Connect with us

Track and Field

PCHS Polar Bear indoor track meet results

Complete results from Thursday’s Polar Bear indoor track meet in Wolverine Stadium at Polk County High School

Complete results from Thursday’s Polar Bear indoor track meet in Wolverine Stadium at Polk County High School:

                          PCHS Polar Bear - 12/3/2015                          
                            Polk County High School                            
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================
 1A/2A - 7.64
 3A - 7.54
 4A - 7.34
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Robinson, Melena          11 W Henderson               7.77   4 
  2 Darity, Micaiah            9 H'Ville                   7.94   5 
  3 Dean, Rylee               12 W Henderson               8.03   3 
  4 Bryant, Breona             9 H'Ville                   8.14   3 
  5 Tate, Gracie              11 W Henderson               8.21   4 
  6 Jackson, Izzy              9 Polk County               8.24   3 
  7 Gosnell, Maranda          10 Polk County               8.39   2 
  8 Gaines, Odysessey          9 N Henderson               8.52   1 
  9 Meadows, Caroline          9 W Henderson               8.53   5 
 10 King, Alessandrea         11 W Henderson               8.55   2 
 11 Clayton, Gina             12 H'Ville                   8.56   2 
 12 Allen, Sadie                 Polk County               8.58   1 
 13 Garmany, Brianna           9 N Henderson               8.59   2 
 14 Beddingfield, Keayla      10 H'Ville                   8.62   5 
 15 Blackwell, Camryn         11 H'Ville                   8.70   3 
 16 Salerno, Aislin            9 Polk County               8.71   5 
 17 Tipton, Taylor            10 H'Ville                   8.72   5 
 18 Lynch, Addie              11 Polk County               8.74   2 
 19 Collington, Keilis         9 W Henderson               8.77   4 
 19 Long, Georgia              9 H'Ville                   8.77   4 
 21 Fowler, Haley             10 Polk County               8.78   5 
 22 Bosshard, Chloe           11 H'Ville                   8.80   5 
 23 Fender, Moriah             9 W Henderson               8.88   4 
 23 Cummins, Louise            9 H'Ville                   8.88   5 
 25 Francis, Lauren           11 N Henderson               8.89   4 
 26 Hollingsworth, Kylie       9 H'Ville                   9.01   4 
 27 Jackson, Abby              9 W Henderson               9.09   4 
 28 Griffin, Jennifer         11 Polk County               9.25   1 
 29 Shields, Aria              9 Polk County               9.41   3 
 30 Brown, MiKayla            10 W Henderson               9.48   3 
 31 Smith, Payton              9 W Henderson               9.95   1 
 32 Pate, Caitlin                E Henderson              10.65   1 
 33 Guess, Megan              10 W Henderson              12.59   3 
 
Women 300 Meter Dash
===================================================================
 1A/2A - 45.24
 3A - 43.74
 4A - 42.44
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Godlock, India            11 Polk County              45.66   5 
  2 Ross, Kasey                  E Henderson              47.29   3 
  3 Gosnell, Maranda          10 Polk County              48.45   6 
  4 Jackson, Izzy              9 Polk County              48.49   3 
  5 Fowler, Haley             10 Polk County             x48.85   4 
  6 Smith, Carlene            10 W Henderson              48.95   6 
  7 Robbins, Julianna          9 Polk County             x49.50   3 
  8 Bosshard, Chloe           11 H'Ville                  49.52   1 
  9 Avery, Kaelah             11 H'Ville                  49.75   5 
 10 Longshore, Marissa        11 Polk County             x50.34   1 
 11 Tipton, Taylor            10 H'Ville                  50.68   6 
 12 Guerrero, Mimi               E Henderson              50.73   4 
 13 Hammel, Katelyn              Pisgah                   50.89   4 
 14 Muong, Tanisha               E Henderson              51.48   4 
 15 Long, Georgia              9 H'Ville                 x51.60   3 
 16 Blackwell, Camryn         11 H'Ville                 x51.82   5 
 17 Beddingfield, Keayla      10 H'Ville                 x52.01   6 
 18 Allen, Sadie                 Polk County             x52.13   5 
 19 Fender, Moriah             9 W Henderson              52.24   2 
 20 Jackson, Abby              9 W Henderson              52.57   3 
 21 Collington, Keilis         9 W Henderson             x53.14   1 
 22 Meadows, Caroline          9 W Henderson             x53.18   2 
 23 Haney, Kirsten               E Henderson             x53.35   6 
 24 Shook, Maggie                Pisgah                   53.55   2 
 25 Arellano, Venus              Pisgah                   54.66   5 
 26 Cummins, Louise            9 H'Ville                 x55.30   2 
 27 Smith, Payton              9 W Henderson             x55.45   3 
 28 Hollingsworth, Kylie       9 H'Ville                 x55.57   6 
 29 Birenbaum, Blair          10 Polk County             x55.62   3 
 30 Shields, Aria              9 Polk County             x55.89   6 
 31 Clayton, Gina             12 H'Ville                 x56.07   5 
 32 Guess, Megan              10 W Henderson             x56.98   3 
 33 Garmany, Brianna           9 N Henderson              59.50   1 
 34 Lopez, Nancy              11 N Henderson              59.81   5 
 35 Pate, Caitlin                E Henderson           x1:17.72   1 
 
