Polk County's Antonio Simpson

Polk County’s track and field team delivered a record-setting performance and earned a handful of state championships berths Saturday.

The Wolverines qualified three relay teams and three individuals for next week’s state 1A championship meet with their efforts at Saturday’s 1A West Regional at Montreat College.

Polk’s 4×200-meter boys relay team clocked a time of 1:32.50, finishing second in the event and lowering the school record they set earlier this year. The Wolverines also posted a 43.83 in the 4×100 relay, just six-hundreths of a second off the school record set in 1999.

Polk’s Karsyn Huskey accomplished one of the fastest 800-meter runs in school history, taking third in 2:17.24. That’s just more than a second off Karen Godlock’s record of 2:16.09 set in 1993 and a faster time than Olivia Overholt ran in 2022 when she won the state 2A title.

Other Polk County state qualifiers included:

  • Antonio Simpson, who finished third in the 100-meter dash in 11.18, just a tenth of a second behind winner Javon Boyd of Mountain Island Charter.
  • Polk’s girls 4×400-meter relay team, which finished third in 4:12.19.
  • Akeela Cunningham, who took fourth in the shot put with a throw of 31-7.

Swain won the girls team title, with Polk County placing 10th, while Mountain Island Charter claimed the boys crown, with the Wolverine boys finishing 8th.

The state 1A meet is set for Saturday at Marcus T. Johnson Track at North Carolina A&T University.

Girls Shot Put NCHSAA 1A 
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Samantha Woodard 11 Swain County 37-1 1
2 Abigail Hargro 9 Thomas Jefferson Classical Aca 34-7.75 1
3 Maggie Neill 9 Mountain Heritage 32-3.50 1
4 Akeela Cunningham 12 Polk County 31-7 1
5 Joss Stamper 9 Cherokee 31-4.50 1
6 Alexis Beasley 10 Andrews 31-2.50 1
7 Gabby Lloyd 11 Murphy 29-10.50 1
8 Lily Trout 12 Hayesville 29-9 1
9 Demi Davis 11 Andrews 29-5.50 1
10 Sarah Jones 12 Christ the King Catholic Schoo 29-3.25 1
11 Blaire Hedden 9 Hayesville 29-1.50 1
12 Aubrie Wachacha 12 Robbinsville 26-10 1
13 Genesis Cooke 11 Mountain Island Charter School 26-3.50 1


Boys Shot Put NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nse Uffort 11 Swain County 60-6 1
2 Taylor McClure 12 Hayesville 49-0 1
3 Isiac Collins 10 Robbinsville 46-4.75 1
4 Eithon Garcia 12 Christ the King Catholic Schoo 44-7 1
5 Will Brown 10 Hayesville 43-10.50 1
6 Donovin Hall 12 Robbinsville 43-0 1
7 Justin Houser 12 Cherryville 42-0 1
8 Grayson Hoilman 11 Avery County 40-10.50 1
9 Zeb Woody 10 Mitchell 40-10 1
10 Aaron Harger 10 Murphy 39-5 1
10 Connor Brinkley 9 Draughn 39-5 1
12 Brody Orton 10 Murphy 39-4.50 1
13 Jason Forsythe 11 Mountain Island Charter School 38-9 1
14 Braxton Batchelor 10 Mountain Heritage 37-9.75 1
15 Luke Smith 12 Cherokee 36-8 1
16 Elijah Saunders 12 Bessemer City 34-10 1


Girls Discus Throw NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Joss Stamper 9 Cherokee 120-11 1
2 Lily Trout 12 Hayesville 115-0 1
3 Callie Capps 10 Mountain Heritage 110-7 1
4 Aubrie Wachacha 12 Robbinsville 99-5 1
5 Kadence Howell 11 Robbinsville 99-2 1
6 Kiyah Bolling 12 Mountain Island Charter School 97-1 1
7 Saige Kent 12 Murphy 91-11 1
8 Ansley Roper 9 Murphy 90-0 1
9 Sarah Jones 12 Christ the King Catholic Schoo 89-1 1
10 McKenzie Royce 9 Swain County 88-3 1
11 Annasette Cooper 12 Swain County 82-11 1
12 Demi Davis 11 Andrews 82-2 1
13 Maggie Neill 9 Mountain Heritage 77-8 1
14 Genesis Cooke 11 Mountain Island Charter School 64-3 1


