Track and Field: 12th Annual Reindeer Games results

Full results from the 12th annual Reindeer Games, held Wednesday in G.M. Tennant Stadium at Polk County High School.

Women 55 Meter Dash
Finals

1, #141 Barber, Malaysia, Asheville, 7.56. 2, #548 Banks, Jasmine, West Henderson, 7.77. 3, #556 Leonard, Kate, West Henderson, 7.86. 4, #327 Jacquez, Nieves, North Henderon, 8.00. 5, #100 Chudomel, Stella, A.C. Reynolds, 8.05. 6, #550 Cuevas, Lindsey, West Henderson, 8.13. 7, #306 Sowell, Kyra, North Buncombe, 8.18. 8, #398 Brooms, Delany, Robbinsville, J8.19. 9, #106 Olinger, Gracelyn, A.C. Reynolds, J8.19. 9, #416 Ansari, Jaida, Rosman, J8.19. 11, #402 Lunsford, Caylin, Robbinsville, 8.20. 12, #256 Brown, Nevaeh, Kings Mountain, 8.22. 13, #324 Cordell, Casiah, North Henderon, 8.24. 14, #501 Elzy, Jayden, T.C. Roberson, 8.25. 14, #405 Phillips, Kensley, Robbinsville, 8.25. 16, #140 Baquero, Adaiah, Asheville, 8.29. 17, #265 Phillips, Nyadria, Kings Mountain, 8.31. 18, #295 Cooper, JoJo, North Buncombe, 8.32. 19, #509 Nelson, Jasmine, T.C. Roberson, 8.34. 20, #366 Huskey, Karsyn, Polk County, 8.44. 21, #162 Thompson, Rose, Asheville, 8.50. 22, #262 Hartgrove, Ke’azha, Kings Mountain, 8.51. 23, #142 Bevans, Isabella, Asheville, x8.57. 24, #216 Morales, Alexa, Franklin, 8.62. 24, #160 Tax, Mary, Asheville, x8.62. 26, #220 Sanchez, Andrea, Franklin, 8.66. 27, #270 Thomas, Lawren, Kings Mountain, x8.75. 28, #107 Proffitt, Madison, A.C. Reynolds, 8.90. 29, #104 Libert, Leah, A.C. Reynolds, x8.91. 30, #300 Leep, Sophia, North Buncombe, 8.92. 31, #274 Willis, Alathia, Kings Mountain, x9.01. 32, #215 Molina, Britany, Franklin, 9.24. 33, #329 Lunde, Lovisa, North Henderon, 9.28. 34, #401 Jackson, Taelyr, Robbinsville, x9.31. 35, #251 Curtis, Anna, Freedom, 9.35. 36, #303 Page, Caroline, North Buncombe, x9.36. 37, #250 Cullen, Riley, Freedom, 9.37. 38, #325 Felder, Victoria, North Henderon, x9.63. 39, #513 Parks, Ann, T.C. Roberson, 9.66. 40, #361 Beiler, Lexi, Polk County, 9.80. 41, #496 Calderon, JoJo, T.C. Roberson, x9.93. 42, #207 Hernandez, Joselyn, Franklin, x9.97. 43, #334 Zaragoza, Emily, North Henderon, x10.52.

Women 300 Meter Dash
1, #110 Tilley, Sara, A.C. Reynolds, 44.75. 2, #137 Agan, Olivia, Asheville, 44.97. 3, #548 Banks, Jasmine, West Henderson, 45.13. 4, #149 Goebel, Heidi, Asheville, 46.16. 5, #100 Chudomel, Stella, A.C. Reynolds, 47.34. 6, #142 Bevans, Isabella, Asheville, 48.55. 6, #198 Sewell, Sydney, East Henderson, 48.55. 8, #551 Davis, Carlen, West Henderson, 48.88. 9, #306 Sowell, Kyra, North Buncombe, 48.89. 10, #104 Libert, Leah, A.C. Reynolds, 49.03. 11, #324 Cordell, Casiah, North Henderon, 49.36. 12, #416 Ansari, Jaida, Rosman, 49.60. 13, #147 Conlkin, Taylor, Asheville, x49.73. 14, #398 Brooms, Delany, Robbinsville, 49.98. 15, #208 Holden, Maddie, Franklin, 50.13. 16, #428 Sprouse, Tabitha, R-S Central, 50.65. 17, #148 Goebel, Charlotte, Asheville, x51.22. 18, #372 Thompson, Tori, Polk County, 51.69. 19, #374 Young, Chloe, Polk County, 51.77. 20, #258 Brown, Taniya, Kings Mountain, 52.33. 21, #364 Emory, Caroline, Polk County, 52.53. 22, #562 Stachura, Caroline, West Henderson, 52.57. 23, #507 Kilpatrick, Meredith, T.C. Roberson, 52.71. 24, #262 Hartgrove, Ke’azha, Kings Mountain, 53.24. 25, #218 Owle, Nadia, Franklin, 53.45. 26, #222 Stringer, Boston, Franklin, 53.48. 27, #491 Barrow, Kaila, T.C. Roberson, 53.56. 28, #368 Littlefield, Laney, Polk County, x53.78. 29, #300 Leep, Sophia, North Buncombe, 53.97. 30, #266 Poston, Nicole, Kings Mountain, 54.51. 31, #295 Cooper, JoJo, North Buncombe, 55.05. 32, #197 Rodriguez, Donna, East Henderson, 55.52. 33, #275 Wilson, Parker, Kings Mountain, x57.57. 34, #325 Felder, Victoria, North Henderon, 58.82. 35, #490 Ammar, Bayan, T.C. Roberson, 1:16.20.

