Connect with us
Polk County senior Caleb Potter won two events at Wednesday's meet, posting state qualifying times in each

Track and Field

Wolverine seniors shine in chilly Polar Bear meet

Athletes from 11 schools braved a windy evening with temperatures in the 30s to compete in the Polar Bear I indoor track meet, kicking off the Wolverines’ home season

Even polar bears might have found Wednesday’s indoor track meet at G.M. Tennant Stadium a bit nippy.

Athletes from 11 schools braved a windy evening with temperatures in the 30s to compete in the Polar Bear I indoor track meet, kicking off the Wolverines’ home season.

Enka swept the boys and girls divisions, with Polk County placing fourth in the girls competition and the Wolverine boys taking third.

The Polk girls received first-place efforts from Maia Teague in the 55-meter hurdles and Izzy Jackson in the 500-meter run. Jackson’s time of 1.26.09 qualified her for the state 2A/1A meet in February.

Defending state champion Jake Justice won the pole vault with a qualifying leap of 11-6 and also qualified for the long jump with a mark of 21-0 1/2, winning that event as well.

Caleb Potter also won two events, taking top honors in the 1600 in a time of 4:42:23 and the 3200 in a time of 10:13.98, both times clinching a state meet spot.

Luke Sellers won the shot put with a throw of 43-4, also a state qualifying effort.

Both teams are scheduled to be back in action on Thursday, Dec. 12 as the Wolverines host the 10th annual Reindeer Games.

Polk County’s Amelia Nespeca is congratulated by head coach Alan Peoples after finishing the 500-meter run at Wednesday’s meet