Boys Discus Throw NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nse Uffort 11 Swain County 190-3 1
2 Luke Smith 12 Cherokee 155-8 1
3 Erick Pile 11 Mountain Heritage 140-5 1
4 Landon Trout 10 Hayesville 140-2 1
5 Taylor McClure 12 Hayesville 138-4 1
6 Brody Orton 10 Murphy 134-9 1
7 Aaron Harger 10 Murphy 130-1 1
8 Braxton Batchelor 10 Mountain Heritage 128-6 1
9 Isiac Collins 10 Robbinsville 124-10 1
10 Andrew Scaggs 10 Swain County 120-7 1
11 Donovin Hall 12 Robbinsville 118-3 1
12 Maverick Imlay 12 Hayesville 110-10 1
13 Grayson Hoilman 11 Avery County 107-3 1
14 David Dingle 10 Swain County 106-1 1


Girls Long Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zoie Shuler 12 Robbinsville 18-3.50 1
2 Annie Driggers 12 Corvian Community School 17-11.50 1
3 Payton Pyatt 10 Corvian Community School 17-4 1
4 Claire Barlow 11 Robbinsville 16-10.50 1
5 Samantha Nosalek 12 NCSSM - Morganton 16-8 1
6 Kylie Donaldson 11 Andrews 16-7 1
7 Lillian Orr 11 Rosman 15-10 1
8 Lelani Queen 9 Swain County 15-8.50 1
9 Caroline Savisky 12 Christ the King Catholic Schoo 15-2 1
10 Beth Shook 11 Andrews 14-9 1
11 Liene Purcell 10 Langtree Charter Academy 14-6 1
12 Aliyah Elfrard 10 Bradford Prep Charter School 13-9 1
13 Sophia Semmler 10 Christ the King Catholic Schoo 12-7 1


Boys Long Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Samuel Preston 12 Andrews 21-0 1
2 Esaias Caves 11 Corvian Community School 21-0 1
3 Tanner Richards 11 Thomas Jefferson Classical Aca 20-6.50 1
4 Ian Harrison 11 Mountain Island Charter School 20-0.50 1
5 Jonah Sithong 10 Christ the King Catholic Schoo 19-11.50 1
6 Aaron Dickey 11 Polk County 19-10.50 1
7 Cale Harger 10 Murphy 19-6.50 1
8 Justice Washington 11 Mountain Island Charter School 19-4 1
9 Joshua Moses 11 Mountain Island Charter School 19-3.50 1
10 Chance Burney 12 Bradford Prep Charter School 19-1 1
11 Ethan Miller 12 Draughn 18-10.50 1
12 Cooper Adams 11 Robbinsville 18-9 1
12 Carter Zink 10 Corvian Community School 18-9 1
14 Jaylen Elliott 11 Bessemer City 18-1.50 1


Girls Triple Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zoie Shuler 12 Robbinsville 37-6.75 1
2 Claire Barlow 11 Robbinsville 35-2.50 1
3 Ella Matheson 11 Hayesville 34-8 1
4 Samantha Nosalek 12 NCSSM - Morganton 34-1.50 1
5 Lelani Queen 9 Swain County 33-5.50 1
6 Kylie Donaldson 11 Andrews 32-11.75 1
7 Sophia Overholt 11 Polk County 32-2.75 1
8 Kaiya Ellis 10 Andrews 32-1.25 1
9 Ryan Ellis 9 Swain County 31-10.75 1
10 Dvdaya Swimmer 10 Cherokee 31-5 1
11 Emjhey DelaPena 10 Rosman 31-2.50 1
12 Aniya Hawkins 11 Corvian Community School 30-9 1
13 Harleigh Williams 12 Cherryville 28-11.50 1


Boys Triple Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Samuel Preston 12 Andrews 45-0 1
2 Esaias Caves 11 Corvian Community School 44-3.50 1
3 Amani Benel 12 Christ the King Catholic Schoo 44-0.25 1
4 Reggie Daniel 12 Mountain Island Charter School 42-3.50 1
5 Aiden Newgent 12 Christ the King Catholic Schoo 41-8.25 1
6 Ian Harrison 11 Mountain Island Charter School 41-1.75 1
7 Cooper Adams 11 Robbinsville 39-10.75 1
8 Josh Collins 12 Swain County 39-5.25 1
9 Harrison Newkirk 10 Corvian Community School 38-10.50 1
10 Myca Mustin 10 Andrews 38-3.50 1
11 Nolan Simpson 9 Polk County 37-9.25 1
12 Nathan Brown 10 Swain County 37-8.25 1
13 James Bell 11 Cherryville 34-2.50 1


