Polk Middle girls take second, boys fifth in Waynesville track meet

Polk County Middle School’s girls track team posted a solid second-place showing Tuesday in the Waynesville Middle School meet held at Pisgah High School in Canton.

The Wolverines scored 103 points, finishing behind meet winner Macon Middle in the eight-team field. The Polk Middle boys placed fifth.

Local Deals and Best Buys

HomeTrust Bank

Convenient, personalized banking options, with services like mobile check deposit. Visit hometrustbanking.com. Member FDIC.

Marissa Twitty won the 400-meter run with a time of 1:05.5 and the long jump with a mark of 14-4 to lead the Wolverine girls. Olivia Overholt won the 1600-meter run with a time of 5:59.7, finishing almost 25 seconds ahead of the field, and took second in the long jump. The Polk Middle girls won both the 4×200 and 4×400-meter relays, and Kylee Mullis added a second-place finish in the shot put.

The Wolverine boys won the 4×400-meter relay and Matias Akers took second in the triple jump with a mark of 34-2 3/4.

Both teams are slated to be in action again Tuesday, competing at North Henderson.

 Waynesville Middle School Meet - 4/4/2017 5:09:56 PM       
                 Pisgah High School, Canton, NC                  

              Middle School Girls 100 Meter Hurdles              
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Canaan Drake             Macon Middle School      17.7     10
  2 Haley Coker              Macon Middle School      18.3      8
  3 Montana Purdy            Smoky Mountain Middl     18.7      6
  4 Sky Globelwski         8 Macon Middle School      19.1      5
  5 Leah Hutchinson        8 Apple Valley Middle      19.5      4
  6 Chole Brown              Smoky Mountain Middl     20.0      3
  7 Kennedy Barker         6 Bethel Middle School     20.1      2
  8 Amya Cunningham        7 Polk County Middle S     20.3      1
  9 Kendall Owen           7 Canton Middle School     20.3       
 10 Andrea Ramirez         7 Madison Middle Schoo     20.7       
 11 Emmie McDowell         8 Polk County Middle S     20.8       
 12 Gracyn Mills           7 Bethel Middle School     21.4       
 13 Rachel Morrow          8 Madison Middle Schoo     21.8       
 14 Johnna Gordon          8 Polk County Middle S     22.0       
 15 Jenna Baucom             Smoky Mountain Middl     22.1       
 16 Brooke Messer          8 Bethel Middle School     22.2       
 17 Autumn Motes           7 Apple Valley Middle      23.8       
 18 Cathyryn Belham        6 Canton Middle School     24.2       

               Middle School Girls 100 Meter Dash                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Nevaeh Rice            8 Madison Middle Schoo     14.0     10
  2 Sarah Roberson           Macon Middle School      14.2      8
  3 Emma Deaver            7 Bethel Middle School     14.3      6
  4 Diamond Croft          6 Apple Valley Middle      14.3      5
  5 Asia McKnight          8 Apple Valley Middle      14.4      4
  6 Scarlett Quinn         7 Madison Middle Schoo     14.5      3
  7 Key Abrams             8 Polk County Middle S     14.6      2
  8 Andrea Ramirez         7 Madison Middle Schoo     14.7      1
  9 Nyla Martin            8 Polk County Middle S     14.9       
  9 Karli Mcmahan          8 Macon Middle School      14.9       
  9 Emma Hubbard           8 Apple Valley Middle      14.9       
 12 Ally Roots             8 Macon Middle School      15.0       
 12 Morgan Putnman         7 Bethel Middle School     15.0       
 14 Olivia Owens           8 Bethel Middle School     15.1       
 14 DeAsia Green           7 Polk County Middle S     15.1       
 16 Elana Istvan             Smoky Mountain Middl     16.0       
 17 Nicki Stephens           Smoky Mountain Middl     16.1       

           Middle School Girls 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Polk County Middle School                  2:11.8     10
  2 Macon Middle School                        2:15.0      8
  3 Bethel Middle School                       2:17.5      6
  4 Madison Middle School                      2:19.0      5
  5 Smoky Mountain Middle School               2:20.8      4
  6 Apple Valley Middle School                 2:21.3      3

