Wolverine boys, girls take second at conference track and field meet

Polk County sophomore Caleb Potter won the 1600 and 3200-meter runs at Tuesday's Western Highlands Conference championships.

Polk County’s boys and girls track teams each earned runner-up finishes Tuesday in the Western Highlands Conference track and field championship meet at Lees-McRae College.

The Wolverine girls placed second behind Hendersonville while the Bearcats squeaked past the Polk boys by 5.5 points to end the Wolverines’ four-year reign as conference champions.

A pair of sophomores led the Wolverine boys’ quest to repeat. Caleb Potter won both the 1600 and 3200-meter runs while Jake Justice won the pole vault and long jump. Justice also placed second in the 400 meters. Potter was named the most outstanding runner and Justice was named the outstanding field participant in the boys meet.

Another sophomore, Jack Derkach, won the 800-meter run for the Wolverines’ other individual win.

In the girls competition, Polk County swept the top three spots in the shot put, with Micheala Nelon’s throw of 35 feet just topping the 34-8 1/2 of teammate Kimberly Williams.

Lauren Ketwitz took the top spot in the pole vault for the Wolverines’ other field event win.

On the track, Izzy Jackson captured the 400-meter run by .05 seconds over Mitchell’s Eden Phillips, India Godlock won the 800 meters and the Polk 4×400-meter relay team took top honors.

The Wolverines will host the 2A West Regional on May 12 in G.M. Tennant Stadium.