Women 500 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 1:29.24
 3A - 1;24.24
 4A - 1:21.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cartier, Naomi               Asheville              1:24.82  
  2 Meadows, Taylor           10 W Henderson            1:26.88  
  3 Ross, Kasey                  E Henderson            1:28.69  
  4 Wagoner, Emma             12 Polk County            1:30.21  
  5 Robbins, Savannah         12 Polk County            1:30.68  
  6 Hogan, Olivia             12 W Henderson            1:32.96  
  7 Hammel, Katelyn              Pisgah                 1:35.59  
  8 Kolarova, Andrea          12 H'Ville                1:37.07  
  9 Gaines, Odysessey          9 N Henderson            1:42.95  
 10 Burleson, Taylor          11 H'Ville                1:43.46  
 11 Cooper, Sara              10 Polk County            1:48.00  
 12 Sachse, Galen              9 Polk County           x1:48.15  
 13 Saunderson, Noriana       10 Polk County           x1:48.43  
 14 Noland, Elyse              9 Polk County           x1:58.14  
 15 Netschytailo, Helena       9 Polk County           x2:02.80  
 16 Pate, Caitlin                E Henderson            2:30.26  
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 3:30.24
 3A - 3:20.24
 4A - 3:13.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blankenship, Lily            E Henderson            3:27.93  
  2 Dufford, Haven            10 Polk County            3:56.62  
  3 Rollins, Abby             12 H'Ville                4:01.36  
  4 Anderson, Catherine       12 H'Ville                4:05.87  
  5 O'Neill, Abbey            10 H'Ville                4:08.58  
  6 Young, Sophie             10 Polk County            4:08.65  
  7 Holtz, Danielle           12 Polk County            4:10.44  
  8 Rollins, Maggie            9 H'Ville               x4:18.78  
  9 Merchant, Mitali           9 N Henderson            4:38.53  
 
Women 1600 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 5:55.24
 3A - 5:40.24
 4A - 5:30.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Blakely               Highlands              5:42.47  
  2 Godlock, India            11 Polk County            5:48.20  
  3 Crisp, Brittany              A C A                  5:51.01  
  4 Baldwin, Jade                E Henderson            6:17.87  
  5 Arellano, Venus              Pisgah                 6:27.46  
  6 Shipman, Summer            9 W Henderson            6:34.92  
  7 Anderson, Catherine       12 H'Ville                6:52.25  
  8 Fortain, Sophie           11 W Henderson            6:52.68  
  9 O'Neill, Abbey            10 H'Ville                6:56.42  
 10 Rollins, Abby             12 H'Ville                6:56.79  
 11 Chapman, Emily               E Henderson            7:02.64  
 12 Rollins, Maggie            9 H'Ville               x7:12.71  
 13 Stephens, Braden             E Henderson            7:12.83  
 14 Mann, Natalie                E Henderson           x7:20.07  
 15 Bailey, Jessica           12 Polk County            7:29.27  
 16 Salazar, Ederlin             E Henderson           x7:54.75  
 17 Jacoby, Jamie                E Henderson           x8:06.29  
 -- Stansberry, Amanda        10 W Henderson                DNF  
 -- Hardin, Taylor               Pisgah                     DNF  
 
