midd 2:33.37 1
12 Portella, Henry Apple Valley 2:34.38 1
13 Boger, Tanner Waynesville 2:34.68 1
14 Russo, Logan Macon Middle 2:37.06 1
15 Casey, Josiah Brevard Midd 2:38.90 1
16 Worley, Jackson Madison Midd 2:41.57 1
17 Bright, Cade Polk County 2:42.82 1
18 Rickman, Bryson Polk County 2:43.34 1
19 McDaniel, Benji Flat Rock Mi 2:44.34 1
20 Thomas, Jalyn Polk County 2:48.55 1
Boys 1600 Meter Run
Name Year School Finals H# Points
1 Hansen, Rocky Rugby Middle 4:52.83 2 10
2 Parrish, Luke Waynesville 5:13.30 2 8
3 Saft, Keagan Rugby Middle 5:18.07 2 6
4 Eden, Seth Apple Valley 5:18.82 2 5
5 Casey, Josiah Brevard Midd 5:20.87 2 4
6 Weaver, Ben Brevard Midd 5:20.94 2 3
7 Hernandez, Mauricio Smoky Mounta 5:39.52 2 2
8 Mendez-Huerta, Allen Flat Rock Mi 5:39.64 2 1
9 Smalley, Evan Waynesville 5:43.41 2
10 Hamlin, Holden Rugby Middle 5:44.17 2
11 Guynn, Clayton Macon Middle 5:44.79 2
12 Worley, Jackson Madison Midd 5:46.46 2
13 Murray, Leo Brevard Midd 5:48.27 2
14 Bright, Cade Polk County 5:50.76 1
15 Stamey, Gavin Canton Middl 5:56.64 1
16 Stork, Barrett Macon Middle 6:01.63 1
17 Whitesides, Elliott Polk County 6:04.86 1
18 Ortiz, Sebastian Apple Valley 6:06.73 1
19 Bass, Shooter Waynesville 6:08.85 1
20 Roots, Isaiah Macon Middle 6:10.58 1
21 Vega, Jamie Apple Valley 6:10.91 1
22 Morris, Luke Hendersonvil 6:14.29 1
23 Freeman, Aiden Hendersonvil 6:17.48 1
24 Despeaux, Abel Smoky Mounta 6:19.16 1
25 Greer, Alex Flat Rock Mi 6:26.82 1
26 Flowers, Michael Canton Middl 6:27.34 1
27 Tiller, Alleck Canton Middl 6:27.43 1
Boys 110 Meter Hurdles
Name Year School Finals H# Points
1 Conard, Blaine Waynesville 17.73 3 10
2 Joyce, Zac Flat Rock Mi 17.93 3 8
3 Trejo, Cristobal Apple Valley 18.31 3 6
4 Hilemon, Caden Madison Midd 18.43 3 5
5 Thiessen, Will Flat Rock Mi 19.27 2 4
6 Ayala, Alex Apple Valley 19.60 1 3
7 Brown, Justin Waynesville 19.66 1 2
8 Mendez-Huerta, Allen Flat Rock Mi 19.73 3 1
9 Moore, Nicholas Rugby Middle 19.77 3
10 Littlejohn, Kris Polk County 19.78 2
11 Roots, Isaiah Macon Middle 19.93 2
12 Williams, Da'Mare Smoky Mounta 20.00 2
13 Palacios-Poxtan, Tito Smoky Mounta 20.72 2
14 Howell, Tayman Apple Valley 20.78 1
15 Wilberding, Nate Rugby Middle 21.11 1
16 Hill, Payton Canton Middl 21.15 1
17 Alvarez, Angel Polk County 21.31 1
18 Quinn, Brandon Madison Midd 21.71 2
Boys 4x100 Meter Relay
School Finals Points
1 Rugby Middle School 'A' 47.74 10
2 Flat Rock Middle School 'A' 49.02 8
3 Brevard Middle School 'A' 49.20 6
4 Apple Valley Middle School 'A' 49.26 5
5 Bethel Middle School 'A' 50.96 4
6 Polk County Middle School 'A' 53.82 3
Boys 4x200 Meter Relay
School Finals Points
1 Brevard Middle School 'A' 1:40.16 10
