Polk County Middle’s girls track team placed second Tuesday in the seven-team Rumble in The Valley held at North Henderson High School.

The Wolverines had a stellar showing in the field events, compiling almost half of their 104.5 points there, to finish just one point behind Macon Middle. Waynesville Middle and Flat Rock Middle followed in third and fourth, respectively.

The Polk Middle boys placed fifth, scoring 60 points, with Flat Rock Middle’s 113 points taking top honors. Macon Middle and Canton Middle finished 2-3.

Reeve Carroll led the field efforts for the Polk girls, finishing first in the high jump with a leap of 4-4. The Wolverines also got a second-place effort in the discus from Sam Walton and a second-place throw in the shot put from Chayse Hagins. Beija Olivari placed sixth in the triple jump, with Chloe Emory landing fourth in the long jump.

Carroll also finished third in the 100-meter hurdles, with Olivia Kirk placing second in the 1600-meter run, her time of 6:17.4 less than a second behind Maggie Giesnechlag of Apple Valley. Polk also had second-place showings in the 4×100 and 4×200-meter relays.

Samuel Rhein had the lone individual wins for the Polk boys, his throw of 101-04 topping the discus field and his toss of 33-4 besting the competitors in the shot put. Styler Blackwell’s third-place effort in the 100-meter dash and the Wolverines’ third in the 4×100-meter relay were the team’s other top-three efforts of the day.

                 Rumble in the Valley 2023 - 3/28/2023                    
           North Henderson High School Stadium, Hendersonville, NC               

                    Middle School Girls 100 Meter Hurdles                    
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Chylah Lindsey             8 Flat Rock Middle School        18.4  3    10
  2 Shelby Adams               8 Macon Middle School            18.7  3     8
  3 Reeve Carroll              7 Polk County Middle School      18.7  3     6
  4 Kaleigh Thach              7 Waynesville Middle School      19.0  2     5
  5 Audy Simmons               7 Polk County Middle School      19.3  3     4
  6 Nicole Cameron             6 Macon Middle School            19.8  3     3
  7 Jenna Holden               8 Macon Middle School            20.0  2     2
  8 Elisabeth Evans            8 Waynesville Middle School      20.3  2     1
  9 Madison Hudgins            6 Apple Valley Middle Schoo      21.0  1      
 10 Lyla McClish               7 Canton Middle School           21.7  2      
 11 Natalie Gribben            6 Canton Middle School           21.9  1      
 12 Samantha Talsky            7 Apple Valley Middle Schoo      21.9  1      
 13 Chloe Emory                8 Polk County Middle School      22.2  3      
 14 Ava Leigh Bradley          7 Canton Middle School           22.5  2      
 15 Khloe Collins              7 Bethel Middle School           22.6  1     


                   Middle School Boys 110 Meter Hurdles                    
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Brooks Barbee            8 Waynesville Middle School     17.7h  3    10
  2 Toby Vang                8 Waynesville Middle School     18.9h  3     8
  3 Kale Holloway            7 Bethel Middle School          19.1h  3     6
  4 David Alvarez            8 Polk County Middle School     19.4h  2     5
  5 Bertan Karamavruc        8 Apple Valley Middle Schoo     19.8h  3     4
  6 Josiah Sheldon           8 Macon Middle School           20.0h  3     3
  7 Zach McGraw              8 Polk County Middle School     20.2h  2     2
  8 Abraham Karpee           7 Flat Rock Middle School       20.3h  3     1
  9 Canyon Lindsey           6 Flat Rock Middle School       20.3h  2      
 10 Branson Curd             7 Apple Valley Middle Schoo     20.4h  2      
 11 Jaron Yarborough         8 Waynesville Middle School     20.5h  2      
 12 Payton Vick              7 Canton Middle School          20.7h  2      
 13 Troy Capps               7 Flat Rock Middle School       20.9h  2      
 14 Bryden Gibson            7 Canton Middle School          21.2h  1      
 15 Chris Jones              8 Macon Middle School           21.2h  1      
 15 Styler Blackwell         8 Polk County Middle School     21.2h  3      
 17 Boston Shepard           7 Apple Valley Middle Schoo     21.8h  2      
 18 Easton Wood              6 Canton Middle School          23.5h  1      
 19 Luis Mendoza             6 Bethel Middle School          24.0h  1      
 20 Max Andrade              8 Bethel Middle School          24.3h  1      


