Connect with us

Hi, what are you looking for?

Track and Field

Polk girls win six events, boys take two at Wolverine Co-Ed track and field meet

Polk County’s girls track team delivered seven regional qualifying performances on Friday during the Wolverine Co-Ed track and field meet at G.M. Tennant Stadium

Polk's Bryce Jergenson, left, won the 400-meter run at Friday's meet

Polk County’s girls track team delivered seven regional qualifying performances on Friday during the Wolverine Co-Ed track and field meet at G.M. Tennant Stadium.

The Wolverines placed second in the six-team girls competition behind West Henderson, but won six events with qualifying efforts in each.

Polk’s Alana Jergenson did double duty during the day, helping the Wolverine softball team earn a win while winning the discus with a throw of 92-11 and taking second in the shot put with a toss of 34-2. Both efforts surpassed the regional qualifying standard.

Marissa Twitty won two individual events, the long jump with a mark of 15-10 and the 400-meter run with a time of 1:04.03. Olivia Overholt claimed the 1600 meters with a time of 5:51.54. All the winning performances topped the qualifying mark for the regional meet.

The Wolverines also had qualifying efforts in winning the 4×400 and 4×800-meter relays.

Polk’s boys placed fourth in the seven-team field. Bryce Jergenson won the 400-meter run with a qualifying time of 54.36 while Braxton Edwards cleared 10 feet to win the pole vault and match the qualifying standard.