Women 500 Meter Run
1, #370 Overholt, Olivia, Polk County, 1:24.20. 2, #109 Shoop, Mary Elizabeth, A.C. Reynolds, 1:26.54. 3, #563 Stepp, Paisley, West Henderson, 1:27.24. 4, #430 Wright, Taylor, R-S Central, 1:27.43. 5, #456 Hicks, Amaya, Swain County, 1:27.88. 6, #160 Tax, Mary, Asheville, 1:29.52. 7, #148 Goebel, Charlotte, Asheville, 1:31.12. 8, #298 Johnson, Katie, North Buncombe, 1:32.23. 9, #355 Griggs, Sara, Patton, 1:33.42. 10, #150 Hanlon, Ginger, Asheville, 1:34.59. 11, #220 Sanchez, Andrea, Franklin, 1:34.60. 12, #161 Templeton, Grey, Asheville, x1:38.63. 13, #219 Owle, Olivia, Franklin, 1:38.79. 14, #503 Freeman, Sarah, T.C. Roberson, 1:39.14. 15, #299 Lackey, Carlie, North Buncombe, 1:40.04. 16, #368 Littlefield, Laney, Polk County, 1:41.27. 17, #304 Rogers, Ashley, North Buncombe, 1:43.05. 18, #303 Page, Caroline, North Buncombe, x1:43.57. 19, #194 Gamez, Natalia, East Henderson, 1:43.84. 20, #105 McKay, Allison, A.C. Reynolds, 1:44.57. 21, #455 Foster, Lilah, Swain County, 1:45.10. 22, #558 Madera, Jasmine, West Henderson, 1:46.28. 23, #511 Orr, Kaylee, T.C. Roberson, 1:46.52. 24, #215 Molina, Britany, Franklin, 1:47.37. 25, #223 Wilkin, Audrey, Franklin, x1:48.54. 26, #275 Wilson, Parker, Kings Mountain, 1:50.01. 27, #267 Putnam, Kinley, Kings Mountain, 1:56.93. 28, #207 Hernandez, Joselyn, Franklin, x2:00.32. 29, #499 Delvin, Kyndal, T.C. Roberson, 2:13.09.

Women 1000 Meter Run
1, #425 Hope, Brooke, R-S Central, 3:18.45. 2, #459 Monteith, Gracie, Swain County, 3:33.97. 3, #504 French, Lela, T.C. Roberson, 3:35.20. 4, #301 Mays, Avery, North Buncombe, 3:38.91. 5, #557 Madera, Alysia, West Henderson, 3:40.62. 6, #204 Bryant, Hailey, Franklin, 3:43.04. 7, #264 Kushman, Thalia, Kings Mountain, 3:44.71. 8, #138 Allen, Lila, Asheville, 3:47.47. 9, #554 Grabowski, Jenna, West Henderson, 3:49.75. 10, #210 Ludwig, Hannah, Franklin, 3:50.27. 11, #508 McDermott, Samantha, T.C. Roberson, 3:51.41. 12, #260 Ervin, Divinity, Kings Mountain, 3:54.59. 13, #332 Solano, Brenda, North Henderon, 3:55.13. 14, #164 Wilker, Evan, Asheville, 3:56.05. 15, #157 Shields, Johanna, Asheville, 4:01.43. 16, #427 Robertson, Trinity, R-S Central, 4:02.45. 17, #424 Hendren, Michayla, R-S Central, 4:06.45. 18, #271 Ulloa, Sindy, Kings Mountain, 4:07.50. 19, #426 Keever, Cori, R-S Central, x4:09.85. 20, #209 Hovis, Claire, Franklin, 4:14.22. 21, #273 Wiggins, Lacy, Kings Mountain, x4:19.43. 22, #261 Evans, Carly, Kings Mountain, x4:23.20. 23, #196 Ramsey, Holly, East Henderson, 5:03.34.

Women 1600 Meter Run
1, #450 Blankenship, Arizona, Swain County, 5:46.20. 2, #510 Nunnally, Kate, T.C. Roberson, 6:14.50. 3, #493 Beam, Emma, T.C. Roberson, 6:16.13. 4, #264 Kushman, Thalia, Kings Mountain, 6:18.25. 5, #505 Julius, Chloe, T.C. Roberson, 6:21.59. 6, #516 Subramaniam, Lindsey, T.C. Roberson, x6:23.56. 7, #212 McClure, Mykayla, Franklin, 6:28.74. 8, #560 Sochia, Lauren, West Henderson, 6:35.36. 9, #559 Smith, Rachael, West Henderson, 6:38.72. 10, #260 Ervin, Divinity, Kings Mountain, 6:41.39. 11, #420 Ankrom, Phoebee, R-S Central, 6:56.23. 12, #211 May, Ava, Franklin, 6:58.82. 13, #330 McMinn, Caitlyn, North Henderon, 7:00.46. 14, #271 Ulloa, Sindy, Kings Mountain, 7:01.15. 15, #261 Evans, Carly, Kings Mountain, x7:12.52.

Women 3200 Meter Run
1, #493 Beam, Emma, T.C. Roberson, 13:54.14. 2, #517 Swing, Lily, T.C. Roberson, 13:55.04. 3, #212 McClure, Mykayla, Franklin, 14:40.61. 4, #563 Stepp, Paisley, West Henderson, 14:44.80. 5, #211 May, Ava, Franklin, 15:15.17. 6, #549 Barber, Emma, West Henderson, 15:17.65.

