Connect with us

Hi, what are you looking for?

Track and Field

Edwards, Brunell post regional qualifying efforts in Wolverine Co-Ed Classic

Polk County track and field teams battled athletes from three area schools on Friday in the Wolverine Co-Ed Classic in G.M. Tennant Stadium.

Polk County senior Emma Brunell

Polk County track and field teams battled athletes from three area schools on Friday in the Wolverine Co-Ed Classic in G.M. Tennant Stadium.

Enka, R-S Central and Madison joined the Wolverines, with the Enka girls and R-S Central boys the day’s winners. Polk County placed third in the girls competition and fourth in the boys event.

Polk County’s Lauren Dotson won three events for the Wolverine girls, taking top honors in the pole vault, 100-meter hurdles and 300-meter hurdles. Teammate Emma Brunell took second in the 800-meter run, but did so with a time of 2:38.45, qualifying her for the 1A West Regional.

The Polk 4×400-meter relay team also had a winning performance.

For the Polk boys, Braxton Edwards won the 400-meter dash and pole vault and qualified for the 1A West Regional in each event, winning the 400 with a time of 53.25 and taking the pole vault with a leap of 11-0.

Polk’s 4×400-meter relay team also took first place in the event.

Polk County is slated to be back in action on Thursday, hosting the Wolverine One meet.

                         Wolverine Co-Ed Classic 2021                           

                     Polk County High School  - 4/30/2021                       

                                    Results                                     

  

Women 100 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

Finals 

  1 #  177 Joyasia Smith         R-S Central              12.85    6    

  2 #  174 Lilyana Mast          R-S Central              14.87    4    

  3 #  132 Chelsey Hensley       Madison                  17.18    3    

  

Women 200 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  113 Sareh Kate Whitte     Enka                     28.92    6    

  2 #  174 Lilyana Mast          R-S Central              31.87    4    

  3 #  177 Joyasia Smith         R-S Central              32.52    3    

  4 #  105 Sidney Lane           Enka                     36.85    2    

  5 #  109 Adelina Napryienk     Enka                     37.16    1    

  6 #  169 Katie Clontz          R-S Central              40.13   

  

Women 400 Meter Dash 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  113 Sareh Kate Whitte     Enka                   1:02.98    6    

  2 #  178 Tabitha Sprouse       R-S Central            1:18.11    4    

  3 #  109 Adelina Napryienk     Enka                   1:25.54    3    

  

Women 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  171 Brooke Hope           R-S Central            2:35.57    6    

  2 #  152 Emma Brunell          Polk County            2:38.45    4    

  3 #  108 Julia McNeill         Enka                   2:58.63    3    

  4 #  170 Michayla Hendren      R-S Central            3:14.27    2    

  5 #  180 McKenzie Verespie     R-S Central            3:37.66    1    

  

Women 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  171 Brooke Hope           R-S Central            5:37.67    6    

  2 #  159 Olivia Overholt       Polk County            6:06.98    4    

  3 #  108 Julia McNeill         Enka                   6:27.36    3    

  4 #  173 Felicity Johnson      R-S Central            7:12.92    2    

  5 #  172 Mackenzie Hughes      R-S Central            7:37.85    1    

  

Women 3200 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  108 Julia McNeill         Enka                  16:53.78    6    

 -- #  107 Catherine McMahon     Enka                       DNF   

  

Women 100 Meter Hurdles 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  154 Lauren Dotson         Polk County              21.91    6    

  

Women 300 Meter Hurdles 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  154 Lauren Dotson         Polk County            1:01.43    6    

  2 #  110 Abigall Przynosch     Enka                   1:03.31    4    

  

Women 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                          1:10.16    6    

  

Women 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                          2:13.59    6    

  

Women 4x400 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County (1 A)                                   4:54.92    6    

  

Women 4x800 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Enka (3 A)                                         15:31.32    6    

  

Women High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  106 Ashanty Lee           Enka                   5-07.00    6    

  2 #  175 Aziyah Rudisill       R-S Central            4-10.00    3.50 

  2 #  176 Mackenzie Searcy      R-S Central            4-10.00    3.50 

  4 #  112 dani wait             Enka                   4-06.00    2    

  5 #  179 Abby Thomas           R-S Central            4-00.00    1    

  6 #  110 Abigall Przynosch     Enka                   3-10.00   

  

Women Pole Vault 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  154 Lauren Dotson         Polk County            7-00.00    6    

  2 #  160 Tori Thompson         Polk County            6-00.00    4    

 -- #  103 Kylie Davi            Enka                        NH   

  

Women Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  106 Ashanty Lee           Enka                  15-02.50    6    

  2 #  176 Mackenzie Searcy      R-S Central           13-07.00    4    

  3 #  179 Abby Thomas           R-S Central           12-08.00    3    

 -- #  178 Tabitha Sprouse       R-S Central                 ND   

  

Women Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  106 Ashanty Lee           Enka                  31-10.50    6    