Women 3200 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 13:15.24
 3A - 12:25.24
 4A - 12:05.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Blakely               Highlands             12:33.82  
  2 Chapman, Emily               E Henderson           15:46.07  
  3 Mann, Natalie                E Henderson           16:13.20  
  4 Salazar, Ederlin             E Henderson           17:14.84  
  5 Gonzalez, Jennifer           Polk County           18:41.53  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
 1A/2A - 10.24
 3A - 9.74
 4A - 9.24
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tate, Gracie              11 W Henderson               9.84   2 
  2 Ward, Samantha               E Henderson               9.87   2 
  3 Clayton, Gina             12 H'Ville                  10.30   2 
  4 Kolarova, Andrea          12 H'Ville                  10.48   1 
  5 Kidd, Kaylee                 E Henderson              10.78   1 
  6 Shook, Maggie                Pisgah                   10.88   1 
  7 Paul, Sarah                  E Henderson              11.69   2 
  8 Clayton, Cassie            9 W Henderson              11.81   1 
  8 Branham, India            11 Polk County              11.81   2 
 10 Hollingsworth, Kylie       9 H'Ville                  12.04   2 
 11 Shanahan, Joy             11 Polk County              12.46   2 
 12 Capozzi, Cameron          10 Polk County              12.63   1 
 13 Holtz, Danielle           12 Polk County              12.72   2 
 
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
 1A/2A - 2:03.24
 3A - 2:00.24
 4A - 1:50.24
    School                                               Finals 
================================================================
  1 West Henderson  'A'                                 1:54.82  
  2 Hendersonville  'A'                                 1:57.88  
  3 North Henderson  'A'                                2:02.44  
  4 West Henderson  'B'                                x2:03.14  
  5 Polk County  'A'                                    2:04.54  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
 1A/2A - 4:40.24
 3A - 4:26.24
 4A - 4:18.24
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County  'A'                                    4:33.19  
  2 West Henderson  'A'                                 4:33.45  
  3 Polk County  'B'                                   x4:56.97  
  4 Hendersonville  'A'                                 5:00.21  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
 1A/2A - 11:45.24
 3A - 10:55.24
 4A - 10:38.24
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Hendersonville  'A'                                12:00.61  
  2 East Henderson  'A'                                12:11.37  
  3 Polk County  'A'                                   12:45.03  
 
Women High Jump
================================================================
 1A/2A - 4'6"
 3A - 4'10"
 4A - 5'
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bailey, Drew              10 Polk County            3-04.00  
 
Women Pole Vault
================================================================
 1A/2A - 7'6"
 3A - 9'
 4A - 9'
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Williamson, Rylee            Pisgah                 8-00.00  
  2 Morgan, Sydney               E Henderson           J8-00.00  
  3 Laughter, Emma               H'Ville               J8-00.00  
  4 Gunderson, Annamarie      12 Polk County            7-00.00  
  5 Shook, Maggie                Pisgah                 6-00.00  
 -- Blankenship, Lily            E Henderson                 NH  
 -- Capozzi, Cameron          10 Polk County                 NH  
 -- Branham, India            11 Polk County                 NH  
 
Women Long Jump
================================================================
 1A/2A - 15'
 3A - 15'9"
 4A - 16'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wagoner, Emma             12 Polk County           14-08.50  
  2 Williamson, Rylee            Pisgah                14-05.00  
  3 Lynch, Addie              11 Polk County           13-06.50  
  4 Griffin, Jennifer         11 Polk County           12-07.00  
  5 Rollins, Maggie            9 H'Ville               12-04.00  
  6 Jackson, Abby              9 W Henderson           12-02.50  
  7 Shanahan, Joy             11 Polk County          x11-04.00  
  8 Gaines, Odysessey          9 N Henderson            9-06.00  
 -- Baldwin, Alexis           11 N Henderson                 ND  
 -- Smith, Payton              9 W Henderson                 ND  
 