               Middle School Girls 1600 Meter Run                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Olivia Overholt        7 Polk County Middle S   5:59.7     10
  2 Dylan Garcia           8 Macon Middle School    6:24.2      8
  3 Macy Fisher            7 Waynesville Middle S   7:00.3      6
  4 Mayra Wilde              Smoky Mountain Middl   7:21.3      5
  5 Elizabeth Moses          Smoky Mountain Middl   8:07.6      4
  6 Savannah Ziglar        7 Waynesville Middle S   8:31.1      3
  7 Ilah Williams          7 Macon Middle School    8:42.9      2
  8 Kahlan Lashbroks         Smoky Mountain Middl   8:45.4      1
  9 Casey King               Smoky Mountain Middl   9:31.9       
 10 Lilly Hodges             Smoky Mountain Middl  10:06.2       

           Middle School Girls 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Macon Middle School                          57.2     10
  2 Madison Middle School                        58.9      8
  3 Bethel Middle School                         59.7      6
  4 Polk County Middle School                  1:00.0      5
  5 Smoky Mountain Middle School               1:00.4      4
 DQ Apple Valley Middle School                     NT       

               Middle School Girls 400 Meter Dash                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Marissa Twitty         8 Polk County Middle S   1:05.5     10
  2 Addison Wyatt          7 Waynesville Middle S   1:09.6      8
  3 Sierra Early           6 Bethel Middle School   1:10.4      6
  4 Maria Sgro             8 Macon Middle School    1:11.3      5
  5 Emmie McDowell         8 Polk County Middle S   1:13.6      4
  6 Leandra Davis          8 Bethel Middle School   1:13.9      3
  7 Natalie Paris            Smoky Mountain Middl   1:14.4      2
  8 Shelly Lopez           6 Apple Valley Middle    1:15.0      1
  9 Madison White          7 Apple Valley Middle    1:15.7       
 10 Savana Morgan          8 Apple Valley Middle    1:17.0       
 11 Julianna Garza         8 Canton Middle School   1:17.8       
 12 Maitzih Sanchez          Macon Middle School    1:18.0       
 13 Anneke Lam             7 Waynesville Middle S   1:18.7       
 14 12540                  8 Smoky Mountain Middl   1:19.3       
 15 Chelsey Hensley        7 Madison Middle Schoo   1:19.4       
 16 Alexis Gibson          7 Canton Middle School   1:22.5       
 17 McKenna Morris         6 Polk County Middle S   1:25.4       
 18 Naomi Feagin             Smoky Mountain Middl   1:28.8       
 19 Isela Rios             6 Macon Middle School    1:32.0       
 20 Olivia Snelson         8 Madison Middle Schoo   1:32.3       
 21 Addisyn Whaley         7 Bethel Middle School   1:37.0       

                Middle School Girls 800 Meter Run                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maria Sgro             8 Macon Middle School    2:58.6     10
  2 Macy Fisher            7 Waynesville Middle S   3:06.1      8
  3 Natalie Paris            Smoky Mountain Middl   3:07.1      6
  4 Kristen Hall           8 Polk County Middle S   3:08.0      5
  5 Sierra Early           6 Bethel Middle School   3:12.4      4
  6 Riley Cooley           8 Polk County Middle S   3:13.9      3
  7 Sheree Guerrero        6 Apple Valley Middle    3:15.3      2
  8 Jade Field             8 Macon Middle School    3:15.9      1
  9 Taylor Shallenberger   8 Canton Middle School   3:16.3       
 10 Jasciella Grandy       8 Apple Valley Middle    3:16.8       
 11 Kayla Stechsculte      7 Polk County Middle S   3:17.0       
 12 Johnna Gordon          8 Polk County Middle S   3:17.4       
 13 Myra Colwell           8 Apple Valley Middle    3:18.2       
 14 Mayra Wilde              Smoky Mountain Middl   3:18.9       
 15 Chayse Lewis           7 Bethel Middle School   3:22.3       
 16 Anna Oviedo              Apple Valley Middle    3:26.9       
 17 Bryannah Mendoza       7 Bethel Middle School   3:28.5       
 18 Gabby Bidou            6 Canton Middle School   3:30.1       
 19 Mary Kiser               Macon Middle School    3:39.9       
 20 Kaitlyn Rogers         7 Bethel Middle School   3:49.3       
 21 Kaysa Rock             7 Apple Valley Middle    3:52.2       
 22 Ilah Williams          7 Macon Middle School    3:55.6       
 23 Amelia Gardner           Smoky Mountain Middl   4:04.0       
 24 Samantha Long            Smoky Mountain Middl   4:13.9       
 25 Kahlan Lashbroks         Smoky Mountain Middl   4:22.7       