2 Flat Rock Middle School 'A' 1:43.30 8
3 Rugby Middle School 'A' 1:44.69 6
4 Apple Valley Middle School 'A' 1:48.09 5
5 Canton Middle School 'A' 1:50.35 4
6 Hendersonville Middle School 'A' 1:58.62 3
7 Polk County Middle School 'A' 1:59.37 2
Boys 4x400 Meter Relay
School Finals Points
1 Flat Rock Middle School 'A' 4:02.25 10
2 Rugby Middle School 'A' 4:07.91 8
3 Polk County Middle School 'A' 4:12.66 6
4 Canton Middle School 'A' 4:14.07 5
5 Apple Valley Middle School 'A' 4:17.49 4
6 Smoky Mountain Middle School 'A' 4:18.52 3
7 Brevard Middle School 'A' 4:24.04 2
8 Waynesville Middle School 'A' 4:31.57 1
Boys High Jump
Name Year School Finals Points
1 Collany, Caleb Flat Rock Mi 5-07.00 10
2 Adams, Tyler Flat Rock Mi 5-03.00 8
3 Hilemon, Caden Madison Midd 5-01.00 6
4 Avery, Joshua Brevard Midd J5-01.00 5
5 Norton, Justin Madison Midd 5-00.00 4
6 Russell, Gavin Rugby Middle 4-10.00 2.50
6 Metcalf, Bryson Apple Valley 4-10.00 2.50
8 Simspson, Mackus Polk County J4-10.00 1
9 Rodriguez, Sean Waynesville 4-08.00
9 Robinson, Caden Waynesville 4-08.00
9 Springer, Justin Waynesville 4-08.00
9 Castro, Danny Rugby Middle 4-08.00
9 Jones, Logan Rugby Middle 4-08.00
-- Thompson, Ben Polk County NH
-- Hill, Payton Canton Middl NH
-- Guynn, Clayton Macon Middle NH
-- Littlejohn, Kris Polk County NH
Boys Long Jump
Name Year School Finals Points
1 Free, Logan Canton Middl 17-04.00 10
2 Collany, Caleb Flat Rock Mi 16-11.50 8
3 Flowers, Omarie Apple Valley 16-08.25 6
4 Stockton, Jacob Brevard Midd 16-06.50 5
5 Norton, Justin Madison Midd 16-04.50 4
6 Dale, C Brevard Midd 16-03.75 3
7 Gardin, Tyler Flat Rock Mi 16-03.50 2
8 Jones, Logan Rugby Middle 15-11.50 0.50
8 Pace, Tristan Canton Middl 15-11.50 0.50
10 Simspson, Mackus Polk County 15-11.25
11 Moser, Freedom Polk County 15-10.50
12 Springer, Justin Waynesville 15-08.00
13 Carver, Curtis Apple Valley 15-06.25
14 Bartley, Alan Rugby Middle 15-06.00
15 Hilemon, Caden Madison Midd 15-03.00
16 Green, Keaundrae Polk County 15-00.00
17 Mims, Tre Hendersonvil 14-11.25
18 Vanhook, Luke Macon Middle 14-10.00
18 Rangel, Francisco Apple Valley 14-10.00
20 Church, Chase Madison Midd 14-05.00
21 McDaniel, Benji Flat Rock Mi 12-10.50
Boys Triple Jump
Name Year School Finals Points
1 Free, Logan Canton Middl 34-11.50 10
2 Avery, Joshua Brevard Midd 34-07.00 8
3 Trejo, Cristobal Apple Valley 33-11.50 6
4 Springer, Justin Waynesville 33-04.00 5
5 Collany, Caleb Flat Rock Mi 33-03.25 4
6 Russell, Gavin Rugby Middle 32-09.25 3
7 Burnette, Slade Bethel Middl 32-00.75 2
8 Castro, Danny Rugby Middle 32-00.00 1
9 Jones, Logan Rugby Middle 31-11.50
10 Norton, Justin Madison Midd 31-05.50
11 Thiessen, Will Flat Rock Mi 31-03.50