                    Middle School Girls 100 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Emily Chambers           8 Bethel Middle School           13.6  1    10
  2 Lass Ward                8 Macon Middle School            13.6  3     8
  3 Kyla Motley              7 Apple Valley Middle Schoo      14.1  3     6
  4 Louisa Wood              8 Polk County Middle School      14.2  3     5
  5 Alexis Markos            8 Waynesville Middle School      14.2  3     4
  6 Heaven Sullivan          7 Flat Rock Middle School        14.5  2     3
  7 Shiloh McAlpine          8 Bethel Middle School           14.7  1     2
  8 Bailey Wooten            8 Macon Middle School            14.9  3     1
  9 Beija Olivari            8 Polk County Middle School      15.1  1      
 10 Kendall Inman            8 Bethel Middle School           15.2  2      
 11 Honesty Jackson          7 Polk County Middle School      15.3  3      
 12 Ava Leigh Bradley        7 Canton Middle School           15.5  3      
 13 Amari Prutzman           7 Flat Rock Middle School        15.6  2      
 14 Brooklyn Carson          7 Canton Middle School           15.7  2      
 15 Kailyn Brown             7 Apple Valley Middle Schoo      15.7  2      
 16 Zoei Ramirez             6 Flat Rock Middle School        15.8  1      
 17 Robyn Williams           6 Apple Valley Middle Schoo      15.9  1      
 18 Averi Beck               8 Waynesville Middle School      16.5  2      
 19 Kylee Bryant             7 Waynesville Middle School      16.8  1      
 20 Elainah Palmer           6 Canton Middle School           17.8  2      


                     Middle School Boys 100 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Kiori Harrison           8 Flat Rock Middle School        11.9  3    10
  2 Isaiah Morris            8 Canton Middle School           12.0  3     8
  3 Styler Blackwell         8 Polk County Middle School      12.2  3     6
  4 Cameron Allen            8 Flat Rock Middle School        12.5  1     5
  5 Jesse Knox               8 Flat Rock Middle School        12.5  1     4
  6 Hollis Williams          6 Polk County Middle School      12.7  3     3
  7 David Alvarez            8 Polk County Middle School      12.8  3     2
  8 Parker Willis            7 Apple Valley Middle Schoo      12.9  3     1
  9 Jacob Morales            8 Macon Middle School            13.2  2      
 10 Erick Garcia-Raya        7 Waynesville Middle School      13.3  2      
 11 Dillon Vanhook           8 Waynesville Middle School      13.5  2      
 12 Colin Combs              6 Apple Valley Middle Schoo      13.5  1      
 13 Dylan Bridges            8 Bethel Middle School           13.5  1      
 14 Jakai Plemmons           7 Canton Middle School           13.7  3      
 15 Ryan Rife                7 Bethel Middle School           13.8  2      
 16 Brock Messer             6 Bethel Middle School           14.4  1      
 17 Khamani Motley           7 Apple Valley Middle Schoo      14.9  2      
 18 Brandon Malpeli          6 Waynesville Middle School      15.5  2      


           Middle School Girls 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Macon Middle School A                      2:04.3h    10
  2 Polk County Middle School A                2:07.8h     8
  3 Flat Rock Middle School A                  2:15.0h     6
  4 Canton Middle School A                     2:19.8h     5
  5 Apple Valley Middle School A               2:25.7h     4


            Middle School Boys 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Macon Middle School A                      1:45.3h    10
  2 Flat Rock Middle School A                  1:49.1h     8
  3 Apple Valley Middle School A               1:52.9h     6
  4 Bethel Middle School A                     1:54.4h     5
  5 Polk County Middle School A                1:56.4h     4
  6 Canton Middle School A                     2:05.4h     3


                   Middle School Girls 1600 Meter Run                   
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time   Pts
========================================================================
  1 Maggie Giesnechlag       8 Apple Valley Middle Schoo    6:16.6    10
  2 Olivia Kirk              7 Polk County Middle School    6:17.4     8
  3 Rylie Pressley           7 Waynesville Middle School    6:18.0     6
  4 Breanna Pendergrass      8 Macon Middle School          6:18.7     5
  5 Grecia Perez             8 Apple Valley Middle Schoo    6:22.0     4
  6 Abigail Duvall           8 Macon Middle School          6:23.3     3
  7 Silvia Mayces            7 Flat Rock Middle School      6:24.3     2
  8 Michelle Maisa           7 Macon Middle School          6:35.4     1
  9 Hannah Francis           7 Canton Middle School         6:41.4      
 10 Jessenia Canjiano        6 Macon Middle School          7:03.2      
 11 Molly Ridecki            6 Macon Middle School          7:04.5      
 12 Abby Timan               7 Macon Middle School          7:06.0      
 13 Abby Lewis               7 Polk County Middle School    7:47.1      
 14 Sadie Schweitzer         6 Polk County Middle School    7:50.9      


