Mountain Foothills 7 Conference Track and Field Championships: 2022 full results

Complete final results from Wednesday’s Mountain Foothills 7 Conference Track and Field Championships in G.M. Tennant Stadium.

Women 100 Meter Dash
Finals

1, Joyasia Smith, R-S Central, 12.41. 2, Shaniya Cook, Brevard, 13.04. 3, Sophia Overholt, Polk County, 13.12. 4, Jada Whitesides, R-S Central, 13.15. 5, Alaana Bennet, Brevard, 13.27. 6, Mechiah Brown, E Rutherford, 13.40. 7, Antonia Briscoe, E Rutherford, 13.48. 8, Lilyana Mast, R-S Central, 13.76. 9, Desiree Buchanan, Hendersonville, 14.54. 10, Bianca Pitts, Polk County, 14.75. 11, Faith Lattimore, Chase, 14.86. 12, Avery Leland, Brevard, 15.12. 13, Olivia Derisma, Chase, 15.23. 14, Kinsleigh Reep, Chase, 15.25. 15, Abriyona McEntyre, E Rutherford, 15.90.

Women 200 Meter Dash
1, Joyasia Smith, R-S Central, 25.71. 2, Jada Whitesides, R-S Central, 27.21. 3, Sophia Overholt, Polk County, 27.66. 4, AJ Jackson, Hendersonville, 27.83. 5, Alaana Bennet, Brevard, 28.09. 6, Taylor Wright, R-S Central, 28.25. 7, Mechiah Brown, E Rutherford, 28.26. 8, Shaniya Cook, Brevard, 28.65. 9, Antonia Briscoe, E Rutherford, 29.29. 10, DeAsia Green, Polk County, 29.55. 11, Kiera Littlejohn, Polk County, 30.50. 12, Olivia Derisma, Chase, 31.19. 13, Desiree Buchanan, Hendersonville, 31.37. 14, Faith Lattimore, Chase, 32.13. 15, Kinsleigh Reep, Chase, 32.27. 16, Amani Hardy, E Rutherford, 33.66.

Women 400 Meter Dash
1, Karsyn Huskey, Polk County, 1:02.32. 2, Sophia Overholt, Polk County, 1:03.76. 3, Kinsley Huskey, Polk County, 1:04.69. 4, Abby Huter, Brevard, 1:06.18. 5, Cloe Jenkins, R-S Central, 1:07.37. 6, Taylor Wright, R-S Central, 1:07.68. 7, Ella Bostwick, E Rutherford, 1:09.45. 8, Kinsleigh Reep, Chase, 1:13.12. 9, Indie Bristol, E Rutherford, 1:16.64. 10, India Smith, Hendersonville, 1:17.05. 11, J’Nyiah Jackson, R-S Central, 1:20.28. 12, Gracie Shuford, E Rutherford, 1:25.17. 13, Valerie Santiago, Chase, 1:28.80. 14, Haley Parham, Chase, 1:41.13.

Women 800 Meter Run
1, Olivia Overholt, Polk County, 2:26.95. 2, Lindsey Jenkins, Polk County, 2:29.33. 3, Brooke Hope, R-S Central, 2:33.34. 4, Vera Pandolfo, Brevard, 2:34.75. 5, Tori Thompson, Polk County, 2:39.20. 6, Arawen Leasure, Brevard, 2:58.54. 7, Halle Lowery, Chase, 3:04.97. 8, Ella McClintic, Hendersonville, 3:06.71. 9, Michayla Hendren, R-S Central, 3:12.23. 10, Kristen Shuford, E Rutherford, 3:25.60. 11, Samantha Gomez, Hendersonville, 3:31.17. 12, Grace Lee Oakman, Hendersonville, 3:51.38.

Women 1600 Meter Run
1, Madison Clay, Patton, 5:27.63. 2, Brooke Hope, R-S Central, 5:42.34. 3, Lucy Murray, Brevard, 5:44.38. 4, Olivia Overholt, Polk County, 5:52.24. 5, Erin Huter, Brevard, 6:25.50. 6, Halle Lowery, Chase, 6:48.81. 7, Trinity Robertson, R-S Central, 7:13.71. 8, Kristen Shuford, E Rutherford, 7:45.29. 9, Grace Lee Oakman, Hendersonville, 7:46.65.

