Overholt, Edwards earn event wins to lead Polk Middle track effort

Polk County Middle’s Olivia Overholt won two individual events Tuesday to lead the Wolverines in a Blue Ridge Conference track meet at Apple Valley Middle School.

Overholt won the 1600 meters in 5:52, finishing 38 seconds ahead of second place, and the 800 meters in 2:45. Overholt also ran with the 4×400-meter relay team that won the event in 4:45.6, three seconds ahead of Brevard Middle.

Polk Middle’s Braxton Edwards also picked up an event win for the Wolverine boys, taking the 200-meter dash in 23.8.

Other top-five efforts for the Wolverines included:

GIRLS
100-meter hurdles: 4. Amya Cunningham, 20.7
400-meter dash: 5. Michelle Ketwitz, 1:12.8
Shot put: 2. Avia Cunningham, 24-3 1/4

BOYS
4×400-meter relay: 2. Polk County, 4:19.5
Long jump: 5. Braxton Edwards, 14-11
Discus: 2. Harrison Waddell, 111-0

Both Polk Middle teams are scheduled to be back in action on Tuesday, traveling to Flat Rock for another Blue Ridge Conference meet.

      Apple Valley Middle School Meet 3-20-2018 - 3/20/2018      

           Flat Rock Middle School, Hendersonville, NC           



        Middle School/Junior High Girls 100 Meter Hurdles        

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Mariel Reid            8 Brevard Middle Schoo    18.6h     10

  2 Kendall Owen           8 Canton Middle School    19.8h      8

  3 Andrea Ramirez         8 Madison Middle Schoo    20.5h      6

  4 Amya Cunningham        8 Polk County Middle S    20.7h      5

  5 Caydance Lindsey       7 Flat Rock Middle Sch    20.8h      4

  6 Ellie Gold             8 Hendersonville Middl    20.9h      3

  7 Moniqueka Townsend     8 Brevard Middle Schoo    21.0h      2

  8 Courtney Childers      7 Hendersonville Middl    21.1h      1

  9 Stacey Waroe           8 Apple Valley Middle     22.1h       

 10 Sarah Arrowood         8 Canton Middle School    22.5h       

 10 Evie Corn              7 Apple Valley Middle     22.5h       

 12 Naomi Hayes            8 Flat Rock Middle Sch    22.6h       

 13 Marleigh Hunt          6 Polk County Middle S    23.4h       

 14 Lyric Heyes            6 Madison Middle Schoo    23.5h       

 15 Leidy Sanchez          8 Apple Valley Middle     24.3h       

 15 Cathyryn Belham        7 Canton Middle School    24.3h       



         Middle School/Junior High Girls 100 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Jazmine Schaeffer      6 Hendersonville Middl    13.7h     10

  2 Shaniya Cook           7 Brevard Middle Schoo    13.8h      8

  3 Adreyona Smith         6 Apple Valley Middle     14.0h      6

  4 Scarlett Quinn         8 Madison Middle Schoo    14.5h      5

  5 Tyneshia Hunt          8 Hendersonville Middl    14.6h      4

  6 India Smith            6 Hendersonville Middl    14.7h      3

  7 Darshianna Alati       8 Flat Rock Middle Sch    14.8h    1.5

  7 Aylah Salter           7 Brevard Middle Schoo    14.8h    1.5

  9 Amya Cunningham        8 Polk County Middle S    14.9h       

 10 Macie Seymour          7 Brevard Middle Schoo    15.0h       

 11 Zoe Hurley             8 Apple Valley Middle     15.3h       

 12 Alexia Dickinson       7 Flat Rock Middle Sch    15.5h       

 13 Savannah Shelton       7 Madison Middle Schoo    15.7h       

 14 MacKenzie Mott         7 Madison Middle Schoo    15.9h       

 15 Emma Grace Tiller      7 Canton Middle School    16.3h       

 16 Kylie Varnadore        8 Flat Rock Middle Sch    16.4h       

 17 Faythe Gordner         8 Apple Valley Middle     16.6h       

 17 Nalani Wilder          8 Polk County Middle S    16.6h       

 19 Emily Early            7 Canton Middle School    16.7h       



     Middle School/Junior High Girls 4x200 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Brevard Middle School A                    2:03.0     10

