Polk County Middle concluded its track and field regular season on Tuesday, with athletes competing in the Last Chance Qualifer at North Henderson.

The Wolverine boys and girls each placed fourth in the team competition, with Brevard winning both the girls and boys events.

Sam Rhein led Polk Middle’s efforts, winning the discus and placing second in the shot put. Reeve Carroll had a second in the high jump and third in the 110-meter hurdles for the Polk girls. Other top-three finishes included:

  • Beiji Olivari, 2nd, triple jump
  • Sam Walton, 3rd, discus
  • Chayse Hagins, 3rd, shot put
  • Styler Blackwell, 2nd, 110-meter hurdles
  • Polk boys 4×200-meter relay team, 2nd
  • Polk girls 4×400-meter relay team, 3rd

The Blue Ridge Conference Championships will be held Wednesday at North Henderson.

                 Last Chance Qualifier 2023 - 4/25/2023 7:42:59 PM                  
               North Henderson High School Stadium, Hendersonville, NC               

                    Middle School Girls 100 Meter Hurdles                    
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Emory Freeman              8 Hendersonville Middle Sch      17.1  2    10
  2 Nyla Harris                8 Brevard Middle School          17.7  2     8
  3 Reeve Carroll              7 Polk County Middle School      18.2  2     6
  4 Alexa Radford              8 Brevard Middle School          19.0  2     5
  5 Gracie Clayton             8 Brevard Middle School          19.2  2     4
  6 Chylah Lindsey             8 Flat Rock Middle School        19.3  2     3
  7 Addie Ford                 6 Hendersonville Middle Sch      19.9  1     2
  8 Xenia Montero              7 Hendersonville Middle Sch      20.0  1     1
  9 Ambrin Saft                6 Rugby Middle School            20.5  1      
 10 Audy Simmons               7 Polk County Middle School      20.6  2      
 11 Riley Manuel               7 Rugby Middle School            21.0  1      
 12 Lauran Koch                7 Rugby Middle School            21.3  1      
 13 Rozalyn Allen              7 Smoky Mountain Middle Sch      22.4  1      

                    Middle School Boys 110 Meter Hurdles                     
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Bo Cowan                   7 Hendersonville Middle Sch     17.4h  3    10
  2 Styler Blackwell           8 Polk County Middle School     17.6h  3     8
  3 LJ Lammons                 8 Hendersonville Middle Sch     17.9h  3     6
  4 Gianni Thompson            8 Hendersonville Middle Sch     18.4h  3     5
  5 David Alvarez              8 Polk County Middle School     18.5h  3     4
  6 Liam Williams              8 Apple Valley Middle Schoo     18.7h  3     3
  7 Kason Powell               8 Smoky Mountain Middle Sch     19.4h  3     2
  8 Abey Emaus                 7 Brevard Middle School         19.5h  1     1
  9 Abraham Karpee             7 Flat Rock Middle School       20.0h  2      
 10 Ryland Walsh               7 Rugby Middle School           20.2h  1      
 11 Zach McGraw                8 Polk County Middle School     20.4h  2      
 12 Nathaniel Puzon            7 Flat Rock Middle School       20.5h  2      
 13 Canyon Lindsey             6 Flat Rock Middle School       20.6h  2      
 14 Boston Shepard             7 Apple Valley Middle Schoo     20.9h  2      
 15 Christian Girolamo         7 Brevard Middle School         21.1h  1      
 16 David Ingles               7 Smoky Mountain Middle Sch     22.0h  2      
 17 Stallsworth Sean           7 Brevard Middle School         22.0h  2      
 18 Khamani Motley             7 Apple Valley Middle Schoo     22.1h  1      
 19 Trace Wilmot               6 Smoky Mountain Middle Sch     24.7h  1      