2018 PCHS Polar Bear #1 – 12/5/2018
Polk County High School
Women Shot Put Finals
1, Johnson, Chai, Enka, 30-02. 2, Branham, Harlie, Enka, 24-07. 3, Cutshall,
Maggie, Enka, 22-05. 4, Edwards, Abby, N Henderson, 22-04.50. 5, Harris,
Olivia, R-S Central, 22-03. 6, Parce, Katie, Hendersonville, 22-01.50. 7,
McFadden, Anna, Polk County, 21-02. 8, Davis, Sarah, R-S Central, 19-08.50.
Women Long Jump
1, Darity, Micaiah, Hendersonville, 15-04. 2, Jackson, Abby, W Henderson,
14-09. 3, Levi, Alexis, E Henderson, 14-08. 4, Ballard, Pearl, E Henderson,
13-11. 5, Holbert, Kendra, Hendersonville, 13-03. 6, McFadden, Anna, Polk
County, 12-11.50. 7, Traber, Caitlyn, Tuscola, 12-01. 8, Milner, Gracie,
Hendersonville, 11-11.50. 9, Howard, Tia, W Henderson, 11-05.50. 10, Monday,
Kennedy, Tuscola, 10-08.
Women Triple Jump
1, Ballard, Pearl, E Henderson, 31-04. 2, Darity, Micaiah, Hendersonville,
31-00. 3, Levi, Alexis, E Henderson, 30-09. 4, Howard, Tia, W Henderson,
27-09.50. 5, Holbert, Kendra, Hendersonville, 27-09. 6, McFadden, Anna, Polk
County, 25-10.
Women High Jump
1, Hendershot, Isabella, Tuscola, 4-10. 2, Jackson, Abby, W Henderson, 4-06.
3, Levi, Alexis, E Henderson, 4-02. 4, McFadden, Anna, Polk County, J4-02. 5,
Partin, Rebekah, Rosman, J4-02. –, Milner, Gracie, Hendersonville, NH. –,
Daves, Elizabeth, Rosman, NH.
Women Pole Vault
1, Ledbetter, Keirsten, E Rutherford, 7-06. 2, Urcin, Rachel, W Henderson,
7-00. 3, Alley, Reese, Polk County, 6-06. 4, Harris, Tana, Polk County, J6-06.
5, Waldman, Sydney, Polk County, 6-00. 6, Yelton, Cheyenne, E Rutherford,
J6-00. 7, Geddings, Madison, Polk County, x4-00. –, Ballard, Pearl, E
Henderson, NH. –, Tickle, Riley, Polk County, NH.
Women 4×800 Meter Relay
1, Enka ‘A’ 11:09.16.
Women 55 Meter Hurdles
1, Teague, Maia, Polk County, 12.44. 2, Scully, Hazel, Enka, 12.98. 3,
Roswech, Sophie, Enka, 13.35.
Women 55 Meter Dash
1, Stocks, Shylee, W Henderson, 7.90. 2, Wong Chong, Raine, W Henderson, 7.98.
3, Bennefield, Kiauna, Hendersonville, 8.09. 4, Gash, Maya, Hendersonville,
8.14. 5, Mann, Kaiya, W Henderson, 8.16. 6, Howard, Tia, W Henderson, x8.19.
7, Davis, Carlen, W Henderson, x8.24. 8, Arrowood, Sydnee, R-S Central, 8.40.
9, Salvaggio, Anna, Hendersonville, 8.59. 10, Wyatt, Addison, Tuscola, 8.62.
11, Partin, Rebekah, Rosman, 8.68. 12, Williamson, Regan, R-S Central, 8.70.
13, Suptura, Jenny, Tuscola, 8.75. 14, Stevenson, Zoe, Tuscola, 8.79. 15,
Scully, Isla, Enka, 8.87. 16, Wood, Aarion, Hendersonville, x8.92. 17, White,
Madison, N Henderson, 9.05. 18, Daves, Elizabeth, Rosman, 9.09. 19, Grandy,
Jasiella, N Henderson, 9.57. 20, Monday, Kennedy, Tuscola, x9.62. 21, Ceron,
Amanda, Tuscola, x9.73. 22, Tomas, Nayely, Enka, 9.81. 23, Bush, Keeleigh, R-S
Central, 9.91. 24, Zabarowski, Emma, N Henderson, 10.70.
Women 4×200 Meter Relay
1, West Henderson ‘A’ 1:52.44. 2, Hendersonville ‘A’ 1:52.90. 3, Polk County
‘A’ 2:08.51. 4, Tuscola ‘A’ 2:10.76. 5, Enka ‘A’ 2:16.45.
Women 1600 Meter Run
1, Duchesne, Madeline, W Henderson, 5:58.96. 2, Winterflood, McKenna, Enka,