Girls High Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zoie Shuler 12 Robbinsville 5-4 1
2 Ella Matheson 11 Hayesville 5-2 1
3 Claire Buchsbaum 10 Christ the King Catholic Schoo 5-0 1
4 Gracie Sutton 11 Swain County 5-0 1
5 Loshi Ward 12 Cherokee 4-10 1
6 Kaiya Ellis 10 Andrews 4-10 1
7 Ava Shook 10 Hayesville 4-8 1
8 Mia Bradley 11 Polk County 4-8 1
9 Sadie Baranowski 11 Avery County 4-8 1
10 Ajuliah Washington 10 Mountain Island Charter School 4-6 1


Boys High Jump NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Logan Shuler 10 Andrews 6-4 1
2 Matthew Thierfelder 10 Christ the King Catholic Schoo 6-0 1
3 Reginald Grier 10 Corvian Community School 6-0 1
4 Aizen Bell 12 Cherokee 5-10 1
5 Kasen Mitchell 11 Highlands 5-8 1
6 Ethan Miller 12 Draughn 5-8 1
7 James Bell 11 Cherryville 5-6 1
8 Sterling Radabaugh 11 Draughn 5-6 1
9 Isaac Chandler 12 Hayesville 5-6 1
9 Josh Singleton 10 Corvian Community School 5-6 1
11 Derek Gunter 9 Swain County 5-4 1
11 Caleb Helton 9 Andrews 5-4 1
11 Darius Pullen 10 Cherryville 5-4 1


Girls Pole Vault NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Abby Burleson 11 Avery County 11-6 1
2 Alden Thomas 11 Swain County 10-0 1
3 Carden Oetting 9 Swain County 9-0 1
4 Hannah Wingate 11 Swain County 9-0 1
5 Callie Capps 10 Mountain Heritage 9-0 1
6 Anna Cape 10 Draughn 8-0 1
6 Leah Dotson 10 Polk County 8-0 1
8 Romie Bolling 10 Mountain Island Charter School 8-0 1
9 Delaney Brooms 12 Robbinsville 7-6 1
10 Makenna Butlak 12 Mountain Island Charter School 7-6 1
11 Allyson Auton 11 Draughn 7-0 1


Boys Pole Vault NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Connor Logue 12 Mountain Island Charter School 14-0 1
2 Owen Craig 12 Swain County 13-0 1
3 Evan Hall 10 Swain County 11-6 1
4 Duncan Brown 9 Swain County 11-0 1
5 Tillman Adams 11 Robbinsville 11-0 1
6 Brady Goodin 9 Mountain Island Charter School 10-6 1
7 Thomas Clark 10 Avery County 8-6 1
8 Kristopher Brooks 12 Polk County 8-0 1


Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Swain County 9:43.08 1
2 Thomas Jefferson Classical Aca 10:13.97 1
3 Christ the King Catholic Schoo 10:22.11 1
4 Mountain Island Charter School 10:26.51 1
5 Bradford Prep Charter School 10:26.74 1
6 Hayesville 10:54.79 1
7 Corvian Community School 11:33.80 1
8 NCSSM - Morganton 11:39.13 1
9 Langtree Charter Academy 11:43.73 1
10 Tri-County Early College 11:53.81 1
11 Avery County 12:33.49 1


Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Swain County 8:24.53 1
2 Christ the King Catholic Schoo 8:29.03 1
3 Avery County 8:31.46 1
4 Mountain Island Charter School 8:40.05 1
5 Corvian Community School 8:41.61 1
6 Thomas Jefferson Classical Aca 8:44.61 1
7 Cherokee 8:50.90 1
8 Hayesville 8:51.02 1
9 NCSSM - Morganton 8:53.58 1
10 Bradford Prep Charter School 8:59.19 1
11 Mitchell 9:06.15 1
12 Tri-County Early College 9:19.21 1
13 Mountain Heritage 9:23.13 1
14 Polk County 9:41.73 1
15 Murphy 9:45.99 1
16 Langtree Charter Academy 10:20.36 1