Women 100 Meter Dash
1, #237 Joyasia Smith, R-S Central, 12.72. 2, #303 Raine Wong Chong, W Henderson, 13.71. 3, #123 Diamond Croft, N Henderson, 14.00. 4, #287 Anne Marie Herring, W Henderson, 14.02. 5, #129 Nieves Jacquez, N Henderson, 14.04. 6, #229 Amyia Hall, R-S Central, 14.28. 7, #80 keisha adjaidoo, Enka, 14.40. 8, #176 DeAsia Green, Polk County, 14.55. 9, #291 Tia Howard, W Henderson, 14.67. 10, #299 Kaylin Robinson, W Henderson, x14.68. 11, #242 Regan Williamson, R-S Central, 14.77. 12, #170 Key Abrams, Polk County, 14.81. 13, #97 Madelyn Vassey, Enka, 15.10. 14, #132 Maya Phillips, N Henderson, 15.11. 15, #234 Lilyana Mast, R-S Central, x15.22. 16, #36 LaTonya McCoy, Chase, 16.28. 17, #285 Abby Henby, W Henderson, x17.62. 18, #45 Kirsten Twyman, Chase, 18.23.
Women 200 Meter Dash
1, #237 Joyasia Smith, R-S Central, 26.18. 2, #279 Carlen Davis, W Henderson, 27.64. 3, #303 Raine Wong Chong, W Henderson, 28.24. 4, #287 Anne Marie Herring, W Henderson, 30.14. 5, #242 Regan Williamson, R-S Central, 30.39. 6, #229 Amyia Hall, R-S Central, 30.94. 7, #46 Maggie Womick, Chase, 31.12. 8, #234 Lilyana Mast, R-S Central, x31.79. 9, #36 LaTonya McCoy, Chase, 35.20. 10, #284 Daizy Forester, W Henderson, x35.29. 11, #45 Kirsten Twyman, Chase, 39.15.
Women 400 Meter Dash
1, #187 Marissa Twitty, Polk County, 1:04.03. 2, #288 Riley Hill, W Henderson, 1:07.31. 3, #238 Tabitha Sprouse, R-S Central, 1:07.96. 4, #46 Maggie Womick, Chase, 1:10.08. 5, #281 Callie Dodd, W Henderson, 1:12.28. 6, #184 Syler Purtill, Polk County, 1:14.13. 7, #277 Gabrielle Borum, W Henderson, 1:14.18. 8, #97 Madelyn Vassey, Enka, 1:14.50. 9, #284 Daizy Forester, W Henderson, x1:22.23. –, #186 Tori Thompson, Polk County, FS.
Women 800 Meter Run
1, #293 Ava Kilpatrick, W Henderson, 2:33.53. 2, #134 Ashley Rhodes, N Henderson, 2:34.90. 3, #344 Paisley Stepp, W Henderson, 2:39.30. 4, #172 Emma Brunell, Polk County, 2:46.04. 5, #289 Emory Hogan, W Henderson, 2:47.05. 6, #295 Jasmine Madera, W Henderson, x3:01.06. 7, #227 Keeleigh Bush, R-S Central, 3:01.91. 8, #127 Emma Hirata, N Henderson, 3:10.99. 9, #34 Mckayleigh Kirton, Chase, 3:29.49.
Women 1600 Meter Run
1, #183 Olivia Overholt, Polk County, 5:51.42. 2, #282 Madeline Duchesne, W Henderson, 6:00.70. 3, #179 Lindsey Jenkins, Polk County, 6:06.68. 4, #96 Ava Rose, Enka, 6:07.17. 5, #236 Jesi Rippy, R-S Central, 6:16.41. 6, #300 Lauren Sochia, W Henderson, 6:20.23. 7, #88 Faith Inman, Enka, 6:25.77. 8, #125 Jasiella Grandy, N Henderson, 6:40.74. 9, #232 Gracey Lane, R-S Central, 6:53.37. 10, #294 Ashleigh Kirkwood, W Henderson, 7:45.78. –, #134 Ashley Rhodes, N Henderson, DNF.
Women 3200 Meter Run
1, #282 Madeline Duchesne, W Henderson, 13:43.94. 2, #300 Lauren Sochia, W Henderson, 13:55.05.
Women 100 Meter Hurdles
1, #181 Emmaline McDowell, Polk County, 19.31. 2, #173 Amya Cunningham, Polk County, 19.51. 3, #280 Emily Davis, W Henderson, 20.67. 4, #238 Tabitha Sprouse, R-S Central, 20.88. 5, #230 Patricia Holmberg, R-S Central, 21.42. 6, #241 Destiny Thompson, R-S Central, 22.38. 7, #239 Tiana Stewart, R-S Central, x23.03. 8, #298 Caitlyn Murphy, W Henderson, 26.93.
