Polk County's Cole Pereira races to a third-place showing in the 55-meter dash at Wednesday's meet

Wolverine athletes shine in chilly Polar Bear 1 meet

As winds whipped across W.J. Miller Field on Wednesday afternoon, a visiting coach stood in the grass and shouted to no one in particular.

“Indoor track,” he said. “It’s indoor track.”

Polk County’s Polar Bear 1 indoor track and field meet certainly felt at times fit for those Arctic dwellers, but that didn’t stop athletes from eight schools from competing in the first full meet since the resurfacing of the Wolverines’ track.

It proved a good day for Polk athletes as well – the Wolverine boys placed first in the team competition, with the Polk girls finishing third behind Pisgah and Smoky Mountain.

Polk County’s Nathaniel Rhein delivered the best showing of the day, posting qualifying times in two events for the state 2A/1A indoor track and field championships set for February. Rhein won the triple jump with a mark of 39-3 and took the 55-meter hurdles in 8.52.

Polk’s 4×400-meter relay squad also earned a state spot, winning that event with a time of 3:46.98.

Susanna Ashworth had the lone track win for the Polk girls, taking the 3200-meter run in a time of 13:31.40. Wolverines’ Leah Dotson and Sarah Vitale had field event victories, with Dotson winning the pole vault with a jump of 6-6 and Vitale topping the long jump field with a mark of 12-8.

Polk County teams are scheduled to return to G.M. Tennant Stadium on Dec. 7 for the Polar Bear 2 meet.

                        PCHS Polar Bear 1 - 11/30/2022                         
                            Polk County High School                            
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Emeline Addy              11 Smoky Mountain            8.19   2 
  2 Mattie Dorlan             10 Pisgah                    8.47   1 
  3 Cheyenne Sherman          12 East Henderson            8.49   2 
  4 Ariel McElreath           12 Pisgah                    8.64   2 
  5 Jessica Ross               9 Pisgah                    8.82   1 
  6 Addison Cowan             11 Smoky Mountain            8.99   2 
  7 Vivian Bell               11 Smoky Mountain            9.02   2 
  8 Jaime Lambert             12 Smoky Mountain           x9.15   2 
  9 Anna Curtis               12 Freedom                   9.20   2 
 10 Riley Cullen              12 Freedom                   9.33   2 
 
Women 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sierra Early              12 Pisgah                   48.15   1 
  2 Mattie Dorlan             10 Pisgah                   48.26   3 
  3 Emma Michna               12 North Henderson          49.72   1 
  4 Peyton Draper             11 Charles D. Owen          51.10   2 
  5 Ariel McElreath           12 Pisgah                   51.54   3 
  6 Piper Berry               11 Charles D. Owen          52.32   3 
  7 Laney Littlefield         10 Polk County              52.92   2 
  8 Annika McElreath          12 Pisgah                  x53.62   3 
  9 Anna Curtis               12 Freedom                  54.73   1 
 10 Vivian Bell               11 Smoky Mountain           56.91   1 
 11 Cadence Rollins           12 Pisgah                  x57.59   2 
 12 Riley Cullen              12 Freedom                  57.68   3 
 13 Jaime Lambert             12 Smoky Mountain           57.82   2 
 14 Jaeda Hall                 9 Charles D. Owen        1:01.07   3 
 15 Anna Perez                 9 North Henderson        1:01.83   2 
 
Women 500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Natalia Gamez             12 East Henderson         1:42.72  
  2 Victoria Felder           10 North Henderson        1:43.00  
  3 Carrie Sutton             10 Smoky Mountain         1:45.65  
  4 Kylie Price               12 Freedom                1:45.73  
  5 Jaeda Hall                 9 Charles D. Owen        1:53.31  
  6 Bailey Cruz-Schultz        9 North Henderson        1:57.80  
  7 Kylee Allen               10 North Henderson        2:03.40  
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caroline Henson           10 Pisgah                 3:58.49  
  2 Maggie McCammon           11 Polk County            4:19.10  
  3 Kayla Kitchen             12 Polk County            4:22.40  
  4 Yukiko Luna               11 Freedom                4:25.49  
  5 Gaby Lara Arredondo       11 Pisgah                 4:30.47  
  6 Luna Gonzalez             11 Polk County            4:38.28  
  7 Anna Buenting              9 Smoky Mountain         4:42.35  
 