WESTERN HIGHLANDS CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
GIRLS
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hendersonville  'A'                                11:32.39   10   
     1) O'Neill, Abbey 11               2) Salvaggio, Mia 10              
     3) Burns, Jenna 12                 4) Goff, Evan 12                  
  2 Polk County  'A'                                   12:02.07    8   
     1) Allen, Sadie 10                 2) Robbins, Julianna 10           
     3) Olguin, Karla 9                 4) Castillo, Carolina 9           
  3 Owen, Charles D.  'A'                              12:55.39    6   
     1) Fleagle, Kali 12                2) Feinsilber, Mia 9              
     3) Banks, Lindsey 11               4) Marlowe, Kendal                
  4 Avery County  'A'                                  13:29.49    5   
     1) Barinowski, Madeline 11         2) Kitchin, Ellie 9               
     3) Pedraza, Lily                   4) Cox, Leah                      
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Yokote, Anna              10 Hendersonvil             16.94   2  10   
  2 Phillips, Libby           12 Avery County             19.41   1   8   
  3 Jones, Keelie              9 Hendersonvil             19.54   2   6   
  4 Hollingsworth, Kylie      10 Hendersonvil             19.89   2   5   
  5 Williams, Kimberly        12 Polk County              20.15   1   4   
  6 Weems, Emily               9 Owen, Charle             20.18   2   3   
  7 Hostetler, Brooke         10 Polk County              21.89   2   2   
  8 Grim, Sasha                9 Owen, Charle             21.92   1   1   
 -- Hawkins, Sara             10 Avery County                FS   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Darity, Micaiah           10 Hendersonvil             12.68   3  10   
  2 Jackson, Izzy             10 Polk County              13.16   3   8   
  3 Williams, Avion           10 Hendersonvil             13.31   3   6   
  4 Avila, Anissa             12 Owen, Charle             13.76   1   5   
  5 Beddingfield, Keayla      11 Hendersonvil             13.94   3   4   
  6 Ollis, Charity            12 Avery County             14.01   3   3   
  7 Debruhl, Micah            11 Madison                  14.27   2   2   
  8 McKinney, Reagan          10 Avery County             14.33   3   1   
  9 Ponder, Taylor             9 Madison                  14.50   3 
 10 Duncan, Emma              11 Mitchell                 14.51   3 
 11 McNeil, Page              10 Mountain Her             14.80   2 
 12 Self, Kayla                9 Madison                  14.86   2 
 13 Yuziuk, Louisa            11 Mountain Her             14.95   2 
 14 Cooper, Sara              11 Polk County              15.90   1 
 15 Sparks, Santanna           9 Mitchell                 17.16   2 
 16 Noland, Elyse             10 Polk County              17.81   1 
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hendersonville  'A'                                 1:51.69   10   
     1) Ursin, Rachel 9                 2) Beddingfield, Keayla 11        
     3) Avery, Kaelah 12                4) Darity, Micaiah 10             
  2 Mitchell  'A'                                       2:03.04    8   
     1) Duncan, Emma 11                 2) McMahan, Hannah 9              
     3) Phillips, Eden 11               4) Young, Gracey 10               
  3 Polk County  'A'                                    2:06.57    6   
     1) Stratman, Anna 10               2) Allen, Sadie 10                
     3) Cooper, Sara 11                 4) Robbins, Julianna 10           
  4 Owen, Charles D.  'A'                               2:15.76    5   
     1) Creasman, Kaitlyn 10            2) Fleagle, Kali 12               
     3) Weems, Emily 9                  4) Grim, Sasha 9                  
 -- Avery County  'A'                                        DQ   Zone 3 early
     1) McKinney, Reagan 10             2) Ollis, Charity 12              
     3) Nelson, Heaven 10               4) Garland, Kesha 12              
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goff, Evan                12 Hendersonvil           5:53.72   10   
  2 Godlock, India            12 Polk County            6:01.45    8   
  3 Salvaggio, Mia            10 Hendersonvil           6:07.40    6   
  4 Banks, Lindsey            11 Owen, Charle           6:44.98    5   
  5 Rollins, Maggie           10 Hendersonvil           6:57.53    4   
  6 Barinowski, Madeline      11 Avery County           7:00.71    3   
  7 Chavez, Selena            12 Polk County            7:08.48    2   
  8 Stratman, Anna            10 Polk County            7:16.44    1   
  9 Houchard, Reagan          10 Mountain Her           7:20.91  
 10 Feinsilber, Mia            9 Owen, Charle           7:27.48  
 11 Atkins, Caroline          10 Mitchell               7:49.36  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hendersonville  'A'                                   52.42   10   
     1) Yokote, Anna 10                 2) Beddingfield, Keayla 11        
     3) Avery, Kaelah 12                4) Williams, Avion 10             
  2 Madison  'A'                                          55.06    8   
     1) Ponder, Taylor 9                2) Metcher, Jessica 9             
     3) Self, Kayla 9                   4) Debruhl, Micah 11              
  3 Avery County  'A'                                     56.96    6   
     1) McKinney, Reagan 10             2) Ollis, Charity 12              
     3) Nelson, Heaven 10               4) Pedraza, Lily                  
  4 Owen, Charles D.  'A'                               1:03.19    5   
     1) Weems, Emily 9                  2) Creasman, Kaitlyn 10           
     3) Fleagle, Kali 12                4) Grim, Sasha 9                  
  5 Polk County  'A'                                    1:03.28    4   
     1) Allen, Sadie 10                 2) Cooper, Sara 11                
     3) Olguin, Karla 9                 4) Hostetler, Brooke 10           
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jackson, Izzy             10 Polk County            1:00.86   2  10   
  2 Phillips, Eden            11 Mitchell               1:00.91   2   8   
  3 Overholt, Mariah          10 Polk County            1:03.42   2   6   
  4 Avery, Kaelah             12 Hendersonvil           1:06.90   2   5   
  5 Burns, Jenna              12 Hendersonvil           1:08.22   2   4   