Women 55 Meter Hurdles
1, #206 Duchemin, Isabelle, Franklin, 9.42. 2, #333 White, Madison, North Henderon, 10.59. 3, #309 Williams, Corrie, North Buncombe, 10.66. 4, #403 Moore, Haize, Robbinsville, 10.78. 5, #145 Carter-Long, Kevyn, Asheville, 10.90. 6, #362 Dotson, Lauren, Polk County, 11.03. 7, #158 Sieburg, Ellie, Asheville, 11.07. 8, #258 Brown, Taniya, Kings Mountain, 11.13. 9, #217 Nix, Samantha, Franklin, 11.22. 10, #462 Rogers, Amelia, Swain County, 11.26. 11, #147 Conlkin, Taylor, Asheville, 11.28. 12, #328 Jacquez, Paulina, North Henderon, 11.31. 13, #559 Smith, Rachael, West Henderson, 11.45. 14, #458 Linton, Melani, Swain County, 11.50. 15, #512 Osborne, Gabrielle, T.C. Roberson, 11.56. 16, #150 Hanlon, Ginger, Asheville, x11.62. 17, #422 Duran, India, R-S Central, 11.84. 18, #491 Barrow, Kaila, T.C. Roberson, 11.98. 19, #266 Poston, Nicole, Kings Mountain, 13.03. 20, #156 Ruhland, Mikyla, Asheville, x13.46.

Women 4×100 Meter Relay – Throwers
1, North Buncombe ‘A’ 1:04.82. 2, West Henderson ‘A’ 1:05.17. 3, Polk County ‘A’ 1:05.51. 4, T.C. Roberson ‘A’ 1:06.10.

Women 4×200 Meter Relay
1, Asheville ‘A’ 1:52.08. 2, A.C. Reynolds ‘A’ 1:53.24. 3, West Henderson ‘A’ 1:55.25. 4, North Buncombe ‘A’ 1:58.15. 5, Polk County ‘A’ 1:58.99. 6, Franklin ‘A’ 1:59.87. 7, North Henderson ‘A’ 2:02.98. 8, Kings Mountain ‘A’ 2:03.20. 9, Robbinsville ‘A’ 2:03.29. 10, Swain County ‘A’ 2:04.33. 11, T.C. Roberson ‘A’ 2:06.74.

Women 4×400 Meter Relay
1, Asheville ‘A’ 4:34.63. 2, North Buncombe ‘A’ 4:38.02. 3, Franklin ‘A’ 4:38.82. 4, Polk County ‘A’ 4:48.12. 5, West Henderson ‘A’ 5:06.82.

Women 4×800 Meter Relay
1, A.C. Reynolds ‘A’ 10:30.38. 2, Polk County ‘A’ 10:43.02. 3, Swain County ‘A’ 11:00.09. 4, T.C. Roberson ‘A’ 11:01.24. 5, North Buncombe ‘A’ 11:25.17. 6, Franklin ‘A’ 11:34.90. 7, West Henderson ‘A’ 11:40.58. 8, Asheville ‘A’ 11:46.70. 9, Kings Mountain ‘A’ 11:56.34.

Women High Jump
1, #293 Blue, Ruby, North Buncombe, J4-08. 2, #465 Sutton, Gracie, Swain County, J4-08. 3, #551 Davis, Carlen, West Henderson, 4-06. 3, #206 Duchemin, Isabelle, Franklin, 4-06. 5, #514 Pollick, Clare, T.C. Roberson, J4-04. 6, #219 Owle, Olivia, Franklin, J4-04. 6, #405 Phillips, Kensley, Robbinsville, J4-04. 8, #369 McCammon, Maggie, Polk County, J4-02. 9, #217 Nix, Samantha, Franklin, J4-02. 9, #364 Emory, Caroline, Polk County, J4-02. 9, #497 Chen, Shuyan, T.C. Roberson, J4-02. 9, #263 Jackson, Alexis, Kings Mountain, J4-02. 13, #398 Brooms, Delany, Robbinsville, 4-00. –, #463 Smith, Julie, Swain County, NH. –, #367 Jenkins, Lindsey, Polk County, NH. –, #491 Barrow, Kaila, T.C. Roberson, NH. –, #512 Osborne, Gabrielle, T.C. Roberson, NH.

Women Pole Vault
1, #198 Sewell, Sydney, East Henderson, 9-06. 2, #462 Rogers, Amelia, Swain County, 9-00. 3, #500 Dupree, Adair, T.C. Roberson, 7-06. 4, #362 Dotson, Lauren, Polk County, J7-00. 4, #153 Markulis, Raina, Asheville, J7-00. 6, #194 Gamez, Natalia, East Henderson, J7-00. 7, #297 Flynn, Maya, North Buncombe, J7-00. 8, #146 Castelblanco, Paiden, Asheville, J7-00. 9, #213 McKinley, Adrian, Franklin, 6-06. 9, #372 Thompson, Tori, Polk County, 6-06. 11, #509 Nelson, Jasmine, T.C. Roberson, 6-00. 11, #272 Waseman, Brooke, Kings Mountain, 6-00. 11, #562 Stachura, Caroline, West Henderson, 6-00. 11, #430 Wright, Taylor, R-S Central, 6-00. 15, #471 Wingate, Hannah, Swain County, 5-06. 15, #223 Wilkin, Audrey, Franklin, 5-06. 15, #222 Stringer, Boston, Franklin, x5-06. 15, #210 Ludwig, Hannah, Franklin, 5-06. 15, #507 Kilpatrick, Meredith, T.C. Roberson, 5-06. –, #257 Brown, Rayna, Kings Mountain, NH. –, #292 Banks, Sophia, North Buncombe, NH. –, #549 Barber, Emma, West Henderson, NH. –, #559 Smith, Rachael, West Henderson, NH. –, #503 Freeman, Sarah, T.C. Roberson, NH. –, #267 Putnam, Kinley, Kings Mountain, NH. –, #467 Thomas, Alden, Swain County, NH. –, #159 Sweetland, Cassie, Asheville, NH.