Women 300 Meter Hurdles
1, #276 Kerrington Barksdale, W Henderson, 54.22. 2, #181 Emmaline McDowell, Polk County, 54.26. 3, #173 Amya Cunningham, Polk County, 59.45. 4, #292 Laurel Jennings, W Henderson, 1:00.29.
Women 4×100 Meter Relay
1, West Henderson 53.23. 2, North Henderson 54.78. 3, Polk County 56.88.
Women 4×200 Meter Relay
1, West Henderson 1:52.14. 2, Polk County 2:01.40.
Women 4×400 Meter Relay
1, Polk County 4:21.53. 2, West Henderson 4:33.61. 3, North Henderson 4:57.20.
Women 4×800 Meter Relay
1, Polk County 10:41.97. 2, West Henderson 10:51.02. 3, North Henderson 11:36.66.
Women High Jump
1, #94 MaKena Phillips, Enka, J4-10. 2, #279 Carlen Davis, W Henderson, J4-10. 3, #46 Maggie Womick, Chase, 4-04. 4, #98 dani wait, Enka, 4-02.
Women Pole Vault
1, #130 Bailey Malloy, N Henderson, 7-06. 2, #94 MaKena Phillips, Enka, J7-00. 3, #283 Rainy Fizer, W Henderson, J7-00. 4, #186 Tori Thompson, Polk County, 6-06. 5, #84 Lili Cooley, Enka, J6-00. 6, #289 Emory Hogan, W Henderson, J6-00. 6, #243 Taylor Wright, R-S Central, J6-00. 8, #297 Taryn Miller, W Henderson, J5-06. 9, #301 Caroline Stachura, W Henderson, x5-00. 9, #178 Mckenna Hill, Polk County, 5-00. 9, #290 Josie Hollingsworth, W Henderson, x5-00. –, #227 Keeleigh Bush, R-S Central, NH.
Women Long Jump
1, #187 Marissa Twitty, Polk County, 15-10. 2, #130 Bailey Malloy, N Henderson, 14-11. 3, #238 Tabitha Sprouse, R-S Central, 14-04. 4, #176 DeAsia Green, Polk County, 13-09. 5, #240 Abby Thomas, R-S Central, 13-05. 6, #290 Josie Hollingsworth, W Henderson, 13-02. 7, #178 Mckenna Hill, Polk County, 13-00. 8, #280 Emily Davis, W Henderson, 12-10.
Women Triple Jump
1, #94 MaKena Phillips, Enka, 33-01. 2, #280 Emily Davis, W Henderson, 29-09. 3, #187 Marissa Twitty, Polk County, 29-05.50. 4, #240 Abby Thomas, R-S Central, 28-02.50.
Women Shot Put (4 KG)
1, #277 Gabrielle Borum, W Henderson, 37-09. 2, #180 Alana Jergensen, Polk County, 34-02. 3, #126 Linnea Harris, N Henderson, 33-06. 4, #224 Armani Baker, R-S Central, 32-07. 5, #233 Nikya Lynch, R-S Central, 32-06. 6, #124 Brittani Gash, N Henderson, 25-07.50. 7, #174 Rachael Davis, Polk County, J25-04. 8, #87 Aliyah Horne, Enka, J25-04. 9, #95 Brooklynn Ramey, Enka, 24-05. 10, #135 Olivia Skinner, N Henderson, 24-01. 11, #85 Brantlee Eckley, Enka, 23-05.50. 12, #122 Virginia Alston, N Henderson, x23-01.50. 13, #128 Grace Irvin, N Henderson, x22-06. 14, #43 Makiya Stroud, Chase, 21-02.50. 15, #286 Sarah Henby, W Henderson, 21-00. 16, #235 Mahogany McEntire, R-S Central, 20-08. 17, #38 Janelle Moore, Chase, 20-05. 18, #185 Autumn Shumate, Polk County, 20-03.50. 18, #278 McKennah Daley, W Henderson, 20-03.50. 20, #178 Mckenna Hill, Polk County, x19-08. 21, #226 Jada Brown, R-S Central, x17-00. 22, #44 Kaitlyn Tate, Chase, 16-04. 23, #100 Emma Warren, Enka, x15-11.
Women Discus Throw (1 KG)