  2 Apple Valley Middle School A               2:09.4      8

  3 Hendersonville Middle School A             2:09.6      6

  4 Canton Middle School A                     2:11.1      5

  5 Flat Rock Middle School A                  2:17.0      4

  6 Madison Middle School A                    2:22.0      3



         Middle School/Junior High Girls 1600 Meter Run          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Olivia Overholt        8 Polk County Middle S   5:52.0     10

  2 Caydance Lindsey       7 Flat Rock Middle Sch   6:30.7      8

  3 Piper Suttles          8 Brevard Middle Schoo   6:33.7      6

  4 Taryn Keyzer           8 Hendersonville Middl   6:34.8      5

  5 Emma Coye              8 Brevard Middle Schoo   6:37.0      4

  6 Caitlyn Mcminn         7 Apple Valley Middle    6:41.5      3

  7 Destiny Smithers       8 Apple Valley Middle    6:42.5      2

  8 Julia Grace Hardy      6 Brevard Middle Schoo   6:45.9      1

  9 Evelyn Salitre-dothe   7 Hendersonville Middl   6:48.0       

 10 Cora Lawrence          6 Polk County Middle S   6:49.8       



     Middle School/Junior High Girls 4x100 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Brevard Middle School A                     57.4h     10

  2 Apple Valley Middle School A                58.6h      8

  3 Hendersonville Middle School A              59.2h      6

  4 Madison Middle School A                   1:00.6h      5

  5 Flat Rock Middle School A                 1:03.5h      4

  6 Canton Middle School A                    1:07.8h      3



         Middle School/Junior High Girls 400 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Raquel Pizzo           7 Brevard Middle Schoo  1:06.5h     10

  2 Cassie Scheuer         8 Apple Valley Middle   1:10.0h      8

  3 Chelsey Hensley        8 Madison Middle Schoo  1:11.2h      6

  4 Andrea Ramirez         8 Madison Middle Schoo  1:11.7h      5

  5 Michelle Ketwitz       7 Polk County Middle S  1:12.8h      4

  6 Kaylee Shallenburger   6 Canton Middle School  1:14.1h      3

  7 Chloe Childers         6 Hendersonville Middl  1:14.3h      2

  8 Taylor Cowlishaw       7 Flat Rock Middle Sch  1:14.5h      1

  9 Mikayla Peterson       7 Brevard Middle Schoo  1:14.9h       

 10 Jackie Hernandez       6 Hendersonville Middl  1:16.3h       

 11 Olivia Greene          8 Madison Middle Schoo  1:18.0h       

 12 Katherine Graham       7 Hendersonville Middl  1:18.1h       

 13 Jordan Raasch          6 Apple Valley Middle   1:18.5h       

 14 Madison Brown          7 Apple Valley Middle   1:19.0h       

 15 Cora Lawrence          6 Polk County Middle S  1:20.1h       

 16 Sarenity Carson        6 Polk County Middle S  1:22.0h       

 17 Emily Early            7 Canton Middle School  1:24.0h       

 18 Sulima Garcia          6 Brevard Middle Schoo  1:27.7h       



          Middle School/Junior High Girls 800 Meter Run          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Olivia Overholt        8 Polk County Middle S   2:45.0     10

  2 Macie Seymour          7 Brevard Middle Schoo   2:59.8      8

  3 Kylie Prescott         8 Brevard Middle Schoo   3:00.4      6

  4 Emma Coye              8 Brevard Middle Schoo   3:00.8      5

  5 Caydance Lindsey       7 Flat Rock Middle Sch   3:01.3      4

  6 Taryn Keyzer           8 Hendersonville Middl   3:07.1      3

  7 Nieves Jaquez          7 Apple Valley Middle    3:07.3      2

  8 Aryanna Patterson      6 Polk County Middle S   3:09.4      1

  9 Evelyn Salitre-dothe   7 Hendersonville Middl   3:10.1       

 10 Senait Richmond        7 Brevard Middle Schoo   3:12.7       



         Middle School/Junior High Girls 200 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Jordan Warren          7 Flat Rock Middle Sch    30.8h     10

