Polk County is seeded 10th and will host Lincolnton in the first round of the state 2A girls soccer playoffs, according to official brackets released Monday by the North Carolina High School Athletic Association.

The Wolverines (14-4) will host the 23rd-seeded Wolves (11-8-1) in Wednesday’s first round at 6 p.m. Tickets for all playoff games are $6, and the only passes accepted for students or adults are NCHSAA passes.

Lincolnton finished tied for fourth in Southern District 7.

If the Wolverines win Wednesday, Polk County would face the winner of No. 7 R-S Central and No. 26 West Wilkes in Saturday’s second round.

Official pairings can be downloaded from the NCHSAA web site. Here is a look at the complete first round. The host team is listed first in each pairing:

2A

EAST

#1 – Carrboro (15-1-2) vs. #32 – Southern Vance (7-15-0)

#16 – Beddingfield (7-8-1) vs. #17 – South Lenoir (5-10-0)

#8 – Goldsboro (11-4-2) vs. #25 – Midway (14-5-0)

#9 – South Columbus (6-6-3) vs. #24 – North Pitt (5-11-0)

#5 – NC School of Math & Science (11-2-2) vs. #28 – Red Springs (8-8-1)

#12 – Bartlett Yancey (16-6-0) vs. #21 – Jordan-Matthews (8-6-0)

#13 – South Granville (11-3-4) vs. #20 – John A. Holmes (10-6-0)

#4 – Clinton (18-4-0) vs. #29 – Northeastern (9-9-1)

#3 – Dixon (14-1-5) vs. #30 – Franklinton (5-10-0)

#14 – Croatan (13-4-5) vs. #19 – Roanoke Rapids (9-4-4)

#6 – Washington (12-3-1) vs. #27 – East Duplin (11-9-0)

#11 – Currituck County (16-2-1) vs. #22 – North Lenoir (5-10-2)

#7 – First Flight (16-5-1) vs. #26 – Durham School of the Arts (10-7-2)

#10 – East Bladen (18-2-0) vs. #23 – Randleman (6-12-0)

#15 – Wheatmore (10-9-1) vs. #18 – Southwest Onslow (11-4-2)

#2 – Trinity (14-2-1) vs. #31 – Northside-Jacksonville (5-11-1)

WEST

#1 – Forbush (21-0-1) vs. #32 – North Wilkes (6-13-2)

#16 – Salisbury (17-3-1) vs. #17 – Surry Central (14-6-2)

#8 – Franklin (12-4-0) vs. #25 – Lexington (9-11-2)

#9 – Ashe County (15-7-0) vs. #24 – Shelby (8-9-1)

#5 – Lake Norman Charter (16-3-1) vs. #28 – Smoky Mountain (8-12-0)

#13 – East Lincoln (13-8-0) vs. #20 – Mount Pleasant (8-9-2)

#4 – Hendersonville (17-3-1) vs. #29 – South Stokes (7-12-1)

#3 – West Davidson (19-2-1) vs. #30 – West Lincoln (6-12-2)

#14 – East Davidson (11-7-3) vs. #19 – West Caldwell (12-8-0)

#6 – Parkwood (14-4-0) vs. #27 – Bunker Hill (8-11-0)

#11 – West Stokes (15-4-2) vs. #22 – Stuart Cramer (13-9-0)

#7 – R-S Central (13-4-0) vs. #26 – West Wilkes (7-9-0)

#10 – Polk County (14-4-0) vs. #23 – Lincolnton (11-8-1)

#15 – Central Academy (8-11-3) vs. #18 – East Rutherford (12-7-0)

#2 – Newton-Conover (19-1-1) vs. #31 – Owen (6-12-1)