Women 3200 Meter Run
1, Madison Clay, Patton, 11:23.86. 2, Lucy Murray, Brevard, 12:34.92. 3, Brooke Hope, R-S Central, 13:17.86. 4, Erin Huter, Brevard, 14:12.28. 5, Lindsey Jenkins, Polk County, 14:51.25. 6, Tori Thompson, Polk County, 14:51.66. 7, Addie Shober, Brevard, 16:01.81. 8, Trinity Robertson, R-S Central, 17:13.15.

Women 100 Meter Hurdles
1, Amya Cunningham, Polk County, 17.77. 2, Clarissa Razo, E Rutherford, 19.30. 3, Jamya Mosley, R-S Central, 19.87. 4, Lilyana Mast, R-S Central, 19.89. 5, Journey Bristol, E Rutherford, 20.26. 6, Lauren Dotson, Polk County, 20.46. 7, Destiny Thompson, R-S Central, 21.09.

Women 300 Meter Hurdles
1, Amya Cunningham, Polk County, 52.55. 2, Jamya Mosley, R-S Central, 56.67. 3, Clarissa Razo, E Rutherford, 58.08. 4, Lauren Dotson, Polk County, 59.11. 5, Journey Bristol, E Rutherford, 59.72. 6, Destiny Thompson, R-S Central, 1:06.57.

Women 4×100 Meter Relay
1, R-S Central ‘A’ (Jada Whitesides , Cloe Jenkins , Lilyana Mast , Joyasia Smith ), 51.31. 2, Brevard ‘A’ (Alaana Bennet , Shaniya Cook , Chasity White , Amari Williams ), 53.11. 3, Polk County ‘A’ (Amya Cunningham , DeAsia Green , Kiera Littlejohn , Eva Steep ), 57.56. 4, East Rutherford ‘A’ (Ashleigh Jones , Antonia Briscoe , Kayla Hamilton , Mechiah Brown ), 57.67.

Women 4×200 Meter Relay
1, R-S Central ‘A’ (Taylor Wright , Cloe Jenkins , India Duran , Joyasia Smith ), 1:52.29. 2, Polk County ‘A’ (Amya Cunningham , DeAsia Green , Kiera Littlejohn , McKenna Morris ), 1:58.79. 3, Hendersonville ‘A’ (AJ Jackson , India Smith , Desiree Buchanan , Ella McClintic ), 2:03.13.

Women 4×400 Meter Relay
1, Polk County ‘A’ (Karsyn Huskey , Olivia Overholt , Mia Bradley , Kinsley Huskey ), 4:22.69. 2, Brevard ‘A’ (Avery Leland , Arawen Leasure , Erin Huter , Abby Huter ), 4:46.15. 3, R-S Central ‘A’ (Zaira Escalera , Michayla Hendren , Lilyana Mast , Cloe Jenkins ), 5:08.00.

Women 4×800 Meter Relay
1, Polk County ‘A’ (Mia Bradley , Karsyn Huskey , Tori Thompson , Lindsey Jenkins ), 10:51.56. 2, Brevard ‘A’ (Vera Pandolfo , Arawen Leasure , Abby Huter , Rose Coykendall ), 11:16.71. 3, R-S Central ‘A’ (Zaira Escalera , Trinity Robertson , Michayla Hendren , Brooke Hope ), 13:42.89.

Women High Jump
1, Makenzie Searcy, R-S Central, 5-03. 2, Lindsey Jenkins, Polk County, 4-06. 3, Mia Bradley, Polk County, J4-04. 3, Aziyah Rudisill, R-S Central, J4-04. 5, Kinsley Huskey, Polk County, J4-02. 5, India Duran, R-S Central, J4-02. 7, India Smith, Hendersonville, 4-00. –, Ella McClintic, Hendersonville, NH.