                     Middle School Girls 100 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Jessa Efrid                6 Smoky Mountain Middle Sch      12.8  3    10
  2 Genesis Benniefield        7 Hendersonville Middle Sch      13.5  3     8
  3 Mia Stephens               8 Hendersonville Middle Sch      13.7  3     6
  4 Bailey James               7 Rugby Middle School            13.8  1   4.5
  4 Kyla Motley                7 Apple Valley Middle Schoo      13.8  3   4.5
  6 Louisa Wood                8 Polk County Middle School      14.2  2   2.5
  6 Carmen Wilmoth             6 Smoky Mountain Middle Sch      14.2  3   2.5
  8 Maddix Robinson            7 Brevard Middle School          14.4  3     1
  9 Ava Harris                 6 Brevard Middle School          14.5  1      
 10 Sophie Ferrer              7 Smoky Mountain Middle Sch      14.6  3      
 11 Baileyanna Hunter          7 Brevard Middle School          14.6  2      
 12 Zoei Ramirez               6 Flat Rock Middle School        14.7  1      
 13 Anndriya Adams             7 Flat Rock Middle School        14.8  2      
 14 Chloe Glisson              6 Hendersonville Middle Sch      15.0  2      
 15 Aameyah Lewis              8 Flat Rock Middle School        15.1  1      
 16 Lesly Mendoza              8 Apple Valley Middle Schoo      15.3  2      
 17 Honesty Jackson            7 Polk County Middle School      15.3  1      
 18 June Scontras              7 Rugby Middle School            15.3  2      
 19 Madalynn Banks             7 Apple Valley Middle Schoo      15.4  2      
 20 Vada Ostman                6 Rugby Middle School            15.5  1      
 21 Sparrow Cantrell           6 Polk County Middle School      18.1  1      

                      Middle School Boys 100 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Javanni Suber              8 Hendersonville Middle Sch      11.8  3    10
  2 Kiori Harrison             8 Flat Rock Middle School        11.9  3     8
  3 Rion Coadwell              8 Brevard Middle School          12.1  3     6
  4 Mason Logan                8 Apple Valley Middle Schoo      12.3  3     5
  5 Camden White               7 Brevard Middle School          12.4  3     4
  6 Austin Born                8 Flat Rock Middle School        12.4  3     3
  7 LJ Lammons                 8 Hendersonville Middle Sch      12.8  1     2
  8 Jucoreyn Bristol           8 Brevard Middle School          12.8  2     1
  9 Klayton Hemphill           8 Hendersonville Middle Sch      12.9  2      
 10 David Alvarez              8 Polk County Middle School      12.9  2      
 11 Parker Willis              7 Apple Valley Middle Schoo      13.0  2      
 12 Hampton Rhyne              7 Smoky Mountain Middle Sch      13.1  2      
 13 Ryland Walsh               7 Rugby Middle School            13.1  1      
 13 Jesse Knox                 8 Flat Rock Middle School        13.1  2      
 15 Hollis Williams            6 Polk County Middle School      13.1  2      
 16 Drew Hembree               7 Rugby Middle School            13.6  1      
 17 Axel Cuevas                8 Smoky Mountain Middle Sch      13.7  1      
 18 Brian Torres               8 Smoky Mountain Middle Sch      13.9  1      
 19 Austin Morgan              7 Rugby Middle School            14.1  1      
 20 Will Parris                8 Apple Valley Middle Schoo      14.3  1      

           Middle School Girls 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Brevard Middle School A                    1:54.8h    10
  2 Hendersonville Middle School A             1:55.0h     8
  3 Rugby Middle School A                      2:04.3h     6
  4 Smoky Mountain Middle School A             2:09.6h     5
  5 Polk County Middle School A                2:11.2h     4
  6 Flat Rock Middle School A                  2:11.5h     3
  7 Apple Valley Middle School A               2:13.4h     2

            Middle School Boys 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Smoky Mountain Middle School A             1:48.1h    10
  2 Polk County Middle School A                1:49.8h     8
  3 Brevard Middle School A                    1:50.5h     6
  4 Flat Rock Middle School A                  1:51.1h     5
  5 Rugby Middle School A                      1:53.9h     4
  6 Apple Valley Middle School A               1:59.4h     3

                    Middle School Girls 1600 Meter Run                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Maddie Galloway            8 Brevard Middle School        6:03.2    10
  2 Veronica Jacques           7 Brevard Middle School        6:06.2     8
  3 Silvia Mayces              7 Flat Rock Middle School      6:10.0     6
  4 Ellie Miller               7 Smoky Mountain Middle Sch    6:17.5     5
  5 Olivia Kirk                7 Polk County Middle School    6:22.8     4
  6 Kylie Campbell             7 Brevard Middle School        6:24.9     3
  7 Maya Drake                 6 Rugby Middle School          6:37.0     2
  8 Mya Fogle                  6 Rugby Middle School          6:47.2     1
  9 Ella Bailey                6 Rugby Middle School          6:49.4      
 10 Olive Wilsey               6 Apple Valley Middle Schoo    6:50.0      
 11 Julianna Flynn             7 Apple Valley Middle Schoo    7:08.1      
 12 Abby Lewis                 7 Polk County Middle School    7:16.0      
 13 Alin Angeles Moreno        8 Apple Valley Middle Schoo    7:30.4      
 14 Sadie Schweitzer           6 Polk County Middle School    7:32.9      