  6 Jamerson, Alyssa          10 Mountain Her           1:09.76   2   3   
  7 Robbins, Julianna         10 Polk County            1:10.68   2   2   
  8 Long, Georgia             10 Hendersonvil           1:13.09   2   1   
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Yokote, Anna              10 Hendersonvil             54.45   2  10   
  2 Hawkins, Sara             10 Avery County             55.29   2   8   
  3 Jones, Keelie              9 Hendersonvil             59.00   2   6   
  4 Weems, Emily               9 Owen, Charle           1:00.11   2   5   
  5 McNeil, Page              10 Mountain Her           1:03.12   2   4   
  6 Clark, Kyra                9 Hendersonvil           1:03.46   2   3   
  7 Hostetler, Brooke         10 Polk County            1:03.94   2   2   
  8 Kitchin, Ellie             9 Avery County           1:07.61   2   1   
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Godlock, India            12 Polk County            2:43.30   10   
  2 Banks, Lindsey            11 Owen, Charle           2:47.83    8   
  3 O'Neill, Abbey            11 Hendersonvil           2:55.98    6   
  4 Reynolds, Raelin          12 Mountain Her           3:02.68    5   
  5 Castillo, Carolina         9 Polk County            3:02.98    4   
  6 Stratman, Anna            10 Polk County            3:07.32    3   
  7 Rollins, Maggie           10 Hendersonvil           3:11.33    2   
  8 Swift, Noelle              9 Hendersonvil           3:14.19    1   
  9 Feinsilber, Mia            9 Owen, Charle           3:14.95  
 10 Phillips, Adeline         10 Mitchell               3:15.13  
 11 Atkins, Caroline          10 Mitchell               3:18.19  
 12 Davis, Ashely             10 Madison                3:22.51  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Darity, Micaiah           10 Hendersonvil             26.58   2  10   
  2 Jackson, Izzy             10 Polk County              26.91   2   8   
  3 Williams, Avion           10 Hendersonvil             27.62   2   6   
  4 Overholt, Mariah          10 Polk County              28.41   2   5   
  5 Avila, Anissa             12 Owen, Charle             28.68   2   4   
  6 Longshore, Marissa        12 Polk County              28.78   2   3   
  7 McMahan, Hannah            9 Mitchell                 29.24   1   2   
  8 Metcher, Jessica           9 Madison                  29.36   2   1   
  9 Ponder, Taylor             9 Madison                  30.15   1 
 10 Ursin, Rachel              9 Hendersonvil             30.16   2 
 11 Jamerson, Alyssa          10 Mountain Her             30.36   1 
 12 Yuziuk, Louisa            11 Mountain Her             31.52   1 
 13 Sparks, Santanna           9 Mitchell                 35.58   1 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goff, Evan                12 Hendersonvil          12:43.42   10   
  2 Salvaggio, Mia            10 Hendersonvil          13:20.92    8   
  3 Retzbach, Amanda           9 Hendersonvil          15:13.29    6   
  4 Banks, Lindsey            11 Owen, Charle          15:31.34    5   
  5 Chavez, Selena            12 Polk County           16:06.08    4   
  6 Bailey, Drew              11 Polk County           17:13.82    3   
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Polk County  'A'                                    4:34.6h   10   
     1) Allen, Sadie 10                 2) Overholt, Mariah 10            
     3) Godlock, India 12               4) Jackson, Izzy 10               
  2 Mitchell  'A'                                       4:38.3h    8   
     1) Duncan, Emma 11                 2) McMahan, Hannah 9              
     3) Phillips, Eden 11               4) Young, Gracey 10               
  3 Hendersonville  'A'                                 4:58.5h    6   
     1) Burns, Jenna 12                 2) O'Neill, Abbey 11              
     3) Ursin, Rachel 9                 4) Long, Georgia 10               
  4 Avery County  'A'                                   5:10.2h    5   
     1) Barinowski, Madeline 11         2) Hawkins, Sara 10               
     3) Cox, Leah                       4) Pedraza, Lily                  
  5 Owen, Charles D.  'A'                               5:18.0h    4   
     1) Fleagle, Kali 12                2) Gardner, Chesney 10            
     3) Marlowe, Kendal                 4) Feinsilber, Mia 9              
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Darity, Micaiah           10 Hendersonvil          16-08.00   10   
  2 Williams, Avion           10 Hendersonvil          16-03.00    8   
  3 Longshore, Marissa        12 Polk County           15-07.00    6   
  4 Hess, Samantha            11 Hendersonvil          15-06.00    5   
  5 Overholt, Mariah          10 Polk County           15-04.00    4   
  6 Avila, Anissa             12 Owen, Charle          14-11.00    3   
  7 Phillips, Libby           12 Avery County          14-08.00    2   
  8 McNeil, Page              10 Mountain Her          12-10.00    1   
  9 Morris, Kaitlin           10 Owen, Charle          11-06.00  
 10 Silvers, Kaitlyn           9 Mountain Her          10-00.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hess, Samantha            11 Hendersonvil          33-07.00   10   
  2 Avila, Anissa             12 Owen, Charle          31-03.00    8   
  3 Jones, Keelie              9 Hendersonvil          30-09.00    6   
 -- Marett, Riley              9 Owen, Charle              FOUL  
 -- Watson, Alyssa             9 Owen, Charle              FOUL  
 -- McNeil, Page              10 Mountain Her              FOUL  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hess, Samantha            11 Hendersonvil           4-10.00   10   
  2 Hawkins, Sara             10 Avery County           4-08.00    8   
  3 Phillips, Eden            11 Mitchell               4-06.00    6   
  4 Boone, Alex               12 Mountain Her          J4-06.00    5   
  5 Nelson, Heaven            10 Avery County          J4-06.00    4   
  6 Godlock, India            12 Polk County            4-02.00    3   
  7 Bailey, Drew              11 Polk County           J4-02.00    2   
  8 Morris, Kaitlin           10 Owen, Charle           4-00.00    1   
  9 Joy, Tori                 11 Hendersonvil          J4-00.00  
  9 Watson, Alyssa             9 Owen, Charle          J4-00.00  
 -- Longshore, Marissa        12 Polk County                 NH  
 
