running field photography

Photo by Lukas Hartmann on Pexels.com

Bradley, Sanchez multi-event winners as Polk Middle opens track and field season

Polk County Middle opened its 2021 track and field season on Tuesday, participating in a three-team meet at East Henderson High School.

The Wolverine boys placed second with 41 points, trailing Flat Rock Middle’s 69 points but ahead of Hendersonville Middle. The Polk Middle girls were a close third with 43 points, just eight points behind both Flat Rock Middle and Hendersonville Middle.

The Wolverines had two athletes with multiple events wins. For the Polk boys, Lorenzo Sanches won both the 110-meter hurdles and the long jump. Wolverine Mia Bradley lead a 1-2-3 Polk finish in both the 800 and 1600-meter runs.

Blake Anderson won the 800-meter run for the Polk boys, who also won the 4×100-meter relay and 4×400-meter relay. Isabella Gates won the 110 hurdles, Gabby Savaia won the 200-meter run and the Polk girls also won the 4×400-meter relay.

Polk Middle will return to action on Thursday at G.M. Tennant Stadium as Hendersonville and Apple Valley visit for a Blue Ridge Conference tri-meet.

      Flat Rock MS Meet #1 - 4/27/2021 12:58:08 PM             E.L. Justus Field (East Henderson Track), Flat Rock, NF     
                     Middle School Boys 100 Meter Dash                     
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Leland Prutzman        8 Flat Rock Middle Sch     12.9    NWI  3     5
   2 DeAndre Twitty           Polk County Middle S     12.9    NWI  2     3
   3 Jordan Brown           8 Flat Rock Middle Sch     13.1    NWI  2     2
   4 Cooper Meyer             Polk County Middle S     13.3    NWI  3     1
   5 Ayden Gardner            Hendersonville Middl     13.4    NWI  3      
   6 Kaiden Allison         8 Flat Rock Middle Sch     13.5    NWI  1      
   7 Landon Noel            8 Flat Rock Middle Sch     13.6    NWI  3      
   8 Gavyn Stephenson         Hendersonville Middl     13.8    NWI  2      
   9 Brandon Martinez         Hendersonville Middl     14.4    NWI  1      
  10 Orlando Sarratt          Hendersonville Middl     15.4    NWI  1      
  11 Efrain Rivera            Polk County Middle S     15.9    NWI  1      
  12 Brinson Asheworth        Polk County Middle S     16.8    NWI  2      
                     Middle School Girls 100 Meter Dash                    
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Addy McCall            8 Flat Rock Middle Sch     14.4    NWI  3     5
   2 Calla McCraw           8 Flat Rock Middle Sch     15.0    NWI  2     3
   3 Gianna Slawek          7 Flat Rock Middle Sch     15.2    NWI  1     2
   4 Mary Maximov             Hendersonville Middl     15.4    NWI  3     1
   5 Avary McCall           6 Flat Rock Middle Sch     15.4    NWI  1      
   6 Kayjlynn McMillan        Hendersonville Middl     15.9    NWI  1      
   7 Sofia Avellaneda         Polk County Middle S     16.2    NWI  3      
   8 Brenlee Rhodes           Hendersonville Middl     16.4    NWI  2      
   9 Heaven Villareal         Polk County Middle S     16.8    NWI  1      
  10 Leah Morton              Polk County Middle S     18.6    NWI  2      
  11 Jayme Evans              Polk County Middle S     18.6    NWI  3      
                    Middle School Boys 110 Meter Hurdles                   
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Loreynzo Sanchez         Polk County Middle S    19.56    NWI  2     5
   2 Nolan Simpson            Polk County Middle S    21.03    NWI  2     3
   3 Isaac Dermid             Hendersonville Middl    22.17    NWI  2     2
   4 Eli Williamson           Hendersonville Middl    22.19    NWI  2     1
   5 Khristian Littlejohn     Polk County Middle S    22.88    NWI  1      
   6 Jabari Brown             Hendersonville Middl    23.62    NWI  1      
   7 Blake Cole               Polk County Middle S    29.65    NWI  1      
                   Middle School Girls 100 Meter Hurdles                   
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Isabella Gates           Polk County Middle S     18.1    NWI  1     5