           Middle School Girls 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Polk County Middle School                  4:52.0     10
  2 Waynesville Middle School                  5:08.0      8
  3 Apple Valley Middle School                 5:20.9      6
  4 Macon Middle School                        5:29.7      5
  5 Bethel Middle School                       5:41.3      4
  6 Smoky Mountain Middle School               6:06.0      3

                Middle School Girls Discus Throw                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Chesnie Berry            Macon Middle School     71-02     10
  2 Macy Ledford           8 Bethel Middle School    64-10      8
  3 Janiah West            6 Waynesville Middle S    64-06      6
  4 A Carson                 Apple Valley Middle     62-09      5
  5 Georgia Mrozkowski     7 Madison Middle Schoo    60-06      4
  6 Rachael Davis          8 Polk County Middle S    54-02      3
  7 Elana Istvan             Smoky Mountain Middl    53-04      2
  8 Adisen Morgan          8 Bethel Middle School    51-11      1
  9 Keri Funderud          8 Apple Valley Middle     51-09       
 10 Maria Torres           7 Bethel Middle School    51-00       
 11 Rocelyn Gonzalez       7 Waynesville Middle S    50-07       
 12 Alexandra Nelson       8 Apple Valley Middle     48-01       
 13 Kylee Mullis           8 Polk County Middle S    43-02       
 14 Stella Tallon          8 Polk County Middle S    43-00       
 15 Nicole Hexamer         8 Canton Middle School    41-05       
 16 Addison Cowan            Smoky Mountain Middl    36-03       
 17 Lillian Rhoads           Smoky Mountain Middl    35-07       
 18 Emily Hunter           8 Macon Middle School     32-00       
 19 Mary Kiser               Macon Middle School     26-08       

                  Middle School Girls Shot Put                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Macy Ledford           8 Bethel Middle School 24-04.00     10
  2 Kylee Mullis           8 Polk County Middle S 23-01.75      8
  3 Shelby Bramblett       8 Canton Middle School 21-10.00      6
  4 Elana Istvan             Smoky Mountain Middl 20-07.75      5
  5 Rachael Davis          8 Polk County Middle S 20-04.75      4
  6 Keri Funderud          8 Apple Valley Middle  19-10.00      3
  7 Janiah West            6 Waynesville Middle S 19-04.25      2
  8 Stella Tallon          8 Polk County Middle S 19-02.50      1
  9 Emma Willis            8 Canton Middle School 19-02.00       
 10 Georgia Mrozkowski     7 Madison Middle Schoo 18-10.00       
 11 Sky Globelwski         8 Macon Middle School  18-09.00       
 12 Bailey Tucak             Macon Middle School  18-08.00       
 13 Hanna Lighthill        8 Bethel Middle School 18-04.00       
 14 Addison Cowan            Smoky Mountain Middl 18-01.50       
 15 Adisen Morgan          8 Bethel Middle School 17-11.00       
 16 Rocelyn Gonzalez       7 Waynesville Middle S 17-05.75       
 17 Grace Irvin            8 Apple Valley Middle  16-08.00       
 18 Lillian Rhoads           Smoky Mountain Middl 16-05.00       
 19 Shelby Stewart         8 Apple Valley Middle  16-02.00       
 20 Mary Kiser               Macon Middle School  15-11.75       
 21 Grace Vella            6 Canton Middle School 12-04.50       

                  Middle School Girls High Jump                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Hannah Angel           8 Macon Middle School   4-10.00     10
  2 Canaan Drake             Macon Middle School   4-06.00      8
  3 Haley Coker              Macon Middle School   4-02.00      6
  4 Kendall Owen           7 Canton Middle School  4-00.00    4.5
  4 Hannah Mason           7 Waynesville Middle S  4-00.00    4.5

