Four Wolverines earn all-state 2A softball honors

Polk County's Autumn Owen

Four Polk County softball players have been named to the 2016 North Carolina Softball Coaches Association 2A all-state team.

Recent graduate Hayley Kropp and rising juniors Haley Fowler, Maranda Gosnell and Autumn Owen were all chosen for the team.

Local Deals and Best Buys

SC NC Realty

....don't knock on Wood, count on him! Call Jeremy Wood for ALL your Real Estate needs!!

South Granville’s Savannah Tilley and Eastern Randolph’s Ty-Kella Goins were chosen as the East and West players of the year. Bunn’s Erica Davis and West Lincoln’s Cassidy Wise were the East and West pitchers of the year.

The complete team:

Player School Year Pos.
Hannah Thompson Bartlett Yancey So. SS
Allison Pate Beddingfield Sr. P/SS
Casey Gilbert Brevard Sr. P
Callie Green Brevard Sr. 1B
Makayla McNeill Brevard Sr. 2B
Brooke Nanney Brevard So. 3B
Courtney Gibson Bunker Hill Jr. SS
Payton Goble Bunker Hill So. P/CF
Ashlyn Parsons Bunker Hill Jr. 3B
Kailey Travis Bunker Hill Fr. 2B
Emily Bell Bunn Fr. 2B
Erica Davis Bunn Sr. P
Charlotte Murphy Bunn Sr. C
Stephanie Williams Bunn Sr. SS/C/1B
Samantha Craft Chase So. 2B/C
Ciera Hardin Chase So. 1B/P
Brianna Harrill Chase Sr. P
Jori Whiteside Chase Jr. OF/1B
Maddi Conner Currituck County Jr. P/1B
Lauren Gerni Currituck County So. RF
Lindsey Lykins Currituck County Jr. CF
Morgan Owens Currituck County So. DP/1B
Jesse Wilson Currituck County Jr. SS
Gabby Buruato Draughn Sr. CF
Jordan Hawk Draughn Jr. SS
Reece Davis East Burke Jr. P/SS
Alexis Lankford East Burke Sr. CF
Bayley Plummer East Davidson Sr. 3B
Brooke Walser East Davidson Sr. P
Anna Craft East Duplin Sr. CF
Kari Westerbeek East Duplin Jr. P
Jenna Carter East Rutherford Sr. 3B
Savannah Davis East Rutherford Sr. P
Jordan Gray East Rutherford Jr. CF
Brooklyn Henderson East Rutherford Fr. 2B
Ty-Kella Goins Eastern Randolph Sr. SS
Mikaela Green Eastern Randolph Sr. 3B
Ashley Ledbetter Eastern Randolph Sr. C
Amelia Leonard Eastern Randolph Sr. 2B
Allison Mitchell Forbush Jr. 3B
Taylor Wooten Forbush Sr. SS
Sydney Miller Forbush Sr. P
Logan Wood Forbush Sr. 1B
Kalynn Glidewell Forest Hills So. CF
Addison Jones Forest Hills Fr. 2B
Haeli Bryson Franklin So. P/LF/UT
Summer Jacobs Franklinton Jr. P
Jillian Drake Graham Jr. C
Sydney McCann Graham Sr. P
Roslyn Bunch Holmes Jr. 1B
Alyssa Griffin Holmes Sr. 3B
Meredith Mize Holmes Jr. SS
Alexis Oliver Holmes Jr. C/3B
Alanna Parks Holmes Jr. P/OF
Holly Clark Jordan Matthews Sr. P
Dee Decristofaro Jordan Matthews Sr. C
Carlie Mote Jordan Matthews So. SS
Samantha Gosnell Madison Sr. P/1B
Hannah Jennings Madison So. 1B/P
Brooke Vilcinskas Madison Jr. 2B/C
Addyson Ikard Maiden Fr. 1B
Samantha West Maiden Sr. SS
Sara Hammill Mt. Pleasant Fr. OF
Olivia Narron North Johnston Sr. SS
Kim Whitehurst North Pitt Sr. C
Bria Compton Owen Jr. UT
Caitlyn Ledford Owen So. P/UT
Jaiden Tweed Owen So. P
Haley Fowler Polk County So. 3B/P
Maranda Gosnell Polk County So. 2B
Hayley Kropp Polk County Sr. SS
Autumn Owen Polk County So. C
Anna Thomas Providence Grove So. P/CF
Taylor Trogdon Providence Grove Sr. SS
Alli Young Providence Grove Fr. CF
Madison Crain R.S. Central So. P/3B
Taylor Koon R.S. Central Jr. C
Katie McEntire R.S. Central Sr. CF
Brooke Moore R.S. Central Jr. SS
Haley White R.S. Central So. P
Meredith Smith Reidsville Jr. C
Miranda Barker South Granville Jr. P
Madison Boyd South Granville Sr. 3B/2B
Bri Coleman South Granville So. OF/3B
Hunter Mundy South Granville Sr. SS
Savannah Tilley South Granville Sr. CF
Megan White South Granville So. C/1B
Madison Beyer South Lenoir Sr. P
Janna Dawson South Lenoir Jr. P/1B
Katie Manring South Stokes Jr. SS
Samantha Williams South Stokes Sr. 1B/UT
Nicole Cauthen Stuart W. Cramer Sr. 1B
Carley Womack Stuart W. Cramer Fr. P
Tiffany Stanley Thomasville Jr. P/UT
Kelli Wagner Trinity So. SS/C
Hailey Harris Washington Jr. P
Logan Autry West Bladen Jr. CF
Alanna Ludlum West Bladen Jr. C
Laikyn Pait West Bladen Jr. 1B
Sophie Singletary West Bladen Jr. P/1B
Jenna Burkhart West Davidson So. SS
Olivia Sharpe West Davidson So. P/2B
Meredith Ferguson West Lincoln Jr. RF
Erin Huff West Lincoln Sr. LF
Kylee Leonhardt West Lincoln Jr. C
Raeven McCrodden West Lincoln Sr. 3B
Carson Warlick West Lincoln So. SS
Cassidy Wise West Lincoln Sr. P
Walker Barbee West Stanly Sr. C
Brennan Broadaway West Stanly Sr. P/SS
Bailey Huneycutt West Stanly So. SS
Mackenzie Parker West Stokes So. P/SS
Ashley Philyaw West Stokes Jr. OF/3B
Lillie Anderson West Wilkes So. P/DP
Madison Huffman West Wilkes Jr. C
Caitlyn Shepherd West Wilkes Sr. SS
Emily Visnic West Wilkes Sr. P
Davey Albertson Wheatmore Sr. 1B
Hailey Mince Wheatmore So. SS