  2 Darshianna Alati       8 Flat Rock Middle Sch    31.9h      8

  3 Sulima Garcia          6 Brevard Middle Schoo    32.6h    5.5

  3 Scarlett Quinn         8 Madison Middle Schoo    32.6h    5.5

  5 Justice Twitty         6 Apple Valley Middle     32.8h      4

  6 Katherine Graham       7 Hendersonville Middl    32.9h      3

  7 Mikayla Peterson       7 Brevard Middle Schoo    33.2h      2

  8 Maci Kiefer            7 Hendersonville Middl    33.4h      1

  9 Stacey Waroe           8 Apple Valley Middle     33.6h       

 10 Kaylee Shallenburger   6 Canton Middle School    34.0h       

 11 Kylie Varnadore        8 Flat Rock Middle Sch    34.2h       

 12 Courtney Childers      7 Hendersonville Middl    34.6h       

 13 Emma Grace Tiller      7 Canton Middle School    35.4h       

 14 Ashlynn Mousseau       8 Canton Middle School    36.4h       

 14 Hannah Janowitz        7 Brevard Middle Schoo    36.4h       

 16 Emma Zaborowski        8 Apple Valley Middle     37.2h       

 17 Nalani Wilder          8 Polk County Middle S    37.5h       

 18 Kaylee Smithwick       7 Madison Middle Schoo    38.3h       

 19 Georgia Mrozkowski     8 Madison Middle Schoo    39.3h       



     Middle School/Junior High Girls 4x400 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Polk County Middle School A                4:45.6     10

  2 Brevard Middle School A                    4:48.9      8

  3 Flat Rock Middle School A                  5:16.0      6

  4 Canton Middle School A                     5:25.2      5

  5 Hendersonville Middle School A             5:29.0      4

  6 Apple Valley Middle School A               5:29.4      3



            Middle School/Junior High Girls Long Jump            

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Shaniya Cook           7 Brevard Middle Schoo 12-10.00     10

  2 Hailey Shipman         7 Flat Rock Middle Sch 12-01.00      8

  3 Taylor Cowlishaw       7 Flat Rock Middle Sch 11-09.00      6

  4 Kendra Holbert         8 Hendersonville Middl 10-11.00      5

  5 Madison White          8 Apple Valley Middle  10-08.50      4

  6 Ellie Gold             8 Hendersonville Middl 10-08.00    2.5

  6 Kendall Owen           8 Canton Middle School 10-08.00    2.5

  8 Viviana Smith          8 Apple Valley Middle  10-04.50      1

  9 Kirsten Thompson       8 Canton Middle School 10-03.00       

 10 Mariana Claros         6 Polk County Middle S 10-02.00       

 11 Moniqueka Townsend     8 Brevard Middle Schoo 10-01.00       

 12 Zaineb McKinney        7 Flat Rock Middle Sch 10-00.00       

 13 Peyton Chappell        8 Canton Middle School  9-08.00       

 14 Lyric Heyes            6 Madison Middle Schoo  9-00.50       

 15 Kaylee Smithwick       7 Madison Middle Schoo  8-07.50       

 16 Mariana Flores-Diaz    6 Apple Valley Middle   8-07.00       

 17 Grace Currin           8 Hendersonville Middl  7-11.00       



           Middle School/Junior High Girls Triple Jump           

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Hailey Shipman         7 Flat Rock Middle Sch 26-00.00     10

  2 Alexis Gibson          8 Canton Middle School 25-01.00      8

  3 Kendra Holbert         8 Hendersonville Middl 24-00.75      6

  4 Aylah Salter           7 Brevard Middle Schoo 23-09.50      5

  5 Faythe Gordner         8 Apple Valley Middle  22-05.50      4

  6 Destiny Sprinkle       7 Madison Middle Schoo 22-04.00      3

  7 Lizeth Torres          7 Apple Valley Middle  21-07.00      2

  8 Kaylee Smithwick       7 Madison Middle Schoo 20-06.50      1

  9 Taneriah Whiteside     7 Apple Valley Middle  20-03.00       

 10 Taylor Richardson      7 Madison Middle Schoo 19-04.50       

 11 Grace Currin           8 Hendersonville Middl 17-08.00       

 12 Maggie Welch           8 Hendersonville Middl 17-04.00       

 13 Hannah Janowitz        7 Brevard Middle Schoo 17-01.00       



            Middle School/Junior High Girls High Jump            

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Aria Schoenacher       7 Brevard Middle Schoo  4-02.00     10