Women Triple Jump
================================================================
 1A/2A - 31'
 3A - 32'
 4A - 34'
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 King, Alessandrea         11 W Henderson           28-01.00  
  2 Fender, Moriah             9 W Henderson           25-10.50  
  3 Meadows, Caroline          9 W Henderson           25-07.00  
 -- Baldwin, Alexis           11 N Henderson                 ND  
 
Women Shot Put
================================================================
 1A/2A - 30'
 3A - 30'
 4A - 31'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Yarborough, Amy           12 H'Ville               34-07.50  
  2 Nelon, Micheala           11 Polk County           32-00.00  
  3 Brown, Tameeia            12 Polk County           28-09.00  
  4 Thompson, Suzanne         10 H'Ville               27-04.00  
  5 Silvers, Maggie           11 Polk County           24-10.00  
  6 Holbert, Bailey            9 H'Ville               24-05.00  
  7 Walker, Jade              12 N Henderson           23-11.00  
  8 Capozzi, Cameron          10 Polk County          x20-06.00  
  9 Lopez, Nancy              11 N Henderson           19-03.00  
 10 Gonzalez, Jennifer           Polk County          x17-00.00  
 11 Shields, Aria              9 Polk County          x16-04.00  
 12 Bailey, Drew              10 Polk County          x14-10.00  
 
Men 55 Meter Dash
===================================================================
 1A/2A - 6.74
 3A - 6.64
 4A - 6.54
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Craft, Trevor             12 N Henderson               6.88   1 
  2 Lammons, Miguel           11 N Henderson               7.04   4 
  3 Hines, Keevon             10 Asheville                 7.13   5 
  3 Robinson, C.J.            11 N Henderson               7.13   3 
  5 Jones, Devin              10 Asheville                 7.16   4 
  6 Hyder, Blakley               E Henderson               7.21   3 
  7 Byrd, Andrew                 A C A                     7.23   2 
  7 Sigmon, Garrett              A C A                     7.23   5 
  9 Thomas, Colby             11 N Henderson               7.26   2 
 10 Hines, Keenon             10 Asheville                 7.27   5 
 11 King, Hunter              12 N Henderson               7.45   2 
 12 Allsbrook, Jeremy         12 Polk County               7.49   3 
 13 Keating, Philip           12 H'Ville                   7.52   4 
 14 Gonzalez, Austin          12 N Henderson               7.55   5 
 15 Dunbar, Tyreke               W Henderson               7.60   4 
 16 Alipio, Harel             12 N Henderson               7.68   3 
 17 Witte, Matthew            11 W Henderson               7.69   4 
 18 Lawrence, Chris           11 Polk County               7.82   1 
 19 Trejo, Brandon            10 W Henderson               8.12   4 
 20 Aguilar, Jairo            10 W Henderson               8.21   3 
 21 Simhoni, Julian           12 H'Ville                   8.26   5 
 22 Abril, Zak                 9 Polk County               8.31   3 
 22 Sullivan, Sean             9 W Henderson               8.31   1 
 24 Kindley, Cameron           9 W Henderson               8.35   4 
 25 Adams, Aaron                 Polk County               8.36   2 
 26 Hunt, Dylan               11 Polk County               8.74   1 
 27 Scruggs, Kyler             9 Polk County               9.13   3 
 -- Hanson, Jackson            9 Polk County                 FS   5 
 