                 Middle School Girls Triple Jump                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Hannah Angel           8 Macon Middle School  30-04.25     10
  2 Sarah Roberson           Macon Middle School  26-09.00      8
  3 Sky Globelwski         8 Macon Middle School  26-08.50      6
  4 Addison Wyatt          7 Waynesville Middle S 24-08.00      5
  5 Alexis Gibson          7 Canton Middle School 24-03.25      4
  6 Shelby Pless           7 Bethel Middle School 24-02.00      3
  7 Kristen Hall           8 Polk County Middle S 23-08.00      2
  8 Kendall Warner         7 Waynesville Middle S 23-03.00      1
  9 McKenna Morris         6 Polk County Middle S 22-11.75       
 10 Maddy Stewart          7 Canton Middle School 22-10.50       
 11 Gracie Milner          8 Apple Valley Middle  22-10.00       
 12 Anneke Lam             7 Waynesville Middle S 22-07.75       
 13 Faythe Gordner         7 Apple Valley Middle  21-02.00       

                  Middle School Girls Long Jump                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Marissa Twitty         8 Polk County Middle S 14-04.00     10
  2 Olivia Overholt        7 Polk County Middle S 14-03.00      8
  3 Canaan Drake             Macon Middle School  12-03.00      6
  4 Ashtyn Frady           7 Bethel Middle School 12-00.00      5
  5 DeAsia Green           7 Polk County Middle S 11-10.00      4
  6 Gracie Milner          8 Apple Valley Middle  11-07.00      3
  7 Haley Coker              Macon Middle School  11-06.00      2
  8 Naomi Feagin             Smoky Mountain Middl 11-05.00      1
  9 Jessie Spinger           Smoky Mountain Middl 11-04.00       
 10 Kendall Warner         7 Waynesville Middle S 11-02.00       
 10 Elisabeth Rice         8 Madison Middle Schoo 11-02.00       
 12 Chayse Lewis           7 Bethel Middle School 11-00.00       
 13 Emily Hunter           8 Macon Middle School  10-09.00       
 14 Kaylee Jones           6 Apple Valley Middle  10-06.00       
 15 Maddy Stewart          7 Canton Middle School 10-05.00       
 15 Kirsten Thompson       7 Canton Middle School 10-05.00       
 17 Hannah Mason           7 Waynesville Middle S 10-02.00       
 18 Sarah Mease            8 Bethel Middle School  9-08.00       

              Middle School Boys 110 Meter Hurdles               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Drew Bell              8 Macon Middle School     18.28     10
  2 jon Dash Karamavruc      Apple Valley Middle     18.29      8
  3 Mason Mckinney         8 Apple Valley Middle     18.40      6
  4 Keyavae Emge           7 Canton Middle School    18.7h      5
  5 Gaige Lewis              Polk County Middle S    18.90      4
  6 Enrique Vega-Lively      Apple Valley Middle     19.10      3
  7 Coleman Bryson         7 Waynesville Middle S    19.5h      2
  8 Zack Gibson            8 Macon Middle School     20.20      1
  9 Grant Adams              Macon Middle School     20.30       
 10 Patrick Turner         8 Canton Middle School    20.8h       
 10 Shy'quan Wingo         8 Polk County Middle S    20.80       
 12 Vaughn Ellis             Smoky Mountain Middl    21.00       
 13 Skylar Sutton            Smoky Mountain Middl    21.40       
 13 Tho Palacios-Paxtan      Smoky Mountain Middl    21.40       
 15 Bryson Woody           8 Madison Middle Schoo    21.60       
 15 John Paul Pless        7 Canton Middle School    21.60       
 17 Caden Robinson         6 Waynesville Middle S    21.90       
 18 Brandon Yontz          8 Madison Middle Schoo    22.1h       
 19 Richard Lane           6 Bethel Middle School    23.1h       
 20 Dawson Reeves          6 Bethel Middle School    23.80       
 21 Joseph Clontz          6 Waynesville Middle S    25.5h       
 22 Noah Payne             8 Madison Middle Schoo    25.9h       