  2 Viviana Smith          8 Apple Valley Middle   4-00.00      8

  3 Chelsey Hensley        8 Madison Middle Schoo  4-00.00      6

  4 McKenzi Hammond        7 Apple Valley Middle   4-00.00      5

  5 Deanna Bickford        7 Brevard Middle Schoo  3-09.00      4

  6 Cathyryn Belham        7 Canton Middle School  3-06.00      2

  6 Aireal McElreath       7 Canton Middle School  3-06.00      2

  6 MacKenzie Mott         7 Madison Middle Schoo  3-06.00      2

  6 Kasya Rock             8 Apple Valley Middle   3-06.00       

  6 Savannah Shelton       7 Madison Middle Schoo  3-06.00       

 11 Annika McElreath       7 Canton Middle School  3-06.00       



            Middle School/Junior High Girls Shot Put             

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Alexis Gibson          8 Canton Middle School 26-04.00     10

  2 Avia Cunningham        6 Polk County Middle S 24-03.25      8

  3 Annika Gonzalez        8 Flat Rock Middle Sch 23-09.50      6

  4 Ava Martinez           8 Flat Rock Middle Sch 23-08.00      5

  5 Olivia Skinner         7 Apple Valley Middle  22-05.75      4

  6 Eve Thomas             8 Brevard Middle Schoo 22-05.25      3

  7 Autumn Shumate         7 Polk County Middle S 21-09.75      2

  8 Emily Albin            7 Apple Valley Middle  21-08.50      1

  9 Dafne Rodriguez        8 Flat Rock Middle Sch 19-06.00       

 10 Kiana Foster           8 Brevard Middle Schoo 19-02.50       

 11 Roci Bautista          7 Apple Valley Middle  17-06.75       

 12 Macie Seymour          7 Brevard Middle Schoo 17-03.00       

 13 Grace Pearce           7 Hendersonville Middl 16-03.75       

 14 Lisa Jones             7 Polk County Middle S 16-03.50       

 15 Saren Elkins           8 Madison Middle Schoo 15-03.75       

 16 Maggie Welch           8 Hendersonville Middl 14-08.25       

 17 Keke Logan             6 Hendersonville Middl 13-07.00       



          Middle School/Junior High Girls Discus Throw           

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Georgia Mrozkowski     8 Madison Middle Schoo    62-11     10

  2 Annika Gonzalez        8 Flat Rock Middle Sch    62-07      8

  3 Alexis Gibson          8 Canton Middle School    57-01      6

  4 Olivia Skinner         7 Apple Valley Middle     55-02      5

  5 Grace Pearce           7 Hendersonville Middl    54-07      4

  6 Autumn Shumate         7 Polk County Middle S    54-05      3

  7 Dafne Rodriguez        8 Flat Rock Middle Sch    53-08      2

  8 Tatiana Rivera         8 Apple Valley Middle     52-08      1

  9 Eve Thomas             8 Brevard Middle Schoo    50-02       

 10 Maggie Welch           8 Hendersonville Middl    46-06       

 11 Kameron Henderson      8 Apple Valley Middle     44-03       

 12 Kiana Foster           8 Brevard Middle Schoo    44-02       

 13 Deanna Bickford        7 Brevard Middle Schoo    42-04       

 14 Sarenity Carson        6 Polk County Middle S    36-01       

 15 Ava Martinez           8 Flat Rock Middle Sch    35-04       

 16 Saren Elkins           8 Madison Middle Schoo    33-06       

 17 Maggie Johnson         6 Polk County Middle S    28-02       

 18 Makenna Cermak         6 Hendersonville Middl    10-00       



        Middle School/Junior High Boys 110 Meter Hurdles         

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Bradley Rundell        8 Brevard Middle Schoo    19.7h     10

