Wolverine Wrestling Club members had a successful showing at the Appalachia Mountain Warfare event (photo courtesy WWC0

WWC wrestlers shine at Appalachia Mountain Warfare tourney

Wolverine Wrestling Club competitors enjoyed a successful weekend at the Appalachia Mountain Warfare tournament in Canton.

Wrestling at Pisgah High School, WWC wrestlers captured two division titles and two second-place efforts.

WWC’s Efrain Rivera took top honors in the Middle School 90 class while Chester Wilson won the 12U 150 class.

WWC athletes are next expected to compete in the Iron Eagle Clash, set for Saturday in Flat Rock.

12U 150
Round 1 – Chester Wilson (Wolverine Wrestling Club) p. Devlin Bailey (KLAW WRESTLING) (Fall 1:14)
Round 3 – Chester Wilson (Wolverine Wrestling Club) p. Jameson Tibbs (RURAL RETREAT) (Fall 1:22)

Middle School 90
Round 1 – Efrain Rivera (Wolverine Wrestling Club) p. Chase Beasley (Misfit Wrestling) (Fall 1:14)
Round 2 – Efrain Rivera (Wolverine Wrestling Club) d. Levi Curtis (Haywood Elite) (Dec 7-0)
Round 4 – Efrain Rivera (Wolverine Wrestling Club) p. Halas Mcwherter (Misfit Wrestling) (Fall 3:20)
Round 5 – Efrain Rivera (Wolverine Wrestling Club) d. Benton Gibby (PEAK) (Dec 6-5)\

Middle School 98
Round 1 – Aiden White (C2X Academy) d. Conner Ahlert (Wolverine Wrestling Club) (Dec 4-0)
Round 2 – Conner Ahlert (Wolverine Wrestling Club) p. Bryan Vega (Asheville Middle School) (Fall 0:45)
Round 3 – Conner Ahlert (Wolverine Wrestling Club) d. Seth Jones Jr (Tech Fall) (Dec 6-0)

Middle School 106
Quarterfinal – Isaac Young (Haywood Elite) p. Evan McCraw (Wolverine Wrestling Club) (Fall 1:19)
Cons. Round 1 – Evan McCraw (Wolverine Wrestling Club) p. Leopold Bares (Asheville Middle School) (Fall 0:25)
Cons. Semi – Ayden Sumners (K-Vegas Elite) d. Evan McCraw (Wolverine Wrestling Club) (Dec 4-0)

Middle School 126
Round 2 – Amon Villarreal (Wolverine Wrestling Club) p. Landon Parris (828 wrestling club) (Fall 0:40)
Round 3 – Amon Villarreal (Wolverine Wrestling Club) won by forfeit
Round 4 – Jacob Cruz-Reyes (828 wrestling club) p. Amon Villarreal (Wolverine Wrestling Club) (Fall 1:56)
Round 5 – Lleyton Hooper (PEAK) p. Amon Villarreal (Wolverine Wrestling Club) (Fall 3:17)

Middle School 132
Round 2 – Carson Sutphin (Combat Athletics) p. Andres Sanchez (Wolverine Wrestling Club) (Fall 2:33)
Round 3 – Lleyton Hooper (PEAK) p. Andres Sanchez (Wolverine Wrestling Club) (Fall 2:39)
Round 4 – David Anderson (PEAK) p. Andres Sanchez (Wolverine Wrestling Club) (Fall 0:21)
Round 5 – Ben True (Tech Fall) won in sudden victory – 1 over Andres Sanchez (Wolverine Wrestling Club) (SV-1 4-2)

Middle School 138
Round 1 – Brady Rozema (Tech Fall) p. Zach McCraw (Wolverine Wrestling Club) (Fall 2:30)
Round 2 – Bobby Moore (PEAK) p. Zach McCraw (Wolverine Wrestling Club) (Fall 2:23)
Round 3 – Zach McCraw (Wolverine Wrestling Club) p. Ford Wellman (Asheville Middle School) (Fall 3:00)

Middle School 220
Round 1 – Amron Eshetu (Asheville Middle School) p. Kamron Montgomery (Wolverine Wrestling Club) (Fall 2:20)
Round 3 – Kamron Montgomery (Wolverine Wrestling Club) p. Kelsie Doerr (Haywood Elite) (Fall 0:59)