Women Long Jump
1, #371 Overholt, Sophia, Polk County, 15-04. 2, #106 Olinger, Gracelyn, A.C. Reynolds, J15-04. 3, #402 Lunsford, Caylin, Robbinsville, 14-09. 4, #370 Overholt, Olivia, Polk County, 14-08. 5, #405 Phillips, Kensley, Robbinsville, 14-03. 6, #140 Baquero, Adaiah, Asheville, J14-03. 7, #292 Banks, Sophia, North Buncombe, 13-11. 7, #469 Walker, Isabella, Swain County, J13-09. 8, #556 Leonard, Kate, West Henderson, 13-09. 10, #514 Pollick, Clare, T.C. Roberson, 13-08. 10, #216 Morales, Alexa, Franklin, 13-08. 12, #145 Carter-Long, Kevyn, Asheville, 13-05. 13, #263 Jackson, Alexis, Kings Mountain, 13-03. 14, #464 Smith, Kiersten, Swain County, 13-02. 14, #295 Cooper, JoJo, North Buncombe, 13-02. 16, #205 Cassada, Ashlynn Rylee, Franklin, 13-01. 17, #204 Bryant, Hailey, Franklin, J13-01. 18, #422 Duran, India, R-S Central, 13-00. 19, #401 Jackson, Taelyr, Robbinsville, 12-11. 20, #297 Flynn, Maya, North Buncombe, 12-08.50. 21, #306 Sowell, Kyra, North Buncombe, x12-07. 22, #497 Chen, Shuyan, T.C. Roberson, 12-01. 23, #154 Merbecks, Liv, Asheville, 11-08. 24, #163 Watkins, Emily, Asheville, x11-07. 25, #220 Sanchez, Andrea, Franklin, x11-04. 26, #144 Bricker, Cassidy, Asheville, x10-11. 27, #559 Smith, Rachael, West Henderson, 10-10. 28, #513 Parks, Ann, T.C. Roberson, 10-07. 29, #502 Fiore, Lidia, T.C. Roberson, x10-01. 30, #455 Foster, Lilah, Swain County, 9-10. 31, #400 Cervantes, Lisbeth, Robbinsville, x9-08. –, #461 Parsons, Josephine, Swain County, ND.

Women Triple Jump
1, #402 Lunsford, Caylin, Robbinsville, 30-10. 2, #464 Smith, Kiersten, Swain County, 28-07. 3, #469 Walker, Isabella, Swain County, 28-05.50. 4, #263 Jackson, Alexis, Kings Mountain, 27-01. 5, #295 Cooper, JoJo, North Buncombe, 26-09.50. 6, #306 Sowell, Kyra, North Buncombe, 24-07. 7, #163 Watkins, Emily, Asheville, 23-10. 8, #154 Merbecks, Liv, Asheville, 22-02. 9, #502 Fiore, Lidia, T.C. Roberson, 21-11. 10, #144 Bricker, Cassidy, Asheville, 21-02.

Women Shot Put
1, #429 Warren, Alana, R-S Central, 32-01. 2, #308 Williams, Cierra, North Buncombe, 31-06. 3, #224 Younce, Renae, Franklin, 28-07. 4, #555 Hall, Lindsay, West Henderson, 27-05. 5, #399 Buchanan, Montana, Robbinsville, 27-03. 6, #407 Wachacha, Aubrie, Robbinsville, 25-00. 7, #302 Moffatt, Heather, North Buncombe, 24-10. 8, #299 Lackey, Carlie, North Buncombe, 24-03. 9, #269 Smith, Taylor, Kings Mountain, 23-11. 9, #296 Eberle, Brooke, North Buncombe, x23-11. 11, #451 Bradley, Malla, Swain County, 23-04. 12, #502 Fiore, Lidia, T.C. Roberson, 23-03. 12, #305 Shimansky, Olivia, North Buncombe, x23-03. 14, #218 Owle, Nadia, Franklin, 23-01. 15, #509 Nelson, Jasmine, T.C. Roberson, 23-00. 16, #329 Lunde, Lovisa, North Henderon, 22-11. 17, #422 Duran, India, R-S Central, 22-04. 18, #454 Cooper, Annasette, Swain County, 22-03. 19, #466 Sutton, Sarabeth, Swain County, 21-05. 20, #268 Smith, Kaydence, Kings Mountain, 20-01. 20, #423 Hendren, Alyssa, R-S Central, 20-01. 22, #156 Ruhland, Mikyla, Asheville, 19-05. 23, #361 Beiler, Lexi, Polk County, 18-10. 24, #365 Hill, Mckenna, Polk County, 18-05. 25, #492 Bassett, Elyse, T.C. Roberson, 17-08. 26, #421 Clontz, Katie, R-S Central, x17-04. 27, #363 Dotson, Lindsey, Polk County, 17-01. 28, #373 Waldman, Ella, Polk County, x16-11. 29, #369 McCammon, Maggie, Polk County, x16-03. 30, #549 Barber, Emma, West Henderson, 16-01. 31, #554 Grabowski, Jenna, West Henderson, x15-09. 31, #558 Madera, Jasmine, West Henderson, 15-09. 33, #499 Delvin, Kyndal, T.C. Roberson, x14-02. 34, #209 Hovis, Claire, Franklin, 13-11.