                   Middle School Boys 1600 Meter Run                    
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time   Pts
========================================================================
  1 Trey Dockery             7 Macon Middle School          5:33.5    10
  2 Diego Lopez              8 Macon Middle School          5:40.7     8
  3 Shep Morris              6 Flat Rock Middle School      5:57.4     6
  4 Lane Huntley             7 Apple Valley Middle Schoo    6:00.3     5
  5 Miguel Geronimo          8 Apple Valley Middle Schoo    6:02.9     4
  6 Saul Martinez            7 Apple Valley Middle Schoo    6:03.5     3
  7 Anthony Martinez         8 Macon Middle School          6:04.8     2
  8 Everett Bloomer          8 Flat Rock Middle School      6:05.8     1
  9 Liam Jackson             6 Polk County Middle School    6:06.3      
 10 Acer Eadus               8 Polk County Middle School    6:09.7      
 11 Elias Pisani             7 Apple Valley Middle Schoo    6:10.4      
 12 Cooper McConnell         6 Waynesville Middle School    6:16.0      
 13 Carver Robinson          6 Bethel Middle School         6:16.3      
 14 Jacob Woods              6 Waynesville Middle School    6:16.5      
 15 Madox McConnell          6 Waynesville Middle School    6:26.0      
 16 Cameron Rogers           7 Waynesville Middle School    6:28.3      
 17 Jayvin Clark             7 Polk County Middle School    6:37.8      
 18 Walker Rogers            8 Waynesville Middle School    6:42.6      
 19 Felix Lopez              7 Flat Rock Middle School      6:43.9      


           Middle School Girls 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Macon Middle School A                         56.6    10
  2 Polk County Middle School A                   58.8     8
  3 Apple Valley Middle School A                  59.9     6
  4 Bethel Middle School A                      1:01.4     5
  5 Flat Rock Middle School A                   1:02.9     4
  6 Canton Middle School A                      1:05.1     3


            Middle School Boys 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Macon Middle School A                         50.5    10
  2 Canton Middle School A                        51.8     8
  3 Polk County Middle School A                   52.0     6
  4 Apple Valley Middle School A                  52.2     5
  5 Flat Rock Middle School A                     57.1     4
  6 Bethel Middle School A                      1:00.8     3


                    Middle School Girls 400 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Chylah Lindsey           8 Flat Rock Middle School      1:13.1  3    10
  2 Avery Allen              7 Bethel Middle School         1:14.6  2     8
  3 Samantha Horton          6 Waynesville Middle School    1:14.8  3     6
  4 Valerie Perez            8 Macon Middle School          1:15.7  3     5
  5 Khloe Collins            7 Bethel Middle School         1:17.0  2     4
  6 Mikayla Heatherly Bri    7 Canton Middle School         1:17.5  3     3
  7 Lilly Nussman            7 Bethel Middle School         1:18.5  2     2
  8 Renee Bright             7 Polk County Middle School    1:19.5  2     1
  9 Chayse Hagins            8 Polk County Middle School    1:20.5  2      
 10 Emily Parrish            8 Canton Middle School         1:21.8  2      


