Polk County's Avia Cunningham took top honors Wednesday in the discus

Polk County’s track and field squads concluded their pre-spring break schedule Wednesday with the Spring Fling at Polk County meet held on Alan Peoples Track.

R-S Central’s girls took a comfortable victory over Polk County and the Burns boys nipped the Wolverines by 20 points in the team standings. East Rutherford and Christ School also competed with limited teams.

Polk had a handful of event winners during the meet, those including:

  • Sophia Overholt in the 400-meter dash with a time of 1:03.62
  • Leah Dotson in the pole vault with a leap of 8-0
  • Avia Cunningham in the discus with a throw of 83-2
  • Blake Anderson in the 800-meter run with a time of 2:09.89
  • Jordy Rojas-Argate in the 1600 meters with a mark of 5:06.43
  • Davis Young in the 3200 meters with a time of 11:38.96
  • Nathaniel Rhein in the 300-meter hurdles with a time of 42.70
  • Polk County’s boys 4×400-meter relay team with a time of 3:42.13
  • Polk County’s boys 4×800-meter relay team with a time of 9:21.34

The meet currently serves as Polk County’s final home event until the Mountain Foothills 7 Conference meet in May. The Wolverines are slated to return to competition on April 21 at the Falcon Invitational at West Henderson.

Polk County’s Jeri Allen sends flying her effort Wednesday in the discus
                          Spring Fling at Polk County                          
                      Polk County High School  - 4/5/2023                      
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Makaiyah Ross                Burns                    12.96   2   8   
  2 Cloey Jenkins                R-S Central              13.27   2   6   
  3 Akyla Cunningham             Polk County              14.04   1   4   
  4 Bailey Staton                Polk County              14.28   2   2   
  5 Bianca Pitts                 Polk County              14.78   2   1   
  6 Miah Lattimore               E Rutherford             14.97   1 
  7 Nakira Thurman               Burns                    14.98   2 
  8 Morgan Magers                R-S Central              15.16   1 
  9 Chloe Ingle                  Burns                    15.32   1 
 10 Chelsea Booker               Polk County             x16.04   1 
 11 Scarlett Hooper              R-S Central              16.07   1 
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cloey Jenkins                R-S Central              26.88   2   8   
  2 Akyla Cunningham             Polk County              27.97   2   6   
  3 Lilyana Mast                 R-S Central              28.13   2   4   
  4 Jamiyah Miller               R-S Central              28.14   2   2   
  5 Makaiyah Ross                Burns                    28.39   2   0.50
  5 Sophia Overholt              Polk County              28.39   2   0.50
  7 Bianca Pitts                 Polk County              30.68   1 
  8 Abagail Mast                 R-S Central             x30.85   1 
  9 Miley Beam                   Burns                    31.09   1 
 10 Emma Jones                   R-S Central             x33.62   1 
 11 Miah Lattimore               E Rutherford             33.88   1 
 12 Abigail Rose                 R-S Central             x34.43   1 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sophia Overholt              Polk County            1:03.62   2   8   
  2 Sarah Day                    Burns                  1:05.31   2   6   
  3 Bailey Staton                Polk County            1:05.42   2   4   
  4 Miley Beam                   Burns                  1:10.62   2   2   
  5 Naomi Martinez               Polk County            1:13.01   2   1   
  6 Cheyanne Goodson             Burns                  1:15.75   2 
  7 Abigail Rose                 R-S Central            1:20.07   1 
  8 Emma Jones                   R-S Central            1:22.40   1 
  9 Scarlett Hooper              R-S Central            1:29.87   1 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooke Hope                  R-S Central            2:40.26    8   
  2 Michayla Hendren             R-S Central            3:06.69    6   
  3 Nayah Nolan                  Burns                  3:33.70    4   
  4 Emma Richardson              Burns                  3:43.42    2   
 
Women 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooke Hope                  R-S Central            5:51.34    8   
  2 Cora Lawrence                Polk County            6:54.73    6   
  3 Michayla Hendren             R-S Central            7:10.88    4   
  4 Kayla Kitchen                Polk County            7:39.79    2   
  5 Carly Holland                Polk County            7:46.11    1   
 
Women 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooke Hope                  R-S Central           13:05.86    8   
  2 Kayla Kitchen                Polk County           16:48.04    6   
  3 Alice Wray                   Burns                 17:05.59    4   
 
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lilyana Mast                 R-S Central              18.98    8   
  2 Emma Jones                   R-S Central              21.51    6   
  3 Zydazia Fuller               R-S Central              21.63    4   
  4 Jazariah McKinney            R-S Central             x21.98  
 