Men 55 Meter Dash
1, #569 Henby, Brendan, West Henderson, 6.62. 2, #438 Logan, Tyler, R-S Central, 6.78. 3, #166 Boakye-Boaten, Barfuo, Asheville, 6.91. 4, #289 Thurman, Jeramie, Kings Mountain, 6.93. 5, #570 Hicks, Ian, West Henderson, 7.03. 6, #479 Matz, Landon, Swain County, 7.06. 7, #276 Black, Dwayne, Kings Mountain, 7.08. 8, #525 Elliott, Colin, T.C. Roberson, 7.23. 9, #188 Rattigan, Sam, Asheville, 7.25. 10, #578 McAbee, Tucker, West Henderson, 7.27. 11, #358 Connelly, Jayden, Patton, 7.30. 12, #317 Lawson, Jude, North Buncombe, 7.31. 13, #184 Marshbanks, Carter, Asheville, 7.32. 14, #236 Mesa, Jason, Franklin, 7.33. 15, #394 Tipton, Alex, Polk County, 7.37. 16, #167 Cain, Addison, Asheville, x7.39. 17, #288 Smith, Kristofer, Kings Mountain, 7.42. 17, #543 Thrasher, Luke, T.C. Roberson, 7.42. 19, #434 Barbee, Trevonne, R-S Central, 7.47. 20, #353 Wright, Kylo, North Henderon, 7.58. 20, #248 Williams, Tyler, Franklin, 7.58. 22, #486 Roland, Gavin, Swain County, 7.66. 23, #419 Jenkins, Alex, Rosman, 7.67. 24, #485 Pittard, Jackson, Swain County, 7.71. 25, #119 Garlock, Atticus, A.C. Reynolds, 7.75. 25, #413 Lail, Caden, Robbinsville, 7.75. 27, #579 Mendez, Ryan, West Henderson, x7.78. 28, #175 Harrison, Solomon, Asheville, x7.79. 29, #348 Payne, Keith, North Henderon, 7.80. 29, #345 Michael, Deandre, North Henderon, 7.80. 31, #120 Glenn, Jarrod, A.C. Reynolds, 7.91. 32, #387 Najera, Obed, Polk County, 7.98. 33, #378 Beiler, Casey, Polk County, 8.04. 34, #532 Lister, Noah, T.C. Roberson, 8.05. 35, #287 Reeves, Malachi, Kings Mountain, x8.10. 35, #240 Rodriguez, Anthony, Franklin, 8.10. 37, #228 Chovanic, Landon, Franklin, x8.19. 38, #411 Jones, Roman, Robbinsville, 8.20. 39, #200 Fleischer, Chris, East Henderson, 8.47. 40, #230 Collier, Johnathon, Franklin, x8.57. 41, #433 Archer, Luke, R-S Central, 10.11.

Men 300 Meter Dash
1, #123 Kinney, Parker, A.C. Reynolds, 36.70. 2, #569 Henby, Brendan, West Henderson, 36.72. 3, #276 Black, Dwayne, Kings Mountain, 37.54. 4, #538 Sprouse, Colyn, T.C. Roberson, 37.95. 5, #118 Gall, Chase, A.C. Reynolds, 38.39. 6, #121 Green, Sean, A.C. Reynolds, 38.84. 7, #541 Steiner, Levi, T.C. Roberson, 39.18. 8, #166 Boakye-Boaten, Barfuo, Asheville, 39.47. 9, #384 Jones, Evan, Polk County, 40.44. 10, #586 Youmans, Zander, West Henderson, 40.96. 11, #317 Lawson, Jude, North Buncombe, 41.09. 12, #248 Williams, Tyler, Franklin, 41.41. 13, #539 Sprouse, Landon, T.C. Roberson, 41.68. 14, #192 Whitman, Henry, Asheville, 41.77. 15, #358 Connelly, Jayden, Patton, 41.81. 16, #167 Cain, Addison, Asheville, 41.90. 17, #289 Thurman, Jeramie, Kings Mountain, 42.44. 18, #419 Jenkins, Alex, Rosman, 43.10. 19, #394 Tipton, Alex, Polk County, 43.17. 20, #199 Allen, Wesley, East Henderson, 45.01. 21, #391 Shipman, Austin, Polk County, 46.51. 22, #443 Rollins, Noah, R-S Central, 46.77. 23, #246 Torres, Luis, Franklin, 47.13. 24, #349 Pittilo, Robert, North Henderon, 47.40. 25, #287 Reeves, Malachi, Kings Mountain, 47.48. 26, #236 Mesa, Jason, Franklin, 50.92. 27, #572 Howell, Tayman, West Henderson, 51.24. 28, #578 McAbee, Tucker, West Henderson, x51.69. 29, #288 Smith, Kristofer, Kings Mountain, x53.81. 30, #375 Amitrano, David, Polk County, x54.81. 31, #226 Bryant, Nathan, Franklin, x59.66. 32, #240 Rodriguez, Anthony, Franklin, x1:00.57.