   2 Emory Freeman            Hendersonville Middl     21.0    NWI  1     3
   3 Kylie Rose               Hendersonville Middl     22.0    NWI  1     2
   4 Madi Hover               Hendersonville Middl     23.3    NWI  2     1
   5 Averie Russell           Hendersonville Middl     23.6    NWI  2      
   6 Hurley Bell              Polk County Middle S     25.7    NWI  2      
                  Middle School Boys Discus Throw                 
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Gabe Jones             7 Flat Rock Middle Sch   119-02      5
   2 John Trace               Hendersonville Middl    74-00      3
   3 RJ Ruff                  Polk County Middle S    61-08      2
   4 Blake Ritchey          8 Flat Rock Middle Sch    61-03      1
   5 Sam Israel Castle        Hendersonville Middl    56-08       
   6 CJ Simmons               Polk County Middle S    51-11       
   7 Jaden Evans              Hendersonville Middl    45-04       
   8 Justin Mendoza         8 Polk County Middle S    44-02       
   9 Elijah Marlowe           Hendersonville Middl    41-09       
  10 Thomas Taylor            Polk County Middle S    39-07       
                 Middle School Girls Discus Throw                 
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Diamond Brown            Hendersonville Middl    54-10      5
   2 Madi Anders            8 Flat Rock Middle Sch    54-08      3
   3 Kelsey Barnwell        8 Flat Rock Middle Sch    52-10      2
   4 Yesslin Ventura        7 Flat Rock Middle Sch    50-02      1
   5 Lily Pace                Hendersonville Middl    44-02       
   6 Jayme Evans              Polk County Middle S    42-02       
   7 Lillie Carver          8 Flat Rock Middle Sch    41-02       
   8 Elizabeth Vitale         Polk County Middle S    40-10       
   9 Grace Henderson          Hendersonville Middl    39-10       
  10 Hurley Bell              Polk County Middle S    38-10       
  11 Sarah Vitale             Polk County Middle S    36-08       
  12 Kayjlynn McMillan        Hendersonville Middl    35-10       
                 Middle School Boys 800 Meter Run                 
     Name                  Yr Team                      Time   Pts
 1 Blake Anderson           Polk County Middle S   2:54.8      5
   2 Kalani Croese          6 Flat Rock Middle Sch   3:01.4      3
   3 Brinson Asheworth        Polk County Middle S   3:07.4      2
   4 Everett Bloomer        6 Flat Rock Middle Sch   3:15.3      1
   5 Jacob Miller             Hendersonville Middl   3:19.6       
   6 Kaleb Barnette           Polk County Middle S   3:23.2       
   7 Blake Cole               Polk County Middle S   3:27.4       
                 Middle School Girls 800 Meter Run                
     Name                  Yr Team                      Time   Pts
 1 Mia Bradley              Polk County Middle S   3:01.4      5
   2 Jessie Bradley           Polk County Middle S   3:09.1      3
   3 Leah Dotson              Polk County Middle S   3:13.6      2
   4 Kruesi Graham            Hendersonville Middl   3:15.5      1
   5 Hope Alexander           Hendersonville Middl   3:20.2       
   6 Ryah McDonald          7 Flat Rock Middle Sch   3:32.2       
   7 Leah Williams          6 Flat Rock Middle Sch   3:59.7       
   8 Sofia Avellaneda         Polk County Middle S   4:24.3       
                   Middle School Boys High Jump                   
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Roberto Irizarry       8 Flat Rock Middle Sch  4-08.00      4
   1 Mateo Archer             Hendersonville Middl  4-08.00      4
   3 Eli Williamson           Hendersonville Middl  4-02.00    1.5
   3 John Trace               Hendersonville Middl  4-02.00    1.5
                   Middle School Girls High Jump                  
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Jenah Gordon           8 Flat Rock Middle Sch  4-04.00      5
   2 Kirina Konko           8 Flat Rock Middle Sch  4-02.00      3
   3 Brenlee Rhodes           Hendersonville Middl  4-00.00    1.5
   3 Averie Russell           Hendersonville Middl  4-00.00    1.5