Women 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamya Mosley                 R-S Central              53.25    8   
  2 Jazariah McKinney            R-S Central            1:03.27    6   
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 R-S Central  'A'                                      52.27    8   
  2 East Rutherford  'A'                                  53.35    6   
  3 Burns  'A'                                            54.24    4   
  4 Polk County  'A'                                      59.54    2   
 
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 R-S Central  'A'                                    1:50.83    8   
  2 East Rutherford  'A'                                1:53.42    6   
  3 Burns  'A'                                          1:58.30    4   
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Burns  'A'                                          4:49.71    8   
 
Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aniyah Tate                  R-S Central            4-08.00    8   
  2 Cana Scruggs                 Burns                  4-00.00    6   
 
Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leah Dotson                  Polk County            8-00.00    8   
  2 Addison Huntley              E Rutherford           6-06.00    6   
  3 Alayah Moore                 E Rutherford          J6-00.00    4   
  4 Mary Grace Tisdale           E Rutherford          J6-00.00    2   
  5 Sofia Avellaneda             Polk County           J5-06.00    1   
  5 Abigail Greene               E Rutherford         xJ5-06.00  
  7 Liesl Ellington              Asheville School      J5-06.00  
  8 Naomi Martinez               Polk County            5-00.00  
  9 Brooklyn Weaver              Asheville School       4-00.00  
 -- Kadence Chapman              E Rutherford                NH  
 
Women Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Makaiyah Ross                Burns                 16-03.00    8   
  2 Sophia Overholt              Polk County           15-10.00    6   
  3 Jamya Mosley                 R-S Central           14-05.00    4   
  4 Aniyah Tate                  R-S Central           14-02.00    2   
  5 Reece Elliott                Burns                 13-04.00    1   
  6 Jazariah McKinney            R-S Central           12-04.50  
  7 Braelyn Henderson            R-S Central          x11-08.50  
  8 Havyn McCurry                R-S Central          x11-02.00  
  9 Cheyanne Goodson             Burns                 10-11.00  
 
Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamya Mosley                 R-S Central           32-02.50    8   
  2 Reece Elliott                Burns                 26-04.50    6   
 -- A'Ariona Burris              Burns                       ND  
 -- Joherenny Algarin            R-S Central                 ND  
 
Women Shot Put (4 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Ilges                  R-S Central           30-04.00    8   
  2 Akeela Cunningham            Polk County           27-10.00    6   
  3 Avia Cunningham              Polk County           26-09.50    4   
  4 Bailey Staton                Polk County           25-05.50    2   
  5 Gabi Cook                    R-S Central           25-05.00    1   
  6 Tali Thompson                Polk County          x25-01.50  
  7 KeAsia Borders               Burns                 24-06.00  
  8 Lindsey Dotson               Polk County          x23-04.50  
  9 Chloe Miller                 R-S Central           22-09.50  
 10 Keemahnei Lattimore          R-S Central          x19-09.00  
 11 Jeri Allen                   Polk County          x19-01.00  
 12 Aleiah Kirkpatrick           Burns                 19-00.00  
 13 Sarenity Carson              Polk County          x16-10.00  
 14 Nayah Nolan                  Burns                 16-05.50  
 
Women Discus Throw (1 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Avia Cunningham              Polk County              83-02    8   
  2 Gabi Cook                    R-S Central              72-02    6   
  3 Akeela Cunningham            Polk County              70-02    4   
  4 Kayla Ilges                  R-S Central              67-04    2   
  5 Chloe Miller                 R-S Central              64-07    1   
  6 Lindsey Dotson               Polk County              59-03  
  7 Aleiah Kirkpatrick           Burns                    57-05  
  8 Tali Thompson                Polk County             x56-04  
  9 Nayah Nolan                  Burns                    52-09  
 10 KeAsia Borders               Burns                    50-01  
 11 Jeri Allen                   Polk County             x46-01  
 12 Keemahnei Lattimore          R-S Central             x44-01  
 13 Sarenity Carson              Polk County             x43-05  
 14 Reece Elliott                Burns                   x43-03  
 
Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Noah Carson                  R-S Central              11.55   2   8   
  2 Landy Goolsby                Burns                    12.10   2   6   
  3 Cole Pereria                 Polk County              12.24   2   4   
  4 Marcus KcKinney              R-S Central              12.48   2   2   
  5 Mykah Hills                  Polk County              12.64   2   1   
  6 Jordyn Hulse                 R-S Central              12.66   1 
  7 Zalen McCraw                 Polk County              12.72   1 
  8 Damarion Wilkerson           R-S Central             x12.75   2 
  9 Antonio Simpson              Polk County             x13.01   2 
 10 Kaden Baker                  R-S Central             x13.06   1 
 11 Elijah Goodson               Burns                    13.12   1 
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ryan Thompson                Burns                    23.80   2   8   
  2 KJ Huskey                    Burns                    24.91   2   6   
  3 Damarion Wilkerson           R-S Central              25.01   2   4   
  4 Trevonne Barbee              R-S Central              25.65   1   2   
  5 Landy Goolsby                Burns                    25.67   2   1   
  6 Zalen McCraw                 Polk County              25.98   1 
  7 Dahjay Palmer                R-S Central              25.99   2 
  8 Jordyn Hulse                 R-S Central             x26.12   2 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 KJ Huskey                    Burns                    53.97   2   8   
  2 Cole Pereria                 Polk County              55.12   2   6   
  3 Damarion Wilkerson           R-S Central              56.40   2   4   
  4 Cade Bright                  Polk County              57.01   2   2   
  5 Sabastian Soriano            Burns                    57.32   1   1   
  6 Michael Allen                Burns                    58.65   1 
  7 Tristan Deviney              R-S Central            1:00.93   1 
  8 Austin Shipman               Polk County            1:01.21   2 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Blake Anderson               Polk County            2:09.89    8   
  2 Nathanael Martinez           Polk County            2:10.00    6   
  3 Owen Highsmith               Polk County            2:14.62    4   
  4 Tommy Jackson                Christ School          2:16.60    2   
  5 Christian Wilson             R-S Central            2:27.83    1   
  6 Riley Howard                 R-S Central            2:30.78  
  7 Jakobii Nolan                Burns                  2:34.91  
  8 Noah Young                   Burns                  2:43.07  
 
Men 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordy Rojas-Argate           Polk County            5:06.43    8   
  2 Christian Wilson             R-S Central            5:19.72    6   
  3 Riley Howard                 R-S Central            5:42.79    4   
  4 Brinson Ashworth             Polk County            5:58.76    2   
  5 Ezra Burns                   Burns                  6:20.28    1   
 
Men 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis Young                  Polk County           11:38.96    8   
  2 Ardon Malan                  Polk County           12:43.98    6   
  3 Riley Howard                 R-S Central           13:05.10    4   
  4 Christian Wilson             R-S Central           13:35.41    2   
  5 Jameson Brown                Burns                 13:55.29    1   
 
Men 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Graham Warlick               Burns                    16.08   2   8   
  2 Kamari Surratt               Burns                    16.44   2   6   
  3 Trevonne Barbee              R-S Central              18.79   2   4   
  4 Zavion Wilson                Burns                    18.80   2   2   
  5 Lorenzo Sanchez              Polk County              19.22   1   1   
  6 Nathaniel Rhein              Polk County              20.28   2 
  7 Ryan Rogerson                Polk County              20.38   1 
  8 Justyn Porter                Burns                   x20.46   1 
  9 Nolan Simpson                Polk County             x21.12   1 
 10 Cannon Iamurri               Polk County             x21.23   1 
 
Men 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathaniel Rhein              Polk County              42.70    8   
  2 Graham Warlick               Burns                    42.87    6   
  3 Justyn Porter                Burns                    48.22    4   
  4 Nolan Simpson                Polk County              49.96    2   
  5 Corbin Bullman               R-S Central              49.99    1   
  6 Khristian Littlejohn         Polk County              56.10  
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Burns  'A'                                            45.08    8   
  2 R-S Central  'A'                                      45.16    6   
  3 Polk County  'A'                                      48.88    4   
 
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Burns  'A'                                          1:36.29    8   
  2 R-S Central  'A'                                    1:41.95    6   
 -- Polk County  'A'                                         DQ   Exchange Violation
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    3:42.13    8   
  2 Burns  'A'                                          3:48.23    6   
  3 Polk County  'B'                                   x3:49.62  
 
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    9:21.34    8   
  2 Burns  'A'                                         10:57.73    6   
 
Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marcus KcKinney              R-S Central            5-06.00    8   
  2 Aaron Dickey                 Polk County            5-04.00    6   
  3 Jordan Watkins               R-S Central           J5-02.00    4   
  4 Ryan Rogerson                Polk County           J5-02.00    2   
  5 Khristian Littlejohn         Polk County            4-10.00    0.50
  5 Timothy Bryant               Burns                  4-10.00    0.50
 -- Duane Jolly                  Burns                       NH  
 -- Jaiden Porter                Burns                       NH  
 
Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noah Graham                  Christ School         11-06.00    8   
  2 Jacob Shuford                E Rutherford          10-00.00    6   
  3 Noah Rollins                 R-S Central           J8-06.00    4   
  4 Triston Mowry                Christ School         J8-06.00    2   
  5 Tommy Jackson                Christ School          7-06.00    1   
 -- Noah Henthorn                Christ School               NH  
 -- Sebastian Mendoza            E Rutherford                NH  
 
Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamari Surratt               Burns                 21-00.00    8   
  2 Marcus KcKinney              R-S Central           18-10.00    6   
  3 Aaron Dickey                 Polk County           18-06.50    4   
  4 Mackus Simpson               Polk County           18-04.50    2   
  5 Timothy Bryant               Burns                 17-11.00    1   
  6 Lorenzo Sanchez              Polk County           17-05.50  
  6 Duane Jolly                  Burns                 17-05.50  
  8 Jaiden Porter                Burns                x17-03.50  
  9 Mason Conard                 R-S Central           17-02.00  
 10 Ryan Thompson                Burns                x17-01.50  
 11 Xzavier Cohen                R-S Central           15-10.00  
 12 Cannon Iamurri               Polk County          x15-04.00  
 13 Jordan Watkins               R-S Central          x15-03.00  
 14 Khristian Littlejohn         Polk County          x15-02.00  
 -- Cayden Wilson                R-S Central                 ND  
 
Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamari Surratt               Burns                 42-07.00    8   
  2 Duane Jolly                  Burns                 34-08.00    6   
  3 Cannon Iamurri               Polk County           32-08.00    4   
  4 Jaiden Porter                Burns                 31-03.00    2   
  5 Noah Rollins                 R-S Central           30-05.00    1   
  6 Elijah Goodson               Burns                x29-10.50  
  7 Nolan Simpson                Polk County           27-07.50  
  8 Noah Carson                  R-S Central           27-05.50  
  9 Curtis Simmons               Polk County           26-02.00  
 10 Cayden Wilson                R-S Central           25-05.00  
 
Men Shot Put (12 pound)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caleb Byrd                   Burns                 40-09.50    8   
  2 Kavion Hopper                Burns                 38-00.50    6   
  3 Austin Scoggins              R-S Central           37-07.50    4   
  4 Bryson Owen                  Polk County           36-10.00    2   
  5 Cameron Scott                R-S Central           35-04.50    1   
  6 Colby Garner                 R-S Central           34-08.00  
  7 Kole Powell                  Polk County           33-06.00  
  8 Daniel Owens                 R-S Central          x33-00.50  
  9 Malachi Coston               R-S Central          x33-00.00  
 10 Landon Dover                 Burns                 32-05.50  
 11 Zalen McCraw                 Polk County           30-09.50  
 12 Zach Currier                 Burns                x29-11.00  
 13 RJ Ruff                      Polk County          x29-01.00  
 14 J-Quan Murray                R-S Central          x28-08.00  
 15 Kayvahn Bonner               Burns                x28-06.00  
 16 Shawn Kring                  R-S Central          x28-01.50  
 17 Nicholas Batiato             Polk County          x27-11.00  
 18 Sullivan Kring               R-S Central          x25-11.00  
 19 Tanner McKinney              Polk County          x24-00.00  
 20 Derrick Griffin              Polk County          x21-05.00  
 21 Lucas Johnson                Polk County          x20-09.50  
 
Men Discus Throw (1.6 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 J-Quan Murray                R-S Central             106-11    8   
  2 Austin Scoggins              R-S Central              98-01    6   
  3 Colby Garner                 R-S Central              97-05    4   
  4 Cameron Scott                R-S Central             x97-01  
  5 Caleb Byrd                   Burns                    94-03    2   
  6 Kole Powell                  Polk County              92-06    1   
  7 John Hendren                 R-S Central             x85-09  
  8 Kavion Hopper                Burns                    85-05  
  9 Daniel Owens                 R-S Central             x78-05  
 10 Conner Henson                R-S Central             x77-04  
 11 Bryson Owen                  Polk County              71-11  
 12 Tanner McKinney              Polk County              64-01  
 13 Bryson Westbrook             Burns                    63-08  
 14 Caiden Orr                   R-S Central             x63-05  
 15 Landon Dover                 Burns                   x62-01  
 16 Lucas Johnson                Polk County             x61-07  
 17 RJ Ruff                      Polk County             x57-04  
 18 Derrick Griffin              Polk County             x56-06  
 19 Nicholas Batiato             Polk County             x53-03  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) R-S Central                142        2) Polk County                82.50
    3) Burns                       63.50     4) East Rutherford            24   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Burns                      127.50     2) Polk County               107.50
    3) R-S Central                100        4) Christ School              13   
    5) East Rutherford              6