Men 500 Meter Run
1, #521 Chhina, Omung, T.C. Roberson, 1:09.74. 2, #122 Kepple, Ben, A.C. Reynolds, 1:09.76. 3, #188 Rattigan, Sam, Asheville, 1:11.90. 4, #583 Smith, George, West Henderson, 1:13.73. 5, #476 Jones, Kane, Swain County, 1:13.84. 6, #536 Rath, Joseph, T.C. Roberson, 1:14.03. 7, #173 Graham, Finlay, Asheville, 1:14.70. 8, #582 Robinson, Will, West Henderson, 1:15.40. 9, #116 Diaz, Anthony, A.C. Reynolds, 1:15.42. 10, #439 Marsh, John, R-S Central, 1:16.52. 11, #518 Bailey, Luke, T.C. Roberson, 1:17.11. 12, #319 Maldonado, Emi, North Buncombe, 1:17.70. 13, #486 Roland, Gavin, Swain County, 1:18.26. 14, #174 Grein, Jasper, Asheville, 1:18.55. 15, #238 Rivera, Noel, Franklin, 1:20.34. 16, #120 Glenn, Jarrod, A.C. Reynolds, 1:20.84. 17, #526 French, Miles, T.C. Roberson, x1:21.33. 18, #239 Robles-Perez, Charlie, Franklin, 1:22.16. 19, #283 Johnson, Kohen, Kings Mountain, 1:23.22. 20, #351 Salas, Michael, North Henderon, 1:23.59. 21, #347 Ortiz, Sebastian, North Henderon, 1:23.81. 22, #254 Ellis, Asher, Freedom, 1:24.47. 23, #485 Pittard, Jackson, Swain County, 1:24.66. 24, #228 Chovanic, Landon, Franklin, 1:25.89. 25, #226 Bryant, Nathan, Franklin, x1:31.02. 26, #576 Komperda, John, West Henderson, 1:32.59. 27, #571 Holley, Julian, West Henderson, x1:35.78. 28, #410 Helms, Bruce, Robbinsville, 1:35.99. 29, #241 Rogers, Adam, Franklin, x1:36.79. 30, #392 Teague, Philip, Polk County, 1:45.12.

Men 1000 Meter Run
1, #382 Edwards, Braxton, Polk County, 2:45.20. 2, #442 Robbins, Van, R-S Central, 2:49.88. 3, #243 Russo, Logan, Franklin, 2:53.08. 4, #284 Key, Parker, Kings Mountain, 2:57.53. 5, #126 Long, Ben, A.C. Reynolds, 2:57.86. 6, #527 Gibson, Nicholas, T.C. Roberson, 2:57.91. 7, #544 Valk, Isaac, T.C. Roberson, 3:02.43. 8, #179 Kemper, Jeremy, Asheville, 3:05.83. 9, #577 Krauss, Noah, West Henderson, 3:06.25. 10, #278 Cruise, Hunter, Kings Mountain, 3:08.03. 11, #181 Lloyd, Tate, Asheville, 3:08.99. 12, #584 Steenwyk, Clark, West Henderson, 3:09.65. 13, #203 Talley, Benjamin, East Henderson, 3:14.53. 14, #225 Ashe, Aaron, Franklin, 3:16.60. 15, #132 Scarborough, Trevor, A.C. Reynolds, 3:18.62. 16, #316 Lawing, Liam, North Buncombe, 3:21.73. 17, #193 Wilker, Theo, Asheville, 3:24.29. 18, #315 Jones, Wil, North Buncombe, 3:24.51. 19, #480 McClung, Jaxon, Swain County, 3:27.46. 20, #432 Anderson, Landon, R-S Central, 3:28.94. 21, #279 Habel, Elliot, Kings Mountain, 3:29.81. 22, #414 Stewart, Zeb, Robbinsville, 3:31.03. 23, #242 Rogers, David, Franklin, 3:33.50. 24, #522 Chong, Mason, T.C. Roberson, 3:34.17. 25, #547 Zapherson, Ryan, T.C. Roberson, x3:34.36. 26, #310 Alexander, Jackson, North Buncombe, 3:35.18. 27, #436 Howard, Riley, R-S Central, 3:35.29. 28, #244 Russo, Lucas, Franklin, x3:35.44. 29, #564 Bright, Aiden, West Henderson, 3:38.05. 30, #576 Komperda, John, West Henderson, x3:42.62. 31, #282 Inthavong, Nathan, Kings Mountain, x3:43.36. 32, #441 Puse, Francis, R-S Central, x3:59.95.

Men 1600 Meter Run
1, #319 Maldonado, Emi, North Buncombe, 4:47.14. 2, #542 Stetson, Cole, T.C. Roberson, 4:50.37. 3, #529 Grant, Clay, T.C. Roberson, 5:00.46. 4, #520 Carroll, Aiden, T.C. Roberson, 5:08.01. 5, #284 Key, Parker, Kings Mountain, 5:14.50. 6, #408 Cable, William, Robbinsville, 5:16.35. 7, #445 Weatherman, Hayes, R-S Central, 5:19.36. 8, #340 Freeman, Owen, North Henderon, 5:29.11. 9, #169 Edwards, Hayden, Asheville, 5:30.01. 10, #124 Kohn, Elliott, A.C. Reynolds, 5:31.92. 11, #581 Pittman, Mason, West Henderson, 5:34.95. 12, #444 Sims, Landon, R-S Central, 5:35.28. 13, #449 Wilson, Christian, R-S Central, 5:35.73. 14, #488 Wolf, Corey, Swain County, 5:38.56. 15, #575 Klein, Jackson, West Henderson, 5:41.62. 16, #234 Hooper, Dane, Franklin, 5:42.55. 17, #530 Grant, Mason, T.C. Roberson, x5:42.95. 18, #177 Hoehne, Oliver, Asheville, 5:45.03. 19, #322 Shreffler, Elliott, North Buncombe, 5:50.21. 20, #282 Inthavong, Nathan, Kings Mountain, 5:53.65. 21, #397 Young, Davis, Polk County, 5:56.14. 22, #237 Olaski, David, Franklin, 5:57.08. 23, #385 Marlow, Ezra, Polk County, 5:57.48. 24, #321 Shook, Cameron, North Buncombe, 6:02.63. 25, #244 Russo, Lucas, Franklin, 6:02.72. 26, #335 Angles Moreno, Hugo, North Henderon, 6:13.72. 27, #574 King, Holden, West Henderson, 6:21.29. 28, #487 Roland, Spencer, Swain County, 6:24.74. 29, #253 Brown, Parker, Freedom, 6:31.17. 30, #290 Williams, Marcus, Kings Mountain, 6:40.96. 31, #392 Teague, Philip, Polk County, 6:43.72.