  2 #  176 Mackenzie Searcy      R-S Central           29-04.50    4    

  3 #  179 Abby Thomas           R-S Central           25-05.00    3    

  4 #  110 Abigall Przynosch     Enka                  24-10.00    2    

  5 #  112 dani wait             Enka                  23-03.00    1    

  

Women Shot Put (4 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  130 Ella Capps            Madison               29-04.00    6    

  2 #  181 Alana Warren          R-S Central           29-02.00    4    

  3 #  153 Rachael Davis         Polk County           26-08.00    3    

  4 #  102 Maggie Cutshall       Enka                  25-05.00    2    

  5 #  104 Brantlee Eckley       Enka                  23-06.00    1    

  6 #  131 Zoey Einheser         Madison               23-05.50   

  7 #  129 Laci Buckner          Madison               20-11.00   

  8 #  154 Lauren Dotson         Polk County           19-02.50   

  9 #  133 Joanna Loredo         Madison              x18-08.00   

 10 #  169 Katie Clontz          R-S Central           14-09.00   

  

Women Discus Throw (1 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  181 Alana Warren          R-S Central              85-03    6    

  2 #  102 Maggie Cutshall       Enka                     80-10    4    

  3 #  153 Rachael Davis         Polk County              70-08    3    

  4 #  130 Ella Capps            Madison                  62-00    2    

  5 #  131 Zoey Einheser         Madison                  58-00    1    

  6 #  104 Brantlee Eckley       Enka                     55-02   

  7 #  133 Joanna Loredo         Madison                  48-00   

  8 #  129 Laci Buckner          Madison                 x41-04   

  9 #  155 Lindsey Dotson        Polk County              37-09   

  

Men 100 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  195 Rashod Lynch          R-S Central              11.79   2   6    

  2 #  194 Tyler Logan           R-S Central              12.04   2   4    

  3 #  187 Jaiden Coston         R-S Central              12.26   1   3    

  4 #  116 Drew Bryant           Enka                     12.27   2   2    

  5 #  150 Elija Tipton          Madison                  12.40   1   1    

  6 #  114 Oleg Babak            Enka                     12.68   1  

  7 #  139 Jerry Dodd            Madison                  12.71   2  

  8 #  146 Noah Olson            Madison                  12.94   1  

  9 #  135 Addison Baines        Madison                 x13.47   1  

  

Men 200 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  114 Oleg Babak            Enka                     24.03   1   6    

  2 #  115 Jason Blanco          Enka                     25.15   2   4    

  3 #  185 Demy'Jay Beatty-L     R-S Central              25.50   2   3    

  4 #  198 Eric Nelson           R-S Central              25.95   1   2    

  5 #  123 Aiden Jones           Enka                     27.32   2   1    

  6 #  199 Kihea Owens           R-S Central              29.76   1  

  7 #  184 Luke Archer           R-S Central             x37.79   1  

  

Men 400 Meter Dash 

========================================================================== 

    Name                    Year School                  Finals  H# Points 

========================================================================== 

  1 #  165 Braxton Edwards       Polk County              53.25   2   6    

  2 #  117 Cameron Cammisa       Enka                     58.38   2   4    

  3 #  148 Jackson Sawyer        Madison                  58.69   1   3    

  4 #  167 John Quay-Wright      Polk County              58.74   2   2    

  5 #  119 Tanner Cumbow         Enka                   1:03.35   2   1    

  6 #  136 Nehemiah Barnette     Madison                1:04.51   1  

  7 #  115 Jason Blanco          Enka                   1:09.11   2  

  

Men 800 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  200 Christopher Upton     R-S Central            2:08.49    6    

  2 #  118 Sawyer Cumbow         Enka                   2:16.63    4    

  3 #  203 Kiefer Whitener       R-S Central            2:37.62    3    

  4 #  205 Christian Wilson      R-S Central            2:42.56    2    

  5 #  166 McClain Koistinen     Polk County            2:46.75    1    

  6 #  191 Riley Howard          R-S Central           x2:56.06   

  

Men 1600 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  200 Christopher Upton     R-S Central            4:24.90    6    

  2 #  118 Sawyer Cumbow         Enka                   5:05.67    4    

  3 #  121 Walker Harmon         Enka                   5:13.64    3    

  4 #  144 Nolan Little          Madison                5:20.35    2    

  5 #  161 Harrison Ashworth     Polk County            5:38.25    1    

  6 #  168 Jalyn Thomas          Polk County            5:43.01   

  7 #  163 Adison Broyles        Polk County            5:49.54   

  8 #  205 Christian Wilson      R-S Central            5:51.58   

  9 #  164 Tristan Devine        Polk County           x5:58.46   

 10 #  203 Kiefer Whitener       R-S Central            6:03.03   

 11 #  191 Riley Howard          R-S Central           x6:24.42   

  

Men 3200 Meter Run 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  144 Nolan Little          Madison               13:14.23    6    

  