  2 Kason Coates           8 Madison Middle Schoo    19.8h      8

  3 Peyton Wallace         8 Madison Middle Schoo    19.9h    5.5

  3 Carter Whitesides      8 Apple Valley Middle     19.9h    5.5

  5 Robert Cleto           8 Apple Valley Middle     20.0h      4

  6 Kenton Lewis           8 Canton Middle School    20.2h      3

  7 Max Goble              8 Hendersonville Middl    20.5h      2

  8 Luke Warner            7 Apple Valley Middle     21.2h      1

  9 Andrew Hostetler       8 Polk County Middle S    21.8h       

 10 Kaid Hostetler         7 Polk County Middle S    22.1h       

 11 Kaden Curtis           8 Hendersonville Middl    22.8h       

 11 Will Thiessen          7 Flat Rock Middle Sch    22.8h       

 13 Brandon Quinn          6 Madison Middle Schoo    23.0h       

 14 Angel Alvarez          6 Polk County Middle S    23.1h       

 14 John Phillips          8 Brevard Middle Schoo    23.1h       

 14 Zac Joyce              7 Flat Rock Middle Sch    23.1h       

 17 Ashton Davis           7 Canton Middle School    23.5h       

 17 Aaron Thompson         7 Flat Rock Middle Sch    23.5h       

 19 Jesse Phillips         6 Brevard Middle Schoo    23.7h       

 20 Jared Webb             6 Canton Middle School    24.0h       



          Middle School/Junior High Boys 100 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Omarie Flowers         7 Apple Valley Middle     11.8h     10

  2 Hazahn Collington      8 Apple Valley Middle     12.2h      8

  3 Jhair Urbina           8 Flat Rock Middle Sch    12.5h      6

  4 Kaleb Hall             8 Flat Rock Middle Sch    12.6h      5

  5 Brayden Corn           8 Hendersonville Middl    12.7h      4

  6 Elijah Ball            8 Madison Middle Schoo    13.0h      3

  7 Paul Orr               8 Hendersonville Middl    13.1h      2

  8 Malik Angram           6 Apple Valley Middle     13.2h      1

  9 Sabian Schaeffer       8 Hendersonville Middl    13.7h       

  9 Casey Merritt          7 Flat Rock Middle Sch    13.7h       

 11 Dre Sutton             8 Polk County Middle S    13.9h       

 12 Keaundrae Green        6 Polk County Middle S    14.6h       

 12 Trapper Burnette       6 Canton Middle School    14.6h       

 14 Johnny Rathbone        6 Madison Middle Schoo    14.8h       

 14 Jalyn Thomas           6 Polk County Middle S    14.8h       

 14 Hayden McMullen        6 Canton Middle School    14.8h       

 17 Oscar Limon            8 Brevard Middle Schoo    14.9h       

 18 Cadden Davis           6 Canton Middle School    15.0h       

 19 Elijah Simon           7 Brevard Middle Schoo    15.4h       

 20 Zorian Wynn            7 Brevard Middle Schoo    15.5h       



      Middle School/Junior High Boys 4x200 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Flat Rock Middle School A                  1:47.5     10

  2 Apple Valley Middle School A               1:49.5      8

  3 Hendersonville Middle School A             1:50.0      6

  4 Brevard Middle School A                    1:54.0      5

  5 Canton Middle School A                     1:54.8      4

  6 Madison Middle School A                    2:09.1      3



          Middle School/Junior High Boys 1600 Meter Run          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Abdi Green             8 Brevard Middle Schoo   5:22.2     10

  2 Knox Witherspoon       8 Brevard Middle Schoo   5:25.3      8

  3 Rubilsel Sanchez       8 Apple Valley Middle    5:34.7      6

  4 James Graham           8 Hendersonville Middl   5:41.4      5

  5 Ulises Vega de la Mor  8 Apple Valley Middle    5:48.5      4

  6 Mark Teague            8 Polk County Middle S   5:50.3      3

  7 Peyton Cooper          8 Apple Valley Middle    5:52.2      2

  8 Jackson Worley         6 Madison Middle Schoo   5:54.2      1

  9 Ben Weaver             6 Brevard Middle Schoo   5:55.3       

 10 Christian Renken       6 Hendersonville Middl   5:57.3       



      Middle School/Junior High Boys 4x100 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Apple Valley Middle School A                49.5h     10

