Alana Jergenson scored wins Wednesday in the shot put and discus

Polk track teams eye conference rivals during Wolverine Three meet

Polk County got an extended look at some of its Western Highlands Conference competition on Wednesday, hosting three WHC schools for the Wolverine Three track and field meet.

Avery, Madison and Mitchell traveled to G.M. Tennant Stadium, which will also serve as the host venue for the WHC championship meet on June 3.

Polk County’s Olivia Overholt led the Wolverine girls, winning both the 800 and 1600-meter runs as well as the long jump, all with efforts that topped the 1A West regional qualifying standard in the event.

Alana Jergenson won both the shot put and discus, also exceeding the regional standard in both events.

Emma Brunell added victories in the 400 meters and triple jump while Madison Geddings led a Polk 1-2-3 effort in the pole vault.

For the Polk boys, Harrison Waddell matched Jergenson’s sweep with one of his own, claiming the shot and discus and topping the regional standard in each.

The Wolverines also got wins from Nate Henderson (100 meters), Braxton Edwards (400 meters, regional qualifying time), Matias Akers (1600 meters) and Harrison Ashworth (3200 meters).

Polk County’s Harrison Waddell won both the shot put and discus at Wednesday’s meet

Wolverine Three 2021
Polk County High School – 5/26/2021
Women 100 Meter Dash Finals

