Polk County added a couple of state qualifiers Saturday in its final indoor track meet of the regular season, the Polk County Last Chance at G.M. Tennant Stadium.

A small field from a handful of schools came to Polk County on Saturday morning looking to post qualifying times for the state indoor track and field championships, set for next weekend at JDL Fast Track in Winston-Salem.

Polk County’s Anna McFadden earned a state meet trip in the long jump, setting a personal record with a leap of 15-3, surpassing the state standard of 15-2.

Polk County’s girls 4×200-meter relay team also earned a state berth, posting a time of 1:52.42 to easily best the needed time of 1:58.24.

Polk County’s Ryan Heider set a personal record in the shot put with a throw of 42-0, matching the mark needed to earn a state meet berth. Teammate Luke Sellers had a throw of 47-7, just two inches short of his personal best, to win the event.

Polk County’s 4×400-meter boys relay team, already having qualified for the state meet, posted a time of 3:42.77 to win the event.

 
Polk County Final Opportunity - 2/2/2019

Polk County High School

Results



Event 2 Women Long Jump

================================================================

1A/2A - 15'2"

3A - 15'11"

4A - 16'2"

Name Year School Finals

================================================================

Finals

1 McFadden, Anna 10 Polk County 15-03.00

2 Smith, Julianna A C Reynolds 14-01.50



Event 3 Women Triple Jump

================================================================

1A/2A - 31'6"

3A - 32'

4A - 34'

Name Year School Finals

================================================================

1 Smith, Julianna A C Reynolds 29-00.00



Event 5 Women Pole Vault

================================================================

1A/2A - 8'0"

3A - 8'6"

4A - 9'0"

Name Year School Finals

================================================================

1 Seagraves, Leanna Draughn 10-06.00

2 Stamos, Kirsten Draughn 7-00.00

3 Harris, Tana 11 Polk County J7-00.00

4 Alley, Reese 12 Polk County J7-00.00

5 Geddings, Madison 10 Polk County 6-06.00



Event 9 Women 4x200 Meter Relay

================================================================

1A/2A - 1:58.24

3A - 1:51.24

4A - 1:48.24

School Finals

================================================================

1 Polk County 'A' 1:52.42



Event 11 Women 500 Meter Run

================================================================

1A/2A - 1:27.24

3A - 1:23.24

4A - 1:20.24

Name Year School Finals

================================================================

1 Dover, Hannah 9 Burns 1:22.98



Event 16 Men Shot Put

================================================================

1A/2A - 42'0"

3A - 43'0"

4A - 44'3"

Name Year School Finals

================================================================

1 Sellers, Luke Polk County 47-07.00

2 Heider, Ryan 12 Polk County 42-00.00



Event 17 Men Long Jump

================================================================

1A/2A - 20'0"

3A - 20'0"

4A - 20'6"

Name Year School Finals

================================================================

1 Lynch, Rashod 10 R-S Central 19-06.50



Event 18 Men Triple Jump

================================================================

1A/2A - 40'2"

3A - 40'8"

4A - 41'0"

Name Year School Finals

================================================================

1 Lynch, Rashod 10 R-S Central 41-05.00

2 Wooten, Grant Polk County 37-10.00



Event 20 Men Pole Vault

================================================================

1A/2A - 10'0"

3A - 11'6"

4A - 11'6"

Name Year School Finals

================================================================

1 Ekstrom, Joey 9 E Rutherford 8-06.00



Event 23 Men 55 Meter Dash

================================================================

1A/2A - 6.64

3A - 6.64

4A - 6.54

Name Year School Finals

================================================================

1 Morgan, Kane A C Reynolds 7.10

2 Graham, Adam 11 A C Reynolds 7.14



Event 24 Men 4x200 Meter Relay

================================================================

1A/2A - 1:36.24

3A - 1:33.24

4A - 1:33.24

School Finals

================================================================

1 Polk County 'A' 1:51.90



Event 26 Men 500 Meter Run

================================================================

1A/2A - 1:11.24

3A - 1:09.24

4A - 1:07.74

Name Year School Finals

================================================================

1 Graham, Adam 11 A C Reynolds 1:11.47

2 Washington, Andre 12 Shelby 1:11.83

3 McDonald, Addis 11 N Buncombe 1:13.00



Event 27 Men 1000 Meter Run

================================================================

1A/2A - 2:48.24

3A - 2:42.24

4A - 2:38.24

Name Year School Finals

================================================================

1 Hockaday, Yates 11 N Buncombe 2:46.59



Event 30 Men 4x400 Meter Relay

================================================================

1A/2A - 3:47.24

3A - 3:38.24

4A - 3:35.24

School Finals

================================================================

1 Polk County 'A' 3:42.77

Other Articles

Track and Field