Event 31  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nelon, Micheala           12 Polk County           35-00.00   10   
  2 Williams, Kimberly        12 Polk County           34-08.50    8   
  3 Waddell, Reagan           11 Polk County           33-05.00    6   
  4 Canady, Sekaya             9 Hendersonvil          32-10.00    5   
  5 Braswell, Aniya           11 Hendersonvil          31-10.00    4   
  6 McMillian, Oshiana        11 Avery County          31-06.00    3   
  7 Gardner, Chesney          10 Owen, Charle          31-02.00    2   
  8 Creasman, Kaitlyn         10 Owen, Charle          31-00.00    1   
  9 Peterson, Alexis          10 Hendersonvil          28-11.00  
 10 Brown, Mckenzie           12 Avery County          27-10.00  
 11 Trent, Gena               10 Avery County          24-03.00  
 12 Smoker, Drew               9 Mountain Her          20-10.50  
 13 Alexander, Sarah          10 Mountain Her          19-09.00  
 14 Hudgins, Courtney          9 Mountain Her          13-00.00  
 
Event 33  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gardner, Chesney          10 Owen, Charle            100-09   10   
  2 Brown, Mckenzie           12 Avery County             96-00    8   
  3 McMillian, Oshiana        11 Avery County             87-03    6   
  4 Waddell, Reagan           11 Polk County              85-00    5   
  5 Braswell, Aniya           11 Hendersonvil             74-08    4   
  6 Canady, Sekaya             9 Hendersonvil             73-08    3   
  7 McCoy, Jaci               11 Avery County             72-06    2   
  8 Williams, Kimberly        12 Polk County              69-05    1   
  9 Frisch, Alice              9 Hendersonvil             63-00  
 10 Nelon, Micheala           12 Polk County              62-02  
 11 Boone, Alex               12 Mountain Her             58-01  
 12 Smoker, Drew               9 Mountain Her             51-10  
 13 Alexander, Sarah          10 Mountain Her             48-08  
 -- Taylor, LeeAnn            10 Owen, Charle              FOUL  
 
Event 35  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ketwitz, Lauren           11 Polk County           J8-06.00    5   
  2 Avery, Kaelah             12 Hendersonvil          J7-00.00    3.50
  2 Longshore, Marissa        12 Polk County           J7-00.00    3.50
  4 Bradshaw, Sophia          10 Hendersonvil          J7-00.00    2.50
  5 Reid, Meghan              12 Hendersonvil           6-06.00    4   
 -- Reece, Kenzie              9 Avery County                NH  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hendersonville             250        2) Polk County               166.50
    3) Owen, Charles D.            81        4) Avery County               73   
    5) Mitchell                    32        6) Mountain Heritage          18   
    7) Madison                     11                                           