                    Middle School Boys 1600 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Keaton Campbell            8 Brevard Middle School        4:47.2    10
  2 James Brooks               8 Brevard Middle School        5:10.5     8
  3 Luke McLauchlin            8 Brevard Middle School        5:25.3     6
  4 Brian Torres               8 Smoky Mountain Middle Sch    5:49.1     5
  5 Landon Schakel             8 Flat Rock Middle School      5:51.8     4
  6 Miguel Geronimo            8 Apple Valley Middle Schoo    5:52.5     3
  7 Vance Cauble               7 Rugby Middle School          5:53.7     2
  8 Alan Arrieta Ramirez       8 Smoky Mountain Middle Sch    5:53.9     1
  9 Shep Morris                6 Flat Rock Middle School      5:56.1      
 10 Liam Jackson               6 Polk County Middle School    5:56.8      
 11 Acer Eadus                 8 Polk County Middle School    5:57.9      
 12 Edgar Gonzalez             7 Hendersonville Middle Sch    5:58.3      
 13 Lane Huntley               7 Apple Valley Middle Schoo    5:59.9      
 14 Everett Bloomer            8 Flat Rock Middle School      6:01.4      
 15 Saul Martinez              7 Apple Valley Middle Schoo    6:05.6      
 16 Jacob Jenne                6 Polk County Middle School    6:12.1      
 17 Kyce Cook                  8 Smoky Mountain Middle Sch    6:15.6      
 18 Florian Gafert             7 Hendersonville Middle Sch    6:17.7      
 19 Tyler Day                  7 Rugby Middle School          6:22.3      
 20 Noah Howard                7 Rugby Middle School          7:52.3      

           Middle School Girls 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Hendersonville Middle School A                55.6    10
  2 Brevard Middle School A                       56.0     8
  3 Smoky Mountain Middle School A                56.4     6
  4 Polk County Middle School A                   56.8     5
  5 Rugby Middle School A                         57.8     4
  6 Flat Rock Middle School A                     58.4     3
  7 Apple Valley Middle School A                1:02.2     2

            Middle School Boys 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Hendersonville Middle School A                47.6    10
  2 Brevard Middle School A                       48.9     8
  3 Apple Valley Middle School A                  50.8     6
  4 Polk County Middle School A                   51.6     5
  5 Smoky Mountain Middle School A                53.2     4
  6 Rugby Middle School A                         53.7     3
  7 Flat Rock Middle School A                     54.0     2

                     Middle School Girls 400 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Alexa Radford              8 Brevard Middle School        1:09.1  3    10
  2 Haylee Cooper              6 Smoky Mountain Middle Sch    1:09.6  3     8
  3 Nyla Benjamin              6 Brevard Middle School        1:10.9  3     6
  4 Sullivan Scalf             7 Brevard Middle School        1:13.6  3     5
  5 Maci McFalls               7 Smoky Mountain Middle Sch    1:13.9  1     4
  6 Chylah Lindsey             8 Flat Rock Middle School      1:14.1  3     3
  7 Pherson Jordan             7 Rugby Middle School          1:15.3  1     2
  8 Lucy Fyock                 8 Hendersonville Middle Sch    1:15.8  2     1
  9 Shelbie Cannon             7 Hendersonville Middle Sch    1:16.5  3      
 10 Renee Bright               7 Polk County Middle School    1:16.9  2      
 11 Ellie Miller               7 Smoky Mountain Middle Sch    1:16.9  1      
 12 Chayse Hagins              8 Polk County Middle School    1:17.2  2      
 13 Maya Drake                 6 Rugby Middle School          1:17.6  2      
 14 Lorali Wing                8 Polk County Middle School    1:18.2  2      
 15 Emma Warren                6 Rugby Middle School          1:18.9  2      
 16 Robyn Williams             6 Apple Valley Middle Schoo    1:19.6  2      
 17 Kamile Alfaro              6 Apple Valley Middle Schoo    1:24.1  1      