1, #180 Alana Jergenson, Polk County, 92-11. 2, #277 Gabrielle Borum, W Henderson, 84-09. 3, #126 Linnea Harris, N Henderson, 83-00. 4, #235 Mahogany McEntire, R-S Central, 69-05. 5, #224 Armani Baker, R-S Central, 69-03. 6, #185 Autumn Shumate, Polk County, 67-02. 7, #174 Rachael Davis, Polk County, 66-07. 8, #100 Emma Warren, Enka, 64-08. 9, #135 Olivia Skinner, N Henderson, 63-10. 10, #43 Makiya Stroud, Chase, 63-08. 11, #286 Sarah Henby, W Henderson, 62-08. 12, #122 Virginia Alston, N Henderson, 61-01. 13, #85 Brantlee Eckley, Enka, 60-00. 14, #95 Brooklynn Ramey, Enka, 59-01. 15, #178 Mckenna Hill, Polk County, x59-00. 16, #38 Janelle Moore, Chase, 56-03. 17, #278 McKennah Daley, W Henderson, 49-10. 18, #124 Brittani Gash, N Henderson, x49-00. 19, #225 Kaitlyn Brock, R-S Central, 47-08. 20, #86 Joise Frady, Enka, x36-02. 21, #294 Ashleigh Kirkwood, W Henderson, x35-07. 22, #44 Kaitlyn Tate, Chase, 33-07. 23, #226 Jada Brown, R-S Central, x30-11. –, #35 Jennifer Mancilla, Chase, ND. –, #128 Grace Irvin, N Henderson, ND.
Men 100 Meter Dash
1, #156 Zachariah McDaniel, N Henderson, 11.54. 2, #75 Kayshawn Woods, Chase, 11.76. 3, #253 Jayden Hooper, R-S Central, 11.93. 4, #207 Gage McSwain, Polk County, 11.96. 5, #155 Damarquis McCluney, N Henderson, 12.01. 6, #255 Tyler Logan, R-S Central, 12.03. 7, #315 Keyaris Cash, W Henderson, 12.08. 7, #245 Demy’Jay Beatty-Laney, R-S Central, 12.08. 9, #107 Kevin Cervantes, Enka, 12.10. 10, #144 Omarie Flowers, N Henderson, 12.23. 11, #150 Ismael Jacquez, N Henderson, x12.27. 12, #326 Lucas Kinsey, W Henderson, 12.32. 13, #317 Steven Davis, W Henderson, 12.35. 14, #79 Zack Myers, Christ School, 12.36. 15, #249 Jaiden Coston, R-S Central, x12.39. 16, #74 Cameron Wilkins, Chase, 12.55. 17, #216 Qualon Sutton, Polk County, 12.58. 18, #53 Stoney Hicks, Chase, 12.64. 19, #191 Elijah Barnes, Polk County, 12.67. 20, #102 Oleg Babak, Enka, 12.68. 21, #322 Ian Hicks, W Henderson, x12.70. 22, #47 Brenon Austin, Chase, x12.71. 23, #251 Xavier Harris, R-S Central, x12.98. 24, #200 Andrew Hostetler, Polk County, x13.37. 25, #323 Stone Hogan, W Henderson, x13.46. 26, #61 Braydon McPeters, Chase, x13.72. 27, #113 Darien Lunsford, Enka, 13.75. 28, #215 Dre Sutton, Polk County, x17.43.
Men 200 Meter Dash
1, #156 Zachariah McDaniel, N Henderson, 23.75. 2, #324 Austin Jenkins, W Henderson, 24.00. 3, #207 Gage McSwain, Polk County, 24.37. 4, #245 Demy’Jay Beatty-Laney, R-S Central, 24.64. 5, #79 Zack Myers, Christ School, 24.82. 6, #149 Javar Jackson, N Henderson, 24.98. 7, #155 Damarquis McCluney, N Henderson, 25.03. 8, #317 Steven Davis, W Henderson, 25.12. 9, #260 Rayvon McNeil, R-S Central, 25.19. 10, #337 George Smith, W Henderson, 25.35. 11, #191 Elijah Barnes, Polk County, 25.39. 12, #150 Ismael Jacquez, N Henderson, x25.49. 13, #341 Lawson Sullivan, W Henderson, x26.10. 14, #201 Kaid Hostettler, Polk County, 26.16. 15, #47 Brenon Austin, Chase, 26.28. 16, #72 Nathaniel Suttle, Chase, 27.79. 17, #339 Matthew St. Jean, W Henderson, x28.02. 18, #69 Brent Simmons, Chase, 29.16.