	
BOYS	
	Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hendersonville  'A'                                 9:10.63   10   
     1) Hollingsworth, Luke 11          2) Allen, Jacob 11                
     3) Newman, Parker 10               4) Salvaggio, Alex 12             
  2 Polk County  'A'                                    9:30.30    8   
     1) Zacharias, Emmett 11            2) Staley, Kiyon 9                
     3) Korzelius, Sam 10               4) Derkach, Jack 10               
  3 Avery County  'A'                                   9:32.83    6   
     1) Broussard, Alex 12              2) Johnson, Matthew 11            
     3) Maya, Braxton 11                4) Seiz, Ryder 10                 
  4 Mitchell  'A'                                       9:39.36    5   
     1) Cervantes, Jerry 10             2) Kadans, Elliot 10              
     3) Sanchez, Carlos 10              4) Vance, Lochlin 9               
  5 Owen, Charles D.  'A'                              10:23.97    4   
     1) Allen, Matthew 10               2) Banks, Ethan 12                
     3) Hartwiger, Haven 12             4) Capps, Carter 10               
  6 Mountain Heritage  'A'                             10:50.75    3   
     1) Barradas Valencia, Armando 11   2) Miller, Bryce 9                
     3) Silvers, Gabriel 10             4) Street, Devin 10               
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Myers, Dylan              11 Hendersonvil             16.20   10   
  2 Dominguez, Andres         12 Avery County             17.02    8   
  3 Bacher, Brandon           12 Polk County              17.30    6   
  4 Keener, Justin            12 Mountain Her             17.55    5   
  5 Burleson, Cole            12 Mountain Her             18.13    4   
  6 Wells, Caleb                 Owen, Charle             20.12    3   
  7 Green, Shane               9 Mitchell                 20.13    2   
  8 Whiteside, Lawson          9 Hendersonvil             21.63    1   
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ensley, Kalin             10 Hendersonvil             11.26   3  10   
  2 Mashburn, Jacob           10 Mountain Her             11.34   3   8   
  3 Gibbs, Sidney                Owen, Charle             11.40   3   6   
  4 Sanchez, Steven           11 Avery County             11.60   3   5   
  5 Denton, Junior            12 Mountain Her             11.81   3   4   
  6 Edwards, Colby            12 Madison                  11.94   3   3   
  7 Robertson, Vernon          9 Hendersonvil             11.97   2   2   
  8 Hermance, Isaiah             Owen, Charle             11.99   2   1   
  9 Autrey, Jacob             10 Mountain Her             12.12   3 
 10 Kahlil, Waleed            12 Owen, Charle             12.24   2 
 11 Fender, Zeke              10 Madison                  12.26   3 
 12 LaPlante, Ethan           10 Mitchell                 12.43   2 
 13 Miller, Javontae          10 Polk County              12.44   1 
 14 Davis, Adam                9 Madison                  12.49   2 
 15 Miller, Landon            10 Mitchell                 12.52   2 
 16 Pittman, Noah              9 Mitchell                 12.56   2 
 17 Yoder, Mitchell           10 Polk County              12.79   2 
 18 Hayes, Eli                10 Avery County             13.42   1 
 19 Carson, Jesse             11 Polk County              14.89   1 
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Avery County  'A'                                   1:35.97   10   
     1) McCollum, Van 11                2) McCollum, Sam 10               
     3) Smith, Jordan 11                4) Sanchez, Steven 11             
  2 Polk County  'A'                                    1:41.84    8   
     1) Wingo, Jaymes 12                2) Miller, Evan 9                 
     3) Miller, Javontae 10             4) Bacher, Brandon 12             
  3 Mountain Heritage  'A'                              1:48.39    6   
     1) Autrey, Jacob 10                2) Branton, Dawson 11             
     3) Randolph, Alston 11             4) Randolph, Seth 11              
  4 Owen, Charles D.  'A'                               1:49.99    5   
     1) Young, Austin                   2) Ogle, Ryan                     
     3) Evans, Isaac                    4) Sulkowski, Will                
 -- Hendersonville  'A'                                      DQ   Zone 3 out of lane
     1) Myers, Dylan 11                 2) Jenkins, Hakeem 12             
     3) Burns, Ethan 12                 4) Ensley, Kalin 10               
 -- Mitchell  'A'                                            DQ   Impede  zone 1
     1) McKinney, Tyler 9               2) Pitman, Jesse 11               
     3) Pittman, Noah 9                 4) Smith, Brody 11                
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Potter, Caleb             10 Polk County            5:05.07   10   
  2 Allen, Jacob              11 Hendersonvil           5:07.24    8   
  3 Dadson, Evan               9 Polk County            5:08.81    6   
  4 Salvaggio, Alex           12 Hendersonvil           5:09.90    5   
  5 Gregorich, Michael        10 Madison                5:13.58    4   
  6 Korzelius, Sam            10 Polk County            5:26.51    3   
  7 Newman, Parker            10 Hendersonvil           5:30.72    2   
  8 Hartwiger, Haven          12 Owen, Charle           5:38.27    1   
  9 Allen, Matthew            10 Owen, Charle           5:41.53  
 10 Apolinar, Alfonso         10 Mitchell               5:47.68  
 11 Street, Devin             10 Mountain Her           6:04.25  
 12 Roy, Drew                 10 Mountain Her           6:07.30  
 13 Sanchez, Carlos           10 Mitchell               6:09.90  
 14 Blevins, Sawyer           10 Mitchell               6:13.45  
 15 Matei, Razvan              9 Mountain Her           6:15.09  
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Avery County  'A'                                     46.08   10   
     1) McCollum, Van 11                2) McCollum, Sam 10               
     3) Dominguez, Andres 12            4) Sanchez, Steven 11             
  2 Owen, Charles D.  'A'                                 46.79    8   
     1) Gibbs, Sidney                   2) Hermance, Isaiah               
     3) Kahlil, Waleed 12               4) Michaels, Kristan              
  3 Madison  'A'                                          46.94    6   
     1) Vontz, Josh                     2) Fender, Zeke 10                
     3) Smith, Tyler 12                 4) Edwards, Colby 12              
  4 Hendersonville  'A'                                   47.79    5   
     1) Robertson, Vernon 9             2) Hollingsworth, Luke 11         
     3) Maddock, Joe 11                 4) Ensley, Kalin 10               
  5 Mitchell  'A'                                         48.29    4   
     1) Miller, Landon 10               2) Pitman, Jesse 11               