                      Middle School Boys 400 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Austin Born                8 Flat Rock Middle School        55.6  3    10
  2 Rion Coadwell              8 Brevard Middle School          56.2  3     8
  3 Eric Glisson               8 Hendersonville Middle Sch      56.5  3     6
  4 Gabe Morris                8 Hendersonville Middle Sch    1:02.3  3     5
  5 Angus Despeaux             8 Smoky Mountain Middle Sch    1:02.8  2     4
  6 Canyon Lindsey             6 Flat Rock Middle School      1:03.2  3     3
  7 Max Valenncia              7 Brevard Middle School        1:04.8  2     2
  8 Davis Fisher               8 Polk County Middle School    1:05.1  2     1
  9 RJ Simpson                 8 Polk County Middle School    1:06.5  1      
 10 Dillon Hunter              7 Brevard Middle School        1:07.2  2      
 11 Christian Roman Roman      8 Polk County Middle School    1:08.7  1      
 12 Samuel Cannon              7 Hendersonville Middle Sch    1:09.4  1      
 12 Larenzo Guerro             8 Apple Valley Middle Schoo    1:09.4  2      
 14 Gabe Denton                7 Apple Valley Middle Schoo    1:10.2  2      
 15 Vance Cauble               7 Rugby Middle School          1:10.9  2      
 16 Jamie Wheatley             6 Smoky Mountain Middle Sch    1:13.7  1      
 17 Jackson Mayberry           6 Rugby Middle School          1:17.4  1      
 18 Titus Givens               8 Apple Valley Middle Schoo    1:21.4  1      

                    Middle School Girls 800 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Maddie Galloway            8 Brevard Middle School        2:49.5    10
  2 Maggie Giesnechlag         7 Apple Valley Middle Schoo    2:51.6     8
  3 Hailey Gardella            7 Flat Rock Middle School      2:52.3     6
  4 Zuri Forehand              8 Hendersonville Middle Sch    2:54.9     5
  5 Grecia Perez               8 Apple Valley Middle Schoo    2:56.8     4
  6 Mya Fogle                  6 Rugby Middle School          2:57.9     3
  7 Kylie Campbell             7 Brevard Middle School        2:59.0     2
  8 Addison Blankenship        8 Smoky Mountain Middle Sch    3:00.1     1
  9 Adalyn Blattner            7 Smoky Mountain Middle Sch    3:03.5      
 10 Anna Bristol               7 Brevard Middle School        3:11.4      
 11 Emma Blomeley              6 Polk County Middle School    3:13.4      
 12 Heidi Justice              8 Hendersonville Middle Sch    3:14.5      
 13 Ella Bailey                6 Rugby Middle School          3:16.0      
 14 Ella Kunath                6 Rugby Middle School          3:18.5      
 15 Ryelan Heath               6 Apple Valley Middle Schoo    3:19.8      
 16 Leah Morton                8 Polk County Middle School    3:30.9      
 17 Isabella Rolondo           6 Smoky Mountain Middle Sch    3:45.5      

                     Middle School Boys 800 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Keaton Campbell            8 Brevard Middle School        2:14.8    10
  2 James Brooks               8 Brevard Middle School        2:19.1     8
  3 Kayden Noah Terron         6 Hendersonville Middle Sch    2:21.4     6
  4 Phisher Baxter             6 Smoky Mountain Middle Sch    2:26.2     5
  5 Kalani Croese              8 Flat Rock Middle School      2:36.6     4
  6 Braydyn Toms               8 Brevard Middle School        2:37.6     3
  7 Obie Green                 7 Rugby Middle School          2:38.6     2
  8 Kevin Hernandez Romo       8 Flat Rock Middle School      2:41.0     1
  9 Kingsley McKinney          7 Apple Valley Middle Schoo    2:46.4      
 10 Edgar Gonzalez             7 Hendersonville Middle Sch    2:47.2      
 11 Liam Jackson               6 Polk County Middle School    2:48.1      
 12 Shep Morris                6 Flat Rock Middle School      2:48.8      
 13 Jordy Padilla              8 Apple Valley Middle Schoo    2:49.7      
 14 Acer Eadus                 8 Polk County Middle School    2:50.2      
 15 Angus Despeaux             8 Smoky Mountain Middle Sch    2:50.5      
 16 Giovanni Siendho           7 Apple Valley Middle Schoo    2:51.6      
 17 Florian Gafert             7 Hendersonville Middle Sch    2:52.5      

