Connect with us

Hi, what are you looking for?

Track and Field

Polk Middle teams grab second in home track meet

Polk County Middle’s track and field teams each placed second Thursday in a three-school meet held in G.M. Tennant Stadium.

Polk County Middle’s track and field teams each placed second Thursday in a three-school meet held in G.M. Tennant Stadium.

The Wolverine boys finished behind Hendersonville Middle and nipped Apple Valley while the Polk Middle girls placed behind Apple Valley but ahead of Hendersonville.

Leah Dotson led the day for Polk Middle’s girls, winning the 800 and 1600-meter runs. Gabby Savaia, Mia Bradley and the Wolverines’ 4×400-meter relay team also scored event wins.

The Wolverine boys received event wins from Cooper Meyer (200-meter run), Blake Anderson (1600 meters) and the 4×100 and 4×400-meter relay teams.

Polk County Middle is scheduled to return to the track on Tuesday, hosting a meet with Flat Rock and Brevard.

                       Polk County Middle School Meet #1                        

                     Polk County High School  - 4/29/2021                       

                                    Results                                     

  

Girls 100 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

Finals 

  1 #  208 Gabby Savaia          Polk County              14.90   2   5    

  2 #  108 Casiah Cordell        Apple Valley             14.96   2   3    

  3 #  164 Michele Maloney       Hendersonville           15.13   1   2    

  4 #  163 Gabby LeClair         Hendersonville           15.16   2   1    

  5 #  165 Mary Maximov          Hendersonville           15.78   2  

  6 #  102 Hannah Audet          Apple Valley             16.05   2  

  7 #  119 Sarah Love            Apple Valley             16.16   1  

  8 #  110 Chloe Ebert           Apple Valley            x16.72   1  

  9 #  207 Beija Olivari         Polk County              16.91   2  

 10 #  205 Essie Mitchell        Polk County              17.02   1  

 11 #  170 Brenlee Rhodes        Hendersonville          x17.03   1  

  

Girls 200 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  164 Michele Maloney       Hendersonville           30.45   2   5    

  2 #  201 Catherine Brown       Polk County              31.36   2   3    

  3 #  163 Gabby LeClair         Hendersonville           31.71   1   2    

  4 #  150 Madison Arrowood      Hendersonville           31.97   2   1    

  5 #  109 Makinsey Corn         Apple Valley             32.33   1  

  6 #  159 Kruesi Graham         Hendersonville          x32.85   1  

  7 #  119 Sarah Love            Apple Valley             33.15   2  

  8 #  116 Caylen Hudgins        Apple Valley             33.32   2  

  9 #  198 Hurley Bell           Polk County              39.09   1  

 10 #  105 Raelynn Boland        Apple Valley            x45.75   1  

  

Girls 400 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  162 Hajjar Kassem         Hendersonville         1:13.26   1   5    

  2 #  154 Malaia Crowe          Hendersonville         1:13.43   2   3    

  3 #  123 Bailey Simpson        Apple Valley           1:15.76   2   2    

  4 #  153 Keily Crowe           Hendersonville         1:22.28   2   1    

  5 #  103 Nicol Ayala-Mijar     Apple Valley           1:23.69   1  

  6 #  158 Lucy Fyock            Hendersonville        x1:24.82   1  

  7 #  205 Essie Mitchell        Polk County            1:28.14   2  

  8 #  209 Heaven Villareal      Polk County            1:29.46   2  

  9 #  212 Louisa Wood           Polk County            1:31.20   1  

 10 #  198 Hurley Bell           Polk County           x1:34.08   1  

  

Girls 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  202 Leah Dotson           Polk County            3:02.71    5    

  2 #  107 Kaylee Colin-Sola     Apple Valley           3:15.06    3    

  3 #  114 Brisa Gonzalez        Apple Valley           3:23.82    2    

  4 #  152 Claire Collins        Hendersonville         3:24.88    1    

  5 #  169 Holly Ramsey          Hendersonville         3:53.39   

  6 #  167 Sofi Miller           Hendersonville         3:55.73   

  7 #  197 Sofia Avellaneda      Polk County            4:09.00   

  8 #  128 Claire Weaver         Apple Valley           4:11.37   

  9 #  206 Leah Morton           Polk County            4:18.76   

  

Girls 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  202 Leah Dotson           Polk County            6:37.33    5    

  2 #  173 Ella Smith            Hendersonville         6:43.07    3    

  3 #  122 Grecia Perez          Apple Valley           6:46.60    2    

  4 #  199 Jessie Bradley        Polk County            6:56.67    1    

  5 #  209 Heaven Villareal      Polk County            7:06.81   

  6 #  100 Carla Alejo           Apple Valley           7:07.42   

  7 #  120 Esmeralda Ortiz       Apple Valley           7:13.44   

  