  2 Madison Middle School A                     51.8h      8

  3 Hendersonville Middle School A              52.5h      6

  4 Flat Rock Middle School A                   52.8h      5

  5 Brevard Middle School A                     55.3h      4

  6 Polk County Middle School A                 55.8h      3

  7 Canton Middle School A                    1:02.9h      2



          Middle School/Junior High Boys 400 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Logan Free             7 Canton Middle School  1:00.0h     10

  2 Alex Ruiz              8 Apple Valley Middle   1:01.8h      8

  3 Alberto Blanco-Martin  7 Flat Rock Middle Sch  1:01.9h      6

  4 Caleb Collany          7 Flat Rock Middle Sch  1:02.9h      5

  5 Harper Wilkes          8 Madison Middle Schoo  1:03.4h      4

  6 Locklan Hunt           7 Apple Valley Middle   1:04.5h      3

  7 Wayne Carson           6 Polk County Middle S  1:05.9h      2

  8 Ethan Renken           8 Hendersonville Middl  1:07.1h      1

  9 Elijah Simon           7 Brevard Middle Schoo  1:07.4h       

 10 Christian Renken       6 Hendersonville Middl  1:07.9h       

 11 Elijah Barnes          7 Polk County Middle S  1:08.3h       

 12 Antonio Simpson        6 Polk County Middle S  1:08.6h       

 13 Marvin Williams        8 Apple Valley Middle   1:08.7h       

 13 Kenton Lewis           8 Canton Middle School  1:08.7h       

 15 Emmannual Villa        8 Brevard Middle Schoo  1:10.0h       

 16 Justin Norton          7 Madison Middle Schoo  1:11.1h       

 17 Luis Hernandez         6 Flat Rock Middle Sch  1:11.4h       

 18 Truit Manuel           7 Hendersonville Middl  1:17.3h       

 19 James O'Brien          7 Madison Middle Schoo  1:26.5h       



          Middle School/Junior High Boys 800 Meter Run           

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Abdi Green             8 Brevard Middle Schoo   2:23.8     10

  2 Rubilsel Sanchez       8 Apple Valley Middle    2:29.7      8

  3 Townsend Dierauf       8 Brevard Middle Schoo   2:34.2      6

  4 Dylan Studt            8 Brevard Middle Schoo   2:34.5      5

  5 Knox Witherspoon       8 Brevard Middle Schoo   2:37.3      4

  6 Peyton Cooper          8 Apple Valley Middle    2:41.8      3

  7 John Pless             8 Canton Middle School   2:43.3      2

  8 Matthew Flores         8 Madison Middle Schoo   2:43.8      1

  9 Jackson Worley         6 Madison Middle Schoo   2:44.1       

 10 Allen Mendez-Huerta    6 Flat Rock Middle Sch   2:46.2       



          Middle School/Junior High Boys 200 Meter Dash          

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Braxton Edwards        8 Polk County Middle S    23.8h     10

  2 Anthony Zanolli        8 Flat Rock Middle Sch    25.3h      8

  3 Nathan Stockton        8 Brevard Middle Schoo    25.7h      6

  4 Jalin Croft            8 Apple Valley Middle     26.2h      5

  5 Stevenson Alex         8 Flat Rock Middle Sch    26.5h      4

  6 Kai Ponder             8 Hendersonville Middl    27.0h      3

  7 Zander Fender          8 Madison Middle Schoo    27.2h      2

  8 Dakota Twitty          8 Polk County Middle S    27.4h      1

  8 Billy Johnson          8 Hendersonville Middl    27.4h       

 10 Tyler Adams            8 Flat Rock Middle Sch    28.0h       

 11 Julio Lopez            7 Apple Valley Middle     28.1h       

 12 Jermarcus Smith        8 Apple Valley Middle     28.3h       

 13 Chandler Ashe          8 Canton Middle School    28.8h       

 13 Joshua Avery           7 Brevard Middle Schoo    28.8h       

 15 Brayden Corn           8 Hendersonville Middl    29.0h       

 16 Caden Hilemon          7 Madison Middle Schoo    30.2h       

 17 Andrew Hostetler       8 Polk County Middle S    30.5h       

 18 Hayden McMullen        6 Canton Middle School    31.2h       

 19 Bradley Aumiller       6 Madison Middle Schoo    33.9h       

 20 Eli Glavich            6 Canton Middle School    35.9h       



      Middle School/Junior High Boys 4x400 Meter Relay      

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Brevard Middle School A                    4:17.7     10