                     Middle School Girls 200 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Jessa Efrid                6 Smoky Mountain Middle Sch      27.8  3    10
  2 Mia Stephens               8 Hendersonville Middle Sch      28.2  3     8
  3 Shaneera Carrington        7 Brevard Middle School          28.6  3     6
  4 Zia Brown                  8 Brevard Middle School          28.9  3     5
  5 Kia Emaus                  8 Brevard Middle School          29.4  3     4
  6 Heaven Sullivan            7 Flat Rock Middle School        29.8  3     3
  7 Mae Custer                 7 Smoky Mountain Middle Sch      30.1  2     2
  8 Shy'ona Bates              7 Polk County Middle School      31.0  2     1
  9 Haley Shumway              6 Rugby Middle School            31.1  1      
 10 Carmen Wilmoth             6 Smoky Mountain Middle Sch      31.3  2      
 11 Honesty Jackson            7 Polk County Middle School      32.2  2      
 12 Jocilynn McDade            7 Polk County Middle School      32.5  2      
 13 Vada Ostman                6 Rugby Middle School            32.6  1      
 14 Madalynn Banks             7 Apple Valley Middle Schoo      33.2  1      
 15 Ruby Ballard               7 Flat Rock Middle School        33.5  2      
 16 Riley Manuel               7 Rugby Middle School            34.1  1      
 17 Samantha Talsky            7 Apple Valley Middle Schoo      36.0  1      

                      Middle School Boys 200 Meter Dash                      
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Mateo Archer               8 Hendersonville Middle Sch      24.2  3    10
  2 Aaronn Cipriano            8 Brevard Middle School          24.4  3     8
  3 Ayden Gardner              8 Hendersonville Middle Sch      25.3  3     6
  4 Samuel Rhein               7 Polk County Middle School      25.6  3     5
  5 Colin Combs                6 Apple Valley Middle Schoo      25.8  1     4
  6 Zach McGraw                8 Polk County Middle School      25.9  2     3
  7 Cameron Allen              8 Flat Rock Middle School        25.9  3     2
  8 Dominic Smith              8 Flat Rock Middle School        26.2  3     1
  9 Klayton Hemphill           8 Hendersonville Middle Sch      26.4  2      
 10 Parker Willis              7 Apple Valley Middle Schoo      26.9  2      
 11 Jaxon Cooper               7 Smoky Mountain Middle Sch      27.3  2      
 12 Axel Cuevas                8 Smoky Mountain Middle Sch      27.5  1      
 13 Isaiah Staley              7 Polk County Middle School      27.6  2      
 14 Za Gossett                 6 Brevard Middle School          27.8  1      
 15 Lamarcus Robinson          7 Flat Rock Middle School        28.0  2      
 16 Stallsworth Sean           7 Brevard Middle School          28.0  1      
 17 Angel Rodriguez            8 Apple Valley Middle Schoo      28.4  1      

           Middle School Girls 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Brevard Middle School A                    4:54.7h    10
  2 Smoky Mountain Middle School A             4:57.0h     8
  3 Polk County Middle School A                5:00.3h     6
  4 Apple Valley Middle School A               5:07.3h     5
  5 Rugby Middle School A                      5:09.9h     4

            Middle School Boys 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Brevard Middle School A                     4:10.8    10
  2 Hendersonville Middle School A              4:21.3     8
  3 Apple Valley Middle School A                4:23.0     6
  4 Smoky Mountain Middle School A              4:23.3     5
  5 Flat Rock Middle School A                   4:25.6     4
  6 Polk County Middle School A                 4:27.1     3
  7 Rugby Middle School A                       4:40.6     2