Men 300 Meter Dash
===================================================================
 1A/2A - 37.54
 3A - 37.04
 4A - 36.44
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Uddyback, Satorrius       12 Asheville                38.22   2 
  2 Davidson, Devon           11 Asheville                41.03   2 
  3 Ellsworth, Nathan          9 H'Ville                  41.26   3 
  4 Robinson, C.J.            11 N Henderson              41.60   4 
  5 Smith, Demetrius          11 H'Ville                  41.98   1 
  6 Brewer, Makais            11 Asheville                42.13   2 
  7 Justice, Jake              9 Polk County              42.42   5 
  8 Vanhoy, Austin            11 N Henderson              42.55   3 
  9 Lawrence, Chris           11 Polk County              42.96   5 
 10 Marshall, Carson          10 Polk County              43.40   1 
 11 Hanson, Jackson            9 Polk County             x43.45   2 
 12 Reaves, Damian            12 N Henderson              43.49   4 
 13 Finley, Taequan            9 Asheville               x43.62   2 
 14 Christopher, Lucas           Pisgah                   44.53   3 
 15 Keating, Philip           12 H'Ville                  44.56   3 
 16 Wolfe, Jared              10 Polk County             x44.58   5 
 17 Alipio, Harel             12 N Henderson             x44.68   2 
 18 Sim, Simon                12 N Henderson             x44.83   3 
 19 Binkley, Carter              Pisgah                   44.89   3 
 20 Trejo, Brandon            10 W Henderson              45.21   1 
 21 Webb, Steven                 Pisgah                   45.51   4 
 22 Simhoni, Julian           12 H'Ville                 x45.88   4 
 23 Abril, Zak                 9 Polk County             x46.07   5 
 24 Kindley, Cameron           9 W Henderson              46.79   5 
 25 Jystad, Jaret              9 N Henderson             x47.15   2 
 26 Aguilar, Jairo            10 W Henderson              47.20   3 
 27 Gonzalez, Austin          12 N Henderson             x47.54   1 
 28 Sullivan, Sean             9 W Henderson             x47.73   3 
 29 Elms, Hunter                 E Henderson              47.97   5 
 30 Brock, Tanner             10 W Henderson             x48.37   2 
 31 Closius, Jeramiah         11 N Henderson             x48.50   5 
 32 Rogers, Matthew            9 H'Ville                 x48.65   1 
 33 Mashburn, Daniel             Pisgah                  x49.53   4 
 34 McCarthy, Evan               Polk County             x49.65   4 
 35 Hunt, Dylan               11 Polk County             x51.00   1 
 36 Lafata, Daniel               Pisgah                  x51.06   5 
 37 Hodge, Harrison              Pisgah                  x53.05   4 
 
Men 500 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 1:11.24
 3A - 1:10.04
 4A - 1:08.74
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Winn, Drew                   E Henderson            1:09.42  
  2 Smart, Nate               12 Polk County            1:10.97  
  3 Booze, Santez              9 Asheville              1:15.66  
  4 King, Hunter              12 N Henderson            1:16.63  
  5 Neve, Graham              10 W Henderson            1:17.36  
  6 Holligsworth, Luke        10 H'Ville                1:18.39  
  7 Merritt, Kenny            11 W Henderson            1:19.38  
  8 DeLuca, Joseph            12 H'Ville                1:20.85  
  9 Daugherty, John           10 Polk County            1:21.33  
 10 Sim, Simon                12 N Henderson            1:21.93  
 11 Kennedy, Alec              9 W Henderson            1:23.45  
 12 Stewart, Alahi             9 Asheville              1:25.14  
 13 Hanson, Jackson            9 Polk County            1:26.53  
 14 Jystad, Jaret              9 N Henderson            1:27.30  
 15 Lawrence, Tyler            9 Polk County           x1:28.23  
 16 Stepp, Cody                  E Henderson            1:30.55  
 17 McCarthy, Evan               Polk County           x1:32.92  
 18 Queen, Cameron            11 N Henderson           x1:34.61  
 19 Elliot, Graydon            9 N Henderson           x1:39.51  
 20 Barber, Caleb              9 Asheville              1:50.06  
 