  2 Polk County Middle School A                4:19.5      8

  3 Hendersonville Middle School A             4:21.2      6

  4 Apple Valley Middle School A               4:31.2      5

  5 Madison Middle School A                    4:41.8      4

  6 Flat Rock Middle School A                  4:44.4      3

  7 Canton Middle School A                     4:57.8      2



            Middle School/Junior High Boys Long Jump             

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Hazahn Collington      8 Apple Valley Middle  16-10.00     10

  2 Kaleb Hall             8 Flat Rock Middle Sch 16-05.00      8

  3 Nathan Stockton        8 Brevard Middle Schoo 15-08.00      6

  4 Logan Free             7 Canton Middle School 15-01.50      5

  5 Braxton Edwards        8 Polk County Middle S 14-11.00      4

  6 Matthew Flores         8 Madison Middle Schoo 14-10.00      3

  7 Anthony Zanolli        8 Flat Rock Middle Sch 14-07.00      2

  8 Caden Hilemon          7 Madison Middle Schoo 14-06.50      1

  8 Jermarcus Smith        8 Apple Valley Middle  14-06.50       

 10 Harper Wilkes          8 Madison Middle Schoo 14-05.00       

 11 Jackson Cannon         8 Hendersonville Middl 13-04.50       

 12 Alex Almaraz           8 Canton Middle School 12-09.50       

 13 Malik Angram           6 Apple Valley Middle  12-08.50       

 14 James Graham           8 Hendersonville Middl 12-06.50       

 15 Kolbe Donaldson        8 Canton Middle School 11-08.00       

 16 David Ryall            7 Brevard Middle Schoo 10-02.50       

 17 Landon Case            6 Polk County Middle S  9-07.50       

 18 Bryson Rickman         6 Polk County Middle S  9-04.00       



           Middle School/Junior High Boys Triple Jump            

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Jalin Croft            8 Apple Valley Middle  36-11.50     10

  2 Carter Whitesides      8 Apple Valley Middle  33-03.00      8

  3 Stevenson Alex         8 Flat Rock Middle Sch 32-08.00      6

  4 Elijah Ball            8 Madison Middle Schoo 31-08.00      5

  5 Jackson Cannon         8 Hendersonville Middl 31-04.50      4

  6 Max Goble              8 Hendersonville Middl 30-07.00      3

  7 Zander Fender          8 Madison Middle Schoo 30-00.75      2

  8 Marvin Williams        8 Apple Valley Middle  28-00.00      1

  9 John Phillips          8 Brevard Middle Schoo 26-03.00       

  9 Brandon Quinn          6 Madison Middle Schoo 26-03.00       

 11 Zorian Wynn            7 Brevard Middle Schoo 25-09.00       

 12 Ashton Davis           7 Canton Middle School 25-01.00       

 13 Jesse Phillips         6 Brevard Middle Schoo 24-02.00       



            Middle School/Junior High Boys High Jump             

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Andrew Erickson        8 Apple Valley Middle   5-04.00     10

  2 Jacob Hawkins          8 Madison Middle Schoo  4-10.00      8

  3 Max Goble              8 Hendersonville Middl  4-10.00      6

  4 John Pless             8 Canton Middle School  4-08.00      5

  5 Caden Hilemon          7 Madison Middle Schoo  4-06.00      4

  6 Dakota Twitty          8 Polk County Middle S  4-06.00      3

  7 Jackson Cannon         8 Hendersonville Middl  4-04.00    1.5

  7 Caleb Collany          7 Flat Rock Middle Sch  4-04.00    1.5

  7 Tyler Gardin           7 Flat Rock Middle Sch  4-04.00       

 10 Locklan Hunt           7 Apple Valley Middle   4-04.00       

 10 Antonio Simpson        6 Polk County Middle S  4-04.00       

 12 Truit Manuel           7 Hendersonville Middl  4-00.00       

 12 Parker Sisney          8 Brevard Middle Schoo  4-00.00       



             Middle School/Junior High Boys Shot Put             

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Andrew Erickson        8 Apple Valley Middle  37-09.50     10

