Polk Middle track and field teams sweep home meet

Polk County Middle’s track teams swept a three-team meet Tuesday in G.M. Tennant Stadium.

The Wolverine girls topped Canton Middle by four points while the Polk boys bested Canton by a single point in the meet, which saw Bethel Middle place third in both competitions.

A balanced Polk girls squad picked up wins in three events, with Jessie Bradley victorious in the 800 meters, Olivia Kirk winning the 1600 and Jayden Duncan taking the top spot in the discus.

Lorenzo Sanchez led the Wolverine boys, winning the long jump and the 110-meter hurdles. Nolan Simpson won the triple jump, with Deandre Twitty tops in the 400-meter run. Polk County also won the 4×200 and 4×400-meter relays.

Jane Ollis photo

Polk County Middle School Meet #1
Girls 100 Meter Dash
Finals
1, Bailey Conner, Canton Middle, 14.45. 2, Macey Devlin, Canton Middle, 14.62. 3, Molly Watson, Bethel Middle, 15.25. 4, Louisa Wood, Polk Cty. Middle, 15.74. 5, Avery Allen, Bethel Middle, 15.86. 6, Essie Mitchell, Polk Cty. Middle, 16.03. 7, Jayden Duncan, Polk Cty. Middle, 16.44.
Girls 200 Meter Dash
1, Chandler Lowery, Canton Middle, 29.86. 2, Macey Devlin, Canton Middle, 30.00. 3, Bailey Staton, Polk Cty. Middle, 30.54. 4, Akyla Cunningham, Polk Cty. Middle, 31.24. 5, Molly Watson, Bethel Middle, 33.41. 6, Khloe Collins, Bethel Middle, 35.15. 7, Lilly Nussman, Bethel Middle, 36.82.
Girls 400 Meter Dash
1, Bailey Conner, Canton Middle, 1:05.76. 2, Chandler Lowery, Canton Middle, 1:05.96. 3, Caydin Long, Bethel Middle, 1:13.39. 4, Essie Mitchell, Polk Cty. Middle, 1:17.25. 5, Olivia Loheac, Polk Cty. Middle, 1:18.96. 6, Payton Mann, Canton Middle, 1:19.65. 7, Honesty Jackson, Polk Cty. Middle, 1:23.20. 8, Shiloh McAlpine, Bethel Middle, 1:27.52.
Girls 800 Meter Run
1, Jessie Bradley, Polk Cty. Middle, 2:54.31. 2, Olivia Kirk, Polk Cty. Middle, 3:07.00. 3, Lilly Warner, Canton Middle, 3:13.82. 4, Madison Jordan, Bethel Middle, 3:24.43. 5, Cambria Fisher, Canton Middle, 3:26.45. 6, Sofia Corda, Polk Cty. Middle, 3:35.20. 7, Renee Bright, Polk Cty. Middle, x3:37.14. 8, Claire Lawrence, Polk Cty. Middle, x3:37.57.
Girls 1600 Meter Run
1, Olivia Kirk, Polk Cty. Middle, 6:28.77. 2, Leah Morton, Polk Cty. Middle, 7:50.67. 3, Sofia Corda, Polk Cty. Middle, 7:57.01. 4, Renee Bright, Polk Cty. Middle, x7:58.68. 5, Abby Lewis, Polk Cty. Middle, x8:15.39.
Girls 100 Meter Hurdles
1, Jessie Ross, Bethel Middle, 20.43. 2, Lydia Brown, Polk Cty. Middle, 22.65. 3, Oliviah Miller, Polk Cty. Middle, 23.68. 4, Akyla Cunningham, Polk Cty. Middle, 26.83.
Girls 4×100 Meter Relay
1, Canton Middle School 57.24. 2, Polk County Middle School 1:02.67. 3, Bethel Middle School 1:02.80.
Girls 4×200 Meter Relay
1, Canton Middle School 2:08.05. 2, Polk County Middle School 2:13.49. 3, Bethel Middle School 2:21.92.