Women 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lily Buenting             12 Smoky Mountain         6:11.51  
  2 Susanna Ashworth          12 Polk County            6:14.25  
  3 Piper Berry               11 Charles D. Owen        6:34.43  
  4 Vanessa Salgado           10 Smoky Mountain         6:36.73  
  5 Caroline Henson           10 Pisgah                 6:39.17  
  6 Peyton Draper             11 Charles D. Owen        6:53.07  
  7 Gaby Lara Arredondo       11 Pisgah                 7:53.51  
 
Women 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Susanna Ashworth          12 Polk County           13:31.40  
 
Women 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caroline Spilliards       12 Smoky Mountain            9.23  
  2 Annika McElreath          12 Pisgah                   10.90  
  3 Cadence Rollins           12 Pisgah                   11.12  
  4 Jessica Ross               9 Pisgah                   11.91  
 
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Smoky Mountain  'A'                                 2:10.29  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pisgah  'A'                                         5:00.87  
  2 Pisgah  'B'                                        x5:36.98  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Smoky Mountain  'A'                                12:33.54  
 
Women High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caydence Lindsey          12 East Henderson         4-08.00  
  2 Sierra Early              12 Pisgah                 4-06.00  
  3 Chloe Smith               11 North Henderson        4-00.00  
  4 Emma Michna               12 North Henderson        3-10.00  
 
Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Dotson                9 Polk County            6-06.00  
  2 Elizabeth Vitale          10 Polk County            5-06.00  
  2 Caitlyn McMinn            12 North Henderson        5-06.00  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Vitale              10 Polk County           12-08.00  
  2 Elizabeth Vitale          10 Polk County            9-11.00  
 -- Lydia Norman              12 Smoky Mountain              ND  
 -- Laney Littlefield         10 Polk County                 ND  
 
Women Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lydia Norman              12 Smoky Mountain        30-07.50  
 
Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sam Morgan                11 Pisgah                29-07.00  
  2 Mariella Sheppard         12 Smoky Mountain        25-07.50  
  3 Sarah Robertson           10 Pisgah                25-01.50  
  4 Lindsey Dotson            11 Polk County           24-03.50  
  5 Kai Bigwitch              12 Smoky Mountain        22-10.50  
  6 Tali Thompson             10 Polk County           20-07.00  
  7 Maggie McCammon           11 Polk County           18-00.00  
  8 Addison Cowan             11 Smoky Mountain        17-09.00  
  9 Sarah Vitale              10 Polk County          x17-00.50  
 10 Gabriella Renegar          9 Pisgah                16-04.00  
 11 Elizabeth Webb            11 Pisgah               x15-11.50  
 
Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Davis Kendall             10 Charles D. Owen           6.69   2 
  2 Evan Byrd                 11 Pisgah                    6.79   3 
  3 Cole Pereria              12 Polk County               6.82   3 
  4 Keron Clayton             10 Charles D. Owen           6.85   1 
  5 Deandre Michael           10 North Henderson           7.06   3 
  6 Jonathan Costley          11 North Henderson           7.09   1 
  7 Keith Payne               11 North Henderson           7.11   1 
  8 Jahiem Kelley             11 Freedom                   7.18   3 
  9 Sam Lingerfelt            12 Freedom                   7.19   3 
 10 Jamie Barcenilla          10 Pisgah                    7.22   2 
 11 Ashton Sutton             11 Pisgah                    7.23   2 
 12 Landon Cox                   Freedom                   7.31   2 
 13 Brian Gonzalez            10 North Henderson          x7.65   2 
 13 Cooper Meyer               9 Polk County               7.65   1 
 15 Nick Pierce               11 Smoky Mountain            7.66   1 
 16 Caleb Allen               10 Smoky Mountain            7.71   3 
 17 Cannon Iamurri             9 Polk County               8.07   1 
 18 Kylo Wright               12 North Henderson          x8.46   2 
 