             Middle School Boys 4x400 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Polk County Middle School A                4:42.7      5
       1) Cooper Meyer          2) DeAndre Twitty        
       3) Blake Anderson        4) Jackson Wines         
   2 Flat Rock Middle School A                  5:09.8      3
       1) Brett LaRue           2) Landon Schakel        
       3) Luke Strahm           4) Ashlin Webster        
   3 Hendersonville Middle School A             5:13.8       
       1) Isaac Dermid          2) Zach Ignas            
       3) LeeDon Bayne          4) Ben Rollins           
            Middle School Girls 4x400 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Polk County Middle School A                5:28.6      5
       1) Gabby Savaia          2) Leah Dotson           
       3) Mia Bradley           4) Essie Mitchell        
   2 Flat Rock Middle School A                  6:04.7      3
       1) Rose Arell-Griffith   2) Chylah Lindsey        
       3) Ryah McDonald         4) Britney Solalinde     
                    Middle School Boys Shot Put                   
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Blake Ritchey          8 Flat Rock Middle Sch 35-00.25      5
   2 Gabe Jones             7 Flat Rock Middle Sch 33-02.00      3
   3 Gavyn Stephenson         Hendersonville Middl 32-05.50      2
   4 John Trace               Hendersonville Middl 28-00.00      1
   5 Jabari Brown             Hendersonville Middl 27-08.00       
   6 RJ Ruff                  Polk County Middle S 25-10.75       
   7 Justin Mendoza         8 Polk County Middle S 23-09.25       
   8 Landon Dale            8 Flat Rock Middle Sch 23-04.50       
   9 Jaden Evans              Hendersonville Middl 22-05.00       
  10 CJ Simmons               Polk County Middle S 18-10.50       
  11 Thomas Taylor            Polk County Middle S 15-00.00       
                   Middle School Girls Shot Put                   
     Name                  Yr Team                      Mark   Pts
 1 Diamond Brown            Hendersonville Middl 23-08.00      5
   2 Kayjlynn McMillan        Hendersonville Middl 22-03.00      3
   3 Madison McCall         8 Flat Rock Middle Sch 22-00.50      2
   4 Isabella Irizarry      7 Flat Rock Middle Sch 19-01.00      1
   5 Grace Henderson          Hendersonville Middl 18-09.50       
   6 Elizabeth Vitale         Polk County Middle S 18-09.00       
   7 Zykeira Hodge            Flat Rock Middle Sch 18-00.50       
   8 Jayme Evans              Polk County Middle S 17-04.00       
   9 Sarah Vitale             Polk County Middle S 17-02.75       
  10 Allyssa Lamb           8 Flat Rock Middle Sch 16-09.00       
  11 Holly Ramsey             Hendersonville Middl 16-04.00       
  12 Hurley Bell              Polk County Middle S 13-06.50       
                  Middle School Boys 400 Meter Dash                  
     Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
 1 Caleb Schlichting        Flat Rock Middle Sch   1:09.8   1     5
   2 Jackson Wines            Polk County Middle S   1:12.9   1     3
   3 Landon Schakel         6 Flat Rock Middle Sch   1:13.2   2     2
   4 Efrain Rivera            Polk County Middle S   1:13.9   3     1
   5 Ben Rollins              Hendersonville Middl   1:13.9   2      
   6 Austin Shipman           Polk County Middle S   1:15.1   2      
   6 Khristian Littlejohn     Polk County Middle S   1:15.1   3      
   8 Isaac Dermid             Hendersonville Middl   1:19.1   1      
   9 LeeDon Bayne             Hendersonville Middl   1:19.2   3      
  10 Zach Ignas               Hendersonville Middl   1:20.5   2      
  11 Ashlin Webster         7 Flat Rock Middle Sch   1:27.9   3      
  12 Brody Dodson           6 Flat Rock Middle Sch   1:28.6   1      
                  Middle School Girls 400 Meter Dash                 
     Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
 1 Chylah Lindsey         6 Flat Rock Middle Sch   1:21.5   3     5
   2 Heaven Villareal         Polk County Middle S   1:24.5   3     3
   3 Keilah Camp            8 Flat Rock Middle Sch   1:26.7   2     2