     3) Pittman, Noah 9                 4) Robinson, Ben 11               
  6 Mountain Heritage  'A'                                49.93    3   
     1) Autrey, Jacob 10                2) Branton, Dawson 11             
     3) Robinson, Dathan 11             4) Randolph, Seth 11              
  7 Polk County  'A'                                      51.74    2   
     1) Carson, Jesse 11                2) Wingo, Jaymes 12               
     3) Miller, Javontae 10             4) Tipton, Lukas 9                
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Brody              11 Mitchell                 53.10   2  10   
  2 Justice, Jake             10 Polk County              54.21   2   8   
  3 Jenkins, Hakeem           12 Hendersonvil             54.72   2   6   
  4 Burns, Ethan              12 Hendersonvil             55.28   2   5   
  5 Denton, Junior            12 Mountain Her             56.89   2   4   
  6 Shehan, Cole               9 Mountain Her             57.18   1   3   
  7 Robinson, Trey            11 Mountain Her             57.62   2   2   
  8 Kaddouri, Kameron         11 Hendersonvil             57.65   1   1   
  9 McKinney, Tyler            9 Mitchell                 58.54   1 
 10 Johnson, Matthew          11 Avery County             58.68   2 
 11 Ogle, Ryan                   Owen, Charle           1:00.05   1 
 12 Miller, Evan               9 Polk County            1:00.28   2 
 13 Roe, Preston              11 Mitchell               1:00.52   1 
 14 Dadson, Bryan             12 Polk County            1:01.52   1 
 15 Evans, Isaac                 Owen, Charle           1:05.16   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Myers, Dylan              11 Hendersonvil             44.49   2  10   
  2 Keener, Justin            12 Mountain Her             44.73   2   8   
  3 Burleson, Cole            12 Mountain Her             45.84   2   6   
  4 Smith, Jordan             11 Avery County             45.96   2   5   
  5 Bacher, Brandon           12 Polk County              46.59   2   4   
  6 Seiz, Ryder               10 Avery County             47.98   2   3   
  7 Green, Shane               9 Mitchell                 50.39   1   2   
  8 Whiteside, Lawson          9 Hendersonvil             52.05   1   1   
  9 Argent, Ryan               9 Mountain Her             56.62   1 
 10 Hunt, Dylan               12 Polk County            1:04.16   1 
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Derkach, Jack             10 Polk County            2:12.16   2  10   
  2 Hollingsworth, Luke       11 Hendersonvil           2:14.45   2   8   
  3 Salvaggio, Alex           12 Hendersonvil           2:15.81   2   6   
  4 Snyder, Hunter            10 Madison                2:16.83   2   5   
  5 Potter, Caleb             10 Polk County            2:17.85   2   4   
  6 Kadans, Elliot            10 Mitchell               2:20.24   2   3   
  7 Barradas Valencia, Arman  11 Mountain Her           2:22.73   1   2   
  8 Olson, Dylan              12 Madison                2:23.78   1   1   
  9 Cervantes, Jerry          10 Mitchell               2:23.86   1 
 10 Dadson, Evan               9 Polk County            2:26.83   2 
 11 Kaddouri, Kameron         11 Hendersonvil           2:30.17   2 
 12 Stuart, Joshua            11 Owen, Charle           2:30.64   1 
 13 Apolinar, Alfonso         10 Mitchell               2:33.24   1 
 14 Miller, Bryce              9 Mountain Her           2:35.06   1 
 15 Silvers, Gabriel          10 Mountain Her           2:35.08   1 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ensley, Kalin             10 Hendersonvil             23.23   3  10   
  2 Mashburn, Jacob           10 Mountain Her             23.64   3   8   
  3 Smith, Brody              11 Mitchell                 23.71   3   6   
  4 Gibbs, Sidney                Owen, Charle             24.29   1   5   
  5 Edwards, Colby            12 Madison                  24.51   3   4   
  6 Denton, Junior            12 Mountain Her             24.73   3   3   
  7 Hermance, Isaiah             Owen, Charle             24.78   1   2   
  8 Davis, Adam                9 Madison                  25.16   2   1   
  9 Justice, Jake             10 Polk County              25.44   3 
 10 Burns, Ethan              12 Hendersonvil             25.50   3 
 11 Pittman, Noah              9 Mitchell                 25.75   3 
 12 McKinney, Tyler            9 Mitchell                 25.81   2 
 13 Maddock, Joe              11 Hendersonvil             26.11   2 
 14 Fender, Zeke              10 Madison                  26.29   2 
 15 Miller, Evan               9 Polk County              26.35   2 
 -- McCollum, Sam             10 Avery County                DQ   2  false start
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Potter, Caleb             10 Polk County           11:21.43   10   
  2 Dadson, Evan               9 Polk County           11:41.14    8   
  3 Allen, Jacob              11 Hendersonvil          12:11.96    6   
  4 Newman, Parker            10 Hendersonvil          12:18.01    5   
  5 Allen, Matthew            10 Owen, Charle          12:19.54    4   
  6 Zacharias, Emmett         11 Polk County           12:56.60    3   
  7 Roy, Drew                 10 Mountain Her          13:22.74    2   
  8 Roe, Duncan               11 Hendersonvil          13:23.34    1   
  9 Lowery, Dylan              9 Mitchell              13:30.19  
 10 Capps, Carter             10 Owen, Charle          13:31.11  
 11 Banks, Ethan              12 Owen, Charle          13:42.20  
 12 Cassida, Ian              10 Mountain Her          13:49.32  
 13 Matei, Razvan              9 Mountain Her          14:53.87  
 14 McKinney, Zeb              9 Mitchell              15:06.67  
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Avery County  'A'                                   3:40.92   10   
     1) McCollum, Van 11                2) McCollum, Sam 10               
     3) Smith, Jordan 11                4) Sanchez, Steven 11             
  2 Hendersonville  'A'                                 3:41.73    8   
     1) Hollingsworth, Luke 11          2) Jenkins, Hakeem 12             
     3) Burns, Ethan 12                 4) Myers, Dylan 11                
  3 Mitchell  'A'                                       3:54.82    6   
     1) Miller, Landon 10               2) Pitman, Jesse 11               
     3) Roe, Preston 11                 4) Smith, Brody 11                
  4 Polk County  'A'                                    3:56.46    5   
     1) Derkach, Jack 10                2) Bacher, Brandon 12             
     3) Miller, Evan 9                  4) Dadson, Bryan 12               
  5 Madison  'A'                                        4:11.03    4   
     1) Olson, Dylan 12                 2) Yontz, Josh 12                 
     3) Snyder, Hunter 10               4) Barnette, Elisha 9             
 