6:04.54. 3, Anderson, Meredith, Enka, 6:15.09. 4, Mann, Natalie, E Henderson,
6:30.19. 5, Griffin, Julia, Polk County, 7:02.30. 6, Gomez, Tamara, E
Henderson, 7:05.03. 7, Settles, Nomi, E Henderson, 7:33.47. 8, Resendiz,
Zinnia, E Henderson, x7:57.76. 9, Ziglar, Savannah, Tuscola, 8:56.35.
Women 500 Meter Run
1, Jackson, Izzy, Polk County, 1:26.09. 2, Arrowood, Sydnee, R-S Central,
1:35.36. 3, Maxon, Caroline, W Henderson, 1:36.88. 4, Brunnell, Emma, Polk
County, 1:40.24. 5, Anderson, Elizabeth, Enka, 1:40.83. 6, Grandy, Jasiella, N
Henderson, 1:44.61. 7, Nespeca, Amelia, Polk County, 1:50.90. 8, Porter,
Maddie, Tuscola, 1:52.56. 9, Crosby, Brandi, Tuscola, 1:57.18. 10, Talley,
Olivia, Tuscola, 2:12.50.
Women 1000 Meter Run
1, Perry, McCollough, Hendersonville, 3:31.87. 2, Winterflood, McKenna, Enka,
3:37.42. 3, Anderson, Meredith, Enka, 3:46.52. 4, Fisher, Macy, Tuscola,
3:50.60. 5, Escalera, Jennifer, R-S Central, 3:50.65. 6, White, Madison, N
Henderson, 4:01.89. 7, Swift, Noelle, Hendersonville, 4:09.19. 8, Gomez,
Tamara, E Henderson, 4:14.21. 9, Renegar, Payton, Tuscola, 4:17.94. 10, Lamb,
Annaka, Tuscola, 4:25.40. 11, Keever, Cori, R-S Central, 4:29.73. 12, Thomas,
Christina, R-S Central, 4:31.52. 13, Settles, Nomi, E Henderson, 4:33.32. 14,
Carrier, Andrea, Tuscola, x4:34.89. 15, Patten, Ana, E Henderson, 5:00.27. 16,
McDaniel, Daniella, E Henderson, x5:25.92.
Women 300 Meter Dash
1, Mann, Kaiya, W Henderson, 47.70. 2, Gaul, Caelan, Polk County, 47.92. 3,
Gash, Maya, Hendersonville, 50.89. 4, Wyatt, Addison, Tuscola, 51.64. 5,
Holbert, Kendra, Hendersonville, 51.86. 6, Williamson, Regan, R-S Central,
52.21. 7, Hendershot, Isabella, Tuscola, 52.77. 8, Wood, Aarion,
Hendersonville, 53.67. 9, Stevenson, Zoe, Tuscola, 54.18. 10, Salvaggio, Anna,
Hendersonville, x55.49. 11, Bush, Keeleigh, R-S Central, 56.79. 12,
Zabarowski, Emma, N Henderson, 1:02.59.
Women 3200 Meter Run
1, Inman, Faith, Enka, 12:37.72. 2, Lane, Gracey, R-S Central, 12:44.13. 3,
Rose, Ava, Enka, 13:30.88. 4, Mann, Natalie, E Henderson, 14:07.93.
Women 4×400 Meter Relay
1, Enka ‘A’ 5:32.15.
Men Shot Put
1, Sellers, Luke, Polk County, 43-04. 2, Kilpatrick, Timothy, Enka, 41-02. 3,
Davis, Steven, W Henderson, 37-02. 4, Conner, Logan, Polk County, J37-02. 5,
Gilbert, Andrew, W Henderson, 34-00. 6, Gunter, Zeb, Enka, 33-08. 7, Ibarra,
Isaiah, E Henderson, 33-03. 8, Harper, Jaihlen, Asheville, 32-08. 9, Ruff,
Daniel, Polk County, 31-05.50. 10, Derkach, Jack, Polk County, x31-04. 11,
Russel, Daniel, E Henderson, 30-05. 12, Blackwell, Cameron, Polk County,
x30-02.50. 13, Anderson, Sheldon, Enka, 28-08.50. 14, Bolick, Cole, Asheville,
26-04. 15, White, Alexander, Asheville, 25-05. 16, Oblinger, Sam, Asheville,
x23-06.50. 17, Jovel, Brandon, N Henderson, 23-03.50. 18, McCravey, Brandon, N
Henderson, 23-02.50. 19, Potter, Sebastian, Polk County, x22-03. 20, Oliver,
Coury, Asheville, x20-05.
Men Long Jump
1, Justice, Jake, Polk County, 21-00.50. 2, Briggs, Delano, Asheville,
19-08.50. 3, Lynch, Rashod, R-S Central, 19-04.50. 4, Collins, Thomas, Rosman,