Girls 100 meter Hurdles NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zaria Holt 9 Bradford Prep Charter School 15.00 1
2 Aniya Hawkins 11 Corvian Community School 15.41 1
3 Misa Samuels 9 Bradford Prep Charter School 15.60 1
4 Katie Dulski 11 Christ the King Catholic Schoo 15.78 1
5 Natalie Patton 11 Mountain Island Charter School 15.84 1
6 Melani Linton 11 Swain County 16.82 1
7 Kaiya Ellis 10 Andrews 17.65 1
8 Maddy Barrett 11 Avery County 19.37 1


Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zaria Holt 9 Bradford Prep Charter School 15.01 1
2 Aniya Hawkins 11 Corvian Community School 15.20 2
3 Misa Samuels 9 Bradford Prep Charter School 15.25 1
4 Katie Dulski 11 Christ the King Catholic Schoo 15.36 2
5 Natalie Patton 11 Mountain Island Charter School 16.50 1
6 Maddy Barrett 11 Avery County 16.80 2
7 Melani Linton 11 Swain County 16.99 1
8 Kaiya Ellis 10 Andrews 17.57 2
9 Makynna McDonald 11 Rosman 18.11 2
10 Briley Clampitt 10 Hayesville 18.58 1
11 Mya Burrows-Kurr 11 Swain County 18.64 1
12 Zuzanna Mikolajec 11 NCSSM - Morganton 19.02 1
13 Mallory Shriver 11 Highlands 19.40 2
14 Natalie Aiello 9 Thomas Jefferson Classical Aca 21.18 1
15 Ivy Werner 10 Murphy 21.58 2


Boys 110 meter Hurdles NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Reggie Daniel 12 Mountain Island Charter School 15.26 1
2 Amani Benel 12 Christ the King Catholic Schoo 15.65 1
3 Levi Winter 12 Cherokee 15.72 1
4 Camden Breazeale 10 Murphy 15.91 1
5 Jacob Jones 12 Hayesville 16.28 1
6 Noah Lawrence 12 NCSSM - Morganton 17.41 1
7 Silas Garceau 11 Avery County 19.18 1


Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Reggie Daniel 12 Mountain Island Charter School 15.52 2
2 Amani Benel 12 Christ the King Catholic Schoo 15.59 1
2 Levi Winter 12 Cherokee 15.59 1
4 Camden Breazeale 10 Murphy 15.94 2
5 Reginald Grier 10 Corvian Community School 16.41 1
6 Silas Garceau 11 Avery County 16.59 2
7 Jacob Jones 12 Hayesville 16.61 1
8 Noah Lawrence 12 NCSSM - Morganton 17.11 1
9 Jerome Ramseur 11 Draughn 17.25 2
10 Isaac Sacasa 10 Christ the King Catholic Schoo 17.31 2
11 Ian Harrison 11 Mountain Island Charter School 18.11 2
12 Johan Webb 9 Hayesville 19.08 1
13 Kristopher Brooks 12 Polk County 19.20 1
14 Will Shore 11 Murphy 19.70 2


Girls 100 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Natalie Patton 11 Mountain Island Charter School 12.73 1
2 Annie Driggers 12 Corvian Community School 12.82 1
3 Simone Kennedy 10 Christ the King Catholic Schoo 12.87 1
4 Payton Pyatt 10 Corvian Community School 12.94 1
5 Ambria Blalock 12 Draughn 12.96 1
6 Kaydence Menifee 10 Avery County 13.10 1
7 Makynna McDonald 11 Rosman 13.21 1
8 Kylie Donaldson 11 Andrews 13.44 1


Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Annie Driggers 12 Corvian Community School 12.66 2
2 Simone Kennedy 10 Christ the King Catholic Schoo 12.74 2
3 Payton Pyatt 10 Corvian Community School 12.88 2
4 Makynna McDonald 11 Rosman 12.91 1
5 Natalie Patton 11 Mountain Island Charter School 12.94 1
6 Ambria Blalock 12 Draughn 12.99 1
7 Kaydence Menifee 10 Avery County 13.08 2
8 Kylie Donaldson 11 Andrews 13.27 1
9 Ajuliah Washington 10 Mountain Island Charter School 13.30 2
10 Bailey Wallace 9 Mountain Island Charter School 13.36 2
11 Addison Gregory 9 Mitchell 13.53 1
12 Addison Aldridge 12 Draughn 13.60 2
13 Akyla Cunningham 10 Polk County 13.73 1