Men 400 Meter Dash
1, #203 Bryce Jergenson, Polk County, 54.36. 2, #198 Braxton Edwards, Polk County, 55.10. 3, #142 Jaylen Croft, N Henderson, 55.49. 4, #106 Evan Cammisa, Enka, 55.79. 5, #341 Lawson Sullivan, W Henderson, 57.23. 6, #222 Vincent Twitty, Polk County, 57.41. 7, #58 Daylon Lemons, Chase, 58.60. 8, #151 Giancarlo Juarez, N Henderson, 58.63. 9, #105 Cameron Cammisa, Enka, 58.88. 10, #104 Drew Bryant, Enka, 59.75. 11, #334 Michael Rogers, W Henderson, 1:00.31. 12, #62 Alex Mech, Chase, 1:00.33. 13, #266 Malaki Ryan, R-S Central, 1:00.65. 14, #56 Darian Huber, Chase, 1:01.87. 15, #145 Windell Flowers, N Henderson, 1:01.93. 16, #72 Nathaniel Suttle, Chase, x1:02.57. 17, #330 Viesna Mao, W Henderson, 1:02.63. 18, #320 Jesse Gerard, W Henderson, x1:02.82. 19, #205 Bryson McCraw, Polk County, x1:03.97. 20, #168 Cody Zaragoza, N Henderson, x1:04.18. 21, #65 Cole Phillips, Chase, x1:10.34.
Men 800 Meter Run
1, #119 Blake Trantham, Enka, 2:07.78. 2, #336 Quinn Schreiber, W Henderson, 2:11.27. 3, #103 Eli Bonham, Enka, 2:11.93. 4, #190 Chan Barber, Polk County, 2:12.55. 5, #159 Adrian Ortiz, N Henderson, 2:14.61. 6, #264 Van Robbins, R-S Central, 2:16.08. 7, #139 Joey Banz, N Henderson, 2:19.94. 8, #328 Noah Krauss, W Henderson, 2:21.13. 9, #340 Clark Steenwyk, W Henderson, 2:22.33. 10, #70 Bryan Sixtos, Chase, 2:23.48. 11, #106 Evan Cammisa, Enka, 2:23.74. 12, #314 Jackson Carrington, W Henderson, x2:23.82. 13, #269 Logan Striff, R-S Central, 2:24.77. 14, #153 Joe Leitelt, N Henderson, 2:36.07. 15, #104 Drew Bryant, Enka, x2:36.40. 16, #274 Christian Wilson, R-S Central, 2:39.34. 17, #219 Bryce Thompson, Polk County, 2:40.36. 18, #65 Cole Phillips, Chase, 2:41.73. 19, #50 Diego Escalera, Chase, 3:04.06. 20, #138 Leobardo Aguilar-Sanchez, N Henderson, x3:10.25. 21, #209 Trey Phillips, Polk County, 3:49.55.
Men 1600 Meter Run
1, #270 Christopher Upton, R-S Central, 4:38.28. 2, #264 Van Robbins, R-S Central, 4:59.22. 3, #108 sawyer cumbow, Enka, 5:01.09. 4, #106 Evan Cammisa, Enka, 5:01.64. 5, #164 Brayden Robertson, N Henderson, 5:08.33. 6, #110 Walker Harmon, Enka, 5:13.06. 7, #48 Nick Castrellon, Chase, 5:16.17. 8, #217 Mark Teague, Polk County, 5:17.25. 9, #313 John Burnette, W Henderson, 5:18.06. 10, #158 Blake Morgan, N Henderson, 5:18.83. 11, #329 Dane London, W Henderson, 5:19.85. 12, #70 Bryan Sixtos, Chase, 5:33.22. 13, #214 Kiyon Staley, Polk County, 5:36.40. 14, #257 John Marsh, R-S Central, 5:38.30. 15, #263 Gabe Pace, R-S Central, x5:39.06. 16, #325 Josh Jones, W Henderson, 5:50.47. 17, #59 Cameron Leverette, Chase, 5:50.76. 18, #140 Christopher Bryant, N Henderson, 5:55.52. 19, #55 Brandon Huaroco, Chase, x5:57.85. 20, #163 Franciso Rangel, N Henderson, x5:59.46.
Men 3200 Meter Run
1, #270 Christopher Upton, R-S Central, 10:25.05. 2, #267 Joseph Salyers, R-S Central, 11:37.36. 3, #217 Mark Teague, Polk County, 11:40.87. 4, #268 Jonathan Shackleton, R-S Central, 13:05.06. 5, #210 Chris Rickman, Polk County, 13:12.99. 6, #140 Christopher Bryant, N Henderson, 13:24.67. 7, #214 Kiyon Staley, Polk County, 13:35.66.
