Polk County's Nate Martinez, left, won the 400-meter run at Thursday's meet

A small field didn’t keep Polk County’s track and field teams from accomplishing some big things Thursday.

The Wolverines dominated the Wolverine Co-Ed Classic, easily topping East Rutherford and Madison to win the second meet of the season.

Polk County athletes recorded five qualifying performances for the season-ending 1A West Regional. Those efforts included:

  • The Wolverine boys 4×100-meter relay team, which finished first in 45.06.
  • Antonio Simpson, who won the 200 meters in a time of 22.88, just over a half-second off the school record of 22.20 set in 1998 by Kirk Trowell.
  • Kristopher Brooks, who cleared 10-0 to win the pole vault.
  • The girls 4×400-meter relay team, who notched a time of 4:32.68.
  • Sophia Overholt, who had a winning mark of 15-2 in the long jump.

Polk County will continue its early-season schedule next Friday, traveling to Montreat College for the Swain County High School Invitational.

Polk County’s Jessie Bradley took second Thursday in the 800-meter run
                            Wolverine Co-Ed Classic                            
                       J. Alan Peoples Track  - 3/7/2024                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 East Rutherford  'A'                               13:44.34    5   
  2 Madison  'A'                                       14:06.78    3   
 
Event 2  Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Madison  'A'                                       10:10.40    5   
 
Event 3  Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  144 Lilly Shelton         Madison                  22.23    5   
  2 #  187 Bella McKechnie       Polk County              24.25    3   
  3 #  141 Amelia-Kate Morri     Madison                  43.50    2   
 
Event 4  Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  202 Kristopher Brooks     Polk County              18.87    5   
  2 #  120 Jaylen Hinton         E Rutherford             20.00    3   
  3 #  154 Greyson Denton-Mo     Madison                  21.98    2   
  4 #  160 Ivan Leonard          Madison                  22.89    1   
  5 #  164 Buck Robinson         Madison                  23.87  
 
Event 5  Women 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 #  143 Audrey Roberts        Madison                  14.07   2   5   
  2 #  176 Akyla Cunningham      Polk County              14.33   2   3   
  3 #  198 Louise Wood           Polk County              14.74   2   2   
  4 #  192 Bianca Pitts          Polk County              14.96   1   1   
  5 #  172 Chelsea Booker        Polk County             x15.35   1 
  6 #  144 Lilly Shelton         Madison                  16.10   1 
  7 #  197 Lorali Wing           Polk County             x17.54   2 
 
Event 6  Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 #  162 Drake Marshall        Madison                  11.67   2   5   
  2 #  122 CJ Jackson            E Rutherford             11.80   1   3   
  3 #  130 Josh Vickers          E Rutherford             12.08   1   2   
  4 #  113 Wesley Butler         E Rutherford             12.37   2   1   
  5 #  160 Ivan Leonard          Madison                  12.95   2 
  6 #  220 Damon Williams        Polk County              13.30   1 
  7 #  154 Greyson Denton-Mo     Madison                  13.62   2 
 
Event 8  Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    1:34.37    5   
  2 East Rutherford  'A'                                1:47.36    3   
 -- Madison  'A'                                             DQ   out of zone 1 and 3
 
Event 9  Women 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  134 Lily Akers Eyer       Madison                6:22.27    5   
  2 #  184 Cora Lawrence         Polk County            7:03.23    3   
  3 #  108 Jenna Pintuff         E Rutherford           7:14.98    2   
  4 #  139 Ella Jameson          Madison                7:33.72    1   
  5 #  149 Zaida Walker          Madison                8:17.68  
  6 #  106 Anna Neal             E Rutherford           8:31.80  
  7 #  109 Gracie Shuford        E Rutherford           8:35.37  
 
Event 10  Men 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  151 Charles Bender        Madison                5:32.67    5   
  2 #  207 Ethan Jenne           Polk County            5:48.80    3   
  3 #  121 James Hollifield      E Rutherford           5:59.81    2   
  4 #  161 Theodore Liddell      Madison                7:59.32    1   
  5 #  156 Levin Green           Madison                8:11.33  
 
Event 11  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                      56.82    5   
  2 Madison  'A'                                          59.69    3   
 
Event 12  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                      45.06    5   
  2 East Rutherford  'A'                                  47.29    3   
  3 Madison  'A'                                          48.47  
 
Event 13  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  196 Thais Vorbe           Polk County            1:05.79    5   
  2 #  186 Naomi Martinez        Polk County            1:12.94    3   
  3 #  144 Lilly Shelton         Madison                1:31.89    2   
  4 #  147 Jonah Tipton          Madison                1:45.86    1   
 
Event 14  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 #  211 Nathanael Martine     Polk County              53.80   2   5   
  2 #  200 Billy Booker          Polk County              56.31   1   3   
  3 #  206 Cannon Iamurri        Polk County              57.04   2   2   
  4 #  155 John English          Madison                  57.86   2   1   
  5 #  159 Josiah Kuykendall     Madison                1:06.50   1 
  6 #  117 Adam Garcia           E Rutherford           1:08.19   2 
  7 #  168 Carson Young          Madison                1:09.38   1 
  8 #  124 Tyler Laney           E Rutherford           1:12.92   1 
 