1, Jill Pittman, Mitchell, 14.24. 2, Nevaeh Rice, Madison, 14.68. 3, Regan
Hughes, Avery County, 14.69. 4, Cora Hollifield, Avery County, 15.21. 5, Emree
Hoilman, Avery County, 15.42. 6, Renn Hurdkloz, Avery County, x15.72. 7,
Ashley Brown, Madison, 16.56. 8, Anna Capps, Madison, 17.10. 9, Laci Buckner,
Madison, x17.52. 10, Chelsey Hensley, Madison, x17.53.
Women 200 Meter Dash
1, Jill Pittman, Mitchell, 28.61. 2, Emree Hoilman, Avery County, 32.79. 3,
Luna Gonzalez, Polk County, 35.59.
Women 400 Meter Dash
1, Emma Brunell, Polk County, 1:07.54. 2, Chandra Jenkins, Mitchell, 1:09.96.
3, Ocala Aerni, Madison, 1:12.23. 4, Jocelyn Hernandez, Avery County, 1:12.56.
5, Luna Gonzalez, Polk County, 1:16.44.
Women 800 Meter Run
1, Olivia Overholt, Polk County, 2:30.37. 2, Tori Thompson, Polk County,
2:50.58. 3, Brook Cheuvront, Avery County, 2:51.67.
Women 1600 Meter Run
1, Olivia Overholt, Polk County, 5:48.48. 2, Brook Cheuvront, Avery County,
6:22.80.
Women 3200 Meter Run
1, Brook Cheuvront, Avery County, 14:01.37.
Women 100 Meter Hurdles
1, Lillie Ward, Avery County, 20.48. 2, Lauren Dotson, Polk County, 21.90.
Women 300 Meter Hurdles
1, Lillie Ward, Avery County, 56.71. 2, Lauren Dotson, Polk County, 1:02.31.
Women 4×100 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 56.27. 2, Mitchell (1 A) 57.24. 3, Madison (2 A)
1:00.49.
Women 4×200 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 2:00.08. 2, Polk County (1 A) 2:19.78.
Women 4×400 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 4:54.74.
Women High Jump
1, Marisol Guzman, Avery County, 4-04. 2, Carter Peterson, Avery County, 4-02.
–, Ocala Aerni, Madison, NH.
Women Pole Vault
1, Madison Geddings, Polk County, J7-00. 2, Lauren Dotson, Polk County, J7-00.
3, Tori Thompson, Polk County, J6-00. 4, Cayden Waters, Avery County, J6-00.
5, Cora Hollifield, Avery County, J6-00. 6, Mckenna Hill, Polk County, x5-06.
Women Long Jump
1, Olivia Overholt, Polk County, 15-05. 2, Tori Thompson, Polk County,
13-09.50. 3, Ocala Aerni, Madison, 13-04.75. 4, Mckenna Hill, Polk County,
13-02. 5, Emree Hoilman, Avery County, 12-04.50. 6, Anna Capps, Madison,
12-01.50. 7, Regan Hughes, Avery County, 11-06.50. 8, Ella Capps, Madison,
11-01.50.
Women Triple Jump
1, Emma Brunell, Polk County, 27-09. 2, Lauren Dotson, Polk County, 27-02.
Women Shot Put (4 KG)
1, Alanna Jergensen, Polk County, 34-07. 2, Ella Capps, Madison, 33-06. 3,
Rachael Davis, Polk County, 27-05. 4, Zoey Einheser, Madison, 25-09. 5, Laci
Buckner, Madison, 22-07.50. 6, Ashley Brown, Madison, x22-00.50. 7, Emmalee
Carver, Avery County, 21-07. 8, Lindsey Dotson, Polk County, 18-01.
Women Discus Throw (1 KG)
1, Alanna Jergensen, Polk County, 93-05. 2, Ella Capps, Madison, 76-05. 3,
Rachael Davis, Polk County, 72-06. 4, Zoey Einheser, Madison, 70-06. 5,
Mckenna Hill, Polk County, 59-03. 6, Lindsey Dotson, Polk County, x51-06. 7,
Emmalee Carver, Avery County, 47-01. 8, Ashley Brown, Madison, 45-09. 9, Laci
Buckner, Madison, x44-02.
Men 100 Meter Dash
1, Nate Henderson, Polk County, 12.28. 2, Noah Olson, Madison, 12.29. 3,
Shaquan Wingo, Polk County, 12.34. 4, Jerry Dodd, Madison, 12.38. 5, Elija
Tipton, Madison, 12.39. 6, Tanner Duncan, Mitchell, 12.55. 7, Ty Turbyfill,
Mitchell, 12.76. 8, Elijah Barnes, Polk County, 13.27. 9, Addison Baines,
Madison, x13.36. 10, Kaden Phillips, Mitchell, 14.13. 11, Devron Patterson,
Avery County, 14.24. 12, J’Leyn Hoilman, Avery County, 14.34.
Men 200 Meter Dash
1, Harrison Horney, Mitchell, 24.37. 2, Jerry Dodd, Madison, 25.42. 3, Noah
Olson, Madison, 25.62. 4, Samuel Duncan, Mitchell, 25.94. 5, Rainer Hveff,
Madison, 26.94. 6, Michael Simoncic, Polk County, 27.58. 7, Marley McCourry,
Mitchell, 29.33.
Men 400 Meter Dash
1, Braxton Edwards, Polk County, 52.42. 2, Ty Smith, Avery County, 53.71. 3,