   4 Essie Mitchell           Polk County Middle S   1:28.6   3     1
   5 Sofi Miller              Hendersonville Middl   1:38.8   1      
   6 Leah Williams          6 Flat Rock Middle Sch   1:39.4   2      
   7 Haley Marshall         8 Flat Rock Middle Sch   1:43.2   1      
   8 Leah Morton              Polk County Middle S   1:48.5   1      
                 Middle School Boys 1600 Meter Run                
     Name                  Yr Team                      Time   Pts
 1 Brett LaRue            8 Flat Rock Middle Sch   5:50.2      5
   2 Luke Strahm            8 Flat Rock Middle Sch   6:05.3      3
   3 Landon Schakel         6 Flat Rock Middle Sch   6:24.2      2
   4 Jacob Miller             Hendersonville Middl   7:46.9      1
   5 Charlie Wagoner          Polk County Middle S   8:05.1       
   6 Blake Cole               Polk County Middle S   8:06.8       
   7 Max Malan                Polk County Middle S   8:22.6       
   8 Will Hensen              Hendersonville Middl   8:38.1       
   9 Grayson Meyer            Polk County Middle S   8:45.0       
                Middle School Girls 1600 Meter Run                
     Name                  Yr Team                      Time   Pts
 1 Mia Bradley              Polk County Middle S   6:37.9      5
   2 Leah Dotson              Polk County Middle S   6:53.2      3
   3 Jessie Bradley           Polk County Middle S   6:54.0      2
   4 Malaia Crowe             Hendersonville Middl   7:11.3      1
   5 Essie Mitchell           Polk County Middle S   7:39.7       
                     Middle School Boys Triple Jump                     
     Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
 1 Roberto Irizarry       8 Flat Rock Middle Sch 32-07.00    NWI     5
   2 Riley Adams            8 Flat Rock Middle Sch 31-06.25    NWI     3
   3 Brandon Martinez         Hendersonville Middl 26-06.75    NWI     2
   4 Orlando Sarratt          Hendersonville Middl 26-03.00    NWI     1
   5 Eric Conboy            6 Flat Rock Middle Sch 24-01.50    NWI      
   6 Charlie Wagoner          Polk County Middle S 21-09.50    NWI      
                     Middle School Girls Triple Jump                    
     Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
 1 Sofia Wertenberger       Hendersonville Middl 22-09.50    NWI     5
   2 Mary Maximov             Hendersonville Middl 22-06.75    NWI     3
   3 Emory Freeman            Hendersonville Middl 22-06.25    NWI     2
   4 Kirina Konko           8 Flat Rock Middle Sch 21-04.75    NWI     1
             Middle School Boys 4x100 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Polk County Middle School A                  52.9      5
       1) Loreynzo Sanchez      2) Nolan Simpson         
       3) Cooper Meyer          4) DeAndre Twitty        
   2 Hendersonville Middle School A               54.2      3
       1) Ayden Gardner         2) Mateo Archer          
       3) Eric Glisson          4) Javanni Suber         
            Middle School Girls 4x100 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Flat Rock Middle School A                  1:00.7      5
       1) Addy McCall           2) Avary McCall          
       3) Calla McCraw          4) Gianna Slawek         
   2 Hendersonville Middle School A             1:03.1      3
       1) Kylie Rose            2) Sarenity Kerr         
       3) Lexi Ford             
   3 Polk County Middle School A                1:03.2       
       1) Isabella Gates        2) Catherine Brown       
       3) Bella Olivari         4) Louisa Wood           
                     Middle School Boys 200 Meter Dash                     
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Eric Glisson             Hendersonville Middl     29.7    NWI  1     5
   2 Caleb Schlichting        Flat Rock Middle Sch     30.2    NWI  2     3
   3 Osmar Ramos-Montes     8 Flat Rock Middle Sch     30.5    NWI  3     2
   4 Orlando Sarratt          Hendersonville Middl     30.7    NWI  2     1
   5 Cannon Iamurri           Polk County Middle S     32.0    NWI  2      
   6 Efrain Rivera            Polk County Middle S     33.0    NWI  3      