Girls 100 Meter Hurdles 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  157 Emory Freeman         Hendersonville           20.76    5    

  2 #  117 Paulina Jacquez       Apple Valley             21.53    3    

  3 #  204 Isabella Gates        Polk County              21.84    2    

  4 #  171 Averie Russell        Hendersonville           22.75    1    

  5 #  161 Madi Hover            Hendersonville           23.53   

  6 #  210 Elizabeth Vitale      Polk County              24.52   

  7 #  198 Hurley Bell           Polk County              25.57   

  8 #  172 Joanna Shipman        Hendersonville          x25.74   

  

Girls 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Hendersonville Middle School                          59.59    5    

  2 Polk County Middle School                           1:00.53    3    

  3 Apple Valley Middle School                          1:08.16   

  

Girls 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Apple Valley Middle School                          2:05.48    5    

  2 Hendersonville Middle School                        2:06.99    3    

  3 Polk County Middle School                           2:09.43   

  

Girls 4x400 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County Middle School                           5:13.43    5    

  2 Apple Valley Middle School                          5:13.99    3    

  3 Hendersonville Middle School                        5:14.11   

  

Girls High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  200 Mia Bradley           Polk County            4-00.00    5    

 -- #  106 Kyleigh Boyd          Apple Valley                NH   

 -- #  171 Averie Russell        Hendersonville              NH   

 -- #  110 Chloe Ebert           Apple Valley                NH   

 -- #  207 Beija Olivari         Polk County                 NH   

 -- #  161 Madi Hover            Hendersonville              NH   

 -- #  170 Brenlee Rhodes        Hendersonville              NH   

  

Girls Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  156 Lexi Ford             Hendersonville        11-11.50    5    

  2 #  165 Mary Maximov          Hendersonville        11-09.00    3    

  3 #  154 Malaia Crowe          Hendersonville        11-03.00    2    

  4 #  171 Averie Russell        Hendersonville       x10-11.00   

  5 #  116 Caylen Hudgins        Apple Valley          10-02.00    1    

  6 #  212 Louisa Wood           Polk County            9-04.00   

 -- #  101 Allison Audet         Apple Valley                ND   

 -- #  127 Luna Trejo            Apple Valley                ND   

 -- #  197 Sofia Avellaneda      Polk County                 ND   

 -- #  121 Haley Parham          Apple Valley                ND   

  

Girls Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  173 Ella Smith            Hendersonville        26-05.00    5    

  2 #  115 Kelly Hernandez       Apple Valley          23-05.00    3    

  3 #  165 Mary Maximov          Hendersonville        21-02.50    2    

  4 #  174 Sofia Wertenberge     Hendersonville        21-02.00    1    

  5 #  211 Sarah Vitale          Polk County           20-09.50   

  6 #  157 Emory Freeman         Hendersonville       x20-04.50   

  7 #  212 Louisa Wood           Polk County           19-08.00   

  8 #  106 Kyleigh Boyd          Apple Valley          19-06.00   

  9 #  111 Morgan Flynn          Apple Valley          18-08.00   

 -- #  110 Chloe Ebert           Apple Valley                ND   

 -- #  207 Beija Olivari         Polk County                 ND   

  

Girls Shot Put (4 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  166 Kajlynn McMillan      Hendersonville        22-09.00    5    

  2 #  149 Evelyn Alvarez        Hendersonville        22-06.00    3    

  3 #  151 Diamond Brown         Hendersonville        22-02.00    2    

  4 #  126 Anna Tondra           Apple Valley          19-09.00    1    

  5 #  160 Grace Henderson       Hendersonville       x19-00.00   

  6 #  124 Shelby Simpson        Apple Valley          18-03.00   

  6 #  210 Elizabeth Vitale      Polk County           18-03.00   

  8 #  211 Sarah Vitale          Polk County           17-07.00   

  9 #  113 Jessica Gehring       Apple Valley          16-02.00   

  9 #  203 Jayme Evans           Polk County           16-02.00   

  

Girls Discus Throw (1 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  151 Diamond Brown         Hendersonville           58-01    5    

  2 #  126 Anna Tondra           Apple Valley             51-11    3    

  3 #  124 Shelby Simpson        Apple Valley             50-01    2    

  4 #  168 Lily Pace             Hendersonville           45-10    1    

  5 #  113 Jessica Gehring       Apple Valley             45-08   

  6 #  211 Sarah Vitale          Polk County              43-07   

  7 #  121 Haley Parham          Apple Valley            x41-08   

  8 #  210 Elizabeth Vitale      Polk County              38-08   

  8 #  160 Grace Henderson       Hendersonville           38-08   

 10 #  166 Kajlynn McMillan      Hendersonville          x38-05   

 11 #  203 Jayme Evans           Polk County              34-08   

  