Men 1000 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 2:50.24
 3A - 2:44.24
 4A - 2:40.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shore, Noah               12 Asheville              2:44.94  
  2 Wolfe, Jacob              12 Polk County            2:50.21  
  3 Simpson, Deonta            9 Asheville              2:54.73  
  4 Robles, Jose              12 N Henderson            2:54.87  
  5 Turner, Davis             10 Asheville              2:55.58  
  6 Kennedy, Nathan           10 W Henderson            3:11.97  
  7 Allen, Jacob              10 H'Ville                3:12.57  
  8 Kaddouri, Kameron         10 H'Ville                3:18.58  
  9 Zacharias, Emmett         10 Polk County            3:22.12  
 10 Jackson, Nickolas         11 W Henderson            3:23.38  
 11 Riddell, Quentin           9 W Henderson            3:32.19  
 12 Hill, Caleb               10 H'Ville                3:35.42  
 
Men 1600 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 4:50.24
 3A - 4:42.24
 4A - 4:35.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Doyle, Sean               12 Polk County            4:39.22  
  2 Turner, Davis             10 Asheville              4:55.74  
  3 White, Hunter              9 N Henderson            5:04.08  
  4 Mashburn, Daniel             Pisgah                 5:15.72  
  5 Korzelius, Sam             9 Polk County            5:22.37  
  6 Binkley, Carter              Pisgah                 5:22.90  
  7 Gonzalez, Justin             E Henderson            5:28.32  
  8 Blevins, Nick                E Henderson            5:34.33  
  9 Harrison, Jorden          11 N Henderson            5:35.24  
 10 Ashley, Jaks               9 Asheville              5:42.34  
 11 Holtz, Connor             10 Polk County            5:58.92  
 12 Morgan, Colton               E Henderson            6:10.59  
 13 Lafata, Daniel               Pisgah                 6:21.08  
 14 Hodge, Harrison              Pisgah                x6:24.42  
 15 Hill, Caleb               10 H'Ville                6:39.69  
 
Men 3200 Meter Run
================================================================
 1A/2A - 10:40.24
 3A - 10:15.24
 4A - 10:00.24
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Mitchell           12 Polk County           10:35.10  
  2 Potter, Caleb              9 Polk County           11:22.71  
  3 Honeycutt, Haven           9 Asheville             12:19.79  
  4 Gonzalez, Justin             E Henderson           12:42.18  
  5 Kemper, Collin            11 Asheville             12:57.88  
  6 Morgan, Colton               E Henderson           13:35.23  
 
Men 55 Meter Hurdles
================================================================
 1A/2A - 8.44
 3A - 8.14
 4A - 8.04
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Witte, Matthew            11 W Henderson               9.51  
  2 Brock, Tanner             10 W Henderson               9.63  
  3 Simpson, Deonta            9 Asheville                10.74  
  4 Webb, Steven                 Pisgah                   10.89  
  5 Kilbourne, Henry          10 Asheville                11.91  
 
Men 4x200 Meter Relay
================================================================
 1A/2A - 1:40.24
 3A - 1:40.24
 4A - 1:36.24
    School                                               Finals 
================================================================
  1 North Henderson  'A'                                1:36.82  
  2 Asheville  'A'                                      1:39.15  
  3 Polk County  'A'                                    1:44.13  
  4 Asheville Christian Academy  'A'                    1:49.06  
  5 West Henderson  'A'                                 1:56.17  
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
 1A/2A - 3:49.24
 3A - 3:37.24
 4A - 3:32.24
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Polk County  'A'                                    3:41.30   2 
  2 Hendersonville  'A'                                 3:47.71   2 
  3 North Henderson  'A'                                3:48.35   2 
  4 Asheville  'A'                                      4:16.53   2 
  5 East Henderson  'A'                                 4:20.14   2 
  6 North Henderson  'B'                               x4:37.79   1 
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
 1A/2A - 9:15.24
 3A - 8:50.24
 4A - 8:35.24
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Asheville  'A'                                      8:52.64  
  2 East Henderson  'A'                                 8:57.96  
  3 Hendersonville  'A'                                 9:20.25  
  4 West Henderson  'A'                                 9:31.72  
  5 Polk County  'A'                                   10:06.56  
 -- West Henderson  'B'                               X10:26.51  
 