Men 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Evan Byrd                 11 Pisgah                   37.24   2 
  2 Cole Pereria              12 Polk County              38.01   4 
  3 Keron Clayton             10 Charles D. Owen          39.18   4 
  4 Sam Lingerfelt            12 Freedom                  40.64   4 
  5 Landon Cox                   Freedom                  41.81   2 
  6 Brian Gonzalez            10 North Henderson          41.86   4 
  7 Nathan Lindsay            11 Freedom                  41.95   2 
  8 Asher Ellis               12 Freedom                 x42.33   1 
  9 Eduardo Carrillo-Valdez    9 North Henderson          43.41   3 
 10 Nick Pierce               11 Smoky Mountain           44.06   2 
 11 Austin Shipman            10 Polk County              44.54   3 
 12 Casey Dixon               10 Smoky Mountain           44.87   3 
 13 Wesley Allen              12 East Henderson           45.13   1 
 14 Gauge Seagle               9 North Henderson          45.65   3 
 15 Oisin Ledford              9 Pisgah                   45.74   2 
 16 Banks Barber              10 Polk County              47.62   3 
 17 David Amitrano            10 Polk County             x48.54   1 
 18 Eli Ramirez               10 Smoky Mountain           49.11   4 
 19 Jamie Barcenilla          10 Pisgah                   51.03   2 
 20 Elias Cruz                10 Smoky Mountain          x54.95   3 
 
Men 500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Davis Kendall             10 Charles D. Owen        1:09.94  
  2 Austin McGuire            11 Robert L. Patton       1:10.56  
  3 Nathaniel Rhein           12 Polk County            1:12.37  
  4 Caleb Borchelt            12 Smoky Mountain         1:14.94  
  5 Dylan Kleinknecht          9 North Henderson        1:15.26  
  6 Keron Clayton             10 Charles D. Owen        1:15.66  
  7 Sebastian Ortiz           10 North Henderson        1:19.96  
  8 Andres Ramirez            12 North Henderson        1:29.00  
  9 Caleb Allen               10 Smoky Mountain         1:32.01  
 10 Jack Duggins              10 Smoky Mountain         1:34.56  
 
Men 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tad Sloan-Westmoreland    12 Charles D. Owen        2:51.03  
  2 Charlie Bennett           11 Robert L. Patton       2:53.85  
  3 Daniel Sayblack           10 Pisgah                 3:14.59  
  4 Devin Velasquez           10 Pisgah                 3:16.28  
  5 Cade Bright               11 Polk County            3:22.35  
  6 Xavier Tallent            10 Freedom                3:28.00  
  7 Hugo Angles Moreno        11 North Henderson        3:30.15  
  8 Gus Burgess                9 Smoky Mountain         3:30.68  
  9 Tristan Devine            11 Polk County            3:31.50  
 10 Luke Hall                  9 Charles D. Owen        3:31.71  
 11 Jordy Rojas-Argate        11 Polk County            3:35.16  
 12 Nick Sharkey                 Charles D. Owen        3:45.40  
 13 Parker Brown              10 Freedom                3:50.52  
 14 Lyric Broach               9 Polk County           x3:55.50  
 15 Sebastain Sarellano       10 Charles D. Owen       x4:00.77  
 
Men 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caleb Phillips            12 Smoky Mountain         4:58.91  
  2 Benji McDaniel            12 East Henderson         5:05.40  
  3 Leo Parmenter             11 Charles D. Owen        5:09.52  
  4 Daniel Sayblack           10 Pisgah                 5:11.68  
  5 Harding Kinnaird          10 Charles D. Owen        5:24.98  
  6 Zeb Mathis                10 Smoky Mountain         5:24.99  
  7 Alex Greer                12 East Henderson         5:27.38  
  8 Jalyn Thomas              11 Polk County            5:30.01  
  9 Devin Velasquez           10 Pisgah                 5:39.05  
 10 Harrison Ashworth         11 Polk County            5:57.14  
 11 David Aguilar              9 North Henderson        6:07.18  
 12 Rosa Beck                  9 Smoky Mountain         6:17.18  
 13 Brinson Ashworth           9 Polk County            6:20.28  
 14 Aaden Denton               9 Polk County           x6:21.77  
 15 Drew Poston               11 Smoky Mountain        x6:23.06  
 16 Ian Shirk                 11 Charles D. Owen        6:36.40  
 17 Angel Aravjo               9 North Henderson        7:27.65  
 