Girls 4×400 Meter Relay
1, Polk County Middle School 5:17.50. 2, Bethel Middle School 5:46.55.
Girls High Jump
–, Jaylon Langford, Canton Middle, NH. –, Julie Lanning, Bethel Middle, NH. –, Jessie Bradley, Polk Cty. Middle, NH. –, Jade Cody, Bethel Middle, NH.
Girls Long Jump
1, Sarah Rhinehart, Canton Middle, 13-05.25. 2, Beija Olivari, Polk Cty. Middle, 11-06. 3, Emma Henson, Bethel Middle, 10-08.25. 4, Jaylon Langford, Canton Middle, 10-04. 5, Lilly Warner, Canton Middle, 10-00.25. 6, Ashlyn Robinson, Bethel Middle, 9-02.50. 7, Julie Lanning, Bethel Middle, 9-00.25. 8, Louisa Wood, Polk Cty. Middle, 8-06.75.
Girls Triple Jump
1, Jade Cody, Bethel Middle, 26-09.50. 2, Brooklyn Bryson, Canton Middle, 26-07. 3, Beija Olivari, Polk Cty. Middle, 24-09. 4, Louisa Wood, Polk Cty. Middle, 22-10.50. 5, Ashlyn Robinson, Bethel Middle, 19-06.
Girls Shot Put (4 KG)
1, Brooklyn Bryson, Canton Middle, 25-09.50. 2, Bailey Staton, Polk Cty. Middle, 24-02. 3, Emma Henson, Bethel Middle, 21-10.50. 4, Kendall Inman, Bethel Middle, 20-00.50. 5, Chayse Hagins, Polk Cty. Middle, 19-11. 6, Parris Woods, Canton Middle, 16-08. 7, Lupe Mendoza, Bethel Middle, 15-08.50. 8, Milica Francis, Canton Middle, 14-03.
Girls Discus
Throw (1 KG)
1, Jayden Duncan, Polk Cty. Middle, 59-04. 2, Brooklyn Bryson, Canton Middle, 55-11. 3, Sara Walton, Polk Cty. Middle, 55-09. 4, Teri Allen, Polk Cty. Middle, 51-10. 5, Kendall Inman, Bethel Middle, 46-10. 6, Lupe Mendoza, Bethel Middle, 42-00. 7, Emma Henson, Bethel Middle, 35-04. 8, Milica Francis, Canton Middle, 27-10.
Boys 100 Meter Dash
1, Mason Putnam, Canton Middle, 12.66. 2, Cooper Meyer, Polk Cty. Middle, 12.87. 3, Chris Ostrowski, Canton Middle, 13.08. 4, Isaiah Jordan, Canton Middle, 13.14. 5, Ross Dow, Polk Cty. Middle, 13.84. 6, Christian Gibson, Bethel Middle, 14.62. 7, Harper Henson, Bethel Middle, 15.23.
Boys 200 Meter Dash
1, Brandon Jordan, Canton Middle, 25.51. 2, Isaiah Jordan, Canton Middle, 25.96. 3, Chris Ostrowski, Canton Middle, 26.97. 4, Mykah Hills, Polk Cty. Middle, 27.28. 5, Zach McGraw, Polk Cty. Middle, 29.34. 6, Kale Holloway, Bethel Middle, 30.80. 7, Harper Henson, Bethel Middle, 32.07. 8, Dylan Bridges, Bethel Middle, 33.51.
Boys 400 Meter Dash
1, DeAndre Twitty, Polk Cty. Middle, 1:01.18. 2, Ryan Rogerson, Polk Cty. Middle, 1:05.09. 3, Oisin Ledford, Bethel Middle, 1:06.28. 4, Kyle Ostrowski, Canton Middle, 1:19.19. 5, Avery Henderson, Canton Middle, 1:24.47. –, Efrain Rivera, Polk Cty. Middle, DQ. –, Jacob Trull, Canton Middle, DQ.
Boys 800 Meter Run
1, Mason Putnam, Canton Middle, 2:17.12. 2, Dallas Reeves, Bethel Middle, 2:21.85. 3, Aaron Jackson, Polk Cty. Middle, 2:28.83. 4, Tommy Jackson, Polk Cty. Middle, 2:38.44. 5, Blake Anderon, Polk Cty. Middle, 2:39.88. 6, Krew Plemmons, Bethel Middle, 2:42.24. 7, Conner Ahlert, Polk Cty. Middle, x2:44.19. 8, Keegan Wyatt, Polk Cty. Middle, x2:58.64. 9, Aden Norton, Bethel Middle, 3:22.89.