                     Middle School Girls Discus Throw                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Zamaria Griffin            8 Brevard Middle School         74-00    10
  2 Maliyah Frady              8 Hendersonville Middle Sch     68-00     8
  3 Sam Walton                 8 Polk County Middle School     66-03     6
  4 Madison Blankenship        8 Smoky Mountain Middle Sch     64-03     5
  5 Samora Griffin             6 Brevard Middle School         58-07     4
  6 Isabella Chapa             6 Smoky Mountain Middle Sch     58-06     3
  7 Jayden Thompson            7 Flat Rock Middle School       56-05     2
  8 Joanna Shipman             8 Hendersonville Middle Sch     54-03     1
  9 Jillian Hooper             8 Hendersonville Middle Sch     50-06      
 10 Ada Fitzpatrick            7 Apple Valley Middle Schoo     50-05      
 11 Riley Blackwell            8 Brevard Middle School         46-08      
 12 Harper Gates               7 Rugby Middle School           46-05      
 13 Josie White                7 Apple Valley Middle Schoo     46-00      
 14 Mary Emelyn Bumgarner      8 Smoky Mountain Middle Sch     44-10      
 15 Samantha Stephenson        8 Polk County Middle School     43-11      
 16 Riley Jones                7 Flat Rock Middle School       41-02      
 17 Ava Laney                  7 Flat Rock Middle School       37-08      
 18 Maddie Drake               8 Polk County Middle School     36-04      
 19 Ireland Hannah             7 Apple Valley Middle Schoo     34-05      
 20 Hope McGee                 5 Rugby Middle School           31-00      

                     Middle School Boys Discus Throw                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Samuel Rhein               7 Polk County Middle School    102-03    10
  2 Luca Moss                  7 Smoky Mountain Middle Sch     97-06     8
  3 Tony Guido                 7 Flat Rock Middle School       96-05     6
  4 Sawyer Troutman            6 Rugby Middle School           87-03     5
  5 Xavier Buckner             8 Rugby Middle School           87-00     4
  6 Silas Waters               8 Hendersonville Middle Sch     85-02     3
  7 Ben Winkel                 7 Polk County Middle School     84-03     2
  8 Adrian Trejo-Morales       8 Brevard Middle School         82-09     1
  9 Lazaro Reyes               8 Apple Valley Middle Schoo     77-10      
 10 Malachi Mabiya             8 Hendersonville Middle Sch     77-00      
 11 Isaac Baranas-Diaz         8 Apple Valley Middle Schoo     76-00      
 12 Andres Melgarejo           8 Brevard Middle School         75-06      
 13 Hardison Ian               8 Brevard Middle School         75-01      
 14 Chester Wilson             6 Polk County Middle School     72-07      
 15 Noah Saunooke              8 Smoky Mountain Middle Sch     68-07      
 16 Alan Davila                8 Hendersonville Middle Sch     66-09      
 17 Dillon Brogan              7 Flat Rock Middle School       58-00      
 18 Dayton Tracy               8 Smoky Mountain Middle Sch     55-07      
 19 Santino De La Torre B      7 Flat Rock Middle School       47-10      

                       Middle School Girls Shot Put                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Maliyah Frady              8 Hendersonville Middle Sch  31-09.00    10
  2 Samora Griffin             6 Brevard Middle School      27-02.00     8
  3 Chayse Hagins              8 Polk County Middle School  27-01.00     6
  4 Zamaria Griffin            8 Brevard Middle School      25-06.00     5
  5 Madison Blankenship        8 Smoky Mountain Middle Sch  25-03.00     4
  6 Riley Blackwell            8 Brevard Middle School      25-01.00     3
  7 Mary Emelyn Bumgarner      8 Smoky Mountain Middle Sch  25-01.00     2
  8 Joanna Shipman             8 Hendersonville Middle Sch  24-11.00     1
  9 Shelbie Cannon             7 Hendersonville Middle Sch  24-09.00      
 10 Jayden Thompson            7 Flat Rock Middle School    22-11.00      
 11 Aameyah Lewis              8 Flat Rock Middle School    22-09.00      
 12 Isabella Chapa             6 Smoky Mountain Middle Sch  22-02.00      
 13 Kelsea Thompson            7 Flat Rock Middle School    21-02.00      
 14 Sam Walton                 8 Polk County Middle School  20-07.00      
 15 Fatima Perez               7 Apple Valley Middle Schoo  19-01.00      
 16 Harper Gates               7 Rugby Middle School        17-10.00      
 17 Ada Fitzpatrick            7 Apple Valley Middle Schoo  17-03.00      
 18 Hope McGee                 5 Rugby Middle School        17-00.00      
 19 Taylor James               8 Apple Valley Middle Schoo  16-03.00      