Men 110 Meter Hurdles
1, #76 Miles Gardner, Christ School, 16.36. 2, #244 Vierre Adams, R-S Central, 18.33. 3, #304 Randall Abarca, W Henderson, 19.70. 4, #121 Gavin Vascellaro, Enka, 20.18. 5, #318 Max Decker, W Henderson, 20.61. 6, #331 Nicholas Moore, W Henderson, 20.75. 7, #246 Isaiah Boone, R-S Central, 21.27.
Men 300 Meter Hurdles
1, #256 Rashod Lynch, R-S Central, 40.71. 2, #76 Miles Gardner, Christ School, 42.03. 3, #318 Max Decker, W Henderson, 46.93. 4, #321 Zach Henby, W Henderson, 46.98. 5, #304 Randall Abarca, W Henderson, 47.98. 6, #331 Nicholas Moore, W Henderson, x53.07.
Men 4×100 Meter Relay
1, North Henderson 45.44. 2, Chase 47.22. 3, West Henderson 47.61. 4, Polk County 48.00. –, R-S Central DQ.
Men 4×200 Meter Relay
1, North Henderson 1:35.63. 2, West Henderson 1:36.90. –, Polk County DQ.
Men 4×400 Meter Relay
1, North Henderson 3:47.23. 2, Polk County 3:48.97. 3, West Henderson 3:51.36. –, R-S Central DQ.
Men 4×800 Meter Relay
1, North Henderson 8:56.08. 2, West Henderson 9:02.18.
Men High Jump
1, #332 Derrick Murphy, W Henderson, 5-08. 2, #273 Ty’Quan Whitesides, R-S Central, J5-06. 3, #255 Tyler Logan, R-S Central, J5-06. 4, #316 Caleb Collany, W Henderson, J5-04. 5, #139 Joey Banz, N Henderson, J5-04. 6, #154 Nathan MacGregor, N Henderson, J5-02. 7, #218 Keyandre Thomas, Polk County, J5-02. 8, #118 Cannon Richards, Enka, J5-02. 9, #222 Vincent Twitty, Polk County, 5-00. –, #216 Qualon Sutton, Polk County, NH. –, #104 Drew Bryant, Enka, NH. –, #202 Bryson Jackson, Polk County, NH. –, #203 Bryce Jergensen, Polk County, NH.
Men Pole Vault
1, #198 Braxton Edwards, Polk County, 10-00. 2, #321 Zach Henby, W Henderson, 9-06. 2, #210 Chris Rickman, Polk County, 9-06. 2, #343 Zander Youmans, W Henderson, 9-06. 5, #318 Max Decker, W Henderson, J9-06. 6, #308 Aiden Bright, W Henderson, x8-06. –, #338 Ken Smith, W Henderson, NH. –, #193 Christian Chavez, Polk County, NH. –, #196 Clint Deyton, Polk County, NH.
Men Long Jump
1, #256 Rashod Lynch, R-S Central, 22-05. 2, #324 Austin Jenkins, W Henderson, 20-07. 3, #142 Jaylen Croft, N Henderson, 20-02. 4, #52 Garret Hampton, Chase, 19-03. 5, #245 Demy’Jay Beatty-Laney, R-S Central, 19-02. 6, #166 Kylo Wright, N Henderson, 18-03. 7, #260 Rayvon McNeil, R-S Central, 17-11. 8, #332 Derrick Murphy, W Henderson, 17-07. 9, #101 Justin Ar, Enka, 17-04. 10, #196 Clint Deyton, Polk County, 17-01. 11, #199 Nate Henderson, Polk County, 16-11. 12, #104 Drew Bryant, Enka, 16-09. 13, #244 Vierre Adams, R-S Central, x16-07. 14, #202 Bryson Jackson, Polk County, 15-05. 15, #74 Cameron Wilkins, Chase, 15-04. 16, #67 Ethan Salazar, Chase, 11-09. 17, #306 Zachery Beach, W Henderson, 11-08.
Men Triple Jump