Men 110 Meter Hurdles 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  202 Zahvion Washingto     R-S Central              18.43    6    

  2 #  141 Caden Hilemon         Madison                  18.85    4    

  3 #  122 Douglas Ingle         Enka                     20.71    3    

  4 #  189 Adrien Hamilton       R-S Central              22.99    2    

  

Men 300 Meter Hurdles 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  183 Vierre Adams          R-S Central              47.98    6    

  

Men 4x100 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 R-S Central (2 A)                                     45.26    6    

  2 Madison (2 A)                                         47.80    4    

  3 Enka (3 A)                                            49.15    2    

  

Men 4x200 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 R-S Central (2 A)                                   1:41.96    6    

  2 Enka (3 A)                                          1:42.62    4    

  

Men 4x400 Meter Relay 

======================================================================= 

    School                                               Finals  Points 

======================================================================= 

  1 Polk County (1 A)                                   4:01.41    6    

  2 Enka (3 A)                                          4:16.77    4    

  3 Madison (2 A)                                       4:20.68    2    

  

Men High Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  194 Tyler Logan           R-S Central            5-10.00    6    

  2 #  204 Ty'Quan Whiteside     R-S Central            5-04.00    4    

  3 #  136 Nehemiah Barnette     Madison                5-02.00    2.50 

  3 #  122 Douglas Ingle         Enka                   5-02.00    2.50 

  

Men Pole Vault 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  165 Braxton Edwards       Polk County           11-00.00    6    

  2 #  198 Eric Nelson           R-S Central            8-00.00    4    

  3 #  163 Adison Broyles        Polk County            6-06.00    3    

  4 #  127 Wren Veteto           Enka                   5-00.00    2    

  

Men Long Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  195 Rashod Lynch          R-S Central           22-09.00    6    

  2 #  116 Drew Bryant           Enka                  19-00.25    4    

  3 #  142 Rainer Hveff          Madison               18-04.50    3    

  4 #  139 Jerry Dodd            Madison               18-03.75    2    

  5 #  141 Caden Hilemon         Madison               18-03.00    1    

  6 #  122 Douglas Ingle         Enka                  16-01.00   

  7 #  201 Levi Vogel            R-S Central           15-08.75   

  8 #  188 Malachi Coston        R-S Central           15-07.00   

  9 #  189 Adrien Hamilton       R-S Central          x13-06.00   

 -- #  119 Tanner Cumbow         Enka                        ND   

  

Men Triple Jump 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  195 Rashod Lynch          R-S Central           44-06.00    6    

  2 #  185 Demy'Jay Beatty-L     R-S Central           40-03.00    4    

  3 #  116 Drew Bryant           Enka                  36-05.00    3    

  4 #  122 Douglas Ingle         Enka                  32-01.50    2    

  5 #  201 Levi Vogel            R-S Central           32-01.00    1    

  

Men Shot Put (12 pound) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  190 Jayden Hooper         R-S Central           44-09.50    6    

  2 #  196 Malik McCluney        R-S Central           37-09.00    4    

  3 #  125 Evan Moore            Enka                  35-09.50    3    

  4 #  192 Maliq Jackson         R-S Central           34-08.00    2    

  5 #  149 Justin Sprinkle       Madison               32-10.00    1    

  6 #  206 Jackson Reems         Enka                  27-01.00   

  7 #  138 Dillion Dison         Madison               26-07.00   

  8 #  137 Caleb Debjurl         Madison               22-09.00   

  

Men Discus Throw (1.6 KG) 

======================================================================= 

    Name                    Year School                  Finals  Points 

======================================================================= 

  1 #  196 Malik McCluney        R-S Central             104-06    6    

  2 #  192 Maliq Jackson         R-S Central             103-11    4    

  3 #  125 Evan Moore            Enka                     93-00    3    

  4 #  149 Justin Sprinkle       Madison                  69-04    2    

  5 #  138 Dillion Dison         Madison                  65-04    1    

  6 #  206 Jackson Reems         Enka                     63-05   

  7 #  137 Caleb Debjurl         Madison                  58-09   

  

                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) Enka (3 A)                  82        2) R-S Central (2 A)          71    

    3) Polk County (1 A)           42        4) Madison (2 A)              12    

  

                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored 

=============================================================================== 

    1) R-S Central (2 A)          114        2) Enka (3 A)                 61.50 

    3) Madison (2 A)               34.50     4) Polk County (1 A)          25   

You May Also Like

Track and Field

Harrison Waddell knew very well who to credit for his state championship in the shot put

Track and Field

Polk County's small contingent of qualifiers for Friday's state 1A Track and Field Championships did some big things

Track and Field

Polk County's Gage McSwain and Harrison Waddell each earned regional championships Friday during the 1A West Track and Field Regional at Cherokee High School

Track and Field

Polk County's track and field program bid farewell Thursday to its Western Highlands Conference rivals - and took home some hardware on its way...

All content and images © Polk County Schools