Boys 100 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Javon Boyd 9 Mountain Island Charter School 11.08 1
2 Malachi Davis 11 Mountain Island Charter School 11.17 1
3 Antonio Simpson 11 Polk County 11.18 1
4 Zeke Glaspie 10 Swain County 11.30 1
5 Jonavon Fisher 12 Mountain Island Charter School 11.31 1
6 Esaias Caves 11 Corvian Community School 11.32 1
7 Isaiah Gordon 12 Corvian Community School 11.37 1
8 Aiden Newgent 12 Christ the King Catholic Schoo 11.72 1


Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Antonio Simpson 11 Polk County 11.18 2
2 Javon Boyd 9 Mountain Island Charter School 11.20 1
3 Malachi Davis 11 Mountain Island Charter School 11.30 1
4 Aiden Newgent 12 Christ the King Catholic Schoo 11.31 2
5 Esaias Caves 11 Corvian Community School 11.33 2
6 Zeke Glaspie 10 Swain County 11.44 2
7 Jonavon Fisher 12 Mountain Island Charter School 11.45 2
7 Isaiah Gordon 12 Corvian Community School 11.45 1
9 Matthew Dupont 12 Christ the King Catholic Schoo 11.56 1
10 Cameron Clem 9 Murphy 11.61 2
11 Samuel Preston 12 Andrews 11.71 1
12 Darius Pullen 10 Cherryville 11.86 2


Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Avery County 1:45.33 2
2 Mountain Island Charter School 1:46.06 2
3 Christ the King Catholic Schoo 1:48.83 2
4 Swain County 1:51.96 2
5 Murphy 1:52.92 2
6 Bradford Prep Charter School 1:53.07 2
7 Robbinsville 1:55.41 2
8 Cherryville 1:56.42 1
9 Mitchell 1:57.95 1
10 Andrews 1:59.10 1
11 Langtree Charter Academy 2:05.01 1
12 Bessemer City 2:09.33 1
13 Rosman 2:11.63 2


Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Mountain Island Charter School 1:29.46 2
2 Corvian Community School 1:32.28 2
3 Polk County 1:32.50 2
4 Hayesville 1:33.73 2
5 Murphy 1:34.43 2
6 Robbinsville 1:36.99 1
7 Bradford Prep Charter School 1:37.50 1
8 Mitchell 1:37.52 1
9 Tri-County Early College 1:37.81 1
10 Avery County 1:39.40 1
11 Rosman 1:44.35 1
12 Langtree Charter Academy 1:45.03 1


Girls 1600 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Arizona Blankenship 11 Swain County 5:01.52 1
2 Dvdaya Swimmer 10 Cherokee 5:16.21 1
3 Nicole Alfers 11 Christ the King Catholic Schoo 5:16.80 1
4 Angelina Lomelli 10 Swain County 5:22.01 1
5 Lily Bjerkness 12 Swain County 5:53.81 1
6 Lila Pearson 10 Langtree Charter Academy 6:02.46 1
7 Claire Worley 10 Highlands 6:18.61 1
8 Lily Cashion 11 Bradford Prep Charter School 6:21.33 1
9 Isabella Sanchez 9 Christ the King Catholic Schoo 6:36.81 1


Boys 1600 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Carson Williams 11 Corvian Community School 4:24.12 1
2 Connor Brown 12 Swain County 4:24.79 1
3 Cole Fiorillo 12 Corvian Community School 4:25.20 1
4 Carl Baird 10 Swain County 4:25.46 1
5 Ethan Russell 11 Hiwassee Dam 4:25.94 1
6 Ogana Swimmer 9 Cherokee 4:40.52 1
7 Ross Clapsaddle 9 Swain County 4:49.12 1
8 Noah Carter 10 Hayesville 4:49.52 1
9 Lucas Nagel 12 NCSSM - Morganton 4:57.76 1
10 Grant Richardson 12 Bradford Prep Charter School 4:58.34 1
11 Brayden Jolly 11 Mountain Island Charter School 5:01.28 1


Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Bradford Prep Charter School 48.76 2
2 Mountain Island Charter School 50.00 2
3 Christ the King Catholic Schoo 51.30 2
4 Avery County 52.28 2
5 Polk County 52.73 1
6 Rosman 53.15 2
7 Robbinsville 53.92 2
8 Andrews 53.97 2
9 Hayesville 55.19 1
10 Cherryville 55.45 1
11 Murphy 55.46 2
12 Bessemer City 55.98 1
13 Langtree Charter Academy 58.92 1


Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Mountain Island Charter School 42.79 2
2 Polk County 43.83 2
3 Christ the King Catholic Schoo 43.90 2
4 Swain County 44.06 2
5 Hayesville 45.08 2
6 Murphy 45.14 1
7 Bradford Prep Charter School 45.88 2
8 Cherokee 46.56 1
9 Cherryville 46.87 1
10 Highland Tech 46.91 1
11 Draughn 47.27 1
12 Avery County 47.52 2
13 Andrews 49.00 1
14 Mitchell 50.73 1
15 Langtree Charter Academy 50.75 1


Girls 400 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Renn Herdklotz 12 Avery County 58.72 2
2 Corinne Cotton 11 Murphy 59.21 2
3 Stella Friedman 10 Thomas Jefferson Classical Aca 1:00.20 2
4 Onyah Davis 11 Bradford Prep Charter School 1:00.81 2
5 Ava Shook 10 Hayesville 1:01.06 1
6 Gabbie Feaster 9 Christ the King Catholic Schoo 1:01.19 2
7 Braelyn Waldeck 9 Corvian Community School 1:01.80 2
8 Alissa Cheek 12 Rosman 1:01.93 2
9 Sadie Leeson 10 Mountain Island Charter School 1:02.15 1
10 Kendall McPhatter 11 Highland Tech 1:03.78 2
11 Cameryn Bell 10 Cherryville 1:04.35 1
12 Cheyenne Painter 10 Mountain Island Charter School 1:05.20 1
13 Brooke Sullivan 11 Avery County 1:08.34 1


Boys 400 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Dylan Dahlberg 11 Mountain Heritage 50.51 2
2 Braden McGee 10 Langtree Charter Academy 50.79 1
3 Matthias Newsome 12 Mountain Heritage 50.80 2
4 Josiah Glaspie 12 Swain County 51.30 2
5 Avery Doss 10 Langtree Charter Academy 52.14 2
6 Nathanael Martinez 11 Polk County 52.73 2
7 Caleb Grant 11 Corvian Community School 53.23 1
8 Joshua Moses 11 Mountain Island Charter School 53.30 1
9 Jacob Thompson 11 Christ the King Catholic Schoo 53.67 1
10 Justice Washington 11 Mountain Island Charter School 53.76 1
11 Peter Thierfelder 12 Christ the King Catholic Schoo 53.84 1
12 Billy Booker 11 Polk County 58.17 1


Girls 300 meter Hurdles NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Maddy Barrett 11 Avery County 44.99 2
2 Zaria Holt 9 Bradford Prep Charter School 46.14 2
3 Melani Linton 11 Swain County 46.49 2
4 Katie Dulski 11 Christ the King Catholic Schoo 47.37 2
5 Misa Samuels 9 Bradford Prep Charter School 50.52 1
6 Aniya Hawkins 11 Corvian Community School 50.86 2
7 Sydney Labenson 10 Mountain Island Charter School 51.10 2
8 Mya Burrows-Kurr 11 Swain County 51.14 2
9 Blythe Brenneman 12 Corvian Community School 53.07 1
10 Briley Clampitt 10 Hayesville 53.82 1
11 Chasity Jones 9 Robbinsville 54.51 1
12 Addison Blankenship 9 Swain County 55.81 1
13 Jay Jefferies 10 Bessemer City 58.88 1


Boys 300 meter Hurdles NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Reggie Daniel 12 Mountain Island Charter School 39.28 2
2 Camden Breazeale 10 Murphy 41.46 2
3 Jacob Jones 12 Hayesville 42.93 2
4 Amani Benel 12 Christ the King Catholic Schoo 43.62 2
5 Jaylen Elliott 11 Bessemer City 43.65 2
6 Kenyon Swimmer 11 Robbinsville 44.28 1
7 Sean Madrid 10 Corvian Community School 44.65 2
8 Silas Garceau 11 Avery County 44.81 2
9 Maxwell Garvin 10 Corvian Community School 45.11 1
10 Will Shore 11 Murphy 45.32 2
11 Isaac Sacasa 10 Christ the King Catholic Schoo 45.53 1
12 Noah Lawrence 12 NCSSM - Morganton 47.26 1
13 Corey Wolf 12 Swain County 48.82 1
14 Ian Harrison 11 Mountain Island Charter School 52.17 1