1, #256 Rashod Lynch, R-S Central, 42-10. 2, #332 Derrick Murphy, W Henderson, 41-05.50. 3, #142 Jaylen Croft, N Henderson, 40-05.50. 4, #166 Kylo Wright, N Henderson, 36-11.50. 5, #101 Justin Ar, Enka, 36-04. 6, #304 Randall Abarca, W Henderson, 33-08. 7, #54 logan houser, Chase, 32-09.50. 8, #67 Ethan Salazar, Chase, 30-03.50. 9, #143 Grayson Fallas, N Henderson, 29-11.50.
Men Shot Put (12 pound)
1, #111 Timothy Kilpatrick, Enka, 45-10. 2, #247 J.W. Bradley, R-S Central, 44-05. 3, #253 Jayden Hooper, R-S Central, 42-11. 4, #118 Cannon Richards, Enka, 39-04. 5, #223 Harrison Waddell, Polk County, 37-04. 6, #312 Jake Bryson, W Henderson, 35-05. 7, #60 Regan McCranie, Chase, 33-02. 8, #258 Malik McCluney, R-S Central, 33-01.50. 9, #259 Ahmarion McLeod, R-S Central, x31-11. 10, #212 William Simpson, Polk County, 31-09. 10, #157 Alex
Mendoza, N Henderson, 31-09. 12, #213 Kanye Staley, Polk County, 30-09.50. 13, #51 Hayden Galloway, Chase, 30-03.50. 14, #254 Maliq Jackson, R-S Central, x30-02. 15, #146 Emmanuel Fonseca, N Henderson, 29-01. 16, #307 Brooks Boline, W Henderson, 28-02. 17, #319 Ian Domansky, W Henderson, 27-08.50. 18, #73 robert ward, Chase, 27-03. 18, #161 Erick Perez, N Henderson, 27-03. 20, #305 Luke Atkins, W Henderson, x27-01. 21, #68 Justin Santiago, Chase, x26-05. 22, #64 Jamarion Mills, Chase, x26-03.50. 23, #342 Carter Wingrove, W Henderson, x25-07.50. 24, #192 Albert Cesante, Polk County, x25-00. 25, #206 Chase McSwain, Polk County, x24-05.50.
Men Discus Throw (1.6 KG)
1, #111 Timothy Kilpatrick, Enka, 126-11. 2, #317 Steven Davis, W Henderson, 110-00. 3, #258 Malik McCluney, R-S Central, 103-05. 4, #118 Cannon Richards, Enka, 102-00. 5, #247 J.W. Bradley, R-S Central, 100-01. 6, #309 Gabe Brittain, W Henderson, 99-10. 7, #195 Logan Conner, Polk County, 97-10.50. 8, #254 Maliq Jackson, R-S Central, 82-11. 9, #51 Hayden Galloway, Chase, 82-04. 10, #310 Roman Brunetti, W Henderson, 79-07. 11, #208 Bryson Owen, Polk County, 77-09. 12, #204 Jacob Knighton, Polk County, 75-10. 13, #146 Emmanuel Fonseca, N Henderson, 74-03. 14, #148 Tyler Houston, N Henderson, 71-11. 15, #73 robert ward, Chase, 71-01. 16, #333 Mane Ramirez, W Henderson, x70-11. 17, #202 Bryson Jackson, Polk County, x70-01. 18, #157 Alex Mendoza, N Henderson, 65-05. 19, #259 Ahmarion McLeod, R-S Central, x62-05. 20, #68 Justin Santiago, Chase, 60-03. 21, #64 Jamarion Mills, Chase, x58-08. 22, #311 Miles Bryant, W Henderson, x56-04. 23, #167 Levi Youngblood, N Henderson, x44-05.

You May Also Like

Track and Field

Harrison Waddell knew very well who to credit for his state championship in the shot put

Track and Field

Polk County's small contingent of qualifiers for Friday's state 1A Track and Field Championships did some big things

Track and Field

Polk County's Gage McSwain and Harrison Waddell each earned regional championships Friday during the 1A West Track and Field Regional at Cherokee High School

Track and Field

Polk County's track and field program bid farewell Thursday to its Western Highlands Conference rivals - and took home some hardware on its way...

All content and images © Polk County Schools