18-06. 5, Lindsey, William, E Henderson, 18-01.50. 6, Hall, Kaleb, E
Henderson, 17-10. 7, Santos-Castillo, Joel, E Henderson, 17-01. 8, Kennedy,
Alec, W Henderson, 16-07.50. 9, Chapman, Brennan, Rosman, 15-07. 10, Cumbow,
Ryder, Enka, 15-05. 11, Cumbow, Sawyer, Enka, 15-03. 12, Dejarnett, Calvin,
Asheville, 14-04. 13, Clonch, Ethan, W Henderson, 13-08. 14, Sellers, Wes, W
Henderson, 12-09. 15, Simoncic, Michael, Polk County, 12-02. 16, Cavenaugh,
Johnathan, W Henderson, x11-03.
Men Triple Jump
1, Lynch, Rashod, R-S Central, 39-00. 2, Briggs, Delano, Asheville, 37-00. 3,
Stanko, Robert, W Henderson, 36-07. 4, Collins, Thomas, Rosman, 36-02. 5,
Wooten, Grant, Polk County, 35-10. 6, Santos-Castillo, Joel, E Henderson,
34-09. 7, Ar, Justin, Enka, 34-06. 8, Blankship, Ethan, E Henderson, 31-06. 9,
Abarca, Randall, W Henderson, 30-11. 10, Al-Abed, Kareem, W Henderson, 29-03.
11, Dejarnett, Calvin, Asheville, 29-00.
Men High Jump
1, Peterkin, Kyra, Forestview, 5-06. 2, Ward, Thomas, E Henderson, 5-04. 3,
Briggs, Delano, Asheville, 5-02. 4, Jones, Reese, R-S Central, 5-00. –,
Blankship, Ethan, E Henderson, NH. –, Cavenaugh, Johnathan, W Henderson, NH.
–, Dejarnett, Calvin, Asheville, NH.
Men Pole Vault
1, Justice, Jake, Polk County, 11-06. 2, Markulis, Boryan, Asheville, 11-00.
3, Ward, Thomas, E Henderson, 10-00. 4, Horde, Elias, E Henderson, 9-06. 5,
Youmans, Zander, W Henderson, 8-00. 6, Youmans, Caleb, W Henderson, J8-00. 7,
Estrome, Joey, E Rutherford, 7-06. –, Marcello, Brad, Polk County, NH. –,
Tickle, Saxton, Polk County, NH.
Men 4×800 Meter Relay
1, Enka ‘A’ 9:19.62. 2, West Henderson ‘A’ 9:20.75. 3, Asheville ‘A’ 9:34.01.
Men 55 Meter Hurdles
1, McDowell, Triston, R-S Central, 8.36. 2, Norris, Mitchell, Asheville, 8.55.
3, Plitt, Markus, W Henderson, 8.98. 4, Lynch, Rashod, R-S Central, 9.05. 5,
Whiteside, Lawson, Hendersonville, 9.53. 6, Byrd, Michael, E Henderson, 10.03.
7, Abarca, Randall, W Henderson, 10.63. 8, Ar, Justin, Enka, 10.69.
Men 55 Meter Dash
1, Moore, Tyler, Enka, 7.00. 2, Peterkin, Kyra, Forestview, 7.02. 3,
Andrescavage, Avery, W Henderson, 7.04. 4, Cutshall, Jon, Enka, 7.13. 5,
Collins, Thomas, Rosman, 7.17. 6, Jackson, Javar, N Henderson, 7.18. 7,
Stanko, Robert, W Henderson, 7.29. 8, Washburn, Zahaire, R-S Central, 7.44. 9,
Kennedy, Alec, W Henderson, 7.48. 10, Harper, Jaihlen, Asheville, 7.59. 11,
Patel, Deep, E Henderson, 7.62. 12, Butts, Reagan, W Henderson, x7.66. 13,
McCravey, Brandon, N Henderson, 7.67. 14, Kindley, Cameron, W Henderson,
x7.69. 15, Holmberg, Brantley, Hendersonville, 7.71. 16, Gordon, Robert, E
Henderson, 7.72. 17, Matteson, Luke, Hendersonville, 7.78. 18, McGuire,
Cameron, Hendersonville, 7.81. 19, Hall, Kaleb, E Henderson, 7.82. 20, Jystad,
Jaret, N Henderson, 7.84. 21, Bryson, Joseph, Hendersonville, x7.87. 21,
Johnson, William, E Henderson, x7.87. 23, Vera, Jose, E Henderson, x7.97. 24,
Hill, Tanner, Tuscola, 8.21. 25, Graham, James, Hendersonville, x8.48. 26,