Boys 100 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  141 Tayman Howell         Apple Valley             12.57   2   5    

  2 #  131 Ayden Berry           Apple Valley             13.28   2   3    

  3 #  193 Javanni Suber         Hendersonville           13.73   1   1.50 

  3 #  231 DeAndre Twitty        Polk County              13.73   2   1.50 

  5 #  186 Brandon Martinez      Hendersonville           14.94   1  

  6 #  190 Orlando Sarratt       Hendersonville           15.09   2  

  7 #  135 Anthony Gamez-Veg     Apple Valley             15.14   2  

  8 #  217 Cannon Iamurri        Polk County              15.39   1  

  9 #  223 Grayson Meyer         Polk County              17.02   1  

  

Boys 200 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  222 Cooper Meyer          Polk County              27.72   2   5    

  2 #  146 Dylan Perez           Apple Valley             27.92   2   3    

  3 #  144 Andrew Lyda           Apple Valley             28.79   2   2    

  4 #  181 Eric Glisson          Hendersonville           29.86   1   1    

  5 #  148 Rick Withrow          Apple Valley             31.52   1  

  6 #  191 Keeion Smith          Hendersonville           31.71   2  

  7 #  217 Cannon Iamurri        Polk County              31.95   1  

  8 #  178 Issac Dermid          Hendersonville           32.30   1  

  9 #  224 Efrain Rivera         Polk County              33.62   2  

 10 #  223 Grayson Meyer         Polk County             x35.88   1  

  

Boys 400 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  146 Dylan Perez           Apple Valley             59.26   1   5    

  2 #  144 Andrew Lyda           Apple Valley           1:05.32   2   3    

  3 #  227 Austin Shipman        Polk County            1:14.80   2   2    

  4 #  224 Efrain Rivera         Polk County            1:14.84   1   1    

  5 #  189 Ben Rollins           Hendersonville         1:15.17   1  

  6 #  176 LeeDon Bayne          Hendersonville         1:15.41   2  

  7 #  183 Zach Ignas            Hendersonville         1:16.93   1  

  8 #  233 Jackson Wines         Polk County            1:17.28   2  

  9 #  178 Issac Dermid          Hendersonville        x1:20.26   2  

 10 #  215 Caleb Barnett         Polk County           x1:28.03   1  

  

Boys 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  145 Sebastain Ortiz       Apple Valley           2:37.53    5    

  2 #  213 Blake Anderon         Polk County            2:45.26    3    

  3 #  137 Jackson Gavin         Apple Valley           2:46.26    2    

  4 #  214 Brinson Ashworth      Polk County            3:00.75    1    

  5 #  183 Zach Ignas            Hendersonville         3:10.78   

  6 #  216 Blake Cole            Polk County            3:11.29   

  7 #  188 Jacob Miller          Hendersonville         3:14.53   

  8 #  185 Victor Licona         Hendersonville         3:18.98   

  9 #  220 Max Malan             Polk County           x3:23.97   

 10 #  139 William Hammering     Apple Valley           3:38.07   

  

Boys 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  213 Blake Anderon         Polk County            6:19.67    5    

  2 #  136 Samuel Gardner        Apple Valley           6:38.36    3    

  3 #  219 Ardon Malan           Polk County            6:52.57    2    

  4 #  188 Jacob Miller          Hendersonville         7:43.89    1    

  5 #  232 Charlie Wagoner       Polk County            7:59.36   

  6 #  143 Landon Lockamy        Apple Valley           8:50.20   

  

Boys 110 Meter Hurdles 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  141 Tayman Howell         Apple Valley             17.60   2   5    

  2 #  226 Lorenzo Sanchez       Polk County              20.47   2   3    

  3 #  229 Nolan Simpson         Polk County              20.60   1   2    

  4 #  147 Gauge Seagle          Apple Valley             21.05   2   1    

  5 #  195 Eli Williamson        Hendersonville           21.62   1  

  6 #  178 Issac Dermid          Hendersonville           21.97   1  

  7 #  218 Khristian Littlej     Polk County              22.59   1  

  8 #  177 Jahbaree Brown        Hendersonville           23.45   2  

  9 #  187 Diego Medina          Hendersonville          x24.05   2  

  

Boys 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County Middle School                             52.67    5    

  2 Hendersonville Middle School                          53.67    3    

  3 Apple Valley Middle School                            53.76   

  

Boys 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Hendersonville Middle School                        1:52.18    5    

  2 Polk County Middle School                           2:02.37    3    

 -- Apple Valley Middle School                               DQ   2nd exchange 

  