                     Middle School Boys 400 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Austin Born              8 Flat Rock Middle School        59.0  1    10
  2 Josiah Sheldon           8 Macon Middle School          1:01.6  3     8
  3 Hunter Morrow            8 Macon Middle School          1:01.9  3     6
  4 Josh Lowe                7 Bethel Middle School         1:03.0  1     5
  5 Ayden Rana               8 Canton Middle School         1:03.4  3     4
  6 Yair Sanchez             8 Apple Valley Middle Schoo    1:03.5  3     3
  7 Canyon Lindsey           6 Flat Rock Middle School      1:04.3  3     2
  8 Davin Cribbs             8 Macon Middle School          1:06.4  2     1
  9 Javier Vera Alejos       8 Flat Rock Middle School      1:06.7  3      
 10 Luke Griffith            8 Canton Middle School         1:07.2  3      
 11 Davis Fisher             8 Polk County Middle School    1:07.6  2      
 12 RJ Simpson               6 Polk County Middle School    1:07.7  1      
 13 Angel Rodriguez          8 Apple Valley Middle Schoo    1:09.0  1      
 14 Wade Crump               8 Bethel Middle School         1:09.3  2      
 15 Christian Roman Roman    8 Polk County Middle School    1:09.6  2      
 16 Larenzo Guerro           8 Apple Valley Middle Schoo    1:12.1  2      
 17 Jamison Cavacos          8 Waynesville Middle School    1:12.3  2      
 18 Weston Hamiel            7 Waynesville Middle School    1:14.9  2      
 19 Mason Sims               8 Bethel Middle School         1:20.0  1      


                   Middle School Girls 800 Meter Run                    
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time   Pts
========================================================================
  1 Emma Clancy              8 Waynesville Middle School    2:41.0    10
  2 Morgan Cres              8 Macon Middle School          2:42.7     8
  3 Rylie Pressley           7 Waynesville Middle School    2:53.8     6
  4 Hailey Gardella          7 Flat Rock Middle School      2:54.5     5
  5 Lilly Cassada            8 Macon Middle School          2:55.3     4
  6 Aspen Herron             7 Bethel Middle School         2:57.6     3
  7 Jessie Bradley           8 Polk County Middle School    3:01.2     2
  8 Breanna Pendergrass      8 Macon Middle School          3:04.3     1
  9 Bri Dezarn               6 Macon Middle School          3:05.7      
 10 Emma Blomeley            6 Polk County Middle School    3:07.1      
 11 Morgan Braddy            7 Apple Valley Middle Schoo    3:09.2      
 12 Nataly Rodriguez Zara    6 Apple Valley Middle Schoo    3:14.3      
 13 Madison Borges           6 Canton Middle School         3:14.7      
 14 Olive Wilsey             6 Apple Valley Middle Schoo    3:15.3      
 15 Brooklyn Carson          7 Canton Middle School         3:16.4      
 16 Giuliana (Jordan) Sta    6 Canton Middle School         3:17.8      
 17 Alin Angeles Moreno      7 Apple Valley Middle Schoo    3:21.3      
 18 Madison Jordan           7 Bethel Middle School         3:22.4      
 19 Leah Morton              8 Polk County Middle School    3:23.8      
 20 Adriana Malpass          6 Canton Middle School         3:25.8      
 21 Madalynn Banks           7 Apple Valley Middle Schoo    3:27.8      
 22 Madison Indimine         6 Canton Middle School         3:28.5      
 23 Annalee Schnell          7 Waynesville Middle School    3:31.6      


                    Middle School Boys 800 Meter Run                    
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time   Pts
========================================================================
  1 Brooks Barbee            8 Waynesville Middle School    2:17.3    10
  2 Cameron Lyons            8 Macon Middle School          2:28.1     8
  3 Malik Walker             8 Macon Middle School          2:33.6     6
  4 Preston Smith            8 Waynesville Middle School    2:34.7     5
  5 Kevin Hernandez Romo     8 Flat Rock Middle School      2:38.0     4
  6 Chase Perkins            8 Waynesville Middle School    2:39.3     3
  7 Kalani Croese            8 Flat Rock Middle School      2:41.0     2
  8 Kingsley McKinney        7 Apple Valley Middle Schoo    2:42.5     1
  9 Sebastian Rivera         8 Macon Middle School          2:43.2      
 10 Nicholas Litsas          7 Flat Rock Middle School      2:47.7      
 11 Liam Jackson             6 Polk County Middle School    2:52.4      
 12 Antonio Garcia           8 Macon Middle School          2:55.9      
 13 Davis Fisher             8 Polk County Middle School    2:57.8      
 14 Acer Eadus               8 Polk County Middle School    2:58.6      
 15 Jordy Padilla            8 Apple Valley Middle Schoo    2:59.2      
 16 Larry Olguin             7 Flat Rock Middle School      2:59.4      
 17 Jack Parlier             7 Macon Middle School          2:59.7      
 18 Jacob Woods              6 Waynesville Middle School    3:00.2      
 19 San Ahn                  6 Flat Rock Middle School      3:00.7      
 20 Kallon Henderson         8 Canton Middle School         3:02.0      
 21 Jack Boughman            6 Polk County Middle School    3:06.4      
 22 David Alejo              7 Apple Valley Middle Schoo    3:07.6      
 23 Angel Mendoza            6 Bethel Middle School         3:11.1      
 24 Luis Mendoza             6 Bethel Middle School         3:14.2      
 25 Houston Anderson         6 Bethel Middle School         3:14.7      
 26 Brock Messer             6 Bethel Middle School         3:15.0      
 27 Cooper Morrow            6 Apple Valley Middle Schoo    3:17.8      
 28 Carter Mabry             6 Bethel Middle School         3:19.8      
 29 Daniel Alejo             7 Apple Valley Middle Schoo    3:20.7      


