Polk County's McKenna Morris is among the Wolverines who qualified to compete at Friday's regional meet

PCHS track and field teams chase state meet berths at Friday’s 2A West Regional

Track and field athletes from Polk County High School will look to advance to next week’s state 2A championship with top performances at Friday’s 2A West Regional in Morganton.

The Wolverines will begin competition at 10 a.m. in the regional at East Burke High School. Athletes must finish in the top four in an event to advance to the state meet, scheduled for May 20 at North Carolina A&T in Greensboro.

Polk County has a number of athletes ranked in the top three in various events, with the Wolverine boys projected to be in the hunt for a regional team title. Polk County’s girls are also projected to finish in the top five in team competition.

Polk County athletes set to compete at the regional along with their seed and top result this season include:

GIRLS
Shot Put
16. Avia Cunningham, 28-9
Discus
12. Avia Cunningham, 86-2
Long Jump
2. Olivia Overholt, 17-1 3/4; 3. Sophia Overholt, 17-0; 12. DeAsia Green 15-2.
Triple Jump
15. McKenna Morris 28-0.
High Jump
5. Mia Bradley 4-8
Pole Vault
4. Lauren Dotson 8-0; 5. Tori Thompson 7-6.
4×800-Meter Relay
1. Polk County, 10:00.61
100-Meter Hurdles
4. Amya Cunningham, 17.60; 16. Lauren Dotson, 20.46
4×200-Meter Relay
9. Polk County, 1:58.79
4×100-Meter Relay
7. Polk County, 53.72
400-Meter Dash
4. Karsyn Huskey, 1:02.32; 5. Sophia Overholt, 1;02.80
300-Meter Hurdles
4. Amya Cunningham, 52.55; 14. Lauren Dotson, 59.11
800-Meter Run
1. Olivia Overholt, 2:26.95; 2. Lindsey Jenkins, 2:29.33; 10. Tori Thompson, 2:37.66.
200-Meter Dash
9. Olivia Overholt, 27.47
3200-Meter Run
11. Kayla Kitchen, 16:22.31
4×400-Meter Relay
2. Polk County, 4:17.32

BOYS
Discus
16. Kanye Staley 101-9
Long Jump
12. Kris Littlejohn 19-3 3/4; 14. Steven Chupp 19-2.
Triple Jump
5. Steven Chupp 40-1.
High Jump
12. John Quay-Wright 5-10.
Pole Vault
3. Braxton Edwards 11-6.
4×800-Meter Relay
6. Polk County, 8:55.34
110-Meter Hurdles
9. Nathaniel Rhein, 17.09
100-Meter Dash
12. Bryce Jergenson, 11.38
1600-Meter Run
5. Mark Teague, 4:43.48; 15. Jayln Thomas, 5:11.48
4×100-Meter Relay
9. Polk County, 45.26
400-Meter Dash
1. Bryce Jergenson, 50.15
300-Meter Hurdles
5. Nathaniel Rhein, 43.17
800-Meter Run
3. Braxton Edwards, 1:58.66; 11. Mark Teague, 2:08.47; 12. Nathaniel Martinez, 2:10.69.
200-Meter Dash
4. Bryce Jergenson, 23.14l 8. Cole Pereira, 23.38
3200-Meter Run
9. Mark Teague, 10:50.30; 15. Jayln Thomas, 11:25.15.
4×400-Meter Relay
1. Polk County, 3:30.07