Connect with us

Wrestling

Wolverine wrestlers face consolation battle at 1A West Regional

Polk County wrestlers will have to fight through the consolation bracket Saturday to earn a berth in the state 1A wrestling tournament

Polk County wrestlers will have to fight through the consolation bracket Saturday to earn a berth in the state 1A wrestling tournament.

Friday’s opening day of the 1A West Regional at Avery ended with all 11 Polk County wrestlers in the consolation rounds. Action in the tournament is slated to begin Saturday at 8:30 a.m.

Three Polk County wrestlers – Triston Watkins, Dillon Knighton and Devin Panchyshyn – won their first-round matches on Friday before being stopped in the second round.

Another Wolverine, Hayden Shumate, suffered a tough 11-10 decision to Mitchell’s Jose Guardian.

The top four wrestlers in each class advance to next week’s state 1A tournament in Greensboro.

106
First Round
Kevin Cook (Hayesville) p. Chris Rickman (Polk), 0:43
Consolation
Rickman vs. Jackson Russ (Avery)

113
First Round
Triston Watkins (Polk) p. Jacob Haywood (East Surry), 3:34
Second Round
Dylan Lowery (Mitchell) p. Watkins, 3:22
Consolation
Watkins vs. Samuel Green (Swain)

126
First Round
Nicolas Mariani (Rosman) p. Preston Burnett (Polk), 1:18
Consolation
Burnett vs. Dustyn Davenport (Hayesville)

132
First Round
Lucas Brown (Swain) p. Evan Miller (Polk), 2:00
Consolation
Miller vs. Chandler Luffman (East Wilkes)

138
First Round
Jonas Trejo (Swain) p. Brennan Worthington (Polk), 1:49
Consolation
Worthington vs. Adrian Caro (East Surry)

152
First Round
Dillon Knighton (Polk) p. Alex Royal (East Wilkes), 3:58
Second Round
Chris Butera (Mount Airy) p. Knighton, 2:42
Consolation
Knighton vs. TBA

160
First Round
Lucas Andrews (Avery) p. Mitchell Yoder (Polk), 1:52
Consolation
Yoder vs. Nick Dennard (Andrews)

170
First Round
Cody Long (Swain) p. Trey Thompson (Polk), 2:15
Consolation
Thompson vs. Austin Duncan (Avery)

182
First Round
Blake Williams (Avery) p. James Smith (Polk), 0:53
Consolation
Smith vs. Wess Hooper (Robbinsville)

195
First Round
Jose Guardian (Mitchell) d. Hayden Shumate (Polk), 11-10
Consolation
Shumate vs. Zach Gibby (Andrews)

285
First Round
Devin Panchyshyn (Polk) d. Wyatt Rayburn (Murphy), 4-1
Second Round
Morgan East (East Surry) p. Panchyshyn, 0:22
Consolation
Panchyshyn vs. Hunter McGaha (Andrews)

More in Wrestling