Women Pole Vault
1, Taylor Wright, R-S Central, 8-06. 2, Tori Thompson, Polk County, 7-06. 2, Lauren Dotson, Polk County, 7-06. 4, Grace Johnson, E Rutherford, 5-06. –, Eilis Bailey, E Rutherford, NH.

Women Long Jump
1, Olivia Overholt, Polk County, 17-01.75. 2, Sophia Overholt, Polk County, 17-00. 3, Shaniya Cook, Brevard, J16-10.50. 4, Makenzie Searcy, R-S Central, J16-10.50. 5, AJ Jackson, Hendersonville, 15-07.75. 6, Chasity White, Brevard, 15-04.75. 7, DeAsia Green, Polk County, 14-06.25. 8, Hannah Newton, R-S Central, 14-04.25. 9, Alaana Bennet, Brevard, 13-11.25. 10, India Duran, R-S Central, 13-00.25. 11, Ashleigh Jones, E Rutherford, 12-06.75. 12, Kayla Hamilton, E Rutherford, 12-05.75. 13, Chloe McKinney, E Rutherford, 11-00.

Women Triple Jump
1, AJ Jackson, Hendersonville, 33-03. 2, Makenzie Searcy, R-S Central, 32-03. 3, Hannah Newton, R-S Central, 29-09. 4, Jamya Mosley, R-S Central, 28-01. 5, McKenna Morris, Polk County, 28-00. 6, Ashleigh Jones, E Rutherford, 27-05. 7, Lauren Dotson, Polk County, 27-01. 8, Chloe McKinney, E Rutherford, 25-07.

Women Shot Put (4 KG)
1, Amari Williams, Brevard, 37-09. 2, Alana Warren, R-S Central, 36-01.50. 3, Avia Cunningham, Polk County, 27-11.50. 4, India Duran, R-S Central, 26-07.50. 5, Kamily Flores, E Rutherford, 26-00. 6, Gabi Cook, R-S Central, 25-05. 7, Jayla Burdine, E Rutherford, 25-00.50. 8, Avery Leland, Brevard, 23-11. 9, Alexis Ledbetter, Chase, 23-08. 10, Lexi Beiler, Polk County, 23-06. 11, Lindsey Dotson, Polk County, 21-08.50. 12, Kayla Moore, E Rutherford, 21-08. 13, Bradie Jarvis, Chase, 16-00.

Women Discus Throw (1 KG)
1, Amari Williams, Brevard, 96-07. 2, Alana Warren, R-S Central, 95-00. 3, Avia Cunningham, Polk County, 81-01. 4, Gabi Cook, R-S Central, 70-05. 5, Lindsey Dotson, Polk County, 66-11. 6, Kamily Flores, E Rutherford, 66-07. 7, Alyssa Hendren, R-S Central, 66-03. 8, Alexis Ledbetter, Chase, 62-02. 9, Jayla Burdine, E Rutherford, 56-09. 10, Diamond Brown, Hendersonville, 53-02. 11, Andrea Mendoza, E Rutherford, 50-06. 12, Tali Thompson, Polk County, 49-07. 12, Haley Parham, Chase, 49-07. 14, Avery Leland, Brevard, 46-11. 15, Bradie Jarvis, Chase, 30-01.

Men 100 Meter Dash
1, Jaiden Coston, R-S Central, 11.49. 2, Bryce Jergenson, Polk County, 11.56. 3, Tyler Logan, R-S Central, 11.71. 4, Keaundre Green, Polk County, 11.82. 5, Bronsyn Wyant, Brevard, 11.91. 6, Hadden Johnson, Brevard, 11.96. 7, Timothy Phillips-Bryant, Chase, 12.03. 8, Daylon Lemons, Chase, 12.04. 9, Huggins Ethan, Brevard, 12.19. 10, Jayden Connelly, Patton, 12.20. 11, Blake McClellan, E Rutherford, 12.25. 12, Wesley Butler, E Rutherford, 12.39. 13, Jordan Baxter, Chase, 12.74.