Men 3200 Meter Run
1, #542 Stetson, Cole, T.C. Roberson, 10:35.89. 2, #319 Maldonado, Emi, North Buncombe, 10:36.05. 3, #243 Russo, Logan, Franklin, 10:38.26. 4, #528 Gordon, Tyler, T.C. Roberson, 10:39.93. 5, #435 Holley, Reagan, R-S Central, 10:50.03. 6, #520 Carroll, Aiden, T.C. Roberson, 11:05.59. 7, #245 Stork, Barrett, Franklin, 11:07.67. 8, #233 Garrison, Andrew, Franklin, 11:10.31. 9, #545 Warren, Eli, T.C. Roberson, x11:10.78. 10, #408 Cable, William, Robbinsville, 11:17.78. 11, #231 Faetz, Dominic, Franklin, x12:07.21. 12, #581 Pittman, Mason, West Henderson, 12:37.06. 13, #397 Young, Davis, Polk County, 12:46.33.

Men 55 Meter Hurdles
1, #572 Howell, Tayman, West Henderson, 8.52. 2, #538 Sprouse, Colyn, T.C. Roberson, 8.57. 3, #134 Watkins, Christian, A.C. Reynolds, 8.82. 4, #475 Jenkins, Austin, Swain County, 8.87. 5, #291 Willis, Andre, Kings Mountain, 9.23. 6, #431 Adams, Vierre, R-S Central, 9.55. 7, #191 Swaringen, James, Asheville, 9.86. 8, #573 Johnston, Royce, West Henderson, 9.88. 9, #182 Long, Laben, Asheville, 10.63. 10, #288 Smith, Kristofer, Kings Mountain, 10.66. 11, #229 Cochran, Elijah, Franklin, 11.31. 12, #478 Lanning, Brendan, Swain County, 11.56. 13, #247 Tyler, Cooper, Franklin, 12.18. 14, #316 Lawing, Liam, North Buncombe, 12.35.

Men 4×100 Meter Relay – Throwers
1, T.C. Roberson ‘A’ 52.76. 2, Swain County ‘A’ 54.50. 3, Polk County ‘A’ 54.68. 4, North Buncombe ‘A’ 56.81.

Men 4×200 Meter Relay
1, Kings Mountain ‘A’ 1:36.17. 2, West Henderson ‘A’ 1:36.42. 3, T.C. Roberson ‘A’ 1:37.32. 4, Polk County ‘A’ 1:38.58. 5, Swain County ‘A’ 1:42.00. 6, Franklin ‘A’ 1:42.29. 7, Asheville ‘A’ 1:46.99. –, R-S Central ‘A’ DQ.

Men 4×400 Meter Relay
1, Polk County ‘A’ 3:44.87. 2, Franklin ‘A’ 3:47.02. 3, West Henderson ‘A’ 3:56.48. 4, Asheville ‘A’ 4:01.74.

Men 4×800 Meter Relay
1, Patton ‘A’ 8:42.42. 2, A.C. Reynolds ‘A’ 8:59.87. 3, R-S Central ‘A’ 9:01.93. 4, T.C. Roberson ‘A’ 9:11.33. 5, Kings Mountain ‘A’ 9:20.19. 6, West Henderson ‘A’ 9:22.70. 7, North Henderson ‘A’ 9:25.91. 8, Asheville ‘A’ 9:36.01. 9, Polk County ‘A’ 9:48.51. 10, Swain County ‘A’ 9:52.64. 11, Franklin ‘A’ 10:07.80.

Men High Jump
1, #573 Johnston, Royce, West Henderson, J5-08. 2, #191 Swaringen, James, Asheville, J5-08. 2, #538 Sprouse, Colyn, T.C. Roberson, J5-08. 4, #567 Collany, Caleb, West Henderson, J5-08. 5, #438 Logan, Tyler, R-S Central, J5-08. 6, #344 MacGregor, Nathan, North Henderon, J5-04. 7, #246 Torres, Luis, Franklin, J5-04. 8, #389 Rhein, Nathaniel, Polk County, J5-02. 9, #543 Thrasher, Luke, T.C. Roberson, 5-00. 9, #229 Cochran, Elijah, Franklin, 5-00. 9, #411 Jones, Roman, Robbinsville, 5-00. 9, #285 Lovingood, Marty, Kings Mountain, 5-00. 9, #225 Ashe, Aaron, Franklin, 5-00. –, #321 Shook, Cameron, North Buncombe, NH. –, #241 Rogers, Adam, Franklin, NH. –, #532 Lister, Noah, T.C. Roberson, NH.

Men Pole Vault
1, #227 Cassada, Matthew Blake, Franklin, 11-06. 2, #185 Meadows, Isaac, Asheville, 11-00. 3, #533 Lovin, Andy, T.C. Roberson, J10-06. 4, #172 Godfrey, Donovan, Asheville, J10-06. 5, #565 Brunetti, Roman, West Henderson, J9-00. 6, #189 Robeson, Matt, Asheville, J9-00. 6, #280 Harrison, Nicolas, Kings Mountain, J9-00. 8, #277 Capps, Ethan, Kings Mountain, J8-06. 9, #564 Bright, Aiden, West Henderson, J8-06. 9, #199 Allen, Wesley, East Henderson, J8-06. –, #186 Newton, Quincy, Asheville, NH. –, #534 McClain, Simon, T.C. Roberson, NH. –, #242 Rogers, David, Franklin, NH. –, #586 Youmans, Zander, West Henderson, NH. –, #581 Pittman, Mason, West Henderson, NH. –, #241 Rogers, Adam, Franklin, NH. –, #381 Devine, Tristan, Polk County, NH. –, #313 Ferguson, Gabe, North Buncombe, NH. –, #523 Crisostomo, Isaias, T.C. Roberson, NH. –, #278 Cruise, Hunter, Kings Mountain, NH. –, #235 Jennings, Aaron, Franklin, NH. –, #531 Kaiser, Josiah, T.C. Roberson, NH. –, #281 Horn, Nicholas, Kings Mountain, NH.