Simoncic, Michael, Polk County, 8.49. 27, Jovel, Brandon, N Henderson, x9.35.
–, Robinson, Trevon, Asheville, FS.
Men 4×200 Meter Relay
1, West Henderson ‘A’ 1:37.75. 2, Polk County ‘A’ 1:41.20. 3, North Henderson
‘A’ 1:43.58. 4, Hendersonville ‘A’ 1:47.91. 5, West Henderson ‘B’ x1:49.86.
Men 1600 Meter Run
1, Potter, Caleb, Polk County, 4:42.23. 2, Upton, Christopher, R-S Central,
4:48.89. 3, Friel, Aaron, Asheville, 5:00.51. 4, Harmon, Ethan, Enka, 5:01.42.
5, Adair, Max, Enka, 5:02.20. 6, Cloninger, Matthew, Forestview, 5:09.23. 7,
Trantham, Blake, Enka, 5:13.97. 8, Ajala, Oussama, Forestview, 5:16.67. 9,
Cumbow, Sawyer, Enka, x5:24.16. 10, Cammisa, Evan, Enka, x5:24.76. 11,
Robinson, Dylan, Forestview, 5:30.96. 12, Robbins, Van, R-S Central, 5:41.20.
13, Lamport, Eli, Asheville, 5:46.24. 14, Mayo, Wilson, Hendersonville,
5:46.69. 15, Morgan, Blake, N Henderson, 5:46.88. 16, Faruq, Leo, Asheville,
5:53.84. 17, Striff, Logan, R-S Central, 6:02.69. 18, Bryant, Christopher, N
Henderson, 6:14.41. 19, Russell, Nathan, E Henderson, 7:48.76.
Men 500 Meter Run
1, Harris, Levi, Asheville, 1:09.84. 2, Noce, Christopher, Asheville, 1:12.20.
3, Derkach, Jack, Polk County, 1:12.74. 4, Schreiber, Grant, W Henderson,
1:13.38. 5, Adair, Max, Enka, 1:16.74. 6, Edwards, Braxton, Polk County,
1:18.32. 7, Diaz-Gamez, Jesus, W Henderson, 1:18.43. 8, Jones, Reese, R-S
Central, 1:19.09. 9, Jystad, Jaret, N Henderson, 1:20.58. 10, Mantilla, Juan,
Asheville, 1:21.28. 11, Vera, Jose, E Henderson, 1:22.75. 12, Bonham, Eli,
Enka, 1:24.04. 13, St. Jean, Matthew, W Henderson, 1:26.09. 14, Pichardo,
Alejandro, Forestview, 1:28.97. 15, Cumbow, Ryder, Enka, 1:29.83. 16, Evans,
Tyler, Tuscola, 1:35.27.
Men 1000 Meter Run
1, Brock, Ben, Asheville, 2:44.87. 2, Goebel, John, Asheville, 3:00.13. 3,
Ortiz, Adrian, N Henderson, 3:00.79. 4, Hernandez, Johnathan, E Henderson,
3:16.66. 5, Bonham, Eli, Enka, 3:21.59. 6, Dustin, Matthew, Asheville,
3:24.47. 7, Krauss, Noah, W Henderson, 3:29.16. 8, Black, John, R-S Central,
3:35.63. 9, Steenwyk, Clark, W Henderson, 3:45.42. 10, Pyllis, Alessio, W
Henderson, 3:52.69.
Men 300 Meter Dash
1, Moore, Tyler, Enka, 40.59. 2, Cutshall, Jon, Enka, 41.41. 3, Plitt, Markus,
W Henderson, 41.60. 4, Adair, Max, Enka, 43.72. 5, Kindley, Cameron, W
Henderson, 44.53. 6, Gironda, John, Hendersonville, 45.37. 7, Clonch, Ethan, W
Henderson, 45.63. 8, Youmans, Zander, W Henderson, x46.01. 9, Johnson,
William, E Henderson, 46.39. 10, Pichardo, Alejandro, Forestview, 46.46. 11,
Marcello, Brad, Polk County, 48.96. 12, Kuykendall, Douglas, Hendersonville,
49.29. 13, Chapman, Brennan, Rosman, 1:36.47. 14, Peterkin, Kyra, Forestview,
1:38.21. 15, Hill, Tanner, Tuscola, 1:41.74. –, McGuire, Cameron,
Hendersonville, FS.
Men 3200 Meter Run
1, Potter, Caleb, Polk County, 10:13.98. 2, Harmon, Ethan, Enka, 11:02.13. 3,
Ajala, Oussama, Forestview, 11:08.80. 4, Trantham, Blake, Enka, 11:37.96. 5,
Bustillo, Rodrigo, Enka, 11:37.99. 6, Rickman, Chris, Polk County, 12:29.48.
7, Hernandez, Johnathan, E Henderson, 13:12.68.

More in Track and Field