Event 26  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justice, Jake             10 Polk County           21-00.00   10   
  2 Wingo, Jaymes             12 Polk County           19-08.00    8   
  3 McCollum, Van             11 Avery County          19-07.00    6   
  4 Maddock, Joe              11 Hendersonvil         J19-07.00    5   
  5 Kahlil, Waleed            12 Owen, Charle          19-06.00    4   
  6 Smith, Tyler              12 Madison               19-01.00    3   
  7 Burleson, Cole            12 Mountain Her          19-00.00    2   
  8 Dominguez, Andres         12 Avery County          18-10.00    1   
  9 Robertson, Vernon          9 Hendersonvil          18-05.00  
 10 Colson, Eli                9 Owen, Charle          17-01.00  
 11 Branton, Dawson           11 Mountain Her          16-03.00  
 12 Nava, Leo                  9 Polk County           16-01.00  
 13 Higgins, Levi              9 Mountain Her          15-05.00  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jenkins, Hakeem           12 Hendersonvil          41-09.00   10   
  2 Smith, Tyler              12 Madison               40-07.00    8   
  3 Burleson, Cole            12 Mountain Her          39-08.00    6   
  4 Wingo, Jaymes             12 Polk County           39-07.00    5   
  5 Higgins, Levi              9 Mountain Her          36-05.00    4   
  6 Robertson, Vernon          9 Hendersonvil          33-09.00    3   
  7 Nava, Leo                  9 Polk County           33-06.00    2   
  8 Ceasar, Darryl             9 Polk County           30-06.00    1   
 