Ben Wessinger, Mitchell, 56.48. 4, Jackson Sawyer, Madison, 57.36. 5, Vincent
Twitty, Polk County, 57.45. 6, Cole Woodard, Mitchell, 58.84. 7, Gage Young,
Mitchell, 59.03. 8, Aaron Williams, Avery County, 1:03.49. 9, Dillion Dison,
Madison, 1:04.39. 10, Christian Montejo Hernandez, Polk County, 1:09.08.
Men 800 Meter Run
1, Ben Wessinger, Mitchell, 2:19.53. 2, Jalyn Thomas, Polk County, 2:20.83. 3,
Matias Akers, Polk County, 2:27.90. 4, Braxton Edwards, Polk County, 2:33.20.
5, Jack Morrow, Madison, 2:34.91. 6, Nehemiah Barnette, Madison, 2:36.67. 7,
Cade Bright, Polk County, x2:37.59. 8, McClain Koistinen, Polk County,
x2:58.72. 9, Carter White, Avery County, 3:04.79.
Men 1600 Meter Run
1, Matias Akers, Polk County, 5:22.77. 2, Harrison Ashworth, Polk County,
5:34.32. 3, Adison Broyles, Polk County, 5:55.77. 4, Michael Leahy, Mitchell,
8:03.53.
Men 3200 Meter Run
1, Harrison Ashworth, Polk County, 12:40.24. 2, Tristan Devine, Polk County,
13:29.89. 3, Adison Broyles, Polk County, 15:15.57.
Men 110 Meter Hurdles
1, Caden Hilemon, Madison, 17.59. 2, Tyler Staley, Polk County, 20.32. 3, Will
Stanford, Avery County, 23.64.
Men 300 Meter Hurdles
1, Jack Crenshaw, Avery County, 47.93. 2, Tyler Staley, Polk County, 49.63. 3,
Shaquan Wingo, Polk County, 52.23. 4, Will Stanford, Avery County, 52.27.
Men 4×100 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 46.41. 2, Madison (2 A) 46.46. 3, Mitchell (1 A) 47.80.
4, Polk County (1 A) 48.12.
Men 4×200 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 1:38.59. 2, Mitchell (1 A) 1:39.47.
Men 4×400 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 3:47.26. 2, Polk County (1 A) 4:00.55.
Men 4×800 Meter Relay
1, Avery County (1 A) 10:27.30. 2, Polk County (1 A) 10:44.57.
Men High Jump
1, Landon Ingham, Avery County, J5-08. 2, Caden Hilemon, Madison, J5-08. 3,
Nehemiah Barnette, Madison, J5-02. 4, Jack Crenshaw, Avery County, J5-02. –,
Vincent Twitty, Polk County, NH.
Men Pole Vault
1, Chandler Berry, Avery County, 11-00. 2, Henry Peterson, Avery County, 8-06.
3, Adison Broyles, Polk County, 6-06. –, Braxton Edwards, Polk County, NH.
Men Long Jump
1, Caden Hilemon, Madison, 19-03.25. 2, Ty Smith, Avery County, 19-00.75. 3,
Nate Henderson, Polk County, 19-00. 4, Jerry Dodd, Madison, 18-08.50. 5,
Rainer Hveff, Madison, 17-05. 6, Elijah Holtsclaw, Avery County, J17-02. 7,
Tyler Staley, Polk County, J17-02. 8, Mason Bailey, Avery County, 15-10. 9,
Vincent Twitty, Polk County, 14-07.
Men Triple Jump
1, Ty Smith, Avery County, 40-06.50. 2, Steven Chupp, Polk County, 38-01. 3,
Landon Ingham, Avery County, 37-02. 4, Tyler Staley, Polk County, 34-06. 5,
Matias Akers, Polk County, 33-10. 6, Mason Bailey, Avery County, 31-03.
Men Shot Put (12 pound)
1, Harrison Waddell, Polk County, 44-08. 2, Colton Lane Hoilman, Avery County,
36-07. 3, Kanye Staley, Polk County, 34-05. 4, Lucas Barilovits, Madison,
31-05. 5, Obed Najera, Polk County, 31-03. 6, Justin Sprinkle, Madison, 31-00.
7, Jared Searcy, Polk County, x30-02. 8, Chandler Horney, Mitchell, 29-09.50.
9, Bryson Owen, Polk County, x29-09. 10, Cyle Hicks, Avery County, 29-08. 11,
Dillion Dison, Madison, 29-04. 12, Caleb Debjurl, Madison, x24-11. 13, Trey
Boone, Mitchell, 24-01.
Men Discus Throw (1.6 KG)
1, Harrison Waddell, Polk County, 130-10. 2, Rainer Hveff, Madison, 88-10. 3,
Colton Lane Hoilman, Avery County, 87-02. 4, Justin Sprinkle, Madison, 85-08.
5, Chandler Horney, Mitchell, 79-07. 6, J’Leyn Hoilman, Avery County, 71-09.
7, Kanye Staley, Polk County, 71-06. 8, Dillion Dison, Madison, 70-08. 9, Obed
Najera, Polk County, 68-05. 10, Jared Searcy, Polk County, x67-08. 11, Trey
Boone, Mitchell, 59-00. 12, Bryson Owen, Polk County, x57-10. 13, Caleb
Debjurl, Madison, x52-05. –, Cyle Hicks, Avery County, ND.