Girls 800 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Annie Lewis 10 Swain County 2:15.09 1
2 Dvdaya Swimmer 10 Cherokee 2:16.98 1
3 Karsyn Huskey 11 Polk County 2:17.24 1
4 Arizona Blankenship 11 Swain County 2:23.01 1
5 Shea Roche 9 Christ the King Catholic Schoo 2:27.51 1
6 Emily Grey Stargell 9 Swain County 2:30.08 1
7 Kailynn Jensen 12 Bradford Prep Charter School 2:32.73 1
8 Claire Oglesby 10 Christ the King Catholic Schoo 2:32.76 1
9 Kelsey Keegan 12 Christ the King Catholic Schoo 2:33.49 1
10 Savannah Burch 9 Hayesville 2:33.55 1
11 Lyla Williams 9 Highland Tech 2:34.14 1
12 Mickayla Belus 11 NCSSM - Morganton 2:37.44 1
13 Lila Pearson 10 Langtree Charter Academy 2:38.65 1
14 Sullivan Strouse 11 Mountain Island Charter School 2:44.15 1


Boys 800 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Carson Williams 11 Corvian Community School 2:00.47 1
2 Cole Fiorillo 12 Corvian Community School 2:01.61 1
3 Nathan Frederick 9 Robbinsville 2:01.88 1
4 Kane Jones 12 Swain County 2:02.00 1
5 Abhi Patel 12 Swain County 2:03.02 1
6 O'Malley Salinas 10 Andrews 2:06.22 1
7 Christopher O'Connor 9 Christ the King Catholic Schoo 2:07.94 1
8 Cade Bright 12 Polk County 2:08.69 1
9 Connor Brown 12 Swain County 2:09.15 1
10 Andrew Lyall 11 Corvian Community School 2:10.58 1
11 Ethan Price 12 Mountain Island Charter School 2:12.81 1
12 Laith Hatamleh 12 Bradford Prep Charter School 2:13.15 1
13 Cain Hart 11 Avery County 2:15.98 1
14 Grant Richardson 12 Bradford Prep Charter School 2:20.88 1


Girls 200 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Zaria Holt 9 Bradford Prep Charter School 25.94 2
2 Letsi Burgos 12 Cherokee 26.10 2
3 Olivia Patterson 10 Mountain Island Charter School 26.30 2
4 Zoie Shuler 12 Robbinsville 26.83 2
5 Ambria Blalock 12 Draughn 26.97 2
6 Makynna McDonald 11 Rosman 26.99 1
7 Lillie Ward 12 Avery County 27.13 2
8 Annie Driggers 12 Corvian Community School 27.31 2
9 Bailey Wallace 9 Mountain Island Charter School 27.51 1
10 Payton Pyatt 10 Corvian Community School 27.55 1
11 Simone Kennedy 10 Christ the King Catholic Schoo 28.19 2
12 Cheyenne Painter 10 Mountain Island Charter School 28.29 1


Boys 200 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Reggie Daniel 12 Mountain Island Charter School 22.20 2
2 Javon Boyd 9 Mountain Island Charter School 22.32 2
3 Malachi Davis 11 Mountain Island Charter School 22.63 2
4 Zeke Glaspie 10 Swain County 23.00 2
5 Matthew Dupont 12 Christ the King Catholic Schoo 23.12 1
6 Will Stanford 12 Avery County 23.26 2
7 Kenyon Rogers-Gibby 11 Hayesville 23.35 1
8 Brady Clapp 10 Christ the King Catholic Schoo 23.46 1
9 Isaiah Gordon 12 Corvian Community School 23.47 2
10 James Bell 11 Cherryville 23.58 1
11 Elio Murillo 10 Hayesville 23.76 1
12 Darius Pullen 10 Cherryville 23.83 2