Event 30  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dominguez, Andres         12 Avery County           6-00.00   10   
  2 Higgins, Levi              9 Mountain Her           5-10.00    7   
  2 Smith, Jordan             11 Avery County           5-10.00    7   
 -- Horton, David             10 Polk County                 NH  
 -- Miller, Javontae          10 Polk County                 NH  
 -- McKinney, Tyler            9 Mitchell                    NH  
 
Event 32  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hicks, Caleb               9 Avery County          44-05.50   10   
  2 Sellers, Luke             10 Polk County           43-10.00    8   
  3 Sharp, Blaine             12 Hendersonvil          43-07.00    6   
  4 Mallory, Otis             10 Owen, Charle          42-07.50    5   
  5 Gibbs, Saevion             9 Owen, Charle          42-00.00    4   
  6 Virnelson, Zeb            10 Mountain Her          41-07.50    3   
  7 Davidson, Jaylin           9 Owen, Charle          40-11.00    2   
  8 Williams, Blake           11 Avery County          40-10.00    1   
  9 Cauley, Tyrese            11 Hendersonvil          40-07.00  
 10 Shelton, Justus            9 Mountain Her          38-01.00  
 11 Honeycutt, Tanner         10 Mountain Her          37-07.00  
 12 Hoilman, Kade              9 Mitchell              32-08.00  
 12 Panchyshyn, Devin         11 Polk County           32-08.00  
 14 Frisch, Ethan              9 Hendersonvil          32-04.50  
 15 Zhenz, Hunter              9 Mitchell              31-08.00  
 16 Metcalf, Chris             9 Madison               31-00.00  
 
Event 34  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Blake           11 Avery County            121-09   10   
  2 McCandless, Kane          11 Mountain Her            117-06    8   
  3 Sellers, Luke             10 Polk County             110-02    6   
  4 Davidson, Jaylin           9 Owen, Charle            108-04    5   
  5 Shelton, Justus            9 Mountain Her            106-06    4   
  6 Gibbs, Saevion             9 Owen, Charle            104-09    3   
  7 Roy, Graham               10 Owen, Charle            103-11    2   
  8 Frisch, Ethan              9 Hendersonvil             97-09    1   
  9 Hoilman, Kade              9 Mitchell                 91-02  
 10 Hicks, Caleb               9 Avery County             90-02  
 11 Virnelson, Zeb            10 Mountain Her             87-11  
 12 Roe, Ethan                 9 Mitchell                 86-01  
 13 Joyce, Kynan               9 Hendersonvil             80-02  
 14 Cauley, Tyrese            11 Hendersonvil             79-05  
 15 Panchyshyn, Devin         11 Polk County              72-09  
 16 Zhenz, Hunter              9 Mitchell                 72-04  
 17 Metcalf, Chris             9 Madison                  68-04  
 
Event 36  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justice, Jake             10 Polk County          J13-00.00    5   
  2 Lieberman, Troy           12 Polk County          J12-06.00    4   
  3 Metscher, Jacob           11 Madison              J12-00.00    3   
  4 Hord, Elias               10 Hendersonvil         J10-06.00    2.50
  5 Allen, Jacob              11 Hendersonvil         J10-00.00    2   
 -- Yontz, Josh               12 Madison                     NH  
 -- Ellsworth, Nathan         10 Hendersonvil                NH  
 -- Broussard, Alex           12 Avery County          X9-06.00  
 -- Farthing, Carson           9 Avery County          X9-00.00  
 -- Derkach, Jack             10 Polk County           X9-00.00  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hendersonville             149.50     2) Polk County               144   
    3) Mountain Heritage          105        4) Avery County              102   
    5) Owen, Charles D.            64        6) Madison                    42   
    7) Mitchell                    38