Men 200 Meter Dash
1, Bryce Jergenson, Polk County, 23.23. 2, Tyler Logan, R-S Central, 23.70. 3, Cole Pereria, Polk County, 24.09. 4, Noah Carson, R-S Central, 24.34. 5, Bronsyn Wyant, Brevard, 24.47. 6, Cameron Jones, Chase, 24.48. 7, Jayden Connelly, Patton, 24.52. 8, Huggins Ethan, Brevard, 24.78. 9, Blake McClellan, E Rutherford, 24.95. 10, Deaken Nodine, Polk County, 25.14. 11, Brennen Dehaven, Hendersonville, 25.21. 12, Cayden Roscoe, Patton, 25.75. 13, Wesley Butler, E Rutherford, 25.93. 14, Jordan Baxter, Chase, 26.10. 15, Wyatt Schwitzer, Hendersonville, 26.13. 16, Alex Mech, Chase, 26.66.

Men 400 Meter Dash
1, Bryce Jergenson, Polk County, 50.74. 2, Ty’Quan Whitesides, R-S Central, 53.07. 3, Cole Pereria, Polk County, 54.81. 4, Isaiah Spears, Polk County, 56.14. 5, Ewan Desmond, Hendersonville, 56.19. 6, Cayden Roscoe, Patton, 56.98. 7, Vaiden Girolamo, Brevard, 57.32. 8, Sammy Devila-Reyes, Hendersonville, 57.72. 9, Steven Bohn, Brevard, 57.81. 10, Parker Sisney, Brevard, 58.36. 11, Alex Mech, Chase, 59.54. 12, Jacob Shuford, E Rutherford, 1:04.15. 13, Noah Rollins, R-S Central, 1:04.26. 14, Lucas Santiago, Chase, 1:04.90. 15, Dawson Brooks, Chase, 1:04.97. 16, Jacob Miller, Hendersonville, 1:14.30.

Men 800 Meter Run
1, Vance Jones, Patton, 1:56.81. 2, Braxton Edwards, Polk County, 1:58.68. 3, Townsend Dierauf, Brevard, 2:00.51. 4, Knox Witherspoon, Brevard, 2:07.05. 5, Van Robbins, R-S Central, 2:08.95. 6, Nathaniel Martinez, Polk County, 2:10.69. 7, Turner Knox, Hendersonville, 2:13.35. 8, John Marsh, R-S Central, 2:16.15. 9, Cade Bright, Polk County, 2:22.92. 10, Alex Gonzalez, Patton, 2:23.26. 11, Wilson Mayo, Hendersonville, 2:35.17. 12, Warren Schuler, Hendersonville, 2:36.78. 13, Carter McKinney, E Rutherford, 2:41.52. 14, Kleber Hernandez-Fabian, Chase, 2:53.19. 15, Tucker Bumgarner, E Rutherford, 2:54.51. 16, Zander McKinney, E Rutherford, 2:59.13. 17, Jesus Medina, Chase, 3:02.75. 18, Colin Hannah, Chase, 3:04.11.

Men 1600 Meter Run
1, Knox Witherspoon, Brevard, 4:31.31. 2, Townsend Dierauf, Brevard, 4:35.93. 3, Caden Clontz, Patton, 4:40.85. 4, Mark Teague, Polk County, 4:43.48. 5, Van Robbins, R-S Central, 4:52.10. 6, Hayes Weatherman, R-S Central, 5:02.38. 7, Jalyn Thomas, Polk County, 5:17.17. 8, Niran Lane, R-S Central, 5:21.21. 9, Leo Murray, Brevard, 5:27.05. 10, Cameron Leverette, Chase, 5:39.39. 11, Carter McKinney, E Rutherford, 5:39.91. 12, Alejandro Arredondo, Chase, 5:43.56. 13, Wilson Mayo, Hendersonville, 5:53.35. 14, Adison Broyles, Polk County, 5:57.16. 15, Gavin Hughes, Chase, 6:04.19. 16, Jake Steil, Patton, 6:12.22. 17, Eliuth Nicolas, Patton, 6:18.59. 18, Beckett Webber, E Rutherford, 6:24.99.