Event 15  Women 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  187 Bella McKechnie       Polk County            1:09.19    5   
  2 #  100 Ariel Bely            E Rutherford           1:14.92    3   
 
Event 16  Men 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  120 Jaylen Hinton         E Rutherford             46.46    5   
  2 #  202 Kristopher Brooks     Polk County              46.63    3   
  3 #  160 Ivan Leonard          Madison                  51.38    2   
  4 #  163 Carter Norton         Madison                  53.07    1   
  5 #  166 Logan Tuck            Madison                  55.60  
  6 #  164 Buck Robinson         Madison                 x56.84  
  7 #  123 Cole Jenkins          E Rutherford           1:00.80  
  8 #  128 Omar Razo             E Rutherford           1:15.16  
 
Event 17  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  181 Karsyn Huskey         Polk County            2:34.24    5   
  2 #  173 Jessie Bradley        Polk County            2:55.24    3   
  3 #  134 Lily Akers Eyer       Madison                3:03.66    2   
  4 #  108 Jenna Pintuff         E Rutherford           3:13.93    1   
  5 #  188 Leah Morton           Polk County            3:13.98  
  6 #  139 Ella Jameson          Madison                3:23.06  
  7 #  140 Mia Leahy             Madison                3:29.39  
  8 #  109 Gracie Shuford        E Rutherford           3:35.74  
  9 #  149 Zaida Walker          Madison               x3:40.98  
 10 #  182 Emily-Charlie Kel     Polk County           x3:42.75  
 11 #  110 Kristen Shuford       E Rutherford           3:50.23  
 12 #  183 Kendra Kitchen        Polk County           x3:50.35  
 
Event 18  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  201 Cade Bright           Polk County            2:11.45    5   
  2 #  216 Austin Shipman        Polk County            2:23.60    3   
  3 #  151 Charles Bender        Madison                2:23.93    2   
  4 #  118 Isaiah Granja-Sos     E Rutherford           2:34.09    1   
  5 #  112 Johnathan Bach        E Rutherford           2:38.87  
  6 #  116 Ranger Freeman        E Rutherford           2:43.41  
  7 #  121 James Hollifield      E Rutherford          x2:45.66  
  8 #  158 Max Kirton            Madison                2:48.33  
  9 #  165 Jayden Strobel        Madison                2:59.16  
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  191 Sophia Overholt       Polk County              28.52    5   
  2 #  171 Shy'ona Bates         Polk County              31.22    3   
  3 #  185 Kiera Littlejohn      Polk County              32.39    2   
  4 #  192 Bianca Pitts          Polk County             x32.45  
  5 #  142 Olivia Newkirk        Madison                  32.59    1   
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  218 Antonio Simpson       Polk County              22.88    5   
  2 #  162 Drake Marshall        Madison                  23.91    3   
  3 #  130 Josh Vickers          E Rutherford             24.21    2   
  4 #  122 CJ Jackson            E Rutherford             24.53    1   
  5 #  113 Wesley Butler         E Rutherford             25.60  
  6 #  167 Cade Woody            Madison                  27.92  
  7 #  119 Rashid Hill           E Rutherford            x28.12  
 
Event 21  Women 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  134 Lily Akers Eyer       Madison               14:08.82    5   
  2 #  139 Ella Jameson          Madison               17:19.71    3   
 
Event 22  Men 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  221 Davis Young           Polk County           11:10.21    5   
  2 #  151 Charles Bender        Madison               17:42.06    3   
  3 #  158 Max Kirton            Madison               17:50.68    2   
 
Event 23  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    4:32.68    5   
 -- Madison  'A'                                            DNF  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    3:59.25    5   
  2 Madison  'A'                                        4:13.85    3   
 
Event 25  Women Shot Put (4 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  177 Avia Cunningham       Polk County           26-10.00    5   
  2 #  194 Tali Thompson         Polk County           25-08.00    3   
  3 #  145 Mariclaire Smith      Madison               23-09.00    2   
  4 #  179 Lindsey Dotson        Polk County           23-02.00    1   
  5 #  138 Eva Greer             Madison               22-08.00  
  6 #  169 Jeri Allen            Polk County          x20-11.00  
  7 #  104 Andrea Mendoza        E Rutherford          20-00.00  
  8 #  135 Cate Ayers            Madison               18-10.00  
  9 #  133 Natalie Abbajay       Madison              x17-02.00  
 10 #  193 Abigail Shropshir     Polk County          x16-02.00  
 11 #  148 Jordan Treadway       Madison              x14-03.00  
 