12 Reynolds, Breydon Bethel Middl 30-08.50
13 Metcalf, Bryson Apple Valley 30-01.00
14 Sutton, Ashton Canton Middl 30-00.00
15 Mims, Tre Hendersonvil 29-06.00
16 Burleson, Isaac Flat Rock Mi 29-05.50
17 Conner, Jake Waynesville 29-05.00
18 Quinn, Brandon Madison Midd 29-02.00
19 Church, Chase Madison Midd 28-05.00
Boys Shot Put
Name Year School Finals Points
1 Orr, Paul Hendersonvil 42-11.00 10
2 Cogin, Davis Rugby Middle 37-11.75 8
3 Metcalf, Bryson Apple Valley 36-11.00 6
4 Watts, Braydan Macon Middle 34-10.25 5
5 Sorrells, Dakota Canton Middl 34-09.00 4
6 Garcia, Luis Canton Middl 34-08.75 3
7 Bruce, Hayden Canton Middl 34-05.50 2
8 Brown, Andrew Waynesville 33-08.00 1
9 Ryall, David Brevard Midd 32-09.00
10 Fallas-boyd, Grayson Apple Valley 32-07.75
11 McCraw, Jackson Flat Rock Mi 31-01.00
12 Galloway, Trey Brevard Midd 30-06.75
13 Justice, Joseph Flat Rock Mi 30-00.00
14 Landaverde, Luke Hendersonvil 29-09.50
15 Bartley, Alan Rugby Middle 28-05.00
Boys Discus Throw
Name Year School Finals Points
1 Brown, Andrew Waynesville 140-04 10
2 Orr, Paul Hendersonvil 105-00.50 8
3 Bruce, Hayden Canton Middl 101-01.50 6
4 Bartley, Alan Rugby Middle 95-00.50 5
5 Sorrells, Dakota Canton Middl 94-10.50 4
6 Ryall, David Brevard Midd 89-06.50 3
7 Muro-Castillo, Josh Canton Middl 88-08 2
8 Hall, Calvin Waynesville 87-05.50 1
9 Williamson, Boone Waynesville 86-05.50
10 Stevens, Blake Smoky Mounta 85-09
11 Sink, Zeke Smoky Mounta 82-00
12 Murray, Wesley Flat Rock Mi 81-08
13 Brunetti, Roman Rugby Middle 81-00
14 Viesselman, John Bethel Middl 78-11.50
15 Sullivan, Finley Rugby Middle 76-09.50
16 Justice, Joseph Flat Rock Mi 76-04
16 Jackson, Garrett Apple Valley 76-04
18 Reyes, Ezekial Apple Valley 74-06
19 Tyler, Houston Apple Valley 72-07
20 Whitehurst, Bryson Flat Rock Mi 71-08.50
Women - Team Rankings - 14 Events Scored
1) Rugby Middle School 140 2) Brevard Middle School 117 3) Apple Valley Middle School 50 4) Bethel Middle School 49 5) Flat Rock Middle School 46 6) Waynesville Middle School 44 7) Hendersonville Middle Scho 28 8) Macon Middle School 27 9) Canton Middle School 21 10) Polk County Middle School 11
11) Smoky Mountain Middle Scho 5 11) Madison Middle School 5
Men - Team Rankings - 14 Events Scored
1) Rugby Middle School 108 2) Flat Rock Middle School 95 3) Brevard Middle School 68 4) Canton Middle School 58.50
5) Apple Valley Middle School 56.50 6) Waynesville Middle School 44 7) Polk County Middle School 33 8) Bethel Middle School 27 9) Hendersonville Middle Scho 21 10) Madison Middle School 20
11) Smoky Mountain Middle Scho 6 12) Macon Middle School 5

Other Articles

Track and Field
Track and Field