                Middle School Boys 100 Meter Dash                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Demarcus Mccluney      8 Apple Valley Middle      11.9     10
  2 Javar Jackson          8 Apple Valley Middle      12.0      8
  3 Jaxon Jarrell          8 Canton Middle School     12.0      6
  4 Cain Early             8 Bethel Middle School     12.1      5
  5 Garrett Fox            8 Waynesville Middle S     12.1      4
  6 Hazahn Collington      7 Apple Valley Middle      12.2      3
  7 D Cagle                8 Bethel Middle School     12.3      2
  8 Matthew Clinton        7 Canton Middle School     12.5      1
  9 David Queen            8 Bethel Middle School     12.6       
 10 Evan Klatt               Macon Middle School      12.7       
 11 Ino Moreno             8 Madison Middle Schoo     12.8       
 12 Nate Henderson         8 Polk County Middle S     13.0       
 12 Abdias Ramirez         8 Polk County Middle S     13.0       
 14 Jake Stone             8 Polk County Middle S     13.4       
 14 Patrick Turner         8 Canton Middle School     13.4       
 16 Dakota Allen             Macon Middle School      13.9       
 16 Colby Hurst            8 Macon Middle School      13.9       
 18 Tito Palacios-Poxtan     Smoky Mountain Middl     14.8       
 19 Youngjae Na              Smoky Mountain Middl     15.1       
 20 Skyler Dillingham      7 Madison Middle Schoo     16.0       
 20 Harry Larkin           6 Madison Middle Schoo     16.0       
 22 Mauricio Hernandez       Smoky Mountain Middl     16.6       

            Middle School Boys 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Apple Valley Middle School                 1:45.5     10
  2 Waynesville Middle School                  1:47.7      8
  3 Madison Middle School                      1:50.0      6
  4 Polk County Middle School                  1:54.4      5
  5 Canton Middle School                       1:55.5      4
  6 Macon Middle School                        2:00.6      3
  7 Bethel Middle School                       2:07.5      2
  8 Smoky Mountain Middle School               2:20.5      1

                Middle School Boys 1600 Meter Run                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Lazaro Vasquez         8 Apple Valley Middle    5:15.4     10
  2 Giancarlo Juarez       8 Apple Valley Middle    5:18.0      8
  3 Jason Pereira          8 Apple Valley Middle    5:18.8      6
  4 Adrian Ortiz           8 Apple Valley Middle    5:19.5       
  5 Jay Schreiber          8 Bethel Middle School   5:22.8      5
  6 Stephen Tucker         8 Apple Valley Middle    5:35.8       
  7 Tyler Staley           8 Polk County Middle S   5:42.6      4
  8 Christian Netschytail  8 Polk County Middle S   5:43.2      3
  9 Daniel Forester        8 Waynesville Middle S   5:48.8      2
 10 Nehemiah Barnette      8 Madison Middle Schoo   5:52.0      1
 11 Noah Jones             8 Waynesville Middle S   5:57.8       
 12 Sam Edwards            7 Waynesville Middle S   5:59.0       
 13 Evan Smalley           6 Waynesville Middle S   6:00.9       
 14 Luke Parrish           6 Waynesville Middle S   6:01.9       
 15 Isaiah Roots             Macon Middle School    6:02.1       
 16 Mitchell Russotti        Smoky Mountain Middl   6:02.3       
 17 Jose Ramos               Smoky Mountain Middl   6:08.1       
 18 Jose Perez               Smoky Mountain Middl   6:08.7       
 19 Zane Ponder            7 Canton Middle School   6:09.4       
 20 Logan Mack               Macon Middle School    6:10.4       
 21 Tucker Watterson         Smoky Mountain Middl   6:12.0       
 22 John Paul Pless        7 Canton Middle School   6:43.6       

            Middle School Boys 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Bethel Middle School                         49.2     10
  2 Waynesville Middle School                    50.0      8
  3 Canton Middle School                         52.7      6
  4 Polk County Middle School                    52.9      5
  5 Macon Middle School                          54.1      4
  6 Madison Middle School                        55.5      3
  7 Apple Valley Middle School                   57.4      2
  8 Smoky Mountain Middle School               1:02.0      1