Girls 3200 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Arizona Blankenship 11 Swain County 11:16.09 1
2 Nicole Alfers 11 Christ the King Catholic Schoo 11:33.72 1
3 Angelina Lomelli 10 Swain County 11:53.07 1
4 Fern Crayton 10 Tri-County Early College 12:19.12 1
5 McKenzie Ashcraft 9 Bradford Prep Charter School 12:47.74 1
6 Sydney Greenstone 9 Hayesville 13:00.50 1
7 Evelyn Carroll 11 Langtree Charter Academy 13:14.35 1
8 Abby Wehr 10 Robbinsville 13:17.72 1
9 Raelynn Wood 10 Hayesville 13:18.11 1
10 Lila Pearson 10 Langtree Charter Academy 13:33.89 1
11 Ana Noriega 12 Langtree Charter Academy 15:57.17 1


Boys 3200 meter Run NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Blake Nicholson 11 Christ the King Catholic Schoo 9:37.14 1
2 Carl Baird 10 Swain County 9:47.66 1
3 Grayson Tillotson 12 Mountain Island Charter School 9:57.37 1
4 Cole Fiorillo 12 Corvian Community School 10:08.83 1
5 Ethan Russell 11 Hiwassee Dam 10:08.93 1
6 Noah Carter 10 Hayesville 10:48.52 1
7 Isaac Magid 9 Thomas Jefferson Classical Aca 10:51.35 1
8 Brayden Jolly 11 Mountain Island Charter School 10:52.54 1
9 Mason Roberts 10 Christ the King Catholic Schoo 11:13.60 1
10 Davis Young 11 Polk County 11:19.88 1
11 Charlie Simpson 11 Corvian Community School 11:24.33 1
12 Lucas Nagel 12 NCSSM - Morganton 11:45.63 1


Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Avery County 4:07.28 2
2 Bradford Prep Charter School 4:07.30 2
3 Polk County 4:12.19 2
4 Swain County 4:13.25 2
5 Christ the King Catholic Schoo 4:14.25 2
6 Mountain Island Charter School 4:23.09 2
7 Thomas Jefferson Classical Aca 4:23.34 2
8 Hayesville 4:29.18 1
9 NCSSM - Morganton 4:33.16 1
10 Cherryville 4:37.15 2
11 Rosman 4:43.71 1
12 Andrews 4:49.92 1
13 Mitchell 4:52.75 1
14 Tri-County Early College 5:03.73 1
15 Langtree Charter Academy 5:25.75 1


Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Mountain Heritage 3:30.64 2
2 Swain County 3:31.36 2
3 Corvian Community School 3:33.87 2
4 Thomas Jefferson Classical Aca 3:34.97 2
5 Avery County 3:35.13 2
6 Mountain Island Charter School 3:36.45 2
7 Christ the King Catholic Schoo 3:37.21 2
8 Hayesville 3:37.69 2
9 Tri-County Early College 3:43.08 1
10 Langtree Charter Academy 3:47.79 1
11 Murphy 3:47.97 1
12 Bradford Prep Charter School 3:53.29 1
13 NCSSM - Morganton 3:56.03 1


Girls Shot Put NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jordan Oliver 12 Murphy 8-5 1


Girls Discus Throw NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jordan Oliver 12 Murphy 18-8 1


Girls 100 meter Dash NCHSAA 1A
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jordan Oliver 12 Murphy 39.97 1


Girls NCHSAA 1A Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 Swain County 122
2 Bradford Prep Charter School 75
3 Christ the King Catholic Schoo 66
4 Robbinsville 62
5 Avery County 61
6 Mountain Island Charter School 50
7 Corvian Community School 43
8 Cherokee 42
9 Hayesville 36
10 Polk County 26.5
11 Thomas Jefferson Classical Aca 24
12 Murphy 20
13 Andrews 17
14 Mountain Heritage 16
15 Rosman 11
16 Draughn 10.5
17 NCSSM - Morganton 10
18 Tri-County Early College 5
18 Langtree Charter Academy 5
20 Highlands 2
21 Cherryville 1
Boys NCHSAA 1A Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 Mountain Island Charter School 129
2 Swain County 110
3 Corvian Community School 88
4 Christ the King Catholic Schoo 74
5 Hayesville 48
6 Mountain Heritage 33
6 Andrews 33
8 Polk County 28
9 Murphy 27
9 Robbinsville 27
11 Cherokee 25
12 Avery County 19
13 Thomas Jefferson Classical Aca 16
14 Langtree Charter Academy 12
15 Hiwassee Dam 8
16 Draughn 4
16 Bradford Prep Charter School 4
17 Highlands 4
18 Cherryville 4
19 Bessemer City 4
21 NCSSM - Morganton 3
22 Mitchell 1