Connect with us
Polk County's Sydney Waldman sets herself to dig an opponent shot during a recent match

Volleyball

Wolverines to host Swain in 1A volleyball playoff opener

Polk County will host Swain in Tuesday’s first round of the state 1A volleyball playoffs, according to brackets released Monday by the North Carolina High School Athletic Association.

Polk County will host Swain in Tuesday’s first round of the state 1A volleyball playoffs, according to brackets released Monday by the North Carolina High School Athletic Association.

The Wolverines (15-8) earned the sixth seed in the 1A West bracket and will entertain the 27th-seeded Maroon Devils, who finished 9-14 and tied Rosman for fourth in the Smoky Mountain Conference. The match is set to start at 6 p.m.

With a victory, Polk County would also be assured of hosting Thursday’s second round, where they would face either 11th seeded South Stokes or No. 22 Gray Stone Day.

If the Wolverines reach Saturday’s third round, that match would likely be played at No. 3 Lincoln Charter barring an upset.

East Surry is the top seed in the West bracket, followed by Alleghany, Lincoln Charter and Murphy.

Complete pairings for all classes can be viewed here.

1A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

West

#1 East Surry (21-4) vs. #32 North Moore (9-13)

#16 Starmount (16-8) vs. #17 Bishop McGuinness (15-11)

#8 North Stanly (16-3) vs. #25 Rosman (10-14)

#9 Hiwassee Dam (17-6) vs. #24 Elkin (7-11)

#5 Cornerstone Charter (22-2) vs. #28 Clover Garden (7-11)

#12 Community School of Davidson (20-6) vs. #21 Union Academy (13-9)

#13 Highland School of Technology (18-7) vs. #20 North Stokes (12-11)

#4 Murphy (20-3) vs. #29 Chatham Charter (10-12)

#3 Lincoln Charter (21-1) vs. #30 East Wilkes (4-16)

#14 West Montgomery (15-5) vs. #19 Robbinsville (16-8)

#6 Polk County (15-8) vs. #27 Swain County (9-14)

#11 South Stokes (19-7) vs. #22 Gray Stone Day (12-7)

#7 Mountain Island Charter (20-3) vs. #26 Uwharrie Charter (10-8)

#10 Hayesville (22-4) vs. #23 Pine Lake Prep (11-11)

#15 South Stanly (15-8) vs. #18 Mount Airy (13-12)

#2 Alleghany (19-3) vs. #31 Thomas Jefferson Classical (10-12)

East

#1 Louisburg (23-1) vs. #32 Oxford Preparatory (4-16)

#16 Northampton County (11-3) vs. #17 Granville Central (15-10)

#8 Pender (7-7) vs. #25 Raleigh Charter (10-11)

#9 Weldon (11-1) vs. #24 Neuse Charter (9-8)

#5 Pamlico County (14-2) vs. #28 River Mill Academy (11-11)

#12 Riverside-Martin (16-6) vs. #21 Northside-Pinetown (10-5)

#13 Lakewood (16-4) vs. #20 Franklin Academy (13-11)

#4 Princeton (14-3) vs. #29 Rosewood (9-11)

#3 Falls Lake Academy (18-5) vs. #30 Washington County (6-11)

#14 Chatham Central (17-5) vs. #19 East Wake Academy (15-7)

#6 Cape Hatteras (9-3) vs. #27 South Creek (13-8)

#11 Camden County (18-5) vs. #22 Manteo (9-9)

#7 East Columbus (13-5) vs. #26 South Robeson (10-8)

#10 Roxboro Community (18-7) vs. #23 Voyager Academy (8-14)

#15 Bear Grass Charter (14-4) vs. #18 Vance Charter (15-8)

#2 Perquimans (21-2) vs. #31 Gates County (8-15)

Latest News

More in Volleyball