                Middle School Boys 400 Meter Dash                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jalin Croft            7 Apple Valley Middle    1:00.8     10
  2 McRae Robb             8 Bethel Middle School   1:01.5      8
  3 jon Dash Karamavruc      Apple Valley Middle    1:02.2      6
  4 Jason Pereira          8 Apple Valley Middle    1:02.2      5
  5 Martin Tox             7 Waynesville Middle S   1:04.1      4
  6 Louis Mehaffey         8 Bethel Middle School   1:04.7      3
  7 Max Wait               8 Canton Middle School   1:04.9      2
  8 Maliq Martin           8 Polk County Middle S   1:05.2      1
  9 Andy Valdez            8 Madison Middle Schoo   1:05.5       
 10 Nolan Martin           6 Waynesville Middle S   1:05.7       
 11 Paul Gonzalez          8 Canton Middle School   1:06.9       
 12 Braxton Edwards        7 Polk County Middle S   1:07.0       
 13 Andrew Hostetler       7 Polk County Middle S   1:07.5       
 14 Noah Olsen             7 Madison Middle Schoo   1:12.8       
 15 D Williams               Smoky Mountain Middl   1:13.0       
 16 Skylar Sutton            Smoky Mountain Middl   1:13.9       
 17 Chad Davie             8 Madison Middle Schoo   1:17.8       
 18 Nick Sanders             Macon Middle School    1:19.0       
 19 Mauricio Hernandez       Smoky Mountain Middl   1:19.5       
 20 Jakob Cress              Macon Middle School    1:22.7       
 21 Noah Gruner            6 Canton Middle School   1:23.0       
 22 Ben James              6 Waynesville Middle S   1:25.1       

                Middle School Boys 800 Meter Run                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Giancarlo Juarez       8 Apple Valley Middle    2:23.2     10
  2 Jay Schreiber          8 Bethel Middle School   2:23.4      8
  3 Zachariah McDaniels    8 Apple Valley Middle    2:26.3      6
  4 Zeke Riddle            7 Apple Valley Middle    2:28.1      5
  5 Moises Herrera           Apple Valley Middle    2:34.6       
  6 Christian Netschytail  8 Polk County Middle S   2:36.3      4
  7 Hunter Cabe              Macon Middle School    2:38.2      3
  8 Vincent Twitty         7 Polk County Middle S   2:38.6      2
  9 Daniel Forester        8 Waynesville Middle S   2:39.6      1
 10 Greyson Jones          8 Waynesville Middle S   2:40.7       
 11 Wesley Leichssenring   7 Waynesville Middle S   2:41.1       
 12 Tyler Staley           8 Polk County Middle S   2:41.4       
 13 Adam Ensley            7 Waynesville Middle S   2:44.4       
 14 Isidro Gonzalez        7 Polk County Middle S   2:44.6       
 15 Christopher Leopin       Apple Valley Middle    2:44.9       
 16 Nehemiah Barnette      8 Madison Middle Schoo   2:46.1       
 17 Luke Parrish           6 Waynesville Middle S   2:46.7       
 18 Ashton Ketchersid      6 Canton Middle School   2:50.1       
 19 Mateo Bondurant        8 Canton Middle School   2:53.8       
 20 D Williams               Smoky Mountain Middl   2:54.6       
 21 Jayden Nelson          6 Canton Middle School   2:55.1       
 22 Luis Ramirez           8 Canton Middle School   2:55.4       
 23 Samuel Danks           7 Bethel Middle School   2:55.8       
 24 Jose Ramos               Smoky Mountain Middl   2:59.8       
 25 Mitchell Russotti        Smoky Mountain Middl   3:06.0       
 26 Jose Perez               Smoky Mountain Middl   3:13.0       
 27 Cameron McElrath       7 Bethel Middle School   3:15.7       
 28 Isaac McElrath         6 Bethel Middle School   3:18.3       
 29 Phillip Gloster        7 Waynesville Middle S   3:27.2       
 30 David Campbell           Macon Middle School    3:47.5       
 31 Camden Cochran           Macon Middle School    4:03.0       

                Middle School Boys 200 Meter Dash                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Demarcus Mccluney      8 Apple Valley Middle      24.5     10
  2 Cain Early             8 Bethel Middle School     24.9      8
  3 Javar Jackson          8 Apple Valley Middle      25.5      6
  4 Jaxon Jarrell          8 Canton Middle School     25.8      5
  5 Nate Henderson         8 Polk County Middle S     26.6      4
  6 Austin Bilodeau        8 Madison Middle Schoo     26.8      3
  7 Mason Mckinney         8 Apple Valley Middle      26.9      2
  8 David Queen            8 Bethel Middle School     27.0      1
  9 Drew Bell              8 Macon Middle School      27.1       
 10 Clay Hilemon           8 Madison Middle Schoo     27.4       
 11 Jake Stone             8 Polk County Middle S     27.7       
 12 Shy'quan Wingo         8 Polk County Middle S     28.4       
 13 Damien Hebentreit        Smoky Mountain Middl     28.7       
 14 Tanner Kirkpatrick     8 Canton Middle School     30.2       
 15 Austin Holland           Macon Middle School      30.4       
 16 Giovanni Huayamave       Macon Middle School      30.8       
 17 Matthew Flores         7 Madison Middle Schoo     31.5       
 17 Carson Frady           8 Smoky Mountain Middl     31.5       
 19 Ben James              6 Waynesville Middle S     38.5       