  2 Ethan Wike             8 Brevard Middle Schoo 35-00.50      8

  3 Gannon Hemphill        8 Brevard Middle Schoo 34-03.50      6

  4 Jarek Stewart          8 Brevard Middle Schoo 33-09.00      5

  5 Bryson Metcalf         7 Apple Valley Middle  32-06.50      4

  6 Daniel Russell         8 Flat Rock Middle Sch 31-05.00      3

  7 Chandler Ashe          8 Canton Middle School 30-09.00      2

  8 Logan Farmer           8 Apple Valley Middle  30-02.00      1

  9 Alex Almaraz           8 Canton Middle School 29-04.00       

 10 Alex Kerns             8 Madison Middle Schoo 29-01.00       

 11 Roberto Santamaria     8 Flat Rock Middle Sch 28-03.00       

 12 Dillon Corral          8 Hendersonville Middl 27-07.50       

 13 Dakota Sorrells        7 Canton Middle School 27-04.00       

 14 Bradley Russel         8 Hendersonville Middl 27-03.00       

 15 Kanye Staley           8 Polk County Middle S 27-02.50       

 16 Joe Nichols            8 Polk County Middle S 24-06.75       

 17 Will Capell            7 Hendersonville Middl 24-01.00       

 18 Mason Clubb            6 Madison Middle Schoo 21-01.25       

 19 Jaiden McGill          6 Polk County Middle S 20-01.50       

 20 William Walker         7 Flat Rock Middle Sch 18-08.75       

 21 Jude Teske             8 Madison Middle Schoo 17-03.50       



           Middle School/Junior High Boys Discus Throw           

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Ethan Wike             8 Brevard Middle Schoo   124-09     10

  2 Harrison Waddell       8 Polk County Middle S   111-00      8

  3 Jarek Stewart          8 Brevard Middle Schoo    95-02      6

  4 Logan Farmer           8 Apple Valley Middle     93-07      5

  5 Bryson Metcalf         7 Apple Valley Middle     87-10      4

  6 Kason Coates           8 Madison Middle Schoo    87-04      3

  7 Jacob Fortes           8 Flat Rock Middle Sch    81-09      2

  8 Ian Gold               8 Hendersonville Middl    76-05      1

  9 Josh Muro-Castillo     7 Canton Middle School    75-04       

 10 Dillon Corral          8 Hendersonville Middl    71-09       

 11 Hayden Bruce           7 Canton Middle School    69-01       

 12 Devon Walker           7 Flat Rock Middle Sch    64-07       

 13 David Ryall            7 Brevard Middle Schoo    64-03       

 14 Alexis Gonzalez        8 Polk County Middle S    63-02       

 15 Dakota Sorrells        7 Canton Middle School    60-04       

 16 Will Capell            7 Hendersonville Middl    59-03       

 17 Edward Giroir          6 Flat Rock Middle Sch    56-01       

 18 Charlie Jackson        6 Polk County Middle S    52-09       

 19 Mason Gruber           8 Madison Middle Schoo    50-02       

 20 Daniel Jovel           8 Apple Valley Middle     48-11       

 21 Kayden Davis           6 Madison Middle Schoo    44-07       







 Middle School/Junior High Girls Team Scores (14 Events Scored)  

==========================================================================

    Team                        Pts   

--------------------------------------------------------------------------

  1 Brevard Middle School       129   

  2 Flat Rock Middle School    95.5   

  3 Apple Valley Middle Schoo   79    

  4 Hendersonville Middle Sch  68.5   

  5 Madison Middle School      57.5   

  6 Canton Middle School       54.5   

  7 Polk County Middle School   53    





  Middle School/Junior High Boys Team Scores (14 Events Scored)  

==========================================================================

    Team                        Pts   

--------------------------------------------------------------------------

  1 Apple Valley Middle Schoo  154.5  

  2 Brevard Middle School       119   

  3 Flat Rock Middle School    74.5   

  4 Madison Middle School      65.5   

  5 Hendersonville Middle Sch  50.5   

  6 Polk County Middle School   42    

  7 Canton Middle School        35