Men High Jump
================================================================
 1A/2A - 5'8"
 3A - 6'
 4A - 6'
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paulk, Demo               10 Asheville              5-10.00  
  2 Brewer, Makais            11 Asheville              5-08.00  
  3 Evans, Tucker             10 Asheville              5-05.00  
  4 Bryson, Markell            9 Asheville             x5-02.00  
 
Men Pole Vault
================================================================
 1A/2A - 10'0"
 3A - 11'6"
 4A - 11'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lieberman, Troy           11 Polk County           11-00.00  
  2 Gordon, Noah                 E Henderson            8-06.00  
  3 DeLuca, Joseph            12 H'Ville                8-00.00  
  4 Ellsworth, Nathan          9 H'Ville               J8-00.00  
  5 Allen, Jacob              10 H'Ville               J8-00.00  
  6 Justice, Jake              9 Polk County           J8-00.00  
  7 Foy, Zach                    Polk County            7-06.00  
  8 Cotellese, Eli            10 H'Ville               x6-06.00  
  9 Scruggs, Kyler             9 Polk County           x5-06.00  
 -- Burroughs, Logan             E Henderson                 NH  
 -- Brown, Nathan                E Henderson                 NH  
 -- Arcara, Alex              12 H'Ville                     NH  
 
Men Long Jump
================================================================
 1A/2A - 19'6"
 3A - 20'0"
 4A - 20'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Demetrius          11 H'Ville               19-01.00  
  2 Evans, Tucker             10 Asheville             18-09.00  
  3 Lawrence, Chris           11 Polk County           15-10.50  
  4 Christopher, Lucas           Pisgah                15-03.00  
  5 Rogers, Matthew            9 H'Ville               14-06.50  
  6 Adams, Aaron                 Polk County           14-05.00  
 
Men Triple Jump
================================================================
 1A/2A - 39'6"
 3A - 41'
 4A - 42'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Uddyback, Satorrius       12 Asheville             41-09.00  
  2 Smith, Demetrius          11 H'Ville               38-01.00  
  3 Evans, Tucker             10 Asheville             37-11.00  
  4 Jenkins, Hakeem           11 H'Ville               37-07.00  
  5 Bryson, Markell            9 Asheville             34-06.00  
  6 Justice, Jake              9 Polk County           32-03.00  
  7 Marshall, Carson          10 Polk County           31-03.00  
  8 Rogers, Matthew            9 H'Ville               26-11.00  
 
Men Shot Put
================================================================
 1A/2A - 41'0"
 3A - 44'
 4A - 44'6"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leota, Pete               12 Asheville             41-02.00  
  2 Barham, Bradley           11 W Henderson           39-07.00  
  3 Pearson, Cade                Asheville             37-03.00  
  4 Cotellese, Eli            10 H'Ville               34-05.00  
  5 Twitty, Donivan           11 Polk County           34-03.00  
  6 Jones, Zeke                  W Henderson           33-11.50  
  7 Boeke, Griffin            12 H'Ville               32-06.00  
  8 Clark, Logan                 Pisgah                32-03.00  
  9 Byrd, Andrew                 A C A                 32-02.50  
 10 Foy, Zach                    Polk County           31-08.50  
 11 Leon, Santiago            12 Asheville             29-10.00  
 12 Barwell, Nicholas         12 Polk County           29-08.00  
 13 Avery, Will               12 H'Ville               28-01.00  
 14 Marshall, Carson             A C A                 27-09.50  
 15 Calvillo, Reynaldo        10 N Henderson           25-11.00  
 16 Garcia, Joe               10 N Henderson           25-00.00  
 17 Squires, Dale                A C A                 24-04.00  
 18 Webb, Steven                 Pisgah                23-11.00  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Polk County                135.50     2) Hendersonville            100   
    3) West Henderson              94.50     4) East Henderson             78   
    5) Pisgah                      31        6) Highlands                  20   
    7) North Henderson             13        8) Asheville                  10   
    9) Asheville Christian Academ   6                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Asheville                  175.50     2) Polk County               103   
    3) Hendersonville              81        4) North Henderson            61.50
    5) West Henderson              47        6) East Henderson             44   
    7) Pisgah                      19        8) Asheville Christian Acade   8   

More in Track and Field