Boys 1600 Meter Run
1, Dallas Reeves, Bethel Middle, 5:04.25. 2, Aaron Jackson, Polk Cty. Middle, 5:26.24. 3, Tommy Jackson, Polk Cty. Middle, 5:41.48. 4, Osvaldo Munoz-Velazquez, Bethel Middle, 5:54.81. 5, Liam Jackson, Polk Cty. Middle, 6:24.71. 6, Brinson Ashworth, Polk Cty. Middle, x6:24.74. 7, Christian Gibson, Bethel Middle, 6:28.93. 8, Avery Henderson, Canton Middle, 6:30.34. 9, Jorge Galindo, Canton Middle, 6:46.52. 10, Kallon Henderson, Canton Middle, 7:23.31.
Boys 110 Meter Hurdles
1, Lorenzo Sanchez, Polk Cty. Middle, 18.08. 2, Nolan Simpson, Polk Cty. Middle, 20.63. 3, Kale Holloway, Bethel Middle, 20.95. 4, Ari Underwood, Bethel Middle, 21.83. 5, Payton Vick, Canton Middle, 21.95. 6, Ryan Rogerson, Polk Cty. Middle, 22.45. 7, Luis Gamez, Bethel Middle, 23.02. 8, Caleb Lipe, Canton Middle, 23.12. 9, Jorge Galindo, Canton Middle, 27.76.
Boys 4×100 Meter Relay
1, Canton Middle School 49.07. 2, Polk County Middle School 50.73. 3, Bethel Middle School 55.28.
Boys 4×200 Meter Relay
1, Polk County Middle School 1:55.07. 2, Bethel Middle School 1:59.88. 3, Canton Middle School 2:04.44.
Boys 4×400 Meter Relay
1, Polk County Middle School 4:27.95. 2, Canton Middle School 4:48.10. 3, Bethel Middle School 4:59.17.
Boys High Jump
1, Brandon Jordan, Canton Middle, 5-00. 2, Keegan Wyatt, Polk Cty. Middle, J4-08. 3, Aaron Jackson, Polk Cty. Middle, J4-08. 4, Blake Anderon, Polk Cty. Middle, J4-08.
Boys Long Jump
1, Lorenzo Sanchez, Polk Cty. Middle, 16-04. 2, Jacob Trull, Canton Middle, 15-02. 3, Cooper Kruk, Bethel Middle, 14-08.50. 4, Efrain Rivera, Polk Cty. Middle, 13-05.50. 5, Khristian Littlejohn, Polk Cty. Middle, 12-05.50. 6, Jakai Plemmons, Canton Middle, 10-07.
Boys Triple Jump
1, Nolan Simpson, Polk Cty. Middle, 33-11.50. 2, Jacob Trull, Canton Middle, 33-00. 3, Cooper Kruk, Bethel Middle, 32-02.50. 4, Jaxon Bautista, Canton Middle, 29-01.50. 5, Ross Dow, Polk Cty. Middle, 26-04. 6, Efrain Rivera, Polk Cty. Middle, 25-06.
Boys Shot Put (4 KG)
1, Jaxon Bautista, Canton Middle, 34-01. 2, Luka Francis, Canton Middle, 32-11. 3, Luis Gamez, Bethel Middle, 26-08.50. 4, Ari Underwood, Bethel Middle, 26-02. 5, Tanner Knox, Canton Middle, 24-11. 6, Mykah Hills, Polk Cty. Middle, 24-01. 7, Landon Brindley, Bethel Middle, 23-08. 8, Tanner McKinney, Polk Cty. Middle, 21-11.50. 9, Curtis Simmons, Polk Cty. Middle, 21-08.50.
Boys Discus
Throw (1 KG)
1, Jaxon Bautista, Canton Middle, 96-04. 2, Luka Francis, Canton Middle, 85-10. 3, Mykah Hills, Polk Cty. Middle, 85-06. 4, Samuel Rhein, Polk Cty. Middle, 74-00. 5, Iker Ramirez, Canton Middle, 59-04. 6, Hank Case, Bethel Middle, 54-05. 7, Landon Brindley, Bethel Middle, 53-06. 8, Wade Crump, Bethel Middle, 51-06. 9, Thomas Taylor, Polk Cty. Middle, 46-04.

Community Partners