   7 Ardon Malan              Polk County Middle S     34.5    NWI  1      
   8 Brody Dodson           6 Flat Rock Middle Sch     40.2    NWI  1      
                     Middle School Girls 200 Meter Dash                    
     Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
 1 Gabby Savaia             Polk County Middle S     31.6    NWI  3     5
   2 Catherine Brown          Polk County Middle S     31.7    NWI  1     3
   3 Rose Arell-Griffith    8 Flat Rock Middle Sch     32.5    NWI  3     2
   4 Isabella Gates           Polk County Middle S     33.6    NWI  1     1
   5 Kruesi Graham            Hendersonville Middl     34.5    NWI  3      
   6 Bella Olivari            Polk County Middle S     36.9    NWI  2      
   7 Keilah Camp            8 Flat Rock Middle Sch     38.3    NWI  2      
   8 Britney Solalinde      7 Flat Rock Middle Sch     39.5    NWI  1      
                      Middle School Boys Long Jump                      
     Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
 1 Loreynzo Sanchez         Polk County Middle S 14-11.50    NWI     5
   2 Gavyn Stephenson         Hendersonville Middl 14-07.00    NWI     3
   3 Riley Adams            8 Flat Rock Middle Sch 14-06.00    NWI     2
   4 Nolan Simpson            Polk County Middle S 13-11.00    NWI     1
   5 Brandon Martinez         Hendersonville Middl 12-03.00    NWI      
   6 Jabari Brown             Hendersonville Middl 11-08.00    NWI      
   7 Cannon Iamurri           Polk County Middle S 11-06.00    NWI      
   8 Efrain Rivera            Polk County Middle S 10-04.00    NWI      
                      Middle School Girls Long Jump                     
     Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
 1 Lexi Ford                Hendersonville Middl 12-09.00    NWI     5
   2 Mary Maximov             Hendersonville Middl 11-06.00    NWI     3
   3 Malaia Crowe             Hendersonville Middl 11-04.50    NWI     2
   4 Kirina Konko           8 Flat Rock Middle Sch 11-03.50    NWI     1
   5 Meagan Porter          6 Flat Rock Middle Sch 11-01.00    NWI      
   5 Averie Russell           Hendersonville Middl 11-01.00    NWI      
   7 Jessie Bradley           Polk County Middle S 10-10.00    NWI      
   8 Heather Wetzel         8 Flat Rock Middle Sch 10-05.00    NWI      
   9 Jenah Gordon           8 Flat Rock Middle Sch  9-10.00    NWI      
  10 Sofia Avellaneda         Polk County Middle S  7-05.50    NWI      
  11 Sofia Wertenberger       Hendersonville Middl  6-03.00    NWI      
             Middle School Boys 4x200 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Flat Rock Middle School                    1:54.0      5
   2 Hendersonville Middle School               1:54.0      3
   3 Polk County Middle School                  2:07.9       
            Middle School Girls 4x200 Meter Relay            
     Team                                          Time   Pts
 1 Flat Rock Middle School A                  2:09.6      5
       1) Addy McCall           2) Michelle Ortiz        
       3) Gianna Slawek         4) Heather Wetzel        
   2 Hendersonville Middle School A             2:09.8      3
       1) Sarenity Kerr         2) Kruesi Graham         
       3) Lexi Ford             
   3 Polk County Middle School A                2:12.8       
       1) Gabby Savaia          2) Catherine Brown       
       3) Bella Olivari         4) Louisa Wood           
      Middle School Boys Team Scores (14 Events Scored)      
     Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
 1 Flat Rock Middle School     69     19   14    0    8   14   14    0  
   2 Polk County Middle School   41      8    7    8   10    2    6    0  
   3 Hendersonville Middle Sch   35      6    1    3    6    6   13    0  
      Middle School Girls Team Scores (14 Events Scored)     
     Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
 1 Flat Rock Middle School     51     19    0    0   13    9   10    0  
   1 Hendersonville Middle Sch   51      1    2    6    6   13   23    0  
   3 Polk County Middle School   43     13   20    5    5    0    0    0