Event 26  Men Shot Put (12 pound)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  154 Greyson Denton-Mo     Madison               38-01.50    5   
  2 #  152 Mason Clubb           Madison               35-07.00    3   
  3 #  129 John Rich             E Rutherford          35-01.00    2   
  4 #  114 Logan Diehm           E Rutherford          33-00.00    1   
  5 #  214 RJ Ruff               Polk County           31-06.00  
  6 #  157 Charles Greer         Madison               29-09.50  
  7 #  222 Chase Bartlett        Madison              x29-02.50  
  8 #  126 Sebastian Mendoza     E Rutherford          28-09.00  
  9 #  208 Lucas Johnson         Polk County           28-02.50  
 10 #  205 Reilly Greene         Polk County           27-02.00  
 11 #  131 Noble Washington      E Rutherford         x21-08.00  
 12 #  115 Chris Edwards         E Rutherford         x21-06.00  
 
Event 27  Women Discus Throw (1 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  175 Akeela Cunningham     Polk County              72-07    5   
  2 #  179 Lindsey Dotson        Polk County              69-09    3   
  3 #  177 Avia Cunningham       Polk County              68-05    2   
  4 #  194 Tali Thompson         Polk County             x59-01  
  5 #  104 Andrea Mendoza        E Rutherford             49-02    1   
  6 #  138 Eva Greer             Madison                  48-06  
  7 #  135 Cate Ayers            Madison                  47-05  
  8 #  133 Natalie Abbajay       Madison                  44-05  
  9 #  145 Mariclaire Smith      Madison                 x39-07  
 10 #  189 Anna Nichols          Polk County             x36-03  
 11 #  148 Jordan Treadway       Madison                 x33-06  
 
Event 28  Men Discus Throw (1.6 KG)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  157 Charles Greer         Madison                 100-02    5   
  2 #  129 John Rich             E Rutherford             76-03    3   
  3 #  154 Greyson Denton-Mo     Madison                  74-05    2   
  4 #  126 Sebastian Mendoza     E Rutherford             71-06    1   
  5 #  114 Logan Diehm           E Rutherford             71-05  
  6 #  208 Lucas Johnson         Polk County              70-03  
  7 #  152 Mason Clubb           Madison                  68-00  
  8 #  127 Colby Pack            E Rutherford            x60-09  
  9 #  214 RJ Ruff               Polk County              60-04  
 10 #  121 James Hollifield      E Rutherford            x58-09  
 11 #  202 Kristopher Brooks     Polk County              55-03  
 12 #  205 Reilly Greene         Polk County             x49-09  
 13 #  222 Chase Bartlett        Madison                 x47-05  
 
Event 29  Women Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  191 Sophia Overholt       Polk County           15-02.00    5   
  2 #  180 Chloe Emory           Polk County           12-10.00    3   
 -- #  141 Amelia-Kate Morri     Madison                     ND  
 
Event 30  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  203 Aaron Dickey          Polk County           19-03.00    5   
  2 #  132 Gage Wood             E Rutherford          17-09.00    3   
  3 #  206 Cannon Iamurri        Polk County           17-01.50    2   
  4 #  210 Khristian Littlej     Polk County           16-07.00    1   
  5 #  112 Johnathan Bach        E Rutherford          15-00.00  
  6 #  165 Jayden Strobel        Madison               14-02.00  
  7 #  164 Buck Robinson         Madison               13-11.50  
 
Event 31  Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  190 Beija Olivari         Polk County           28-08.50    5   
 
Event 32  Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  219 Nolan Simpson         Polk County           37-11.50    5   
  2 #  132 Gage Wood             E Rutherford          36-11.00    3   
  3 #  112 Johnathan Bach        E Rutherford          29-05.00    2   
  4 #  217 Curtis Simmons        Polk County           28-00.50    1   
 
Event 33  Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  143 Audrey Roberts        Madison                4-06.00    5   
  2 #  187 Bella McKechnie       Polk County           J3-10.00    2.50
  2 #  180 Chloe Emory           Polk County           J3-10.00    2.50
 -- #  173 Jessie Bradley        Polk County                 NH  
 
Event 34  Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  203 Aaron Dickey          Polk County            5-06.00    5   
  2 #  210 Khristian Littlej     Polk County           J5-06.00    3   
 -- #  160 Ivan Leonard          Madison                     NH  
 -- #  153 Payton Cody           Madison                     NH  
 -- #  164 Buck Robinson         Madison                     NH  
 
Event 35  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  178 Leah Dotson           Polk County            7-06.00    5   
  2 #  111 Mary Grace Tisdal     E Rutherford           7-00.00    3   
  3 #  107 Amirra Ortiz          E Rutherford          J5-06.00    2   
  4 #  146 Arielle Starnes       Madison               J5-06.00    1   
  5 #  170 Sofia Avellaneda      Polk County           J5-06.00  
  6 #  101 Presley Drum          E Rutherford          J5-06.00  
  7 #  141 Amelia-Kate Morri     Madison                5-00.00  
  7 #  110 Kristen Shuford       E Rutherford          x5-00.00  
 -- #  147 Jonah Tipton          Madison                     NH  
 
Event 36  Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 #  202 Kristopher Brooks     Polk County           10-00.00    5   
  2 #  116 Ranger Freeman        E Rutherford          J7-06.00    3   
  3 #  118 Isaiah Granja-Sos     E Rutherford          J7-06.00    2   
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                 95        2) Madison                    46   
    3) East Rutherford             17                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                 81        2) Madison                    51   
    3) East Rutherford             46