                    Middle School Girls 200 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Kaleigh Thach            7 Waynesville Middle School      30.2  3    10
  2 Bailey Wooten            8 Macon Middle School            31.3  3     8
  3 Heaven Sullivan          7 Flat Rock Middle School        31.8  3     6
  4 Shy'ona Bates            7 Polk County Middle School      32.0  1     5
  5 Honesty Jackson          7 Polk County Middle School      33.1  3     4
  6 Amber Chupp              7 Polk County Middle School      33.6  3     3
  7 Meela Nguyen             8 Waynesville Middle School      33.6  2     2
  8 Jenna Holden             8 Macon Middle School            33.7  1     1
  9 Zoei Ramirez             6 Flat Rock Middle School        33.8  2      
 10 Kylee Bryant             7 Waynesville Middle School      34.6  2      
 11 Mikayla Heatherly Bri    6 Canton Middle School           35.5  3      
 12 Ruby Ballard             7 Flat Rock Middle School        36.3  3      
 13 Kaylee Reece             8 Bethel Middle School           37.0  2      
 14 Samantha Talsky          7 Apple Valley Middle Schoo      38.0  1      
 15 Jhoana Aldana Merida     7 Canton Middle School           39.1  2      
 16 Milica Francis           7 Canton Middle School           39.5  2      
 17 Kaylie Watkins           8 Apple Valley Middle Schoo      41.1  1      


                     Middle School Boys 200 Meter Dash                     
===========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Time H#   Pts
===========================================================================
  1 Isaiah Morris            8 Canton Middle School           25.5  3    10
  2 Caleb Miller             8 Canton Middle School           26.3  3     8
  3 Austin Born              8 Flat Rock Middle School        26.3  3     6
  4 Samuel Rhein             7 Polk County Middle School      26.6  3     5
  5 Parker Willis            7 Apple Valley Middle Schoo      27.0  1     4
  6 Kale Holloway            7 Bethel Middle School           27.1  2     3
  7 Bertan Karamavruc        8 Apple Valley Middle Schoo      27.4  1     2
  8 Reid Laseter             7 Macon Middle School            27.6  3     1
  9 Zach McGraw              8 Polk County Middle School      27.7  3      
 10 Antwan Allison           8 Canton Middle School           27.9  3      
 11 Ryan Rife                7 Bethel Middle School           28.6  2      
 12 Isaiah Staley            7 Polk County Middle School      28.7  2      
 13 Toby Vang                8 Waynesville Middle School      28.9  2      
 14 Felix Lopez              7 Flat Rock Middle School        29.4  2      
 15 Harper Henson            7 Bethel Middle School           29.8  2      
 16 Davin Cribbs             8 Macon Middle School            29.9  1      
 17 Nathaniel Puzon          7 Flat Rock Middle School        30.4  1      
 18 Titus Givens             8 Apple Valley Middle Schoo      31.4  1      


           Middle School Girls 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Apple Valley Middle School A               5:08.1h    10
  2 Macon Middle School A                      5:09.1h     8
  3 Bethel Middle School A                     5:10.4h     6
  4 Polk County Middle School A                5:17.6h     5


            Middle School Boys 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Macon Middle School A                       4:09.7    10
  2 Bethel Middle School A                      4:18.0     8
  3 Waynesville Middle School A                 4:20.5     6
  4 Canton Middle School A                      4:33.4     5
  5 Polk County Middle School A                 4:43.9     4
  6 Flat Rock Middle School A                   4:46.4     3
  7 Apple Valley Middle School A                4:48.4     2