Men Long Jump
1, #184 Marshbanks, Carter, Asheville, 19-04. 2, #538 Sprouse, Colyn, T.C. Roberson, 19-03. 3, #567 Collany, Caleb, West Henderson, 19-01.50. 4, #572 Howell, Tayman, West Henderson, 18-07. 5, #431 Adams, Vierre, R-S Central, J18-07. 6, #384 Jones, Evan, Polk County, 18-06. 7, #578 McAbee, Tucker, West Henderson, 17-07. 8, #525 Elliott, Colin, T.C. Roberson, 17-06. 9, #481 McCullough, Kelan, Swain County, 17-01. 10, #353 Wright, Kylo, North Henderon, 17-00.50. 11, #285 Lovingood, Marty, Kings Mountain, 16-11.50. 12, #440 McGee, William, R-S Central, 16-08.50. 13, #573 Johnston, Royce, West Henderson, x16-05.50. 14, #291 Willis, Andre, Kings Mountain, 16-04. 15, #165 Banks-Tenant, Xavier, Asheville, 15-11. 16, #201 Hoots, Makhi, East Henderson, 15-09. 17, #238 Rivera, Noel, Franklin, 15-04.50. 18, #419 Jenkins, Alex, Rosman, 15-01. 19, #539 Sprouse, Landon, T.C. Roberson, 14-09. 19, #443 Rollins, Noah, R-S Central, 14-09. 21, #316 Lawing, Liam, North Buncombe, 14-08. 22, #579 Mendez, Ryan, West Henderson, x14-07.50. 23, #448 Wilkerson, Damarion, R-S Central, x14-06. 24, #378 Beiler, Casey, Polk County, 14-02. 25, #526 French, Miles, T.C. Roberson, x14-00. 26, #321 Shook, Cameron, North Buncombe, 13-05.50. 27, #410 Helms, Bruce, Robbinsville, 13-04.50. 28, #287 Reeves, Malachi, Kings Mountain, 13-03. 29, #182 Long, Laben, Asheville, 12-10.50. 30, #242 Rogers, David, Franklin, 12-08. 31, #313 Ferguson, Gabe, North Buncombe, 12-06.50. 32, #190 Smith-Hornbuckle, Joseph, Asheville, x12-02.50. 33, #247 Tyler, Cooper, Franklin, 12-02. –, #386 Miller, TeSun, Polk County, ND. –, #352 Warner, Luke, North Henderon, ND.

Men Triple Jump
1, #380 Chupp, Steven, Polk County, 37-06. 2, #473 Gray, Matthew, Swain County, 37-04. 3, #567 Collany, Caleb, West Henderson, 36-07. 4, #475 Jenkins, Austin, Swain County, 35-11. 5, #489 Woodson, Shiloh, Swain County, 34-09. 6, #389 Rhein, Nathaniel, Polk County, 34-03.50. 7, #540 Stanley, Jake, T.C. Roberson, 33-01. 8, #165 Banks-Tenant, Xavier, Asheville, 31-06.50. 9, #526 French, Miles, T.C. Roberson, 29-07. –, #564 Bright, Aiden, West Henderson, ND. –, #565 Brunetti, Roman, West Henderson, ND.

Men Shot Put
1, #566 Bryson, Jake, West Henderson, 42-11. 2, #312 Chandler, Ayden, North Buncombe, 42-09.50. 3, #339 Erickson, Andrew, North Henderon, 39-02. 4, #111 Barnett, Russell, A.C. Reynolds, 38-08.75. 5, #314 Garcia, Angel, North Buncombe, 36-03.75. 6, #168 Durham, Will, Asheville, 36-02. 7, #409 Dooley, Koleson, Robbinsville, 34-11.50. 8, #395 Weaver, Angus, Polk County, 34-00.25. 9, #540 Stanley, Jake, T.C. Roberson, 33-10. 10, #387 Najera, Obed, Polk County, 33-03.50. 11, #585 Wingrove, Carter, West Henderson, 32-04.75. 12, #376 Avellaneda, Eric, Polk County, 31-07.50. 13, #311 Bell, Jackson, North Buncombe, 31-02.50. 14, #114 Crain, Connor, A.C. Reynolds, 30-08.50. 15, #437 Lail, Noah, R-S Central, 30-00. 16, #584 Steenwyk, Clark, West Henderson, 29-04.50. 17, #396 Yoder, Riley, Polk County, x28-11. 18, #535 Metz-Scarison, Maurice, T.C. Roberson, 28-04.50. 19, #323 Svetlov, Philip, North Buncombe, x28-01.25. 20, #390 Ruff, R J, Polk County, x27-11.50. 21, #318 Mace, Heath, North Buncombe, x27-03.75. 22, #532 Lister, Noah, T.C. Roberson, 24-09.50. 23, #346 Murphy, Joshua, North Henderon, 23-07.50. 24, #338 Dalton, Nicholas, North Henderon, 23-04. 25, #577 Krauss, Noah, West Henderson, x21-04.75. 26, #523 Crisostomo, Isaias, T.C. Roberson, x20-10.25. 27, #232 Farrell, Ethan, Franklin, 20-02.50.

Community Partners