Men 3200 Meter Run
1, Abdi Green, Brevard, 10:46.80. 2, Hayes Weatherman, R-S Central, 10:51.12. 3, Van Robbins, R-S Central, 10:59.17. 4, Max Bailey, Brevard, 11:18.53. 5, Mark Teague, Polk County, 11:22.67. 6, Gabe Wykle, Patton, 11:30.33. 7, Jalyn Thomas, Polk County, 12:19.78. 8, Christian Wilson, R-S Central, 12:30.84. 9, Davis Young, Polk County, 12:41.73. 10, Ezra Greene, Brevard, 13:03.28.

Men 110 Meter Hurdles
1, Nathaniel Rhein, Polk County, 17.30. 2, Trevonne Barbee, R-S Central, 19.63. 3, Caiden Little, Chase, 21.14. 4, Andrew Dimsdale, Polk County, 21.46. 5, Josiah Lanave, Chase, 22.69. 6, Jack McBrayer, Chase, 23.06.

Men 300 Meter Hurdles
1, Nathaniel Rhein, Polk County, 44.50. 2, Darin Johnson, Chase, 47.48. 3, Trevonne Barbee, R-S Central, 47.53. 4, Josiah Lanave, Chase, 50.99. 5, Ezra Stubbs, Brevard, 51.69. 6, Andrew Dimsdale, Polk County, 52.19. 7, Ezra Greene, Brevard, 53.06. 8, Jack McBrayer, Chase, 55.24.

Men 4×100 Meter Relay
1, Brevard ‘A’ (Kyle Lovett , Hadden Johnson , Brogen Justice , Elijah Simon ), 45.24. 2, R-S Central ‘A’ (Tyler Logan , Ty’Quan Whitesides , Jaiden Coston , ), 45.87. 3, Polk County ‘A’ (Steven Chupp , Keaundre Green , Kris Littlejohn , Vincent Twitty ), 46.74. 4, Hendersonville ‘A’ (Anthony Guzman , Malachai Jacobs , Wyatt Schwitzer , Sean Maccaroni ), 48.85.

Men 4×200 Meter Relay
1, Polk County ‘A’ (Keaundre Green , Deaken Nodine , Kris Littlejohn , Vincent Twitty ), 1:35.71. 2, R-S Central ‘A’ (Trevonne Barbee , Jaiden Coston , Tyler Logan , Noah Carson ), 1:37.99. 3, Hendersonville ‘A’ (Malachai Jacobs , Sean Maccaroni , Wyatt Schwitzer , Brennen Dehaven ), 1:39.35. 4, Chase ‘A’ 1:40.84. –, Brevard ‘A’ (Kyle Lovett , Hadden Johnson , Brogen Justice , Elijah Simon ), DNF.

Men 4×400 Meter Relay
1, Polk County ‘A’ (Bryce Jergenson , Braxton Edwards , Cole Pereria , Nathaniel Rhein ), 3:40.89. 2, Hendersonville ‘A’ (Sammy Devila-Reyes , Turner Knox , Ewan Desmond , Brennen Dehaven ), 3:54.67. 3, Chase ‘A’ 4:02.56. 4, R-S Central ‘A’ (Noah Rollins , William McGee , Damarion Wilkerson , Kiefer Whitener ), 4:13.94. –, Brevard ‘A’ (Kyle Lovett , Knox Witherspoon , Parker Sisney , Townsend Dierauf ), DQ.

Men 4×800 Meter Relay
1, Brevard ‘A’ (Abdi Green , Parker Sisney , Ezra Stubbs , Eli Snowden ), 8:58.60. 2, Polk County ‘A’ (Cade Bright , Jalyn Thomas , Adison Broyles , Nathaniel Martinez ), 9:35.81. 3, Chase ‘A’ 9:44.15. 4, R-S Central ‘A’ 10:11.46. 5, East Rutherford ‘A’ (Carter McKinney , Zander McKinney , Omar Razo , Beckett Webber ), 11:36.99.

Men High Jump
1, Tyrese Miller, R-S Central, J6-02. 2, Connor Ruddisill, Patton, J6-02. 3, John Quay-Wright, Polk County, 5-10. 4, Ty’Quan Whitesides, R-S Central, J5-08. 5, Tyler Logan, R-S Central, J5-08. 6, Kris Littlejohn, Polk County, 5-06.