                    Middle School Girls Discus Throw                    
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Brooklyn Bryson          7 Canton Middle School          77-10    10
  2 Sam Walton               8 Polk County Middle School     71-00     8
  3 Jayden Thompson          7 Flat Rock Middle School       63-09     6
  4 Kinsley Snipes           8 Canton Middle School          62-10     5
  5 Parris Woods             7 Canton Middle School          52-11     4
  6 Ada Fitzpatrick          7 Apple Valley Middle Schoo     51-00     3
  7 Lilliana Hovis           8 Macon Middle School           45-10     2
  8 Aleena Hatton            8 Waynesville Middle School     45-09     1
  9 Tatem Vanhook            7 Macon Middle School           45-07      
 10 Abigail Andrade          6 Bethel Middle School          45-06      
 11 Wren Hedden              7 Macon Middle School           44-00      
 11 Savannah Morgan          6 Bethel Middle School          44-00      
 13 Echo Phipps              6 Flat Rock Middle School       41-00      
 13 Josie White              7 Apple Valley Middle Schoo     41-00      
 15 Makayla Duncan           8 Waynesville Middle School     40-07      
 16 Vesper Forbes            7 Waynesville Middle School     40-04      
 17 Athens Warren            6 Bethel Middle School          39-08      
 18 Ireland Hannah           7 Apple Valley Middle Schoo     38-01      
 19 Samantha Stephenson      8 Polk County Middle School     37-07      
 20 Maddie Drake             8 Polk County Middle School     34-11      


                    Middle School Boys Discus Throw                     
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Samuel Rhein             7 Polk County Middle School    101-04    10
  2 Tony Guido               7 Flat Rock Middle School       92-09     8
  3 Dillon Brown             7 Apple Valley Middle Schoo     81-10     6
  4 Terry Ramey              8 Canton Middle School          80-00     5
  5 Wade Crump               8 Bethel Middle School          77-10     4
  6 Hank Case                7 Bethel Middle School          77-10     3
  7 Weston Alberry           8 Macon Middle School           74-00     2
  8 Wesley Maxson            8 Macon Middle School           73-03     1
  9 Brady Norman             8 Macon Middle School           72-09      
 10 Roan Looman              8 Bethel Middle School          71-04      
 11 Chester Wilson           6 Polk County Middle School     70-08      
 12 Caleb Hyder              8 Apple Valley Middle Schoo     69-11      
 13 Jordan Williams          8 Waynesville Middle School     62-00      
 14 Eli Williams             8 Waynesville Middle School     57-05      
 15 Thomas Taylor            8 Polk County Middle School     54-02      
 16 Ethan Williams           8 Waynesville Middle School     52-04      
 17 Jett Machisin            6 Flat Rock Middle School       48-06      
 18 Daniel Martin-Mendoza    7 Canton Middle School          43-08      
 19 Brayden West             6 Canton Middle School          38-08      
 20 Brandon Mehl             7 Flat Rock Middle School       31-11      


                      Middle School Girls Shot Put                      
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Brooklyn Bryson          7 Canton Middle School       29-09.00    10
  2 Chayse Hagins            8 Polk County Middle School  28-03.00     8
  3 Kinsley Snipes           8 Canton Middle School       27-01.00     6
  4 Aameyah Lewis            8 Flat Rock Middle School    25-00.00     5
  5 Sam Walton               8 Polk County Middle School  23-07.00     4
  6 Vesper Forbes            7 Waynesville Middle School  23-06.00     3
  7 Tatem Vanhook            7 Macon Middle School        22-10.00     2
  8 Kendall Inman            8 Bethel Middle School       22-09.00     1
  9 Eliza Cagle              7 Bethel Middle School       22-08.00      
 10 Makayla Duncan           8 Waynesville Middle School  22-04.00      
 11 Savannah Morgan          6 Bethel Middle School       21-11.00      
 12 Kelsea Thompson          7 Flat Rock Middle School    21-07.00      
 13 Aleena Hatton            8 Waynesville Middle School  20-03.00      
 14 Lilliana Hovis           8 Macon Middle School        19-07.00      
 15 Wren Hedden              7 Macon Middle School        19-05.00      
 16 Olivia Lewis             7 Flat Rock Middle School    18-04.00      
 17 Ada Fitzpatrick          7 Apple Valley Middle Schoo  18-01.00      
 18 Abbigale Shropshire      8 Polk County Middle School  16-10.00      
 19 Fatima Perez             7 Apple Valley Middle Schoo  16-04.00      
 20 Shaylee Parker           8 Canton Middle School       15-01.00      