Men 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Elijah Jones              12 Charles D. Owen        9:58.16  
  2 Caleb Phillips            12 Smoky Mountain        10:20.57  
  3 Harding Kinnaird          10 Charles D. Owen       11:48.03  
  4 Zeb Mathis                10 Smoky Mountain        12:03.96  
  5 Davis Young               10 Polk County           12:06.52  
  6 Ardon Malan               10 Polk County           13:11.89  
  7 Harrison Ashworth         11 Polk County           13:18.99  
 
Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Rhein           12 Polk County               8.52  
  2 Ryan Rogerson              9 Polk County              10.42  
  3 Jared Webb                11 Pisgah                   10.70  
 
Men 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 North Henderson  'A'                                1:43.55  
  2 Smoky Mountain  'A'                                 2:04.29  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                    3:46.98  
  2 Pisgah  'A'                                         3:58.07  
  3 North Henderson  'A'                                4:36.00  
 -- Pisgah  'B'                                             DNF  
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                    9:32.79  
  2 North Henderson  'A'                                9:43.96  
 
Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathan MacGregor          12 North Henderson       J5-02.00  
  2 Nathan Porter             11 Smoky Mountain        J5-02.00  
  3 Gauge Seagle               9 North Henderson        5-00.00  
 -- Avery Hester              11 Smoky Mountain              NH  
 -- Caden Graning             10 Smoky Mountain              NH  
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jonathan Costley          11 North Henderson        9-06.00  
  2 Ryan Rogerson              9 Polk County            7-00.00  
  3 Kristopher Brooks         11 Polk County           J6-00.00  
  4 Oisin Ledford              9 Pisgah                J6-00.00  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Keith Payne               11 North Henderson       18-10.00  
  2 Kylo Wright               12 North Henderson       18-06.00  
  3 Nathan Porter             11 Smoky Mountain        17-08.00  
  4 Caleb Borchelt            12 Smoky Mountain       J16-10.00  
  5 Ashton Sutton             11 Pisgah               J16-10.00  
  6 Avery Hester              11 Smoky Mountain        14-10.00  
  7 Cannon Iamurri             9 Polk County           14-06.00  
  8 Caden Graning             10 Smoky Mountain       x12-11.00  
 
Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Rhein           12 Polk County           39-03.00  
  2 Kylo Wright               12 North Henderson       36-03.50  
  3 Keith Payne               11 North Henderson       35-10.50  
  4 Caleb Borchelt            12 Smoky Mountain        35-00.50  
  5 Ashton Sutton             11 Pisgah                34-02.50  
  6 Caden Graning             10 Smoky Mountain        26-07.75  
 
Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Antonio Lorenzo           12 Smoky Mountain        42-10.00  
  2 Preston Wright            10 Pisgah                36-08.00  
  3 Bryson Owen               12 Polk County           36-01.00  
  4 Isaac Searcy              12 Freedom               32-07.50  
  5 RJ Ruff                   10 Polk County           31-04.50  
  6 Mathias Saunooke          11 Smoky Mountain        31-00.00  
  7 Caleb Walker               9 East Henderson        29-05.00  
  8 Nicholas Dalton           10 North Henderson       29-04.00  
  9 Nicholas Batiato          10 Polk County           26-05.00  
 10 Joshua Murphy             12 North Henderson       25-09.50  
 11 Braxton Heath             10 North Henderson       24-03.00  
 12 Noah Beddingfield          9 East Henderson        22-10.00  
 13 Josh Conner               11 North Henderson      x22-01.00  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Pisgah                     112        2) Smoky Mountain             91   
    3) Polk County                 82        4) North Henderson            37   
    5) East Henderson              26        6) Charles D. Owen            21   
    7) Freedom                     12                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                108        2) North Henderson           105   
    3) Smoky Mountain              83        4) Charles D. Owen            70   
    5) Pisgah                      69        6) Freedom                    20   
    7) Robert L. Patton            16        8) East Henderson             12