Men Pole Vault
1, Braxton Edwards, Polk County, 9-00. 2, Jacob Shuford, E Rutherford, J8-00. 3, Roderick Edmundson, E Rutherford, J8-00. 4, Tucker Bumgarner, E Rutherford, J8-00. 5, Noah Rollins, R-S Central, 7-06. 6, Adison Broyles, Polk County, 7-00. 7, Davis Young, Polk County, 6-06.

Men Long Jump
1, Kyle Lovett, Brevard, 21-04.25. 2, Darin Johnson, Chase, 20-07. 3, Junior Montgomery, R-S Central, 19-08.25. 4, Kris Littlejohn, Polk County, 19-03.75. 5, Steven Chupp, Polk County, 19-02. 6, Roderick Edmundson, E Rutherford, 19-01. 7, Malachai Jacobs, Hendersonville, 18-07.75. 8, Anthony Guzman, Hendersonville, 17-08.75. 9, Mackus Simpson, Polk County, J17-08.75. 10, William McGee, R-S Central, 17-03.25. 11, Gage Wood, E Rutherford, 16-06.75. 12, Steven Bohn, Brevard, 16-04.50. 13, Cayden Roscoe, Patton, 16-01. 14, Khymer Hines, E Rutherford, 14-08.50. 15, Austin Mathis, Chase, 13-10.75. –, Timothy Phillips-Bryant, Chase, ND. –, Eli Pulley, Brevard, ND.

Men Triple Jump
1, Darin Johnson, Chase, 41-06. 2, Roderick Edmundson, E Rutherford, 39-06. 3, Nathaniel Rhein, Polk County, 39-05. 4, Huggins Ethan, Brevard, 38-11. 5, Steven Chupp, Polk County, 38-04. 6, Elijah Simon, Brevard, 37-10. 7, Malachai Jacobs, Hendersonville, 37-06. 8, Junior Montgomery, R-S Central, 37-01. 9, William McGee, R-S Central, 36-04. 10, Vaiden Girolamo, Brevard, 34-08. 11, Anthony Guzman, Hendersonville, 34-06. 11, Caiden Little, Chase, 34-06. 13, Noah Carson, R-S Central, 31-07. –, Gage Wood, E Rutherford, ND.

Men Shot Put (12 pound)
1, J-Quan Murray, R-S Central, 38-07.50. 2, Alex Newman, Brevard, 36-04.50. 3, Obed Najera, Polk County, J35-09. 4, Kanye Staley, Polk County, J35-09. 5, Bryson Owen, Polk County, 35-05.50. 6, Cameron Scott, R-S Central, 32-05. 7, John Rich, E Rutherford, 32-00.50. 8, Robert Ward, Chase, 29-11.50. 9, Chris Melgar-Canseco, E Rutherford, 29-06. 10, Caleb Ward, R-S Central, 29-02.50. 11, Austin Dodd, Brevard, 28-10.50. 12, Lucas Aykroyd, Brevard, 28-09. 13, Manuel Jimenze, Chase, 28-06. 14, Dylan Thomas, E Rutherford, 26-00. 15, Jose Moreno, Chase, 25-01.50.

Men Discus Throw (1.6 KG)
1, Kanye Staley, Polk County, 101-09. 2, J-Quan Murray, R-S Central, 95-10. 3, Alex Newman, Brevard, 93-11. 4, Cameron Scott, R-S Central, 92-05. 5, Robert Ward, Chase, 90-05. 6, Obed Najera, Polk County, 86-01. 7, Kole Powell, Polk County, 82-04. 8, John Rich, E Rutherford, 80-11. 9, Dylan Thomas, E Rutherford, 73-04. 10, John Hendren, R-S Central, 73-01. 11, Josiah Casey, Brevard, 70-05. 12, Chris Melgar-Canseco, E Rutherford, 69-05. 13, Austin Dodd, Brevard, 68-01. 14, Jose Moreno, Chase, 55-11.

Community Partners