                      Middle School Boys Shot Put                       
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Samuel Rhein             7 Polk County Middle School  33-04.00    10
  2 Nicolas Messer           8 Bethel Middle School       32-01.00     8
  3 Tony Guido               7 Flat Rock Middle School    31-11.00     6
  4 Terry Ramey              8 Canton Middle School       31-02.00     5
  5 Wesley Maxson            8 Macon Middle School        30-06.00     4
  6 Styler Blackwell         8 Polk County Middle School  29-06.00     3
  7 Krew Plemmons            8 Bethel Middle School       28-08.00     2
  8 Brock Holland            7 Macon Middle School        28-06.00     1
  9 Roan Looman              8 Bethel Middle School       27-07.00      
  9 Lazaro Reyes             8 Apple Valley Middle Schoo  27-07.00      
 11 Weston Alberry           8 Macon Middle School        27-01.00      
 12 Ben Winkel               7 Polk County Middle School  26-04.00      
 13 Caleb Thompson           7 Apple Valley Middle Schoo  24-02.00      
 14 Marcus Martin            8 Flat Rock Middle School    21-06.00      
 15 Brogan Dillin            6 Flat Rock Middle School    21-02.00      
 16 Brayden West             6 Canton Middle School       20-09.00      
 17 Jordan Williams          8 Waynesville Middle School  20-08.00      
 18 Eli Williams             8 Waynesville Middle School  19-04.00      
 19 Daniel Martin-Mendoza    7 Canton Middle School       19-01.00      
 20 Ethan Williams           8 Waynesville Middle School  18-03.00      


                    Middle School Girls Triple Jump                     
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Julia Wells              8 Waynesville Middle School  31-07.00    10
  2 Brooklyn Bryson          7 Canton Middle School       27-09.50     8
  3 Chylah Lindsey           8 Flat Rock Middle School    27-03.00     6
  4 Lesly Mendoza            8 Apple Valley Middle Schoo  25-10.00     5
  5 Ella Raby                7 Macon Middle School        25-06.00     4
  6 Beija Olivari            8 Polk County Middle School  25-04.50     3
  7 Louisa Wood              8 Polk County Middle School  24-11.00     2
  8 Addie Broom              6 Waynesville Middle School  24-09.00     1
  9 Daisy Alban              8 Waynesville Middle School  24-07.00      
 10 Madison Borges           6 Canton Middle School       23-03.50      
 11 Eliza Cagle              7 Bethel Middle School       20-02.00      


                     Middle School Boys Triple Jump                     
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Josh Lowe                7 Bethel Middle School       36-04.00    10
  2 Kiori Harrison           8 Flat Rock Middle School    35-04.50     8
  3 Jesse Knox               8 Flat Rock Middle School    34-05.50     6
  4 Ace Rogers               8 Waynesville Middle School  34-02.00     5
  5 Austin Born              8 Flat Rock Middle School    33-04.50     4
  6 Ty Johnston              7 Waynesville Middle School  33-04.50     3
  7 Noah Earwood             8 Waynesville Middle School  32-01.00     2
  8 Andrew Hodges            7 Macon Middle School        29-11.00     1
  9 Liam Dills               8 Apple Valley Middle Schoo  28-08.00      
 10 Bertan Karamavruc        8 Apple Valley Middle Schoo  27-11.00      
 11 Bryden Gibson            7 Canton Middle School       27-05.50      
 12 Ross Dow                 7 Polk County Middle School  27-01.00      
 13 Alan Pina Gamez          7 Bethel Middle School       21-04.50      
 14 Liam Williams            6 Apple Valley Middle Schoo  21-02.50      