            Middle School Boys 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Apple Valley Middle School                 4:16.2     10
  2 Polk County Middle School                  4:19.9      8
  3 Canton Middle School                       4:25.0      6
  4 Waynesville Middle School                  4:29.7      5
  5 Bethel Middle School                       4:36.8      4
  6 Smoky Mountain Middle School               4:51.9      3
  7 Macon Middle School                        4:59.8      2

                 Middle School Boys Discus Throw                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Hunter Murphy            Waynesville Middle S   106-07     10
  2 Nick Rich              8 Waynesville Middle S    94-11      8
  3 Jeremiaz Huinil        8 Apple Valley Middle     89-07      6
  4 Greyson Jones          8 Waynesville Middle S    87-04      5
  5 Kason Coates           7 Madison Middle Schoo    84-03      4
  6 Heath Hannah           7 Canton Middle School    83-03      3
  7 Kevin Muro-Castillo    8 Canton Middle School    82-07      2
  8 Colby Hurst            8 Macon Middle School     82-06      1
  9 Dakota Allen             Macon Middle School     81-01       
 10 Conner McCracken       8 Bethel Middle School    76-00       
 11 Carter Ball            8 Canton Middle School    75-05       
 12 Edgar Vasquez          8 Apple Valley Middle     72-09       
 13 Ryan Cohee             8 Apple Valley Middle     72-03       
 14 Harrison Waddell       7 Polk County Middle S    71-03       
 15 Harold Heatherly       8 Bethel Middle School    68-10       
 15 Damien Hebentreit        Smoky Mountain Middl    68-10       
 17 Maliq Martin           8 Polk County Middle S    64-05       
 18 Jackson Morgan         7 Bethel Middle School    56-06       
 19 Nick Sanders             Macon Middle School     47-05       
 20 Joe Nichols            7 Polk County Middle S    41-11       
 21 Coleman Hopfinger        Smoky Mountain Middl    27-08       
 22 Jadon Cole               Smoky Mountain Middl    27-02       

                   Middle School Boys Shot Put                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Warner Mull            8 Canton Middle School 40-01.00     10
  2 Harold Heatherly       8 Bethel Middle School 36-03.50      8
  3 Conner McCracken       8 Bethel Middle School 36-02.75      6
  4 Jeremiaz Huinil        8 Apple Valley Middle  36-00.75      5
  5 Austin Bilodeau        8 Madison Middle Schoo 33-11.00      4
  6 Hunter Brown           8 Bethel Middle School 33-05.00      3
  7 Ryan Cohee             8 Apple Valley Middle  32-03.50      2
  8 Kevin Muro-Castillo    8 Canton Middle School 31-07.00      1
  9 Damien Hebentreit        Smoky Mountain Middl 31-02.75       
 10 Camden Cochran           Macon Middle School  30-11.00       
 11 Andrew Erickson        7 Apple Valley Middle  30-08.50       
 12 Maliq Martin           8 Polk County Middle S 28-07.25       
 13 Hunter Murphy            Waynesville Middle S 28-04.00       
 14 Heath Hannah           7 Canton Middle School 28-03.50       
 15 Greyson Jones          8 Waynesville Middle S 27-09.25       
 16 Austin Stepp             Waynesville Middle S 25-07.50       
 17 Harrison Waddell       7 Polk County Middle S 24-06.75       
 18 Hunter Cabe              Macon Middle School  22-04.50       
 19 Joe Nichols            7 Polk County Middle S 22-01.00       
 20 Nick Sanders             Macon Middle School  21-07.50       
 21 Coleman Hopfinger        Smoky Mountain Middl 16-03.00       
 22 Jadon Cole               Smoky Mountain Middl 15-08.00       

