Connect with us

High School

Playoff pairings: Polk baseball, softball, soccer earn first-round byes

Playoff action for Polk County baseball, softball and girls soccer teams won’t begin until Saturday’s second round, according to official brackets released Monday by the North Carolina High School Athletic Association

Playoff action for Polk County baseball, softball and girls soccer teams won’t begin until Saturday’s second round, according to official brackets released Monday by the North Carolina High School Athletic Association.

All three teams received first-round byes in the brackets.

Polk County’s baseball team is the fifth seed in the 1A West bracket and will host the winner of No. 12 North Stokes (16-9) and No. 21 Highland Tech (12-13).

Polk County’s softball team is the 8th seed in the 1A West bracket and will host either No. 9 Pine Lake Prep (13-6) or No. 24 South Stokes (1-19).

Polk County’s girls soccer team is the 7th seed in the 1A West bracket and will host either No. 10 South Davidson (12-4-1) or No. 23 Mitchell (4-11).

BASEBALL
1A West Regional

#1 East Surry (21-2), BYE
#16 Swain County (11-6) vs. #17 Chatham Charter (18-4)
#8 East Wilkes (11-12), BYE
#9 North Stanly (22-3) vs. #24 Bessemer City (9-12)
#5 Polk County (19-3-1), BYE
#12 North Stokes (16-9) vs. #21 Highland Tech (12-13)
#4 Lincoln Charter (18-5), BYE
#13 Mitchell (11-7) vs. #20 North Moore (13-12)
#3 Uwharrie Charter (23-3), BYE
#14 Queens Grant (14-9) vs. #19 Andrews (12-7)
#6 Chatham Central (15-8), BYE
#11 Cherryville (17-8) vs. #22 South Stokes (9-13)
#7 Pine Lake Prep (14-6), BYE
#10 Rosman (15-5-1) vs. #23 Mountain Island Charter (12-5)
#2 Murphy (22-0), BYE
#15 South Stanly (14-10) vs. #18 Mount Airy (10-9)

SOFTBALL
1A West Regional

#1 North Stokes (20-3), BYE
#16 Murphy (14-6) vs. #17 East Wilkes (15-8)
#8 Polk County (14-6), BYE
#9 Pine Lake Prep (13-6) vs. #24 South Stokes (1-19)
#5 Robbinsville (21-1), BYE
#12 Hiwassee Dam (13-4) vs. #21 Falls Lake (9-8)
#4 South Stanly (20-5), BYE
#13 Bessemer City (17-5) vs. #20 Swain County (11-8)
#3 Alleghany (16-4), BYE
#14 Union Academy (13-5) vs. #19 Starmount (10-9)
#6 Roxboro Community (14-4), BYE
#11 Uwharrie Charter (17-4) vs. #22 Mountain Island Charter (15-7)
#7 Lincoln Charter (16-6), BYE
#10 East Surry (15-6) vs. #23 Highland Tech (11-9)
#2 Chatham Central (17-2), BYE
#15 North Stanly (15-7) vs. #18 West Montgomery (15-6)

GIRLS SOCCER
1A West Regional
#1 Union Academy (20-1-0), BYE
#16 Elkin (9-9-0) vs. #17 Hayesville (6-4-0)
#8 Bishop McGuinness (11-5-0), BYE
#9 Pine Lake Prep (11-3-1), #24 Piedmont Commuinty (7-10-0)
#5 Starmount (14-4-0), BYE
#12 Highlands (9-6-0) vs. #21 Highland Tech (8-10-0)
#4 Gray Stone Day (15-2-2), BYE
#13 Community School of Davidson (11-8-2) vs. #20 Queens Grant (5-12-0)
#3 Lincoln Charter (17-1-1), BYE
#14 Mount Airy (11-8-0) vs. #19 Swain County (8-6-0)
#6 Murphy (13-2-0), BYE
#11 Thomas Jefferson (12-5-1) vs. #22 East Surry (1-15-1)
#7 Polk County (11-7-0), BYE
#10 South Davidson (12-4-1) vs. #23 Mitchell (4-11-0)
#2 South Stokes (12-5-0), BYE
#15 Mountain Island Charter (8-10-0) vs. #18 East Wilkes (7-11-0)

 

Latest News

More in High School