                       Middle School Boys Shot Put                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Xavier Buckner             8 Rugby Middle School        36-00.00    10
  2 Samuel Rhein               7 Polk County Middle School  34-03.00     8
  3 Tony Guido                 7 Flat Rock Middle School    33-03.00     6
  4 Adrian Trejo-Morales       8 Brevard Middle School      30-09.00     5
  5 Jack Tweed                 8 Hendersonville Middle Sch  30-09.00     4
  6 Quantavious Harris         7 Hendersonville Middle Sch  30-04.00     3
  7 Andres Melgarejo           8 Brevard Middle School      30-03.00     2
  8 Alan Davila                8 Hendersonville Middle Sch  29-03.00     1
  9 Lazaro Reyes               8 Apple Valley Middle Schoo  29-01.00      
 10 Colton Moose               8 Smoky Mountain Middle Sch  28-10.00      
 11 Dayton Tracy               8 Smoky Mountain Middle Sch  28-02.00      
 11 Owen McCall                8 Brevard Middle School      28-02.00      
 13 Caleb Thompson             7 Apple Valley Middle Schoo  27-08.00      
 14 Santino De La Torre B      7 Flat Rock Middle School    27-01.00      
 15 Ben Winkel                 7 Polk County Middle School  27-00.00      
 16 Devin Ashe                 8 Smoky Mountain Middle Sch  26-09.00      
 17 Sawyer Troutman            6 Rugby Middle School        25-01.00      
 18 Felix Lopez                7 Flat Rock Middle School    23-07.00      
 19 Isaac Baranas-Diaz         8 Apple Valley Middle Schoo  23-01.00      
 20 Owen Pace                  8 Polk County Middle School  18-00.00      

                     Middle School Girls Triple Jump                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Madison Arrowood           8 Hendersonville Middle Sch  30-02.25    10
  2 Beija Olivari              8 Polk County Middle School  28-07.25     8
  3 Lila Hipp                  7 Brevard Middle School      28-07.00     6
  4 Sophia Linares Edmonds     6 Hendersonville Middle Sch  28-00.00     5
  5 Lesly Mendoza              8 Apple Valley Middle Schoo  26-11.00     4
  6 Gracie Clayton             8 Brevard Middle School      26-08.00     3
  7 Chylah Lindsey             8 Flat Rock Middle School    26-06.50     2
  8 Louisa Wood                8 Polk County Middle School  25-11.50     1
  9 Maci McFalls               7 Smoky Mountain Middle Sch  25-06.75      
 10 Olive Graham               8 Smoky Mountain Middle Sch  25-04.50      
 11 Molly Francis Romaniszyn   8 Smoky Mountain Middle Sch  25-01.25      
 12 Kaylee Carver              8 Apple Valley Middle Schoo  23-08.00      
 13 Wrylan Byrd                7 Brevard Middle School      23-05.00      
 14 Teagan Cooper              6 Rugby Middle School        20-03.00      

                      Middle School Boys Triple Jump                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Eric Glisson               8 Hendersonville Middle Sch  35-03.00    10
  2 Kiori Harrison             8 Flat Rock Middle School    35-02.50     8
  3 Jesse Knox                 8 Flat Rock Middle School    34-05.00     6
  4 Angus Despeaux             8 Smoky Mountain Middle Sch  33-07.50     5
  5 Austin Born                8 Flat Rock Middle School    32-06.00     4
  6 Bo Cowan                   7 Hendersonville Middle Sch  31-03.75     3
  7 Tyler Studt                8 Brevard Middle School      31-01.50     2
  8 Ross Dow                   7 Polk County Middle School  29-06.25     1
  9 Obie Green                 7 Rugby Middle School        29-06.00      
 10 Miles Johnson              8 Brevard Middle School      28-03.00      
 11 Christian Girolamo         7 Brevard Middle School      28-01.50      
 12 Elliot Morrow              6 Smoky Mountain Middle Sch  27-08.00      
 13 Levi Locklier              7 Apple Valley Middle Schoo   27-0.25      
 14 Liam Dills                 8 Apple Valley Middle Schoo  26-08.00      
 15 Camden Holiday             7 Rugby Middle School        26-07.00      