                  Middle School Boys High Jump                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Coleman Bryson         7 Waynesville Middle S  5-07.00     10
  2 Matthew Roberts        8 Canton Middle School  5-00.00      8
  3 Evan Klatt               Macon Middle School   4-10.00      6
  4 Jason Frazier          7 Waynesville Middle S  4-08.00      5
  5 Caleb Holcombe         8 Canton Middle School  4-08.00      4
  6 Seth Merrill           8 Madison Middle Schoo  4-08.00      3

                 Middle School Boys Triple Jump                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jalin Croft            7 Apple Valley Middle  35-05.00     10
  2 Matias Akers           8 Polk County Middle S 34-02.75      8
  3 D Cagle                8 Bethel Middle School 33-09.00      6
  4 Warner Mull            8 Canton Middle School 30-07.50      5
  5 Devin Blackburn          Macon Middle School  29-08.00      4
  6 Chad Thompson          8 Bethel Middle School 29-03.00      3
  7 Mason Bandhauer        7 Apple Valley Middle  29-02.75      2
  8 Tyler Staley           8 Polk County Middle S 29-02.25      1
  9 Zander Fender          7 Madison Middle Schoo 27-11.00       
 10 Noah Jones             8 Waynesville Middle S 27-10.50       
 10 Lucas Whitted          8 Bethel Middle School 27-10.50       
 12 Marvin Williams        7 Apple Valley Middle  27-08.75       
 13 Jason Frazier          7 Waynesville Middle S 27-00.50       
 14 Zane Ponder            7 Canton Middle School 26-11.00       
 15 Ranger Hayes           7 Madison Middle Schoo 24-10.50       
 16 Thatcher Geis          8 Canton Middle School 24-05.50       
 17 Cal Drake                Macon Middle School  22-05.00       
 18 Eli Payne              6 Madison Middle Schoo 21-04.25       

                  Middle School Boys Long Jump                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jaxon Jarrell          8 Canton Middle School 17-02.50     10
  2 Coleman Bryson         7 Waynesville Middle S 16-05.00      8
  3 Coleman Cothern        8 Waynesville Middle S 15-07.00      6
  4 Matias Akers           8 Polk County Middle S 15-06.50      5
  5 Kain Fortney           8 Canton Middle School 15-03.00      4
  6 Warner Mull            8 Canton Middle School 15-02.50      3
  7 Justin Furman          8 Bethel Middle School 15-01.50      2
  8 Javar Jackson          8 Apple Valley Middle  15-01.50      1
  9 Chad Thompson          8 Bethel Middle School 14-07.50       
 10 Hazahn Collington      7 Apple Valley Middle  14-07.00       
 11 Wylie Raushenbach      8 Polk County Middle S 14-05.00       
 12 Jonnathan Olivio         Apple Valley Middle  14-01.50       
 13 Kason Coates           7 Madison Middle Schoo 13-10.00       
 14 Vaughn Ellis             Smoky Mountain Middl 13-06.00       
 15 Devin Blackburn          Macon Middle School  13-03.50       
 16 Grant Adams              Macon Middle School  13-02.50       
 17 Tucker Watterson         Smoky Mountain Middl 12-03.50       
 18 Vincent Twitty         7 Polk County Middle S 11-10.00       
 19 Devin Brafford         6 Waynesville Middle S 11-02.00       
 20 Jack Morrow            6 Madison Middle Schoo 10-07.00       
 21 Cal Drake                Macon Middle School  10-03.50       
 22 Jacob Baker            7 Bethel Middle School 10-02.50       



       Middle School Girls Team Scores (14 Events Scored)        
==========================================================================
    Team                        Pts   
--------------------------------------------------------------------------
  1 Macon Middle School         162   
  2 Polk County Middle School   103   
  3 Bethel Middle School        68    
  4 Waynesville Middle School  51.5   
  5 Smoky Mountain Middle Sch   47    
  6 Apple Valley Middle Schoo   41    
  7 Madison Middle School       39    
  8 Canton Middle School       16.5   


        Middle School Boys Team Scores (14 Events Scored)        
==========================================================================
    Team                        Pts   
--------------------------------------------------------------------------
  1 Apple Valley Middle Schoo   170   
  2 Waynesville Middle School   86    
  3 Canton Middle School        85    
  4 Bethel Middle School        84    
  5 Polk County Middle School   54    
  6 Macon Middle School         34    
  7 Madison Middle School       24    
  8 Smoky Mountain Middle Sch    5