                     Middle School Girls Long Jump                      
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Alexis Markos            8 Waynesville Middle School  14-11.00    10
  2 Elisabeth Evans          8 Waynesville Middle School  12-07.00     8
  3 Selma French             8 Apple Valley Middle Schoo  12-01.00     6
  4 Chloe Emory              8 Polk County Middle School  11-11.00     5
  5 Ellie Song               7 Waynesville Middle School  11-11.00     4
  6 Emily Parrish            8 Canton Middle School       11-06.00     3
  7 Athens Warren            6 Bethel Middle School       11-04.00     2
  8 Shy'ona Bates            7 Polk County Middle School  11-02.00     1
  9 Olivia Anthony           7 Macon Middle School        11-02.00      
 10 Elsie Phillips           7 Macon Middle School        10-09.00      
 11 Olivia Kirk              7 Polk County Middle School  10-08.00      
 12 Natalie Gribben          6 Canton Middle School       10-06.00      
 12 Bre Johnson              7 Apple Valley Middle Schoo  10-06.00      
 14 Lily Gibson              6 Bethel Middle School       10-04.00      
 15 Tinley Sunderhaus        7 Macon Middle School         9-10.00      
 16 Brooke Bracken           7 Apple Valley Middle Schoo   9-09.00      


                      Middle School Boys Long Jump                      
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Kiori Harrison           8 Flat Rock Middle School    16-04.00    10
  2 Caleb Miller             8 Canton Middle School       15-10.00     8
  3 Ty Johnston              7 Waynesville Middle School  15-03.00     6
  4 Jesse Knox               8 Flat Rock Middle School    15-02.00     5
  5 Jacob Morales            8 Macon Middle School        14-09.00     4
  6 Micah Kurbis             7 Apple Valley Middle Schoo  14-07.00     3
  7 Antwan Allison           8 Canton Middle School       14-07.00     2
  8 Ace Rogers               8 Waynesville Middle School  14-04.00     1
  9 Liam Dills               8 Apple Valley Middle Schoo  14-02.00      
  9 Dillon Vanhook           8 Waynesville Middle School  14-02.00      
 11 Chris Jones              8 Macon Middle School        13-10.00      
 12 Efrain Rivera            8 Polk County Middle School  13-09.00      
 13 Jakai Plemmons           7 Canton Middle School       12-10.00      
 14 Haddon Trawick           6 Macon Middle School        12-07.00      
 14 Dysonn Vaughn            7 Bethel Middle School       12-07.00      
 16 Easton Frady             7 Bethel Middle School       12-05.00      
 17 Asher Brooks             6 Polk County Middle School  12-02.00      
 18 Logan Blakey             8 Apple Valley Middle Schoo  12-02.00      
 19 Ryce McCall              7 Flat Rock Middle School    11-09.00      
 20 Luis Mendoza             6 Bethel Middle School       10-11.00      


                     Middle School Girls High Jump                      
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Reeve Carroll            7 Polk County Middle School   4-04.00    10
  2 Addie Broom              6 Waynesville Middle School   4-00.00     7
  2 Nicole Cameron           6 Macon Middle School         4-00.00     7
  4 Jessie Bradley           8 Polk County Middle School   4-00.00   4.5
  4 Ella Raby                7 Macon Middle School         4-00.00   4.5


                      Middle School Boys High Jump                      
========================================================================
    Name                  Yr   Team                           Mark   Pts
========================================================================
  1 Jacob Morales            8 Macon Middle School         5-00.00    10
  2 Antwan Allison           8 Canton Middle School        4-10.00     8
  3 Logan Blakey             8 Apple Valley Middle Schoo   4-08.00     6
  4 Noah Earwood             8 Waynesville Middle School   4-08.00   4.5
  4 Ty Johnston              7 Waynesville Middle School   4-08.00   4.5




            Middle School Girls Team Scores (14 Events Scored)            
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Macon Middle School        105.5   23   22   13   28  19.5   0  
  2 Polk County Middle School  104.5   18   10   10   21  45.5   0  
  3 Waynesville Middle School   94     22   22    6    0   44    0  
  4 Flat Rock Middle School     63     19    7   10   10   17    0  
  5 Canton Middle School        57      3    0    0    8   46    0  
  6 Apple Valley Middle Schoo   54      6   14    0   20   14    0  
  7 Bethel Middle School        43     26    3    0   11    3    0   


           Middle School Boys Team Scores (14 Events Scored)            
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Flat Rock Middle School     113    37   13    1   15   47    0  
  2 Macon Middle School         106    16   34    3   30   23    0  
  3 Canton Middle School        74     30    0    0   16   28    0  
  4 Waynesville Middle School   68      0   18   18    6   26    0  
  5 Polk County Middle School   60     16    0    7   14   23    0  
  6 Bethel Middle School        57      8    0    6   16   27    0  
  7 Apple Valley Middle Schoo   55     10   13    4   13   15    0