                      Middle School Girls Long Jump                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Emory Freeman              8 Hendersonville Middle Sch  15-06.00    10
  2 Genesis Benniefield        7 Hendersonville Middle Sch  13-10.00     8
  3 Maci McFalls               7 Smoky Mountain Middle Sch  13-00.00     6
  4 Gracie Clayton             8 Brevard Middle School      12-10.50     5
  5 Lila Hipp                  7 Brevard Middle School      12-06.00     4
  6 Aurelia Boeger             6 Rugby Middle School        12-01.50     3
  7 Cammie Marks               7 Rugby Middle School        12-00.00     2
  8 Addie Ford                 6 Hendersonville Middle Sch  11-11.00     1
  9 Molly Francis Romaniszyn   8 Smoky Mountain Middle Sch  11-09.00      
 10 Katherine Hernandez        7 Brevard Middle School      11-07.50      
 11 Kaylee Carver              8 Apple Valley Middle Schoo  11-06.00      
 12 Emma Miller                8 Smoky Mountain Middle Sch  11-03.75      
 13 Samantha Talsky            7 Apple Valley Middle Schoo  11-01.50      
 14 Shy'ona Bates              7 Polk County Middle School  10-06.25      
 15 Brooke Bracken             7 Apple Valley Middle Schoo   9-10.50      
 16 Teagan Cooper              6 Rugby Middle School         9-05.75      
 17 Hailey Gardella            7 Flat Rock Middle School     8-10.00      

                       Middle School Boys Long Jump                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Harper Jenzen              7 Rugby Middle School        18-08.00    10
  2 Dominic Smith              8 Flat Rock Middle School    17-06.25     8
  3 Kiori Harrison             8 Flat Rock Middle School    16-05.00     6
  4 Aaronn Cipriano            8 Brevard Middle School      15-09.00     5
  5 Jordan Wynn                8 Hendersonville Middle Sch  15-03.75     4
  6 Jesse Knox                 8 Flat Rock Middle School    15-03.50     3
  7 Gianni Thompson            8 Hendersonville Middle Sch  14-08.00     2
  8 Logan Blakey               8 Apple Valley Middle Schoo  14-05.50     1
  9 David Ingles               7 Smoky Mountain Middle Sch  13-11.00      
  9 Max Valenncia              7 Brevard Middle School      13-11.00      
 11 Liam Dills                 8 Apple Valley Middle Schoo  13-10.00      
 12 Isiah Green                7 Rugby Middle School        13-08.00      
 13 Micah Kurbis               7 Apple Valley Middle Schoo  13-04.25      
 14 Elliot Morrow              6 Smoky Mountain Middle Sch  13-03.00      
 15 Silas Amoreli              6 Polk County Middle School  10-07.50      
 16 Aiden Green                6 Rugby Middle School         9-01.00      

                      Middle School Girls High Jump                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Emory Freeman              8 Hendersonville Middle Sch   4-10.00    10
  2 Reeve Carroll              7 Polk County Middle School   4-04.00     7
  2 Isabella Miller            6 Hendersonville Middle Sch   4-04.00     7
  4 Nyla Harris                8 Brevard Middle School       4-02.00     5
  5 Annabelle Lovelace         7 Brevard Middle School       4-02.00     4

                       Middle School Boys High Jump                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Dominic Smith              8 Flat Rock Middle School     5-05.00    10
  2 Mateo Archer               8 Hendersonville Middle Sch   5-04.00     8
  3 Abey Emaus                 7 Brevard Middle School       4-10.00     6
  4 Phisher Baxter             6 Smoky Mountain Middle Sch   4-08.00     5
  5 Jucoreyn Bristol           8 Brevard Middle School       4-08.00     4



            Middle School Girls Team Scores (14 Events Scored)            
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Brevard Middle School       172    37   33   17   28   57    0  
  2 Hendersonville Middle Sch   130    23    5   13   18   71    0  
  3 Smoky Mountain Middle Sch  81.5   36.5   6    0   19   20    0  
  4 Polk County Middle School  56.5    3.5   4    6   15   28    0  
  5 Rugby Middle School        31.5    6.5   6    0   14    5    0  
  6 Flat Rock Middle School     31      6   12    3    6    4    0  
  7 Apple Valley Middle Schoo  29.5    4.5  12    0    9    4    0  


            Middle School Boys Team Scores (14 Events Scored)             
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Brevard Middle School       124    29   45    1   24   25    0  
  2 Hendersonville Middle Sch   122    39    6   21   18   38    0  
  3 Flat Rock Middle School     104    27    9    0   11   57    0  
  4 Polk County Middle School   58      9    0   12   16   21    0  
  5 Smoky Mountain Middle Sch   54      4   11    2   19   18    0  
  6 Rugby Middle School         42      0    4    0    9   29    0  
  7 Apple Valley Middle Schoo   31      9    3    3   15    1    0