Boys 4x400 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County Middle School                           4:37.44    5    

  2 Apple Valley Middle School                          4:43.34    3    

  3 Hendersonville Middle School                        5:00.15   

  

Boys High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  133 Daniel Coronell       Apple Valley           5-05.00    5    

  2 #  140 Wesley Horne          Apple Valley           5-02.00    3    

  3 #  175 Mateo Archer          Hendersonville         4-06.00    2    

  4 #  194 John Trace            Hendersonville        J4-04.00    1    

  5 #  132 Aidan Buckner         Apple Valley          J4-04.00   

 -- #  195 Eli Williamson        Hendersonville              NH   

 -- #  219 Ardon Malan           Polk County                 NH   

 -- #  227 Austin Shipman        Polk County                 NH   

  

Boys Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  141 Tayman Howell         Apple Valley          17-06.50    5    

  2 #  226 Lorenzo Sanchez       Polk County           16-08.00    3    

  3 #  133 Daniel Coronell       Apple Valley          15-06.00    2    

  4 #  192 Gavyn Stephenson      Hendersonville        15-04.00    1    

  5 #  131 Ayden Berry           Apple Valley          14-08.50   

  6 #  140 Wesley Horne          Apple Valley         x14-01.00   

  7 #  184 Sam Israel Castle     Hendersonville        11-01.50   

  8 #  191 Keeion Smith          Hendersonville        10-09.00   

  9 #  186 Brandon Martinez      Hendersonville       x10-08.00   

 10 #  224 Efrain Rivera         Polk County            9-05.00   

  

Boys Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  133 Daniel Coronell       Apple Valley          31-05.50    5    

  2 #  140 Wesley Horne          Apple Valley          30-10.00    3    

  3 #  180 Ayden Gardner         Hendersonville        26-07.00    2    

  4 #  186 Brandon Martinez      Hendersonville        25-07.50    1    

  5 #  190 Orlando Sarratt       Hendersonville        25-07.00   

  6 #  232 Charlie Wagoner       Polk County           19-01.00   

  7 #  227 Austin Shipman        Polk County           18-07.00   

  

Boys Shot Put (4 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  192 Gavyn Stephenson      Hendersonville        32-07.00    5    

  2 #  142 Gianni Jacobs         Apple Valley          31-08.00    3    

  3 #  225 RJ Ruff               Polk County           30-02.00    2    

  4 #  194 John Trace            Hendersonville        28-00.00    1    

  5 #  184 Sam Israel Castle     Hendersonville        26-02.00   

  6 #  179 Jayden Evans          Hendersonville       x24-09.00   

  7 #  134 Nicholas Dalton       Apple Valley          23-09.00   

  8 #  228 Curtis Simmons        Polk County           20-00.00   

  9 #  230 Thomas Taylor         Polk County           17-01.00   

 10 #  234 Owen Pace             Polk County          x14-03.00   

 11 #  235 Keegan Guinn          Apple Valley          12-06.00   

  

Boys Discus Throw (1 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  142 Gianni Jacobs         Apple Valley             78-08    5    

  2 #  192 Gavyn Stephenson      Hendersonville           69-02    3    

  3 #  184 Sam Israel Castle     Hendersonville           64-07    2    

  4 #  194 John Trace            Hendersonville           62-02    1    

  5 #  225 RJ Ruff               Polk County              61-03   

  6 #  134 Nicholas Dalton       Apple Valley             50-10   

  7 #  228 Curtis Simmons        Polk County              50-04   

  8 #  179 Jayden Evans          Hendersonville          x44-08   

  9 #  230 Thomas Taylor         Polk County              35-02   

 10 #  235 Keegan Guinn          Apple Valley             27-09   

  

                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) Hendersonville Middle Scho  72        2) Polk County Middle School  34    

    3) Apple Valley Middle School  33                                            

  

                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) Apple Valley Middle School  71        2) Polk County Middle School  43.50 

    3) Hendersonville Middle Scho  30.50                                        

You May Also Like

Track and Field

Lorenzo Sanchez and Gabby Savaia each scored a pair of top-eight finishes Tuesday to lead Polk County Middle's efforts at the Blue Ridge Conference...

Track and Field

Polk County Middle opened its 2021 track and field season on Tuesday, participating in a three-team meet at East Henderson High School

Track and Field

Polk County Middle's track team delivered a successful season debut Tuesday at East Henderson, with several athletes qualifying for the Blue Ridge Conference meet

Track and Field

Polk County Middle School's Vincent Twitty captured the 400-meter dash title at Tuesday's Blue Ridge Conference track and field championship meet in Hendersonville

All content and images © Polk County Schools